free to play

Rozrywka

22.06.2021 14:32

Top 10 gier free-to-play. Najlepsze darmowe gry

Gry
14
10
0
14
10

Darmowe gry to znakomity sposób na nadchodzące wakacje. Przyciągają one przed ekrany setki tysięcy rywalizujących przez Internet graczy, zapewniając wiele godzin doskonałej rozrywki. Jakie bezpłatne gry na PC i inne platformy warto sprawdzić?

Najlepsze darmowe gry, czyli gry free-to-play – gdzie ich szukać?

Na bezpłatną rozgrywkę możesz liczyć na każdej z popularnych platform. Darmowe gry PS4 – do niedawna dostępne w ramach usługi Play at Home – znajdziesz teraz w PlayStation Plus. Inni producenci również decydują się na udostępnienie bezpłatnych tytułów w swoich sklepach z aplikacjami. Darmowe gry na Xbox One, Series X oraz Series S znajdziesz w sklepie Microsoft. Nie oferuje on jednak tylko tytułów konsolowych. W jego ofercie znajdują się też darmowe gry na PC.

Komputery osobiste zdominowane są jednak przez dwie platformy – Steam i Epic Games. To tam znajdziesz najlepsze darmowe gry, oferowane stale lub w ramach ograniczonych czasowo akcji. Również fani rozgrywki mobilnej mają ogromny wybór. Darmowe gry na telefon oferowane są na systemy iOS i Android odpowiednio w App Store oraz Sklepie Play. Co ciekawe, ogromna liczba spośród bezpłatnych tytułów dostępna jest na kilka platform, umożliwiając graczom nieskrępowaną rozgrywkę.

free-to-play
Czas na darmowe granie – sprawdź, które tytuły są najlepsze

Sprawdź też: Battlefield 2042 – najważniejsze informacje. Data premiery, zwiastun, rozgrywka

Typowym rozwiązaniem gier free-to-play jest obecność mikropłatności. Wewnętrzny sklep gry pozwala za wirtualną walutę lub prawdziwe pieniądze dokupić nowe przedmioty, pojazdy, postaci bądź elementy wizualne. Niestety, ich ceny bywają często oderwane od rzeczywistości, osiągając poziom wielu tysięcy złotych. Osobną kategorią są darmowe gry online dostępne w przeglądarce. Są to zwykle proste minigierki uruchamiane z poziomu strony internetowej i pozwalające zabić czas niezobowiązującym klikaniem.

Darmowe gry na Epic Games Store i Steam – warto polować

W przypadku Epic Games darmowe gry stały się głównym motorem napędowym sklepu i – jak przyznaje sam wydawca – generują duże koszty, które mają się zwrócić dopiero w przyszłości. Co czwartek udostępniana jest przynajmniej jedna pozycja, często z najwyższej półki – oferowane były już Hitman, Kingdom Come Deliverance czy GTA V. Nieco mniejszy rozmach mają darmowe gry Steam, choć i tam natrafisz na wielkie okazje. Poza opisanymi niżej tytułami, w regularnej ofercie platformy znajdują się między innymi bezpłatne MOBA DOTA 2 oraz Smite.

TOP 10 najlepszych darmowych gier na PC i konsole

Choć może się wydawać, że bezpłatnie dostępne są tylko prostsze tytuły, jak darmowe gry w kulki, sudoku czy clickery, w modelu free-to-play znajdziesz też wiele rozbudowanych pozycji. Szeroki wybór pozwala łatwo dobrać coś odpowiedniego pod swój gust. Darmowe gry dla dzieci, młodzieży czy dorosłych w najróżniejszych gatunkach (od FPS, poprzez RPG, aż po gry sportowe) i settingach gwarantują wiele godzin doskonałej rozrywki. Poniżej znajdziesz opisy niektórych spośród wartych wypróbowania tytułów.

Fortnite – najlepsze Battle Royale dostępne za darmo

Fortnite to największy sukces w historii Epic Games i absolutny kulturowy fenomen z idącą w setki milionów liczbą aktywnych graczy. Dostępna na PC, Mac, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch oraz urządzenia mobilne strzelanka początkowo miała wyglądać zupełnie inaczej, a także korzystać z płatnego modelu dystrybucji. W 2017 roku na fali popularności PUBG do wczesnej wersji został dodany błyskawicznie opracowany tryb Battle Royale. Dzięki niemu gra zdobyła ogromną liczbę nowych graczy, wobec czego producent zdecydował się skupić na tym trybie.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Podczas podstawowej rozgrywki w Fortnite gracze rozmieszczeni są pojedynczo lub w małych grupach na sporej wyspie. Ich celem jest przeżycie do samego końca rozgrywki. W tym celu dysponują różnymi rodzajami broni i mogą wznosić struktury podobnie jak w Minecraft. Stale malejąca strefa rozgrywki zmusza pozostałych przy życiu graczy do skupienia się na jednym obszarze, którego opuszczenie karane jest śmiercią. Podstawowa gra jest dostępna za darmo, ale dopłaty wymagają elementy wizualne oraz postacie.

Roblox – darmowe gry dla dzieci w jednej produkcji

Roblox to wydany w 2006 roku multiplatformowy tytuł stanowiący swego rodzaju platformę do tworzenia gier. Kreować da się własne światy, poziomy, zadania do wykonania i zasady rozgrywki. Poza samym tworzeniem gracze mają także możliwość eksploracji całego multiwersum. Ze względu na brak jednego z góry określonego celu rozgrywki, tytuł równie dobrze sprawdza się jako narzędzie kreatywne, zbiór minigierek, a nawet miejsce spotkań i kanał rozmów.

Charakterystyczną cechą Roblox od momentu powstania jest jego ukierunkowanie na przyjazność dla młodszych graczy. Zgodne z tym założeniem są zarówno prosty styl graficzny, jak i ciekawe, darmowe gry, które nie zawierają brutalności czy innych nieodpowiednich treści. Choć tytuł jest dystrybuowany w modelu free-to-play, jego istotny element stanowi wewnętrzna waluta pozwalająca kupować dodatkowe przedmioty.

League of Legends – kultowy klasyk ciągle na fali

League of Legends to MOBA (Massive Online Battle Arena) wydana w 2009 roku przez Riot Games. Gra dostępna jest w modelu free-to-play z dodatkowo płatnymi postaciami do odblokowania i elementami wizualnymi, które jednak nie mają wpływu na balans rozgrywki. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, iż LoL od wielu lat pozostaje jednym z najistotniejszych tytułów e-sportowych, a twórcy stale dbają o wyrównany poziom wszystkich dostępnych postaci – obecnie jest ich ponad 140, każda dysponuje unikalnym zestawem cech i umiejętności.

W najpopularniejszym trybie LoLa gracze podzieleni są na dwie pięcioosobowe drużyny rywalizujące na kwadratowej planszy z trzema ufortyfikowanymi ścieżkami. Celem rozgrywki jest zniszczenie bazy wroga, co zwykle trwa kilkadziesiąt minut. W tym czasie postaci walczą ze sobą i rozmieszczonymi na mapie potworami, dokupując przedmioty czy rozwijając umiejętności. Śmierć oznacza krótką przerwę, po której z bazy rusza się do dalszego boju. Dynamika rozgrywki stanowi ogromną zaletę tytułu, choć odstraszać może wysoki próg wejścia i rozbudowany lore.

CS:GO – legendarna e-sportowa strzelanka

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) to wydana w 2012 roku pierwszoosobowa strzelanka sieciowa w prostej linii wywodząca się od legendarnego Counter-Strike. Niezmienione pozostały założenia rozgrywki – gracze podzieleni są na dwie kilkuosobowe drużyny. Zadaniem terrorystów jest podłożenie bomby lub utrzymanie zakładników, antyterroryści zaś mają im to uniemożliwić. W porównaniu do innych sieciowych tytułów gra wyróżnia się poważniejszym stylem grafiki i rozgrywki.

Istnieją jednak szerokie możliwości kreowania wyglądu swojej postaci przy pomocy skórek kupowanych za walutę premium, a często sprzedawanych też poza grą za prawdziwe pieniądze. Choć nie mają one wpływu na statystyki broni, chęć wyróżnienia się przedmiotem unikalnym na skalę światową potrafi kosztować dziesiątki tysięcy dolarów. Mimo że CS:GO pozostaje jednym z najważniejszych tytułów e-sportowych, takie podejście do handlu elementami wizualnymi jest obiektem krytyki wielu graczy.

Sprawdź też: Najlepsze gry samochodowe – jakie gry o autach warto sprawdzić w 2021 roku?

Path of Exile – darmowe RPG w stylu Diablo

Path of Exile daje graczom możliwość gry jedno- i wieloosobowej, a także tryb PvP. W swoich założeniach bardzo silnie bazuje na klasycznym Diablo. Podobnie jak pierwowzór, jest to dynamiczny hack and slash osadzony w realiach dark fantasy. Gracz wybiera postać spośród siedmiu dostępnych klas – różniących się charakterystyką, drzewkiem umiejętności czy wykorzystywanym orężem – i rozwija ją, wykonując zadania oraz zabijając wrogów, z których wypadają losowo generowane przedmioty.

Handel pomiędzy graczami zrealizowano na zasadach barteru, gdzie rolę swego rodzaju waluty pełnią często służące do ulepszania wyposażenia kule. Podobnie jak inne sieciówki, również i Path of Exile przyciąga użytkowników tematycznymi wydarzeniami oraz szerokimi możliwościami kreowania swojego awatara. Choć mikropłatności nie wpływają na balans rozgrywki, w grze dostępne są dodatkowo płatne elementy wizualne.

World of Tanks – najlepszy symulator czołgu

World of Tanks to gra symulacyjna MMO wydana w 2010 roku przez Wargaming.net na komputery osobiste, a później też konsole. Rozgrywka oparta została na modelu PvP, skupiając się na bitwach pancernych toczonych czołgami, wozami opancerzonymi, działami samobieżnymi czy innymi rodzajami pojazdów na zamkniętych mapach. Producenci oddają do dyspozycji graczy zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne uzbrojenie pochodzące z różnych krajów oraz okresów historycznych. Z tego względu gra stała się szczególnie popularna wśród wielbicieli historii czy wojskowości.

Szczególną zaletą tytułu jest model zniszczeń pozwalający obserwować w czasie bitwy destrukcję wielu elementów otoczenia, takich jak budynki, latarnie, drzewa lub ogrodzenia. W miarę postępów istnieje możliwość dokonywania ulepszeń posiadanych pojazdów oraz rozwoju załogi, dzięki czemu wzrastają umiejętności bojowe gracza. Tytuł oferuje także sklep premium, w którym dostępne są zarówno czołgi, jak i elementy wizualne czy czasowe przyspieszenie zdobywania punktów doświadczenia.

Call of Duty: Warzone – kultowy FPS w darmowej wersji

Call of Duty: Warzone to jeden z najnowszych tytułów free-to-play. Darmowy FPS battle royale został wydany przez Activision w 2020 roku na fali popularności podobnych gier, przede wszystkim Fortnite. W ciągu roku od premiery nowy CoD zdobył ponad 100 milionów graczy. Docenili oni multiplatformowość tytułu i dopracowaną, dynamiczną rozgrywkę, czerpiącą pełnymi garściami z wcześniejszych gier w serii.

Warzone oferuje liczne wydarzenia urozmaicające rozgrywkę, między innymi nawiązujące do klasycznych filmów akcji takich jak Rambo czy Szklana Pułapka pakiety postaci, uzbrojenia bądź zadań. Za zdobywane w grze punkty można ponadto zakupić najróżniejsze elementy – od dużych pakietów dodających do rozgrywki elementy magii lub futurystyczną technologię, do pozwalających się wyróżnić skórek broni i postaci.

War Thunder – świetna gra wojenna na PC i konsole

War Thunder to multiplatformowy (z obsługą systemu VR Oculus Rift) symulator MMO wydany w 2016 roku i rywalizujący przede wszystkim z World of Tanks. W porównaniu do starszego tytułu oferuje jednak większy zakres uzbrojenia – oprócz czołgów są to też samoloty, śmigłowce oraz okręty wojenne. W grze znajdziesz zarówno pojazdy historyczne, jak i współczesne. Szczególnie potężny jest silnik gry, pozwalający łatwo generować rozległe – osiągające nawet dziesiątki tysięcy km2 – mapy, z których wiele jest inspirowanych obszarami prawdziwych bitew.

Sprawdź też: Flappy Bird – wszystko o kultowej grze mobilnej

Gra autorstwa Gajin Entertainment była początkowo skupiona na samolotach i czerpała z doświadczeń producenta w zakresie rozbudowanych symulatorów lotu, między innymi legendarnego Il-2 Sturmovik. Już na kilka lat przed planowaną premierę rozszerzono jednak zakres dostępnego uzbrojenia. Choć gra dystrybuowana jest w modelu free-to-play, istnieje możliwość dokupienia dodatkowych pojazdów i elementów wizualnych za prawdziwe pieniądze.

Genshin Impact – świetne MMO rodem z Chin

Genshin Impact może być znakiem nowych czasów – jest to bowiem pierwsza stworzona przez chińskie studio gra, która zdobyła tak wielką popularność na zachodzie. Nie ma w tym nic dziwnego, piękny wizualnie RPG fantasy nawiązuje do tradycji, mechaniki i estetyki najlepszych japońskich tytułów. Gracze (maksymalnie czterech na jednej mapie) eksplorują otwarty świat, w którym mogą przełączać się między postaciami wykorzystującymi do walki różne żywioły.

Tytuł dostępny jest na komputery z systemem Windows, PS4 i PS5 oraz urządzenia mobilne. Choć spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem – zwłaszcza wśród fanów serii Legend of Zelda czy podobnych japońskich RPG – spore kontrowersje wywołało wykorzystanie w grze systemu monetyzacji gacha. Bazuje on na zakupie za prawdziwe pieniądze skrzynek, z których losowo wypadają przedmioty, co jest uznawane za formę hazardu.

Warframe – pobierz i graj za darmo na każdej platformie

Warframe to trzecioosobowa strzelanka MMO osadzona w przyszłości Ziemi. Prastara rasa Tenno budzi się ze snu i zostaje wplątana w kosmiczną wojnę. Oprócz broni palnej tytuł oferuje graczom dynamiczny gameplay z elementami walki wręcz, parkouru oraz role-playu. Rozgrywka ma miejsce głównie na proceduralnie tworzonych mapach, choć dostępny jest też otwarty świat pozwalający na interakcje między graczami. Dużą popularnością cieszy się również tryb PvP.

Wydany w 2013 roku Warframe dostępny jest na komputery osobiste, PS4 i PS5, Xboxy One, X oraz S, a także Nintendo Switch, umożliwiając rozgrywkę w trybie międzyplatformowym. Jak w przypadku podobnych tytułów, również tutaj sklep oferuje szereg elementów wizualnych, pakietów startowych, uzbrojenia bądź dodatkowego wyposażenia, możliwego do zakupienia za wewnętrzną walutę czy prawdziwe pieniądze.

Darmowe gry do pobrania na komputery, konsole i urządzenia mobilne mogą być interesującą propozycją. Często są to tytuły wysokobudżetowe, oferujące świetną grafikę, a także przyjemny, rozbudowany gameplay. Sekretem opłacalności tworzenia oraz utrzymywania tego typu gier są mikropłatności. Wewnętrzne sklepy oferują czasami przedmioty wpływające na rozgrywkę, choćby przyspieszające zdobywanie doświadczenia, ale najczęściej dokupić można wyłącznie elementy wizualne. Ich ceny potrafią jednak być znacznie wyższe niż typowej płatnej gry.

Z tego względu zdarzają się kontrowersje – z niektórymi aspektami tytułów walczą nawet legislatorzy. Choć FIFA nie jest darmowa, jej elementy hazardu są na celowniku holenderskiego parlamentu, a bardzo podobne mechaniki oferuje choćby Genshin Impact. Z kolei skórki do CS:GO stają się obiektem spekulacji, sprzedawanym nawet za setki tysięcy złotych. Mimo że darmowe gry oferują niezwykle przyjemną rozgrywkę i mnóstwo radości dla każdej grupy wiekowej, trzeba uważać, by nie kosztowały sumarycznie więcej, niż na te posiadające w sklepie cenę.

14
10

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *