uncharted 4 ps5

Rozrywka

02.02.2022 12:55

Uncharted 4: Kres złodzieja (PlayStation 4)

Gry
6
0
0
6
0

Uncharted 4: Kres złodzieja (oryginalny tytuł: Uncharted 4: A Thief’s End) to przygodowa gra akcji, wydana na konsolę PS4. W przygotowaniu jest również wersja na PC.

Data premiery i twórcy

Uncharted 4: Kres złodzieja została wydana 10 maja 2016 roku. Opracowana została przez studio Naughty Dog znane między innymi z takich tytułów jak Crash Bandicoot czy The Last of Us, natomiast wydana przez  Sony Computer Entertainment.

Gry podobne do Uncharted 4: A Thief’s End

Uncharted 4: Kres złodzieja to kontynuacja serii Uncharted wydawanej od 2007 roku. Wydarzenia w tej części następują bezpośrednio (3 lata) po tych znanych z Uncharted 3: Oszustwo Drake’a z 2011 roku. Szukając podobnych tytułów, bez wątpienia warto rzucić więc okiem na poprzednie odsłony.

Ponadto znaleźć można kilka gier z podobnym klimatem oraz gameplayem:

  • Tomb Raider opracowana przez Crystal Dynamics i wydana w 2013 roku na X360, PS3 i PC, rok później na XOne i PS4, jest jednym z najlepszych tytułów jeśli chodzi o podobieństwo do Uncharted 4. Pod wieloma względami Lara Croft jest żeńskim wcieleniem Nathana Drake’a. Jej podróż w Tomb Raiderze jest bardzo zbliżona do Uncharted 4, niezależnie od tego, czy mówimy o akcji, walce, projekcie świata gry, rozgrywce, czy innych aspektach.
  • Assassin’s Creed 4: Black Flag to gra wideo z gatunku action adventure, opracowana przez firmę Ubisoft Montreal i wydana w 2013 roku na PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, Nintendo Switch, Wii U, Google Stadia. Tytuł ten oferuje rozległy otwarty świat wypełniony dużą liczbą wysp, jaskiń, ukrytych skarbów, tajemnic, legendarnych przedmiotów i wiele, wiele więcej. 
  • Horizon Zero Dawn opracowana przez Guerrilla Games i wydana w 2017 roku na PS4. Postapokaliptyczny świat z trawiastymi widokami i zrobotyzowanymi prehistorycznymi stworzeniami to świetna alternatywa dla serii Uncharted. Wcielamy się w Aloy, młodą kobietę, która jako dziecko traktowana jest jak wyrzutek i postanawia odkryć swoje pochodzenie.
uncharted gra
Uncharted 4 ostatnio doczekało się nawet nieco odświeżonej wersji na next-geny! | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Two Point Campus zostanie wydane przez Cenega

Uncharted 4: Kres złodzieja — oceny i opinie

Na stronie Metacritic krytycy docenili wysiłki producentów Uncharted 4 przyznając grze 93 punkty, również gracze ocenili ją całkiem nieźle, wystawiając jej 8,8 punktów na 10 możliwych. Najwięcej pochwał gra zgarnęła za wysoki poziom szczegółowości, efekty wizualne oraz emocje, które dostarcza.

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w edycji standardowej oraz dwóch edycjach specjalnych:

  • Uncharted 4: A Thief’s End Special Edition
  • Uncharted 4: A Thief’s End Libertalia Collector’s Edition

Obie wersje zawierają podstawkę, gadżety oraz punkty niezbędne do odblokowania trybu multiplayer.

Wydana została również wersja cyfrowa deluxe zawierająca m.in. przepustkę sezonową Uncharted 4 Triple Pack — niestety dostępna jest tylko w USA.

Ponadto do Uncharted 4: Kres złodzieja zostały wydane dwa DLC:

  • Lost Treasures
  • Uncharted: Zaginione dziedzictwo

Lost Treasures 

Jest to dodatek, który zawiera jedynie ulepszenia typu dodatkowe mapy, bronie czy artefakty do trybu wieloosobowego.

Uncharted: Zaginione dziedzictwo 

Jest to samodzielny dodatek fabularny. Główną bohaterką jest Chloe Frazer (po raz pierwszy w historii serii Uncharted nie śledzimy losów Nathana Drake’a). Akcja rozgrywa się po wydarzeniach z Uncharted 4: Kres złodzieja.

Chloe Frazer korzysta z pomocy znanej najemniczki — Nadine Ross — by odzyskać Kieł Ganesha. Razem zapuszczają się w głąb indyjskich gór w poszukiwaniu legendarnego artefaktu. Po drodze uczą się współpracy, by odkryć tajemnicę artefaktu i zapobiec chaosowi w regionie. Dodatek nie wymaga podstawowej wersji gry.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny trailer gry ukazał się w 2015 roku i zawiera jedynie wątek fabularny.

Fabuła i rozgrywka w Uncharted 4: Kres złodzieja

Fabuła Uncharted 4: Kres złodzieja to kontynuacja Uncharted 3: Oszustwo Drake’a.

Trzy lata po wydarzeniach mających miejsce w poprzedniej odsłonie Uncharted, nasz główny bohater — Nathan Drake, który jest już emerytowanym poszukiwaczem skarbów, spotyka się ze swoim dawno zaginionym bratem Samuelem (był dotychczas przekonany, że Sam zginął podczas jednej z ich podróży). By ocalić brata, wyrusza w kolejną wyprawę, aby odnaleźć wskazówki dotyczące lokalizacji dawno zaginionego skarbu kapitana Henry’ego Avery’ego.

Rozgrywka w Uncharted 4: Kres złodzieja podobnie jak w poprzednich odsłonach odbywa się z perspektywy trzeciej osoby i jest miksem platformówki i strzelanki. Akcja gry toczy się w kilku krajach, w których napotykamy dżunglę, miasta i obszary wodne. 

Wspinaczka nadal jest podstawową cechą rozgrywki, teraz jednak twórcy zadbali o większą szczegółowość pod względem animacji, a także widoczny jest większy nacisk na wszechstronność obszarów gry niż kiedykolwiek wcześniej. Jako Drake możemy teraz wbijać hak w skaliste ściany, aby się wspinać. Oprócz tego w naszym wyposażeniu znajdziemy linę z hakiem, która pozwala nam przeskakiwać do nowych obszarów i unikać ostrzału wroga. Może być również używana do zjeżdżania po ścianach skalnych.

Walka wręcz jest bardziej dynamiczna, a wrogowie mogą odpierać ataki Drake’a i próbować używać broni podczas walki na pięści. Skradanie zostało przerobione, teraz możemy ukrywać się np. w krzakach. Dostępny jest również nowy system ostrzegający nas o wrogach, którzy widzą Drake’a oraz o kierunku, z którego mogą go zobaczyć.

W walce możemy używać broni zarówno dalekiego zasięgu, jak i krótkolufowej — tak samo, jak we wcześniejszych odsłonach, możemy strzelać z dowolnej pozycji, np. wisząc.

Jeśli macie ochotę zobaczyć, jak rozgrywka prezentuje się w rzeczywistości, to poniżej znajdziecie link zawierający gameplay.

Sprawdź też: Największe premiery gier na luty 2022 (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Multiplayer

Do dyspozycji graczy, tak jak w poprzedniej odsłonie, został również oddany tryb multiplayer. Możemy brać udział rywalizacyjnej rozgrywce, kontrolując różne postacie z serii. Pojawiło się kilka nowych funkcji, w tym mistyczne aktywa przypominające nadprzyrodzone moce np. ujarzmienie mocy dżinów, a także możliwość przywołania jednostek zapasowych znanych jako pomocnicy.

Wymagania sprzętowe Uncharted 4: A Thief’s End

Żeby zainstalować grę na PS4, potrzebujemy około 50 GB wolnego miejsca.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *