flappy bird

Rozrywka

14.07.2022 12:16

Flappy Bird – wszystko o kultowej grze mobilnej

Android i iOS Gry
14
1
0
14
1

Flappy Bird pojawiło się w 2013 roku w sklepie App Store i w mig podbiło serca wielu użytkowników iPhone’ów. W ciągu kilku następnych miesięcy ta prosta gierka biła kolejne rekordy popularności. Dlaczego zniknęła ze sklepów z aplikacjami?

Flappy Bird — co to za gra?

Flappy Bird to z założenia prosta gra zręcznościowa. Charakteryzuje ją mało wyszukana oprawa graficzna, jednak nie ona odgrywała kluczową rolę w historii tej produkcji. Jak grać we Flappy Bird? Zadaniem gracza było przeprowadzenie tytułowego ptaszka przez szczeliny pomiędzy przeszkodami poprzez stukanie palcem w ekran urządzenia. 

flappy bird
Ta gra na telefon potrafiła zirytować niejedną osobę | źródło: digitaltrends.com

W oryginalnej wersji gry tymi przeszkodami były rury wystające zarówno od górnej, jak i dolnej krawędzi pola rozgrywki. Wbrew pozorom pokonywanie przeszkód nie było zadaniem łatwym. Były one bowiem ułożone w taki sposób, by kluczową rolę odgrywała tutaj nasza zręczność oraz czas reakcji. 

Niejednokrotnie zdarzało się, że po serii łatwych do pokonania przesmyków pojawiał się kolejny, skonstruowany w taki sposób, by problemy z przebrnięciem przez niego doprowadziły nas do szewskiej pasji. Czy właśnie taki sposób zaprojektowania rozgrywki w Flappy Bird był źródłem późniejszych problemów twórcy tej gry? Scrolluj dalej.

Sprawdź też: Darmowe gry na telefon – najlepsze gry na Androida i iOS

Flappy Bird – krótka historia

Jak już wspomnieliśmy na początku, Flappy Bird zadebiutowało w sklepie Apple App Store w 2013 roku. Grę napisał Wietnamczyk Nguyễn Hà Đông, założyciel studia dotGEARS. Premierze nie towarzyszył praktycznie żaden rozgłos, jednak ku zdziwieniu twórcy zaczęła ona bardzo szybko zyskiwać na popularności. 

Dong Nguyen
Twórca Flappy Bird – Dong Nguyen | źródło: polygon.com

Z założenia miała być dla graczy przyjemną odskocznią od codziennych obowiązków. Okazało się jednak, że tytuł zaczął ich uzależniać do tego stopnia, że twórca otrzymywał wiadomości z pogróżkami od wielu z nich, którzy nie mogli sobie poradzić z pokonywaniem kolejnych przeszkód w grze. Być może to właśnie te okoliczności przyczyniły się do podjęcia przez twórcę gry dość drastycznej decyzji w kwestii jej przyszłości.

Dlaczego twórca usunął grę ze sklepów?

Dlaczego wycofano Flappy Bird? Obserwując często wręcz niepokojące reakcje graczy na niepowodzenia podczas gry w Flappy Bird i uzależnienie od gry, Nguyễn Hà Đông zadecydował o usunięciu produkcji zarówno z App Store, jak i ze Sklepu Play. Nie chciał przyczyniać się do dalszego rozwoju niezdrowego szaleństwa wokół stworzonego przez siebie tytułu. Tłumaczył także, że sukces produkcji go przerósł i chce mieć po prostu święty spokój. 

Samo usunięcie gry z popularnych sklepów z aplikacjami nie oznaczało, że nie będzie możliwe zainstalowanie jej na smartfonach i tabletach. Fani doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że produkcję będzie można pobrać z nieoficjalnych źródeł w postaci zewnętrznego instalatora. Zainteresowanie grą zaczęło słabnąć dopiero długie miesiące po wycofaniu jej z obrotu przez autora. Obecnie młodsi użytkownicy smartfonów mogą nie wiedzieć czym było Flappy Bird. Starsi natomiast często wspominają tę produkcję z rozrzewnieniem. 

Do dziś w sklepach z aplikacjami dostępne są liczne klony gry, które oferują nam praktycznie identyczną mechanikę rozgrywki w nieco innej szacie graficznej i pod zmienionym tytułem. Podobne do Flappy Bird aplikacje są też dostępne online, jednak żaden z klonów nie powtórzył już sukcesu oryginału.

Sprawdź też: Gry Google – poznaj najpopularniejsze ukryte gry w wyszukiwarce Google

Flappy Bird a efekt Streisand

Wiecie, czym jest efekt Streisand? Jest on doskonale widoczny w przypadku Flappy Bird. To wzrost zainteresowania zawartością wycofaną z obrotu w Internecie. Na skutek tego działania popularność rośnie (efekt odwrotny do zamierzonego). 

Gra studia dotGEARS wzbudziła zainteresowanie dzięki narastającemu wokół niej rozgłosowi. Informacja o wycofaniu produkcji ze sklepów z aplikacjami wzmogła zainteresowanie graczy, którzy chcieli sprawdzić tytuł i przekonać się, dlaczego narosło wokół niego tyle kontrowersji.

flappy bird
Poziom trudności z czasem wzrastał do niemożliwych poziomów | źródło: psmag.com

Efekt Streisand wziął swoją nazwę od Barbry Streisand, która lata temu pozwała pewnego fotografa za opublikowanie zdjęcia jej posiadłości. Sytuacja wzbudziła takie zamieszanie, że — koniec końców — zdjęcie zobaczyło więcej osób, niż gdyby sprawa nie zyskała tyle rozgłosu. 

Jeszcze jakiś czas temu efekt Streisand uważany był za zjawisko negatywne. W ostatnich latach możemy jednak zaobserwować, że jest on często i chętnie wykorzystywany przez marketingowców chcących zainteresować nas pewnymi wydarzeniami bądź produktami.

Twórca gry — geniusz czy szaleniec?

Lata minęły, a Flappy Bird w wielu kręgach zyskało status gry kultowej. Sam twórca, mimo że przez tę produkcję miał sporo nieprzyjemności, odniósł z nią niebywały sukces oraz zarobił na niej miliony. Ile zarobił twórca gry? Nguyễn Hà Đông przyznał, że w momencie szczytowej popularności, dzięki reklamom wyświetlanym w grze, ta przynosiła mu około 50 000 USD zysku dziennie (nawet po usunięciu produkcji ze sklepów z aplikacjami). 

Pojawiły się nawet teorie spiskowe mówiące o tym, że afera wokół produkcji została wywołana celowo, by zwiększyć zainteresowanie tytułem i zwiększyć przychody twórcy. Czy może to być prawda? Tego zapewne już się nie dowiemy. 

Źródło: Top 10 gier free-to-play. Najlepsze darmowe gry

A czy Wy graliście w Flappy Bird? Jak wspominacie tę grę? Też wciągnęła Was na wiele godzin? Dajcie nam znać w komentarzach.

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *