W League of Legends bohaterowie bardzo się od siebie różnią i znalezienie ulubionego może chwilę zająć. - SCROLL

Poradniki

24.02.2022 11:36

League of Legends – jaką postać wybrać? Doradzimy!

Gry
11
0
1
11
0

Bohaterowie League of Legends to temat-rzeka. Liga zawdzięcza swoją popularność dzięki unikalnym i rozpoznawalnym bohaterom. W chwili obecnej możliwych do wyboru postaci jest ponad 140! Którą z nich najlepiej wybrać? Oto najczęściej wybierani czempioni LoL’a.

League of Legends – jakie opcje mamy do wyboru

W League of Legends bohaterowie toczą potyczki na głównej mapie – Summoner’s Rift. Rozgrywane są na niej mecze rankingowe oraz największe turnieje LoLa podzielona jest na 3 aleje – górną (Top), środkową (Mid) i dolną (Bot). Przez ponad jedenaście lat od premiery gracze testowali różne konfiguracje rozłożenia bohaterów na liniach. Najpopularniejsza z nich prowadzi po jednym czempionie na Topa i Mida oraz dwóch na Bota. Piąty gracz porusza się między alejami, pełniąc funkcję tzw. junglera.

Każdy z bohaterów Ligi Legend ma różne role do odegrania w trakcie meczu. Jedne z najważniejszych z nich to AP i AD Carry. Ich zadaniem jest zadawanie jak największych obrażeń. Bohaterowie pełniący tę funkcję mają zwykle dość mało punktów zdrowia i potrzebują ciągłej ochrony swoich towarzyszy. W tym charakterze spełniają się głównie Supporci, ponieważ często mają zdolności odnawiające HP czempionów, czy też wspierające ich różnymi buffami. Kolejną ważną rolę w meczu odgrywają Tanki. Ich głównym zadaniem jest inicjowanie starć oraz przyjmowanie na siebie największej ilości obrażeń. Pomagają im w tym wysokie statystyki obronne oraz umiejętności kontroli tłumu, takie jak podrzucenie, ogłuszenie, czy unieruchomienie. Każda z ról posiada także swoje podkategorie, łączące cechy dwóch lub więcej innych klas. Przykładem takiego połączenia jest np. Bruiser. Bohater tego typu potrafi zadawać dość spore obrażenia (podobnie jak AD Carry), jednocześnie pozostając trudnym do zabicia (tak jak Tank).

Bohaterowie League of Legends mogą byś personalizowani różnymi skórkami. - Scroll
Nowe ilustracje bohaterów i ich skinów idealnie oddają charakter postaci

Poza wymienionymi wyżej rolami bohaterowie podzieleni są także ze względu na sposób, w który gra się nimi podczas spotkań. Głównych kategorii jest pięć: Zabójcy, Magowie, Strzelcy, Wspierający i Obrońcy. Oczywiście postacie z LoLa często mogą dobrze się sprawdzać w wielu rolach, jednak część z nich jest po prostu lepiej przystosowana do pełnienia konkretnej funkcji. W takim razie, czy można sprawdzić których bohaterów najczęściej wybierali gracze? Tak! Na portalu League of Graphs znaleźć można procentowy wskaźnik popularności każdej postaci na danej linii oraz wiele innych przydatnych statystyk. Opierając się o te dane stworzyliśmy listę Top 5 LoL Champions na każdą pozycję.

League of Legends – bohaterowie na Topa

Graves

Graves wyróżnia się na tle innych bohaterów swoją unikalną mechaniką ataków. Bohater wyposażony jest w potężną strzelbę, która mieści w magazynku dwa naboje, ale po których wystrzeleniu nie można przez chwilę atakować podczas animacji przeładowania. Strzelec ma w tym momencie zdecydowanie większy procent wygranych spotkań niż inne postacie z LoL’a.

Yone

Potężne obrażenia i wiele umiejętności kontroli tłumu czynią Yone jednym z najbardziej dokuczliwych przeciwników – Yone to obecnie najczęściej banowany czempion grający na Topie. Co gorsza, umiejętność „Wyzwolona Dusza” pozwala mu na praktycznie bezkarne zadawanie obrażeń z dużego dystansu. Jeśli nie chcesz mierzyć się z nim na górnej alei, koniecznie zbanuj tę postać lub sam ją wybierz.

Camile

Camile należy do grupy wysoce mobilnych czempionów. Jej agresywny styl gry i szybkie przemieszczanie się po mapie potrafi nieźle napsuć krwi jej przeciwnikom. Co więcej, bohaterka jest dobrze przystosowana do pojedynków, przez co walki na górnej alei często kończą się jej wygraną. Camile jest obecnie druga w rankingu Top Lanerów z największym procentem wygranych spotkań.

Jayce

Jayce jest niezwykle interesującą postacią przez swoje umiejętności. Jego „ulti” dostępne jest już od pierwszego poziomu i pozwala mu na całkowitą przemianę stylu gry. Dzięki niemu Jayce w sekundę potrafi przejść z walki wręcz do atakowania przeciwników z dystansu, przez co przez cały czas trzyma przeciwników w niepewności. Bohater, według League of Graphs, jest najczęściej wybieranym czempionem z górnej alei.

Irelia

Bohaterka bryluje w walce jeden na jeden, przez co starcia z nią na górnej alei stają się potwornie trudne. Co więcej, dzięki umiejętności Fala Ostrzy Irelia staje się jedną z najbardziej mobilnych postaci w grze. Ciągłe przemieszczanie się po linii sprawia, że wojowniczka jest niezwykle trudna do trafienia. O tym, jak ciężko walczy się z Irelią świadczy jej druga lokata w rankingu najczęściej banowanych postaci z Topa.

League of Legends – bohaterowie na Mida

Yasuo

Samuraj to potężny damage dealer, z unikalną zdolnością pasywną: szanse na trafienie krytyczne Yasuo są podwojone. Co więcej, bohater dysponuje dużą liczbą efektów kontroli tłumu, co czyni go bardzo trudnym przeciwnikiem. Yasuo jest drugim najpopularniejszym Mid Lanerem według League of Graphs.

W League of Legends nie brakuje bohaterów pasujących do wielu ról. - Scroll
Yasuo – jeden z bardziej wszechstronnych bohaterów

LeBlanc

LeBlanc to typowa AP Carry skupiająca się na zadaniu jak największej liczby obrażeń w jak najkrótszym czasie. Najważniejszym elementem jej zestawu umiejętności jest „Naśladowca”, który ulepsza jedną z podstawowych zdolności. Dzięki temu jej i tak już mocne obrażenia zostają wyniesione na jeszcze wyższy poziom.

Zed

Zed to zabójca władający zakazaną magią ducha, która pozwala mu kontrolować swój cień. Dzięki temu bohater w łatwy sposób może zainicjować walkę, zadać ogromne obrażenia i cofnąć się do bezpiecznego miejsca w zaledwie kilka sekund. Jego duża mobilność oraz potężny damage sprawiły, że Zed jest numerem jeden na liście najczęściej banowanych postaci w ogóle.

Yone

Po raz kolejny w pierwszej piątce najpopularniejszych postaci znalazł się Yone. Bohater sprawuje się na Midzie równie dobrze, co na górnej alei. Styl gry postacią ulega lekkiej zmianie, gdy wkracza na środkową linię. Zdecydowanie więcej graczy skupia się wtedy na rozwijaniu jego obrażeń niż statystyk defensywnych. Nie wpływa to jednak na jego popularność – Yone to trzeci najczęściej wybierany Midlaner.

Lux

Czarodziejka jest jedną z pierwszych postaci, po którą sięgają nowi gracze. Fakt, iż Lux jest stosunkowo prostym czempionem do nauki, nie świadczy o jej słabości. Umiejętności magiczki, nie dość, że zadają mnóstwo obrażeń, to w dodatku mają bardzo niski czas odnowienia. O tym, że Lux to mocna postać, świadczy jej wysoki, bo aż 51%, win rate.

League of Legends – bohaterowie na Bota

Nami

Nami to support skupiający się zarówno na wzmacnianiu swoich sojuszników, jak i zatrzymywaniu ataków przeciwników. Dzięki umiejętności „Fala Przypływu” syrena potrafi podrzucić w powietrze całą wrogą drużynę, ułatwiając ich zabicie. Bohaterka jest trzecią najpopularniejszą postacią wspierającą według League of Graphs.

Lulu

Kolejny support na liście to czarodziejka Lulu. Zestaw jej umiejętności oparty jest o jej synergię z wróżką Pix. Bohaterka może użyć mocy skrzata, aby pomóc swoim towarzyszom oraz żeby zaatakować wrogów. Tym samym zamiast standardowych czterech aktywnych zdolności, Lulu posiada ich aż siedem. Jej skomplikowany styl gry nie przeszkadza jednak graczom – czarodziejka pojawia się średnio, w co siódmej grze rankingowej.

Bohaterowie mają wiele dostępnych alternatywnych wyglądów w League of Legends. - Scroll
Skiny często zmieniają nie tylko kolor, ale też model postaci

Thresh

Posępny żniwiarz Thresh to jeden z najbardziej lubianych bohaterów wsparcia – jest drugim najpopularniejszym bohaterem z dolnej alei. Umiejętności supporta to przede wszystkim efekty kontroli tłumu. Dobry gracz Thresha potrafi wyeliminować przeciwnika z rozgrywki na solidne dwie sekundy!

Yuumi

Yuumi to jedna z nowszych postaci w tym zestawieniu. Magiczna kocica przez większość rozgrywki nie odstępuje swoich towarzyszy na krok. Jej potężne uzdrowienia oraz ultimate unieruchamiający wrogów sprawiły, że można się z nią spotkać co najmniej raz na dziesięć rozgrywek rankingowych.

Leona

Leona jest standardowym typem supporta. Dzięki dobrym statystykom defensywnym bardzo ciężko jest ją pokonać. Co więcej, bohaterka ma bardzo dużo zdolności kontroli tłumu. Granie przeciwko Leonie na dolnej linii potrafi być bardzo uciążliwe, przez co jest banowana w aż 15% gier.

Jakiego AD Carry wybrać? – najlepsi partnerzy na dolną linię w League of Legends

Jhin

Jhin, podobnie do Gravesa, posiada unikatową mechanikę ataków. Bohater wyposażony jest w czterostrzałowy rewolwer, którego ostatni pocisk zadaje zwiększone obrażenia. Czempion po wystrzeleniu wszystkich kul musi przeładować swoją broń, przez co nie może przez chwilę atakować. Zachowanie odpowiedniego dystansu jest kluczowym elementem jego stylu gry. Wybór Jhina jako AD Carry jest bardzo częsty, spotkamy się z nim w prawie co czwartym meczu.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

Caitlyn

Snajperka była od zawsze popularnym wyborem na dolnej alei, jednak po premierze serialu Arcane jej pick rate widocznie wzrósł. Caitlyn posiada największy bazowy zasięg ataków, dzięki czemu może siać spustoszenie w szeregach wrogów z naprawdę ogromnego dystansu. Przez to, dużo graczy uważa grę przeciwko jej za irytującą. Świadczy o tym jej druga pozycja w rankingu najczęściej blokowanych postaci.

Lucian

Lucian jest dość unikalnym AD Carry. Obrażenia strzelca pochodzą w głównej mierze z mądrego korzystania z jego umiejętności pasywnej. Lucian po użyciu którejkolwiek zdolności aktywnej może wykonać dwa bardzo szybkie ataki. Ponadto, dzięki „Bezwzględnemu Pościgowi” postać staje się niezwykle mobilna. Lucian sprawdza się także na środkowej linii, co czyni go uniwersalnym wyborem.

Bohaterowie w Lidze wywodzą się z przeróżnych środowisk. - Scroll
W Lidze jest miejsce nie tylko na stylistykę fantasy czy steampunk – znajdzie się też sci-fi

Jinx

Jinx to kolejna bohaterka, której popularność wystrzeliła w górę dzięki serialowi Arcane. Wyposażona w miniguna i wyrzutnię rakiet postać potrafi zadać ogromne obrażenia, poruszając się przy tym z dużą prędkością. Na szczególną uwagę zasługuje jej ultimate. Gdy gracz naciśnie R, Jinx wystrzeli wielką rakietę, która może przemierzyć całą mapę. Bohaterka to obecnie numer jeden pod względem popularności wśród AD Carry.

Ezreal

Ten strzelec jest jedną z najtrudniejszych postaci do nauczenia. Każda z jego umiejętność to tzw. skillshot. Oznacza to, że gracz musi własnoręcznie wycelować wystrzeliwanymi pociskami, uwzględniając do tego ich prędkość oraz ruch przeciwnika. Jednak kto nie ryzykuje, ten nie niszczy Nexusa. Najlepsi gracze Ezreala są niemal nie do pokonania w późniejszych częściach rozgrywki.

League of Legends – bohaterowie do dżungli

Lee Sin

Lee Sin ma wszystkie cechy dobrego junglera: szybko radzi sobie z potworami z lasu, potrafi zainicjować starcie oraz wykorzystać umiejętności kontroli tłumu. Dodatkowo bohater nie musi korzystać z many. Zamiast tego, jego zdolności zużywają energię, którą można w prosty sposób uzupełnić. Dzięki tym cechom Lee Sin od dłuższego czasu jest najpopularniejszym wyborem do dżungli.

Viego

Viego został dodany do gry z początkiem roku 2021, co nie przeszkodziło mu w szybkim wspięciu się do piątki najczęściej wybieranych junglerów. Co więcej, jego popularność idzie w parze z dobrym współczynnikiem wygranych spotkań – bohater triumfuje aż w 51% gier rankingowych. Dzięki swoim umiejętnościom Viego potrafi zniknąć z oczu przeciwników, a po ich pokonaniu może przyjąć ich formę, kradnąc ich zdolności.

Kayn

Ten Jungler to kolejna postać z unikatową mechaniką. Kayn w początkowej fazie rozgrywki zbiera kule wypadające po każdym starciu z przeciwnikami. Ich kolor w zależności od rodzaju wroga, z którym mierzył się bohater, świadczy o możliwej drodze transformacji junglera. Czerwone kule sprawią, że jungler otrzyma zestaw umiejętności zbliżony do zdolności Tanka. Niebieskie orby sprawią natomiast, że postać stanie się pełnoprawnym zabójcą. Ta uniwersalność umiejscowiła Kayna na piątym miejscu najczęściej banowanych junglerów.

Vi

Siostra Jinx to jungler skupiający się przede wszystkim na wyłączaniu przeciwnych Carry z walki. Jej zestaw umiejętności obfituje w podrzucenia, a szybkie ataki wręcz potrafią błyskawicznie wyeliminować wrogów. Dzięki swoim defensywnym statystykom dosyć trudno jest też pokonać Vi, przez co jest naprawdę mocnym czempionem.

W League of Legends bohaterowie są mistrzowsko zaprojektowani. - Scroll
Kayn jest jednym z ciekawszych bohaterów – zarówno pod względem mechaniki, jak i historii

Ekko

Ostatni leśnik na naszej liście to Ekko. Bohater opiera swoje umiejętności na motywie cofania czasu. Jego najsilniejszą zdolnością jest „Chronostrzaskanie” pozwalające postaci na powrót do poprzedniej pozycji oraz statystyk, które posiadał w tamtym momencie. Ekko to piąty co do popularności jungler w grze.

Choć przedstawiona przez nas lista zawiera naprawdę sporo mocnych postaci, to w grze jest ich o wiele więcej. Jednak wybór właściwego bohatera League of Legends to nie tylko konkurs popularności czy zestawienie najsilniejszych z nich. Czempion, nad którym się zastanawiasz, powinien przede wszystkim Ci odpowiadać. Nie ważne czy chodzi o design, czy o mechaniki, najlepiej bawić będziesz się z bohaterem, który odpowiada twoim gustom.

Chcesz skonfigurować i zamówić idealny komputer dla siebie? Wiemy, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda… Wszystkim spragnionym pomocy w tym trudnym zadaniu polecamy nasz obszerny materiał: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. W artykule omawiamy dokładnie wszystkie kwestie, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego. Konfigurator zestawu komputerowego PC to narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Dzięki niemu i kilku naszym wskazówkom każdy poradzi sobie z doborem pasujących do siebie podzespołów, zapewniających odpowiednią wydajność.

11
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *