konsola przenośna

Poradniki

11.07.2023 11:18

Konsola przenośna – jaka najlepsza? 

Gry Konsole Zakupy
2
0
0
2
0

Jaka konsola przenośna jest najlepsza? Która ma najwięcej do zaoferowania? Która sprawdzi się najlepiej w trakcie podróży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszam! 

Konsole przenośne swoje lata świetności mają już zdecydowanie za sobą. Zostały nieco wyparte przez smartfony i tablety, które potrafią mieć naprawdę świetne podzespoły. Nie oznacza to jednak, że rynek konsol przenośnych nie istnieje. Wciąż można znaleźć naprawdę wiele ciekawych konsol przenośnych do gier. Jaka z nich jest najlepsza?

Konsola przenośna – jaka najlepsza w 2023?

Wybór na rynku konsol przenośnych jest większy, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście od wielu lat nieprzerwanie znajduje się na nim firma Nintendo, która niejako wypisała się z konkursu na najlepszą konsolę i skupiła się na zupełnie innym targecie. Swoje konsole przenośne oferuje jednak także Valve, a w planach jest zupełnie nowy sprzęt od Sony. Co warto wiedzieć o przenośnych konsolach do gier, które są dostępne w 2023 roku i jaka z nich jest najlepsza dla dziecka?

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Nintendo Switch – hybrydowa konsola od Nintendo na TOPie

Obecnie najlepszą konsolą przenośną jest bez wątpienia Nintendo Switch i bardzo mocny rywal dla tej konsoli raczej długo się nie pojawi. Switch swoją premierę miał 3 marca 2017 roku i do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród osób szukających mobilnego sprzętu do grania w gry. Konsola korzysta z procesorów przygotowanych przez Nvidia, a dokładniej ze sprzętu Nvidia Tegra. Układ ten odpowiada zarówno za GPU, jak i za CPA. Sprzęt wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala. Do tego można podłączyć go do stacji dokującej, by grać w gry na telewizorze. 

Nintendo Switch sprzedało się do tej pory w nakładzie ponad 120 milionów sztuk, co jest naprawdę świetnym wynikiem. W trybie przenośnym obsługuje rozdzielczość do 720p. Po podłączeniu do stacji dokującej można liczyć na rozdzielczość rzędu 1080p, czyli Full HD

konsola przenośna Nintendo Switch
Nintendo Switch pomimo premiery Steam Decka dalej góruje w rynku konsol przenośnych

Sukces Nintendo Switch to efekt m.in. wielkiego wyboru gier. Dostępne są zarówno klasyczne tytuły Nintendo, jak i nowsze tytuły, w które grać w trakcie podróży, czy też po prostu bez konieczności uruchamiania wielkiego sprzętu.

Steam Deck – potężny mini-komputer od Valve

Największy konkurent dla Nintendo Switch to co ciekawe konsola przygotowana przez Valve, czyli firmę odpowiedzialną za platformę Steam. To przedsiębiorstwo od wielu lat dywersyfikuje swoją ofertę i obecnie nie tylko produkuje gry oraz oferuje największą platformę z grami na platformie PC, ale też produkuje własne konsole. 

Steam Deck to urządzenie dość podobne do Nintendo Switch. Oferuje nieco większe rozmiary, gdyż wyświetlacz ma przekątną rzędu aż 7 cali. O wydajność dba układ opracowany przez AMD. Jest to 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor AMD Zen 2. Do tego urządzenie wyposażono w aż 16 GB pamięci LPDDR5 RAM. Proceso graficzny to z kolei AMD RDNA 2. 

Sprawdź też: Nintendo Switch – wszystko, co musisz wiedzieć o konsoli przenośnej Nintendo

Steam Deck może działać bezprzewodowo i obsługuje pecetowe wersje najpopularniejszych gier. Do tego jest połączony z platformą Steam, dzięki czemu na tej konsoli można zalogować się na swoim koncie i grać w swoje tytuły. To jednak nie wszystko. Na Steam Decku można też zainstalować system Windows oraz gry, które na platformie od Valve się po prostu nie znajdują. 

Steam Deck to bardzo ciekawy rywal dla Nintendo Switch. Jest to w końcu przenośna platforma do gier, która łączy ten świat ze światem komputerów osobistych. Z tego powodu target Valve jest nieco inny niż Nintendo. Dla miłośników PCtów Steam Deck to z pewnością idealna mobilna konsola do gier.

PlayStation Q Lite – nowa przenośna konsola od Sony?

Przez wiele lat poważnym graczem na rynku przenośnych konsol było Sony, czyli producent konsol PlayStation. Firma z Japonii wycofała się jednak z tego rynku po zaprzestaniu produkcji konsoli PlayStation Vita. Miało to miejsce w 2019 roku, lecz de facto konsola przenośna Sony naturalnie „umarła” znacznie wcześniej przez kiepski marketing, a także niezbyt atrakcyjną ofertę. 

Najnowsze plotki mówią jednak o tym, że Sony być może powróci do świata handheld gamingu. Powrót ten ma odbyć się jednak na nieco innych zasadach. Sony myśli nie o oferowaniu pełnoprawnej przenośnej konsoli, a sprzętu do streamingu gier. Taki sposób grania w najnowsze tytuły zyskał na popularności w ostatnich latach. Umożliwia granie w najlepsze gry nawet na słabszym sprzęcie, gdyż najbardziej wymagającą działalnością związaną z uruchomieniem gry zajmuje się mocniejszy sprzęt, w tym wypadku miałoby to być PlayStation 5.

PlayStation Q Lite
PlayStation Q Lite – nowa przenośna konsola od Sony, która będzie działała w oparciu o streaming | Źródło: insider-gaming.com

Sprzętem do strumieniowania od Sony miałaby być konsola PlayStation Q Lite. Jej działanie byłoby bardzo proste. Aby grać na niej w gry, konieczne byłoby wykorzystanie funkcji Remote Play. To oczywiście wymusza posiadanie konsoli PS5, więc PlayStation Q Lite to sprzęt przeznaczony dla osób korzystających już ze sprzętu dziewiątej generacji od Sony.

Miyoo mini v2 – maluch, o którym głośno!

Spośród wszystkich nowych konsol to właśnie Miyoo mini v2 jest najbardziej nietypowa. Nie prezentuje praktycznie żadnych cech nowego sprzętu do grania w gry i bliżej jej do konsol retro z lat 90. XX wieku. Miyoo mini v2 to konsola mała konsola, którą wręcz można określić mianem kieszonkowej.

Cechą rozpoznawczą Miyoo mini v2 jest ogromna prostota. Z zewnąrz zobaczymy kilka prostych przycisków oraz mały wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala i rozdzielczości 640 x 480 pikseli. We wnętrzu pracuje 2-rdzeniowy procesor ARM Cortex A7, który działa wraz z 128 MB pamięci RAM.

Miyoo mini v2 to tak w zasadzie mały emulator gier. Można na nim odtworzyć tytuły stworzone z myślą o architekturze Game Boya, czy też konsol takich jak NES, SNES, Nintendo 64, Atari oraz Amiga. Jest to świetna mała konsola dla miłośników retro. 

Asus ROG Ally – konkurencja dla Steam Decka

Obecnie gamingowy świat czeka na premierę nowej konsoli przenośnej. Za jej przygotowanie odpowiedzialny jest Asus, który do tej pory był raczej znany z produkcji laptopów, sprzętu gamingowego, czy też oferowania podzespołów do komputerów osobistych. Nowym dziełem Asusa ma być konsola Asus ROG Ally, która celuje w stworzenie zagrożenia dla pozycji, którą wyrobił sobie Steam Deck.

Asus ROG Ally
Konsola przenośna od Asusa prezentuje się naprawdę dobrze! | Źródło: news.xbox.com

Asus ROG Ally ma oferować potężne podzespoły opracowane przez AMD, a do tego pozwalać na komfortową grę w najnowsze tytuły. Cena ma wynosić z kolei 700 dolarów amerykańskich, przez co jest bardzo zbliżona do Steam Decka.

Konsola przenośna Xbox – czy powstanie?

Konsola przenośna Xbox to projekt, który nigdy nie powstał. Microsoft to gigant, który ma inne priorytety i nie szukał zbytnio możliwości stworzenia konsoli przenośnej pod marką Xbox. Czy to się kiedyś zmieni? Na ten moment nie ma co na to liczyć. Najprawdopodobniej Microsoft odpuścił sobie rynek konsol mobilnych na dobre i nie ma nigdy zamiaru w niego wchodzić.

Retro konsole – na czym się grało?

Oczywiście w sercach wielu graczy do dziś żywe są wspomnienia ze starych konsol mobilnych, na których wychowała się cała masa pokoleń graczy komputerowych. Co ciekawe konsole retro można też stworzyć samodzielnie, korzystając z architektury Raspberry Pi. 

Przejdźmy jednak do faktycznych konsol, które istniały w młodości wielu graczy. Kiedyś to właśnie one były najczęściej spotykane z racji na ogromne ceny stacjonarnych konsol. Jakie przenośne konsole do gier żyją do dziś we wspomnieniach graczy i można uznać je za jedne z najbardziej kultowych?

PSP i PlayStation Vita 

Konsola Sony PSP, a także jej następca, czyli PlayStation Vita można już powoli uznać za konsole retro. Dotyczy to szczególnie tej pierwszej. Sony do świata konsol do gier przenośnych dołączyło w 2004 roku. PSP, czyli PlayStation Portable debiutowało najpierw w Japonii. Trzy miesiące później ten sprzęt trafił do Stanów Zjednoczonych, a od 1 wrześnjia 2005 roku był dostępny w Europie. 

W momencie premiery PSP konkurowało z Nintendo DS i pod względem technicznym sprzęt od Sony przewyższał konsolę przenośną Nintendo. Oferował lepszą moc obliczeniową, a także wyższe możliwości multimedialne. Dzięki temu PSP to naprawdę świetnie sprzedająca się konsola, która trafiła do dziesiątek milionów graczy. Wedle dostępnych danych PSP sprzedało się w nakładzie aż 76 milionów sztuk.

PSP konsola przenośna
Stare, dobre PSP…

Debiutująca po PSP konsola PlayStation Vita nie była już tak dużym sukcesem. Oczywiście pod względem technicznym Vita zdecydowanie przewyższa możliwości PSP. 15 milionów sprzedanych sztuk pokazuje jednak, że Sony może uznać tę konsolę raczej za swoją porażkę, a nie za sukces. Głównym powodem porażki były ogromne problemy z dotarciem do szerszego grona klientów przez cały okres produkcji.

Nintendo WiiU

Kolejna dosyć młoda konsola. Co ciekawe uznaje się, że to właśnie WiiU otworzyło ósmą generację konsol, do której należało PlayStation 4, czy też Xbox One. Premiera tego urządzenia miała miejsce w 2012 roku i do dziś jest to jedna z mniej udanych konstrukcji. WiiU sprzedało się w nakładzie 13 milionów sztuk.

Mimo wszystko w wielu graczach potrafi obudzić uczucia nostalgii. Na WiiU dostępnych było wiele świetnych gier od Nintendo, które do dziś są prawdziwymi klasykami. 

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Nintendo DS i 3DS

Szukając retro konsol od Nintendo przenieść sie do nieco innej kategorii. WiiU było poprzednikiem Switcha. To samo można powiedzieć o konsoli 3DS. To jednak seria DS i 3DS są bliższe temu, co oferuje Switch, gdyż były to prawdziwe konsole mobilne.

Nintendo DS debiutowało w 2004 roku zastępując konsole z serii Game Boy, które do dziś są uznawane za jedne z najbardziej kultowych handheldów w historii całej branży gier wideo. Nazwa pochodzi od skrótu słów Developers’ System bądź Dual Screen. 

Konsola posiada zamykaną klapkę, pod którą dostęne są przyciski, którymi można sterować wydarzeniami w grze. Do tego Nintendo zaimplementowało w tych konsolach kompatybilność wsteczną z grami z konsoli Game Boy Advance. W trakcie okresu produkcji Nintendo DS doczekało się aż czterech różnych odsłon. Są to kolejno Nintendo DS, Nintendo DS Lite, Nintendo DSi oraz Nintendo DSi XL. W czasie 8 lat od rozpoczęcia sprzedaży, konsola Nintendo DS sprzedała się w nakładzie 153 milionów egzemplarzy, co jest jednym z najlepszych wyników w całej historii branży gier wideo. 

Nintendo 3DS konsola przenośna
Konsola przenośna, która umożliwiała grę w gry trójwymiarowe | Źródło: tabletowo.pl

Następcą konsoli stało się Nintendo 3DS. Nazwa nawiązuje do tego, że na tej konsoli można grać w gry trójwymiarowe bez konieczności posiadania żadnego sprzętu, gdyż ta konsola jest zdolna do generowania grafiki trójwymiarowej. Aby zwiększyć funkcjonalność dostępne gry na konsoli przenośnej 3DS to nie tylko nowe tytuły. Oferowana jest też kompatybilność wsteczna z produkcjami dostępnymi na Nintendo DS. 

Nintendo 3DS było produkowane aż do 2020 roku, czyli jeszcze trzy lata po premierze nastepcy, Nintendo Switch. W czasie około 9 lat na rynku konsola doczekała się aż sześciu różnych odsłon. 

GameBoy Color i Advance

Czas na prawdziwą klasykę gamingu. Osoby wychowane w latach 90. traktują te konsole ze szczególną sympatią. Mowa tu oczywiście o Game Boy Color i Game Boy Advance. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, od czego się to zaczęło. Pierwszy Game Boy światło dzienne ujrzał w 1989 roku. Była to malutka konsola przenośna, w której mieliśmy dosłownie gry na wyciągnięcie ręki. Model wyposażono jedynie w pięć przycisków, wliczając w to tak zwany krzyżakowy przycisk kierunkowy. Po 9 latach doczekał się następcy, jakim był Game Boy Color. Zmiany były kosmetyczne i skupiały się na dostosowaniu małej konsoli do rozwoju technologicznego. 

Na Game Boyu Color można było grać w gry w trakcie podróży, w domu czy też gdziekolwiek tylko chcieliśmy. Urządzenie ważyło zaledwie 138 gramów, więc zabieranie go ze sobą nie stanowiło problemu. Dodatkowo wprowadziło kolorowy wyświetlacz, który został opracowany przez firmę Sharp. Game Boy Color wraz z pierwszym Game Boyem sprzedał się w nakładzie 118 milionów sztuk.

W 2001 roku na rynek trafił nowy Game Boy Advance, który kompletnie zmienił koncepcję tej mobilnej konsoli. Od wtedy ekran zajmował centralną część, a przycisku znajdowały się po boku. Dalej była to jednak konsola na kartridże, która dla graczy jest równie ważna, co Game Boy Color. Nie bez powodu na świecie sprzedało się 81 milionów egzemplarzy Game Boya Advance.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *