Rozrywka

02.12.2021 13:22

Johnny Silverhand – kim jest postać z Cyberpunk 2077?

Gry
13
1
0
13
1

Johnny Silverhand z gry Cyberpunk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci z gier na świecie, która już dziś może stanąć jako figurka w Twoim pokoju. Keanu Reeves – Cyberpunk – w artykule omawiamy historię oraz najlepsze zadania postaci!

Johnny Silverhand – opis, pochodzenie

Johnny Silverhand urodził się 16 listopada 1988 roku w Teksasie jako Robert John Linder. Jest weteranem wojskowym, wokalistą rockowego zespołu Samurai oraz przeciwnikiem korporacji i rządu. To zdecydowanie jedna z najważniejszych postaci uniwersum Cyberpunka. W postać tę wcielił się Keanu Reeves. Silverhand pełni rolę towarzysza gracza i opowiada mu o swojej historii oraz świecie, w którym toczy się rozgrywka. Silverhand to postać lubiana przez większość graczy, mimo że znana ze swojej porywczości i zdolności do manipulacji.

Tak prezentuje się Johnny Silverhand | źródło: CDPR

Biografia Johnny’ego Silverhanda

Urodzony pod koniec lat 80. XX wieku Robert John Linder już jako bardzo młody żołnierz zasilił szeregi amerykańskiego wojska. Rygorystyczny rząd doprowadził na początku bieżącego stulecia do wielkiego konfliktu w Ameryce Środkowej, w którym udział brał Linder. Destrukcyjne działania rządzących i korupcja sprawiły, że wielu żołnierzy opuściło armię, odmawiając dalszego udziału w wojnach. Wśród nich był także bohater Cyberpunka, który w wojnie stracił bliskiego przyjaciela oraz swoją lewą rękę.

Linder przeniósł się do Night City i zmienił swoją tożsamość. Nawiązując do swojej utraconej ręki i srebrnej protezy, zmienił imię i nazwisko na Johnny Silverhand (Silverhand to po angielsku ‘Srebrnoręki’). Bohater rozpoczął nowe życie i wraz ze swoją przyjaciółką założył rockowy zespół Samurai. Początkowo ich kariera polegała na koncertowaniu w niewielkich klubach i barach, jednak w 2003 roku zostali dostrzeżeni przez producenta, dzięki któremu szybko wydali swoją pierwszą płytę. Samurai zdobył ogromną sławę, inicjując ruch tzw. rockerboyów, czyli osób sprzeciwiających się panującej władzy. Po osobistych zawirowaniach członków zespołu Samurai w 2008 roku zakończył swoją działalność.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – fabuła, wymagania, gry podobne

Fani nie wiedzieli, że Johnny Silverhand jest dezerterem. Gdy po rozpadzie kapeli zaczęto mu grozić ujawnieniem jego tajemnicy, bohater wydał własną płytę SINS of Your Brothers, na której opowiedział swoją historię. Ruch ten okazał się sukcesem, a kariera Silverhanda jeszcze bardziej się rozwinęła. Przez kolejne lata nadal działał przeciw rządowi i spotykał się z kobietami. W 2013 roku jego ówczesna partnerka, Alt Cunningham, została porwana na zlecenie korporacji Arasaka. Poproszono ją o stworzenie groźnego, śmiercionośnego oprogramowania Soulkiller. Silverhand zorganizował skrupulatnie zaplanowaną akcję, której celem było uwolnienie Alt z rąk korporacji. Plan jednak nie potoczył się po jego myśli, a kobieta umarła w wyniku użycia na niej Soulkillera. Zrozpaczony bohater po śmierci ukochanej na jakiś czas został nomadem i opuścił miasto.

Po latach owianych tajemnicą, w 2023 roku Silverhand ponownie zaplanował atak na siedzibę Arasaki. Skończyło się to dla niego tragicznie, ponieważ właśnie wtedy, 20 sierpnia 2023 roku, zginął. Do jego śmierci nie doszło jednak w wyniku ataku. Uznano go za zmarłego, gdy został postrzelony, ale pracownicy Arasaki odnaleźli go rannego i to dopiero oni doprowadzili do jego śmierci. W grze Cyberpunk 2077 można znaleźć jego epitafium z napisem „Robert John Linder: sukinsyn, który nigdy się nie poddał. Legenda wśród legend”.

Śmierć Johnny’ego Silverhanda nie była końcem jego historii. Bohater, a właściwie jego engram, pojawił się w 2077 roku. W grze Cyberpunk 2077 jego umysł trafił do umysłu głównej postaci sterowanej przez gracza. Silverhand stał się przewodnikiem, który umarł, ale tylko fizycznie.

Silverhand jest bardzo charakterystyczną postacią | źródło: CDPR

Najciekawsze zadania z Johnnym Silverhandem

Johnny Silverhand nie jest typowym, głównym bohaterem gry Cyberpunk 2077, ale towarzyszy postaci, w którą wciela się gracz. Niekiedy może też przejmować kontrolę nad umysłem głównego bohatera, czyli V. Jednym z ciekawszych zadań z Silverhandem w roli głównej jest poboczne A Like Supreme, w którym spotyka się on z Kerrym Eurodyne, czyli członkiem zespołu Samurai. To właśnie wtedy gracz ma okazję wcielić się w gwiazdę rocka i zagrać ostatni koncert w historii bandu.

Poza tym na uwagę zasługuje też Gdzie jest Johnny? – Chippin’ In. W tej misji Johnny spotyka się z Rogue, właścicielką klubu Afterlife. Podczas wykonywania zadania gracz ma okazję przejechać się samochodem Silverhanda – Porsche 911 Turbo, a także dociera do miejsca, w którym spoczywa ciało Johnny’ego. Wybory dokonane w tym zadaniu decydują o uzyskaniu dostępu do kolejnych misji z Rogue oraz wpłyną na relację Johnny’ego z V. Bohaterem, z którym zmierzy się Silverhand w tym wyzwaniu, będzie Jeremiah Grayson.

Keanu Reeves w Cyberpunk 2077

Keanu Reeves to aktor znany z takich superprodukcji jak Matrix, Constantine, Adwokat diabła czy John Wick. Udział w grze CD Projekt RED był dla aktora wyzwaniem, ponieważ, w przeciwieństwie do filmów, gra może potoczyć się na wiele sposobów. Reeves musiał zatem nagrywać w bliskim czasie kwestie o różnym nacechowaniu emocjonalnym, tak, by wpisywały się w wybory dokonywane przez gracza. Silverhand może być albo wściekły, albo zadowolony w tej samej scenie – wszystko zależy od zachowania V. Reeves powiedział w jednym z nagrań, że właśnie to interesowało go w tej pracy – musiał nagrać kwestie dla jednej postaci, ale w kilku jej odsłonach. Najpierw jednak aktor wziął udział w przechwytywaniu ruchu, czyli nagraniu ruchów, które są rejestrowane przez komputery i używane do projektowania gry.

Cyberpunk 2077 – wymagania sprzętowe

Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED to efektowna i złożona rozgrywka, która, by działać w wysokiej jakości, ma dość spore wymagania sprzętowe. Podzielono je na minimalne, zalecane, wysokie oraz ultra, które pozwolą na grę na najwyższym poziomie.

Wymagania minimalne dają możliwość odpalenia gry na najniższych detalach i o dość niskiej jakości. Oto one:

 • Procesor: Intel Core i5-3570K lub AMD FX-8310;
 • Pamięć RAM: 8 GB;
 • Karta graficzna: 3 GB VRAM – GeForce GTX 780 lub Radeon RX 470;
 • Miejsce na dysku: 70 GB HDD (zalecany SSD);
 • Rozdzielczość: 1080p;
 • System operacyjny: 64-bit Windows 10 lub 64-bit Windows 7.

Wymagania zalecane do płynnej rozgrywki:

 • Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G;
 • Pamięć RAM: 12 GB;
 • Karta graficzna: 6 GB VRAM – GeForce GTX 1060, GTX 1660 Super lub Radeon RX 590;
 • Miejsce na dysku: 70 GB SSD;
 • Rozdzielczość: 1080p;
 • System operacyjny: 64-bit Windows 10.

Wymagania wysokie:

 • Procesor: Intel Core i5-3570K lub AMD FX-8310;
 • Pamięć RAM: 12 GB;
 • Karta graficzna: RTX 2060, Radeon RX 5700 XT;
 • Miejsce na dysku: 70 GB SSD;
 • Rozdzielczość: 1440p;
 • System operacyjny: 64-bit Windows 10.

Wymagania ULTRA:

 • Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 5 3600;
 • Pamięć RAM: 16 GB;
 • Karta graficzna: 8 GB VRAM – GeForce RTX 2080 Super, RTX 3070 lub Radeon RX 6800 XT;
 • Miejsce na dysku: 70 GB SSD;
 • Rozdzielczość: 2160p;
 • System operacyjny: 64-bit Windows 10.

Johnny Silverhand to kultowa postać znana graczom na całym świecie. Trzeba przyznać, że dzięki temu, że w jego rolę w Cyberpunku 2077 wcielił się Keanu Reeves, bohater otrzymał nowe życie. Teraz jest jeszcze większą ikoną, a fani mogą kupić sobie nawet figurki z jego wizerunkiem. Daj znać w komentarzu, czy grałeś w Cyberpunka 2077 i co sądzisz o Johnnym Silverhandzie – to pozytywny bohater, czy może, jak uważają niektórzy, jednak antagonista?

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *