saints row premiera gry

Rozrywka

14.09.2023 13:31

Saints Row – wszystkie gry z pełnej czarnego humoru serii 

Gry
16
1
0
16
1

Należące do serii Saints Row gry to jedne z ciekawszych tytułów na rynku gier wideo. Są to produkcje przepełnione czarnym, czasem wręcz absurdalnym humorem, który po prostu trzeba lubić. Co warto wiedzieć o grach z tej serii?

Seria Saints Row to dzieło firmy Volition. Składa się z łącznie siedmiu gier, z których pierwsza swoją premierę miała jeszcze w 2006 roku. Gry Saints Row są często uznawane za parodię serii Grant Theft Auto znanych bardziej pod skrótem GTA. W swojej historii gra była wypuszczana na rynek przez dwóch wydawców. Do 2012 roku zajmowała się tym firma THQ. Pod koniec grudnia 2012 roku ogłosiła jednak upadłość i seria trafiła w ręce spółki Koch Media, gdzie rolę wydawcy przyjął austriacki Deep Silver. 

saints row screenshot z rozgrywki
W nowej odsłonie gry ponownie jest iście wybuchowo! | Źródło: engadget.com

Czym wyróżnia się seria Saints Row

Gra kojarzona jest przede wszystkim z dość czarnym i nietypowym humorem. Dzięki temu zebrała ogromną rzeszę oddanych fanów, jednocześnie tworząc wokół siebie całą masę kontrowersji. Jest to do tego świetne połączenie wielu różnych rodzajów gier. Coś dla siebie odnajdą tu fani strzelanek, gier przygodowych, a także wyścigowych

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wszystkie gry z serii Saints Row:

Przez lata światło dzienne ujrzało naprawdę wiele części serii Saints Row. Najnowsza z nich jest naprawdę młoda i pochodzi z 2022 roku. Oto krótkie przedstawienie każdej z gier z popularnej serii. 

Saints Row (2006)

Seria Saints Row zadebiutowała w świecie gier w 2006 roku. Jej premiera na amerykańskim rynku miała miejsce 28 sierpnia. 3 dni później trafiła na rynek w Australii, a od 1 września była dostępna w Europie. Oficjalna europejska premiera miała jednak miejsce znacznie później, bo 14 czerwca 2007 roku. Polscy graczy musieli więc uzbroić się w cierpliwość. 

Sprawdź też: Grand Theft Auto: San Andreas (PS2, Xbox, PC, Mac OS X, iOS, Android, Windows Phone, Fire OS, Xbox 360, PS3)

Gra trafiła tylko na jedną platformę. Dostępna była jedynie na konsolach Xbox 360. Pierwotnie twórcy planowali też wydanie gry na PlayStation 3, lecz ten pomysł został porzucony. 


Akcja części z 2006 roku dzieje się w fikcyjnym mieście Stilwater. Gracz dołącza tam do jednego z czterech gangów, czyli do Third Street Saint i w ten sposób bierze udział w rywalizacji o wpływy w mieście. Misje, które są wykonywane przez gracza, charakteryzują się sporym zróżnicowanie i przedstawiają takie wydarzenia jak nielegalne wyścigi samochodowe, uciekanie przed tłumem paparazzi, czy też strzelaniny. 

Saints Row 2

Dobry odbiór pierwszej odsłony serii sprawił, że szybko rozpoczęto prace nad kontynuacją. W ten sposób w 2008 roku gra trafiła zarówno na konsole Xbox 360, jak i na PlayStation 3, co z pewnością przyczyniło się do wzrostu jej popularności. Dodatkowo w Saints Row 2 mogli też grać posiadacze komputerów osobistych z systemem Windows. Podobnie jak poprzednik otrzymała kategorię PEGI 18. 

W tej odsłonie odpowiadające za serię studio Volition postawiło przede wszystkim na rozwój otwartego świata tak, by eksploracja była bardziej wciągająca i nagradzająca dla gracza. Po Stilwater gracz może przemieszczać się z udziałem jednego z wielu środków transportu. Dostępne są oczywiście samochody, a do tego motocykle, łodzie oraz śmigłowce i samoloty. 

Fabuła gry ma miejsce kilka lat po wydarzeniach z pierwszej części gry. W tej edycji motywem jest zemsta na osobach, przez które protagonista prowadzony przez gracza stracił swoje wpływy zdobyte w pierwszej części gry. 

Saints Row: The Third

Saints Row: The Third to ostatnia gra, która była wydana jeszcze przez THQ Inc. Fabuła znów osadzona jest w Stilwater, w którym ponownie wcielamy się w tę samą postać, tym razem pełniącą funkcję przywódcy gangu Świętych z Trzeciej Ulicy, czyli 3rd Street Saints.

Platformy na których zagramy w Saints Row Reboot
Najnowsza gra dostępna jest na PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X|S | Źródło: pcgamer.com

Gracze ponownie mogą liczyć na wiele czarnego i mocno wulgarnego humoru, a także parodiowania pop kultury. Premiera miała miejsce w listopadzie 2011 roku i gra wyszła na konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3, a także na komputery osobiste. Saints Row 3 to zdecydowana nostalgiczna podróż dla wielu graczy.

Saints Row IV

Ta z nowszych odsłon, czyli Saints Row IV, a dokładniej Saints Row IV: Re-Elected to zdecydowanie jedna z najdziwniejszych edycji w historii całej serii. Wcześniej fabuła, o ile pełna absurdu, była utrzymywana w granicach realizmu. W tym wypadku twórcy zdecydowanie popuścili wodze fantazji i w ten sposób stworzyli dzieło, jakim jest ta część.

Jest to pierwsza edycja tej gry wydana przez studio Deep Silver. Akcja gry dzieje się dokładnie w tym samym mieście, kilka lat po wydarzeniach z trzeciej odsłony gry. Tym razem protagonista zmienił pracę i nie jest już szefem gangu Świętych z Trzeciej Ulicy, a prezydentem Stanów Zjednoczonych. Miasto Stilwater zostało zmienione w futurystyczną dystopię, a fabula kręci się wokół obrony go przed atakiem obcych z imperium Zin dowodzonych przez wodza Zinyaka. Tak nietypowe podejście do fabuły nie oznacza jednak, że gra spotkała się ze złym odbiorem. Do dziś jest to jedna z najlepiej ocenianych części serii. Zdobyła wiele ocen 8 oraz 9, a na Metacritic jej średnia ocena to 86/100 na PC, 77/100 na PS3 oraz 83/100 na Xbox 360. Premiera miała miejsce w 2013 roku. 

Saints Row: Gat out of Hell

Saints Row: Gat out of Hell to nie pełnoprawna gra, a stanowiący oddzielny tytuł, dodatek do Saints Row 4. Jedną z największych zmian w wypadku tego dodatku są platformy, na które jest dostępna ta edycja serii Saints Row. PS4 i Xbox One po raz pierwszy doczekały się tej produkcji. Do tego gra klasycznie już trafiła na konsole PlayStation 3, Xbox 360 oraz na PC. 

Jeśli chodzi o sam gameplay, to w Saints Row: Gat out of Hell nie ma wielu zmian względem 4 edycji, oczywiście od strony technicznej. Pojawiają się jednak spore zmiany w eksplorowanym świecie. W grze protagonista z poprzednich czterech edycji przez przypadek skontaktował się z szatanem, który zmusił go do poślubienia córki, Jezebel. Dlatego Johny Gat i Kinzie Kensington ruszają mu na pomoc. Dodatek nie spotkał się jednak z tak pozytywnym odbiorem, jak właściwa gra Saints Row 4. 

Saints Row (2022)

Najnowsza edycja serii, która jest jednocześnie jej odrodzeniem. Twórcy Saints Row reboot serii przeprowadzili po aż 9 latach, gdy zaliczymy tylko pełnoprawne edycje. Saints Row 5, czy też 2022 to najnowsza odsłona, która ma odnowić serię i ponownie przyciągnąć do niej wielu graczy. Grę zapowiadano między innymi poprzez demo Saints Row Boss Factory, czyli rozbudowany system tworzenia postaci, którym można było bawić się jeszcze przed premierą. 

Saints Row – remastery i reedycje

Seria doczekała się także kilku remasterów. Warto także wspomnieć o grze Saints Row: Undercover. Jest to nigdy niewydana produkcja od Volition, która miała trafić na konsole PlayStation Portable. Projekt porzucono w 2009 roku, lecz w 2016 roku doszło do wypuszczenia jednej z wczesnych wersji gry.

Sprawdź też: Premiery gier 2023. W co warto zagrać w 2023 roku?

Poza tym nad remasterami pracowało m.in. polskie studio Sperasoft. We współpracy z Volition przygotowano reboot po polsku i oczywiście w innych językach, który dostępny był na wszystkie najnowsze konsole. W 2020 roku przy premierze Saints Row PC, PS4 i Xbox One pierwotnie były jedynymi platformami, na które udostępniono tę grę. Od 2021 roku posiadacze konsol nowej generacji również mogą grać w Saints Row. PS5 i XSX/XSS doczekały się również swojej wersji. 

Opinie o grach z serii Saints Row

W większości gry z serii cieszą się naprawdę dobrą opinią. Doceniany jest nieprzeciętny humor, który bywa co prawda wulgarny, ale jednocześnie jest naprawdę oryginalny i po prostu zabawny dla wielu. Do tego gry są faktycznie niezłe od strony wygody grania w produkcje z tej serii. Dlatego jest to obecnie seria gier wideo, która cieszy się naprawdę solidną opinią i to pomimo dość przeciętnego Saints Row (2022), czyli rebootu serii. 

Saints Row – co dalej?

Twórcy nie rezygnują z rozwoju Saints Row. Zapowiedziane są między innymi dodatki. Jeden z nich debiutuje 9 maja 2023 roku i ma przynieść naprawdę ogromne zmiany, gdyż będzie mu towarzyszyć naprawdę spora aktualizacja. Zmianie ulec ma między innymi system walki, który dzięki temu zyska na płynności. Poprawiono także wiele misji, istniejących błędów, czy też zaktualizowano interfejs. To w połączeniu z dodatkiem przynoszącym zupełnie nową lokację może sprawić, ze sama seria gier przeżyje jeszcze wiele lat.

Gry podobne do Saints Row

Saints Row należy do dość specyficznego gatunku gier. Z jednej strony mimo prób twórców, wciąż można zestawić je z całą serią Grand Theft Auto, której Saints Row było niejako parodią na samym początku swojego istnienia. Inne przygodowe gry akcji z otwartym światem, które mogą być podobne do tu opisywanej serii to na przykład gry z serii Far Cry, czy też Mafia. Fanom gier powinny one przypaść do gustu przez rozbudowany otwarty świat, czy też niezwykle ciekawą warstwę fabularną, z której znana jest na przykład seria Mafia.

Sprawdź też: Historia serii gier Mafia – najważniejsze informacje o popularnej grze gangsterskiej

Mamy nadzieję, że znasz już wszystkie części serii, a najnowsza z nich znajduje się na Twojej ulubionej platformie. Czy wspominasz tę serię z nostalgią – a może jesteś nowy w tym świecie? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami po lekturze tego artykułu!

16
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *