valorant rangi

Rozrywka

05.08.2022 09:50

Czym są rangi w Valorant? Pełna lista, porady, najważniejsze informacje

Gry
11
0
0
11
0

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o rangach w grze Valorant. Jeżeli chcesz poznać je wszystkie, trafiłeś we właściwe miejsce. Oprócz tego odpowiadamy na wiele innych pytań, które są związane z grą Riot Games.

Jak funkcjonuje system rang w Valorant?

System rankingowy w grze Valorant może wydawać się odrobinę przytłaczający, szczególnie dla graczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym tytułem. Choć przypomina on podobne rozwiązania z innych gier typu competetive, które cechuje obecność drabinki rankingowej, Riot Games wdrożyło również pewne rozwiązania, które są unikatowe dla samego Valoranta.

Zaczynając rozgrywkę, będziesz zobligowany(-ana) do rozegrania 20 meczów nierankingowych w celu odblokowania rang. Następnie pięć Twoich kolejnych meczów będzie ważnych ze względu na określenie przynależności do danej rangi. Wyniki, jakie osiągniesz pomogą określić systemowi zaimplementowanemu w grze to, w jakiej randze powinieneś(-innaś) się znaleźć. Czy to oznacza, że te mecze muszą być rozgrywane w maksymalnym skupieniu oraz że nie możemy sobie pozwolić na przegraną?

Na szczęście tak nie jest – czasem przegrana jest niezależna od nas i Riot wziął to pod uwagę. Nawet jeżeli się nam nie poszczęści i przegramy mecz (lub kilka), system weźmie pod uwagę nasze osiągnięcia indywidualne – liczbę fragów, asyst, dokonania etc. System wspomaga się także ostatnimi dziesięcioma nierankingowymi meczami, w sytuacji, gdy trudno jest mu określić przynależność do rangi.

rangi valorant
Wszystko o rangach w grze Valorant | Źródło: playvalorant.com

Pełna lista rang w Valorant

W grze dostępnych jest 9 rang, jednak większośc z nich podzielono na podrangi. Całą zasadę wyjaśniamy poniżej, jednak wpierw przestawimy dziewięć odrębnych rang:

  • Żelazo
  • Brąz
  • Srebro
  • Złoto
  • Platyna
  • Diament
  • Wschodzący
  • Nieśmiertelny
  • Promienisty (dawniej znana jako Valorant).

Poza ostatnią rangą Promienistą (która jest ostateczną, stąd musi być jedyna), wszystkie pozostałe dzielą się na trzy kręgi (czyli podrangi). Oznacza to, że łącznie w grze dostępnych jest 25 rang. Większość graczy, która zaczyna rozgrywkę w Valorancie, rozpoczyna od Żelaza, nie jest to jednak regułą. Jeżeli Twoje dokonania podczas meczów nierankingowych i pierwszych pięciu „lokujących” będą znaczące, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć w wyższej dywizji. Wyróżniający się gracze mogą zacząć nawet od Srebra.

Sprawdź też: Valorant (PC)

To samo możliwe jest także na dalszym etapie gry. Przykładowo, w okolicy Złota 2, nagle rozgrywasz świetne mecze, które nie dość, że kończą się zwycięstwem Twojej drużyny, to jeszcze zaliczasz w nich wiele fragów i asyst. System bierze to pod uwagę i podczas aktualizacji rankingu, możesz pojawić się od razu w Platynie 2 lub 3. Należy jednak pamiętać, że im wyższa ranga, tym gra jest mniej szczodra w zakresie samego awansu – to jednak pozostaje zrozumiałe.

Ranga Wschodzący została wprowadzona wraz z patchem 5.0. Celem jej dodania był wpływ na dystrybucję graczy wśród rang w grze. Riot dostrzegł zbyt duże nasycenie graczami takich dywizji jak Brąz i Srebro. Twórcy nie chcieli sztucznie przenosić graczy do wyższych rang (co doprowadziłoby do ich sztucznego przeludnienia), zamiast tego wprowadzono nową, którą umieszczono między Diamentem a Nieśmiertelnym.

rangi valorant
Spis wszystkich obecnych rang w grze, z podziałem na podrangi | Źródło: support-valorant.riotgames.com

Jak wygląda procentowo rozmieszczenie graczy w danych rangach? Lwia część społeczności Valoranta okupuje pierwsze cztery dywizje (Żelazo 6,6%, Brąz 20,9%, Srebro 26,3%, Złoto 20,2%). Następnie w Platynie przebywa 14,4%, po czym zaczyna się zauważalna tendencja spadkowa, która jasno zaznacza elitarność kolejnych rang. W Diamencie przebywa 8,1% graczy, w randze Wschodzący – zaledwie 2,8%. Jak sprawa prezentuje się w ostatnich dwóch rangach? Nieśmiertelny to 0,5% społeczności, a Promienisty – zaledwie 0,02%! Oznacza to, że przedostatnia ranga składa się zaledwie z 1% graczy danego regionu, natomiast najwyższa Promienista to miejsce dla 500 osób z regionu.

Nie powinieneś się jednak martwić o to, że Twoja ranga jest niska – zaledwie jeden na dziesięciu graczy Valoranta znajduje się w randze między Platyną a Promienistym! Co więcej, osiągnięcie najwyższej dostępnej rangi wymaga czasu, poświęcenie i treningu. Z racji, że gry mają być źródłem rozrywki, nie obwiniaj się o bycie w niskiej dywizji. Tam też możesz cieszyć się rozgrywką.

Sprawdź też: Jak zmienić nick w Valorant? Gdzie to zrobić? Poradnik

Czy w grze istnieje mechanika degradacji z rangi?

Ranking decay, czyli mechanika obniżania rangi, jest obecna w wielu grach rywalizacyjnych opartych na rangach. Twórcy w ten sposób zachęcają społeczność do regularnej rozgrywki w celu utrzymania i awansowania rang. W przypadku, gdy masz dłuższą przerwę od tytułu, Twoja ranga spada. Czy taka sama mechanika jest obecna w omawianej grze?

Odpowiedź brzmi nie, ale przy tym jest mała gwiazdka, która sygnalizuje pewien haczyk. Jeżeli wracasz do Valoranta po dłuższej przerwie, aby odzyskać swoją rangę, będziesz musiał rozegrać jeden mecz wstępny. Jest on ważny, gdyż na jego podstawie zostaniesz przypisany do rangi. Możliwe jest więc wrócenie do naszej aktualnej dywizji (w momencie, gdy skończyliśmy grać), ale istnieje również możliwość trafienia do niższej dywizji.

Co więcej, istnieje pewne rozgraniczenie: otóż mechanika 20 poziomu, który jest wymagany do rozpoczęcia rozgrywki rywalizacyjnej, jest stosunkowo młoda. Przed jej implementacją, gracze byli zobligowani do wygrania 10 meczów. Jeżeli jesteś graczem-weteranem, który podlegał tym zasadom i przestałeś(-łaś) grać, po czym postanowiłeś(-łaś) wrócić do Valoranta to czy dotyczy Cię konieczność osiągnięcia 20 poziomu? Odpowiedź brzmi: nie – gracze z dłuższym stażem mogą grać dalej rankedy, nie posiadając 20 poziomu.

Valorant
Jak szybko awansować na lepszą rangę w grze?

Czy takie rozwiązanie ma sens? Nie jest to klasyczny ranking decay, ale wciąż możesz przecież stracić swoje wcześniejsze dokonania. Z rywalizacyjnego punktu widzenia ta mechanika ma jednak sens – gra musi być pewna tego, że wciąż możesz mierzyć się z graczami o określonym rodzaju umiejętności. Umieszczenie Cię w randze graczy, od których odstajesz (bo przerwa była zbyt długa), mogłoby być źródłem frustracji dla Ciebie i Twojej drużyny.

League of Legends to inna, bardzo popularna gra od Riot Games. Zastanawiasz się jakiego bohatera wybrać na początku Twojej przygody z tym tytułem? Sprawdź nasz artykuł.

Granie w grupach premade różnych rang – czy to możliwe?

Owszem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć pełną grupę z graczami, którzy reprezentują różne rangi. Wiąże się to jednak z pewnymi obwarowaniami – o co chodzi? Przede wszystkim, im większy rozstrzał rang, tym z pewnością więcej czasu zajmie dobieranie przeciwników. Przykładowo, grając w Brązie i mając do pomocy dwa Diamenty i dwie Promieniste rangi, matchmaking będzie szukał podobnego zestawienia przeciwników (lub zbliżonego). Jest to odpowiedź na próby łatwego levelowania graczy z niższych rang – po przeciwnej stronie z pewnością nie spotkacie samych graczy z żelaza.

Sprawdź też: Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) w League of Legends i Valorant

Zróżnicowanie umiejętności w grupie premade będzie się wiązać także z karą do punktów po meczu. Będąc w lobby, zobaczysz informację o tym, że w wyniku różnic, otrzymasz ich o 25% mniej. Zatem granie w grupie premade nie jest metodą na szybkie zdobywanie poziomów.

Awans w rangach = grind? Nie w Valorant!

Jak szybko awansować w drabince graczy? Najprostsza metoda, która od razu pojawia się w głowie gracza, jest konieczność rozegrania jak największej liczby meczów. Bez względu, czy będa wygrane, czy przegrane (choć rzecz jasna, lepiej wygrywać), powinno to sprawić, że nasze awansowanie w ladderze będzie szybsze. Otóż takie podejście nie sprawdzi się w grze Valorant, gdyż stawia ona na jakość, a nie ilość.

agent
Który Agent jest Twoim ulubionym? | Źródło: playvalorant.com

Oznacza to, że system rankingowy został tak zaprojektowany, aby docenić nasz wkład w mecz, a nie tylko sam wynik. Choć samo zwycięstwo jest mocno brane pod uwagę, system docenia również indywidualne osiągnięcia każdego gracza. Chyba każdy, kto kiedykolwiek grał w grę pokroju League of Legends, CS:GO czy omawiany Valorant, spotkał się z przypadkiem przegranego meczu, mimo że samemu w swoich dokonaniach stawał na rzęsach, aby wygrać. Valorant jest jednak tytułem, który potrafi te dokonania docenić.

Pamiętajcie o tym, dołączając do następnej rozgrywki. Zdobycie dużej liczby punktów, fragów, wykazanie się skillem – to wszystko bardziej procentuje podczas wspinaczki w rangach. Rangi Valorant – teraz wiesz już ile ich jest i jak się dzielą. Pochwal się w komentarzach swoją rangą i tym, ile zajęło ich osiągnięcie!

Źródło obrazu głównego: playvalorant.com

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *