1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Persona 5 (PS3, PS4, PS5)

Rozrywka

25.10.2021 11:38

Persona 5 (PS3, PS4, PS5)

Gry
11
1
0
11
1

Persona 5 to przedstawiciel gatunku j-RPG stworzony przez zasłużone studio Atlus. Wyróżnia się zgrabnym połączeniem nastawionego na budowanie relacji z innymi bohaterami dating-sima, oraz nastawionego na turowy tryb walk dungeon-crawlera.

Data premiery i twórcy

Persona 5 ukazała się na konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4 najpierw w Japonii, we wrześniu 2016. Rok później, w kwietniu 2017 z tytułem mogła zapoznać się reszta świata. Za tytuł odpowiedzialne jest studio Atlus, które również wydało grę na terenie Japonii. Wydawcą w Europie i Ameryce zostało Deep Silver.

persona 5 gameplay
Persona 5 to już piąta część popularnej serii gier z gatunku J-RPG | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Historia serii gier Yakuza — najważniejsze informacje o nietypowej japońskiej produkcji

Gry podobne do Persona 5

Korzenie cyklu Persona sięgają innej serii — Shin Megami Tensei, i to właśnie w niej należałoby się doszukiwać największych podobieństw. 

  • Shin Megami Tensei III Nocturne HD Remaster – PS4, Nintendo Switch, PC
  • Shin Megami Tensei V – Nintendo Switch

Dodatkowo Persona 5 doczekała się dwóch spin offów, a fani serii mogą spróbować poprzednią część, wydaną jednak jeszcze za czasów PS2, ale dostępną również na PC:

  • Persona 4 Golden – PS2, PS3, PS Vita, PC
  • Persona Strikers – PS4, Nintendo Switch, PC
  • Persona 5: Dancing in Starlight – PS4, PS Vita

Persona 5 –  oceny i opinie

Persona 5 zdobyła szereg pozytywnych recenzji i opinii zarówno od krytyków, jak i samych graczy. Obecnie cieszy się średnią 93% na Metacritic.

Chwalono szczególnie stronę audiowizualną: stylizowaną oprawę graficzną oraz zapadającą w pamięci ścieżkę dźwiękową. Jednak sama zawartość również nie odstawała poziomem. Zgodnie komplementowano pełen atrakcji scenariusz i bohaterów, świetnie skonstruowany — strategiczny, ale i dynamiczny tryb walki turowej, różnorodne podziemia do eksploracji i masę zawartości dodatkowej.

DLC i edycje specjalne

Persona 5 doczekała się reedycji wydanej 31 października 2019 roku. Została ona rozszerzona o nową członkinię drużyny, związany z nią wątek wydłużający główną część gry oraz masę dodatkowej zawartości. Dla niezaznajomionych z oryginałem jest to świetny wybór na nadrobienie zaległości:

  • Persona 5 Royal – PS4

Zwiastun i gameplay

Sprawdź też: Historia serii gier Final Fantasy — najważniejsze informacje o japońskim klasyku gier RPG

Opublikowany na premierę gry zwiastun doskonale pokazuje wszystkie charakterystyczne dla Persony 5 elementy. Widzimy na nim animowane scenki fabularne, wycinki z aktywności pobocznych i podstawowe mechaniki związane z walką.

Fabuła i rozgrywka w Persona 5

W grze wcielamy się w Jokera, lidera grupy Phantom Thieves mającej zdolność zmieniania ludzkich serc. Poza tym to także uczeń liceum, więc równolegle z walką z kolejnymi opanowanymi przez zło „monarchami” przyjdzie mu toczyć równie ciężki bój związany z codziennym życiem w Tokio i radzeniem sobie w szkole.

Akcję śledzimy praktycznie dzień po dniu, a główną mechaniką gry jest sprawne wykorzystywanie dostępnych slotów czasowych danego dnia — zwykle poranek, popołudnie i wieczór, i dzielenie ich między obowiązkami szkolnymi, pogłębianiem relacji z innymi bohaterami (także członkami swojej drużyny) i infiltracją kolejnych podziemi.

Walka, mimo że turowa, jest niezwykle dynamiczna. Oczy cieszą animacje i efekty wizualne niepozwalające się nudzić. System walki ubogaca mnogość mechanik i możliwych strategii związanych ze zdobywaniem tytułowych Person — demonicznych stworzeń zamieszkujących podziemia, będących jednocześnie przeciwnikami, jak i możliwymi sojusznikami. Każda z nich prezentuje inne statystyki i działające synergicznie ataki. 

Multiplayer

Persona 5 to tytuł skupiony wyłącznie na rozgrywce single-player, także nie posiada on trybu dla wielu graczy.

Ilość wymaganego miejsca na dysku dla Persona 5

Persona 5 w wersji na PlayStation 3 wymaga 4.6GB wolnego miejsca na dysku HDD (w przypadku wersji fizycznej), 260KB wolnego miejsca dla pliku zapisów oraz 4.7MB dla danych o trofeach.

W przypadku wersji fizycznej na PlayStation 4, gra wymaga przynajmniej 20GB wolnego miejsca.

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.