siri po polsku

Technologia

23.06.2021 18:46

Kiedy Siri będzie po polsku? iOS 15, nowości Apple 2021 i plany na Siri w języku polskim

Android i iOS Telefony i tablety
21
2
5
21
2

Siri po polsku — tego brakuje wszystkim miłośnikom produktów firmy Apple w naszym kraju. Przedstawiamy zmiany w iOS 15, jakie pojawią się w tym roku. Część z nich będzie dotyczyć wirtualnego asystenta. Czy możemy spodziewać się Siri po polsku?

Siri — czym dokładnie jest i dlaczego nie jest dostępna po polsku?

Co to jest Siri, wie z pewnością każdy, kto korzysta z iPhone’a czy MacBook’a. To inteligentny, osobisty asystent występujący w urządzeniach firmy Apple. Jest częścią systemów operacyjnych: iOS na smartfonach, watchOS na smartwatchach, tvOS na Apple TV, na głośnik HomePod, CarPlay w samochodach wspierających Apple oraz macOS.

Siri rozpoznaje mowę użytkownika (możliwe jest również ręczne wpisywanie komend od iOS11) i odpowiada na pytania lub wykonuje zadane polecenia. Z czasem uczy się Twoich preferencji i dobiera najbardziej pasujące rozwiązania. Wymaga stałego połączenia z internetem, a do wyszukiwania informacji korzysta głównie z serwisów Bing i Wolfram Alpha.

siri

Zobacz też: Subskrypcja Apple One – co to dokładnie jest, jak działa i ile kosztuje?

Siri obsługuje kilkanaście języków, m.in.: angielski, chiński, arabski, francuski, hiszpański, niemiecki czy włoski, jednak nie jest jeszcze dostępna w języku polskim. Od momentu wprowadzenia asystenta głosowego Siri na rynek minęło 10 lat, wciąż jednak brakuje polskiej wersji językowej.

Produkty Apple bardzo powoli zyskują popularność w Polsce, mając Androida za solidnego konkurenta na rynku smartfonów czy laptopy z systemem Microsoft wśród komputerów. Biorąc też pod uwagę przeciętne zarobki, Polak musi wydać więcej na sprzęt z jabłkiem niż np. Amerykanin. Wciąż też nie ma nad Wisłą oficjalnego Apple Store. Ponadto sterowanie głosem wymaga bardzo zaawansowanych rozwiązań, bo poszczególne komendy należy nie tylko przetłumaczyć z angielskiego na polski, ale też zrobić to tak, aby Siri potrafiła interpretować wypowiedziane kwestie. To wszystko składa się na to, że Siri po polsku jeszcze nie została wdrożona.

Siri po polsku w 2021 w iOS 15? To już wiemy

Kiedy Siri po polsku pojawi się w twoim telefonie? Temat ten poruszany był już wiele razy, a nadzieje budziły nowe modele smartfonów pojawiające się na rynku, czy nowinki technologiczne, które Apple wprowadzało do swoich oprogramowań. Jednak teraz mamy solidne podstawy, by sądzić, że ten moment wreszcie nadszedł.

We wrześniu ubiegłego roku na stronie jobs.apple.com pojawiła się nowa oferta pracy. Światowy gigant poszukiwał specjalisty na stanowisko Siri Annotation Analyst — Polish Speaking. Wśród wymagań była ponadprzeciętna znajomość języka polskiego w mowie i piśmie, także poszczególnych dialektów i kontekstów kulturowych, bardzo dobra znajomość angielskiego w mowie i piśmie, umiejętność aktywnego słuchania, a także doświadczenie przy tworzeniu inteligentnych systemów. Posada czekała w europejskiej siedzibie Apple w irlandzkim Cork. Można po tym wnioskować, że prace nad Siri po polsku albo miały się wkrótce rozpocząć, albo już wystartowały.

Firma z Cupertino poszukuje do pracy przy wirtualnym asystencie osób biegle posługujących się jeszcze kilkoma innymi nieobsługiwanymi dotąd przez Siri językami. Oprócz polskiego są to: czeski, słowacki, rumuński czy ukraiński. Oznacza to, że Apple planuje rozszerzenie dostępności Siri, co mogłoby nastąpić wraz z wprowadzeniem iOS 15 w 2021 roku.

Siri w języku polskim — czy da się zainstalować?

Wielu użytkowników zastanawia się, jak zainstalować Siri po polsku. Na ten moment jest to niestety niemożliwe. Być może wszystko zmieni się po premierze iOS 15 i Siri po polsku od Apple wreszcie zagości na urządzeniach z jabłkiem.

Wszystkie kwestie związane z konfiguracją asystenta głosowego na telefonie możesz zmienić w Ustawieniach. Wystarczy wybrać opcję „Siri i wyszukiwanie”. Możesz tam zmienić język, którym mówi Siri, ale także dostosować jej głos do własnych preferencji, wybierając odpowiednią płeć czy dialekt. Możesz też dopasować odpowiedzi głosowe do tego, czy masz włączony tryb cichy lub gdy korzystasz z zestawu głośnomówiącego.

Co ciekawe, na zegarku Apple Watch Siri korzysta z tego samego języka i głosu, które ustawiono na telefonie iPhone. Siri może odpowiadać głosowo na zegarku Apple Watch Series 3 lub nowszym. Dostosowanie języka na komputerze z systemem macOS (Sierra lub nowszym) jest bardzo proste, wystarczy wybrać kolejno menu Apple, Preferencje systemowe, a następnie Siri. Także w ogólnych ustawieniach znajdziesz opcje dotyczące sterowania głosem w systemach na telewizory Apple TV 4K i Apple TV HD.

Jeśli Apple wypracuje Siri w naszym języku, to polski powinien być dostępny na liście języków na wszystkich wspomnianych systemach. Nie ulega wątpliwości, że Siri po polsku z pewnością zachęci więcej osób do kupna produktów Apple, ponieważ w dzisiejszym, niesamowicie zaawansowanym technologicznie świecie, sterowanie głosem jest bardzo pożądane.

kiedy siri po polsku

Zobacz też: Asystent Google – jak go wyłączyć? Jak włączyć asystenta Google? Instrukcja

Jakie są dokładnie funkcjonalności Siri, czego najbardziej nam brakuje?

Firma Apple wciąż dodaje Siri nowe funkcje, dlatego ich lista jest praktycznie nieskończona. Sterowanie głosem dla wielu jest wygodniejsze, pozwala na działanie, gdy nie mamy wolnych rąk, szczególnie podczas jazdy samochodem, jest również przydatne dla osób chorych i niepełnosprawnych.

Wystarczy powiedzieć „Hey Siri” lub nacisnąć przycisk boczny w iPhone z Face ID (iPhone X i nowsze) bądź przycisk „Początek” i już możesz prosić asystenta o sprawdzenie pogody lub przetłumaczenie jakiegoś słowa.

Siri komendy ma przeróżne, dotyczą one kontaktów, kalendarza, alarmów, poczty, SMS-ów czy odtwarzania muzyki i filmów. Za jej pomocą możesz dodać numery do listy, przyporządkować im konkretne nazwy i funkcje, np. odtąd będzie pamiętać, że Anna Nowak to twoja siostra. Siri powie Ci, która jest godzina, przypomni o zbliżającym się wydarzeniu, a także obudzi Cię rano czy wieczorem poinformuje, że pora już spać.

Twój inteligentny pomocnik wyśle za Ciebie wiadomości, jeśli tylko podasz ich treść; zadzwoni, gdzie tylko potrzebujesz; nie pozwoli Ci się również zgubić, dzięki Siri dowiesz się, jak trafić do domu, wskaże też, gdzie znajdują się najbliższe sklepy czy restauracje. Osobisty asystent będzie obsługiwał za Ciebie platformy streamingowe, abyś mógł cieszyć się ulubioną muzyką i innymi treściami, a to tylko niektóre z komend, których Siri jest „nauczona”.

https://www.youtube.com/watch?v=L9osBazYAbk

Wciąż jednak istnieje duże zapotrzebowanie na inne funkcjonalności Siri, a Apple wychodzi im naprzeciw. W dniu premiery systemu iOS 15 w 2021 roku Siri ma mieć możliwość prowadzenia rozbudowanej rozmowy z użytkownikiem na temat jego zdrowia. Brakowało dotąd opcji sprawdzenia swoich objawów w celu wstępnej diagnozy i skierowania do lekarza, a przecież wielu z nas w dzisiejszych czasach szuka informacji medycznych w sieci. Funkcja ta powinna odnosić się zarówno do zdrowia fizycznego, jak i psychicznego — nie zapominajmy, że jest ono równie ważne.

Czasami jesteśmy offline, a potrzebujemy pomocy inteligentnego asystenta. Od 2021 roku w smartfonach z systemem iOS 15 Siri będzie w stanie wykonywać niektóre polecenia bez konieczności podłączenia do internetu. Chodzi o np. ustawienie alarmu.

Inni asystenci głosowi, alternatywy dla Siri

Polscy użytkownicy produktów Apple jakoś muszą sobie radzić bez Siri po polsku. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna, bo kolejne modele iPhone’ów świetnie radzą sobie z głosowym wprowadzaniem tekstu w języku polskim. Bardzo dobrze rozpoznaje on poszczególne słowa czy zwroty i buduje je w zgrabne zdania. Podyktowane wiadomości SMS-owe, mailowe czy te na Messengerze przyjmują kształt, na jaki faktycznie liczył autor i wymagają niewielu poprawek. Możesz też spróbować podać proste komendy w języku polskim. Twój iPhone powinien poradzić sobie z wykonaniem połączenia czy pokazaniem, czyj utwór jest teraz grany.

asystenci głosowi

Spośród innych inteligentnych asystentów tylko ten od Google obsługuje język polski. Microsoft ma Cortanę, a Amazon Aleksę, jednak pewnie jeszcze sporo czasu upłynie, zanim będą one dostępne w naszym języku. Asystent Google jest przeznaczony na smartfony z systemem Android, ale istnieje również wersja na iOS. Została ona udostępniona w 2019 roku i stanowi alternatywę dla osób, które chcą się porozumiewać ze swoim iPhone’em w języku polskim. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne, bo Google Assistant w takim przypadku nie może być ustawiony jako domyślny asystent głosowy, jest zaledwie jednym z programów, dlatego nie uruchomisz go, mówiąc „OK Google”, tylko musisz wejść w konkretną aplikację.

Czas pokaże, co przyniesie najnowsza aktualizacja systemu iOS 15, ale asystent głosowy w języku polskim usprawniłby korzystanie z urządzeń Apple dużemu gronu użytkowników w kraju. Technologia oparta na intuicyjności to przyszłość następnych dekad, a twórcy systemu iOS z pewnością jeszcze niejednokrotnie zaskoczą innowacyjnym rozwiązaniem, które ułatwi codzienne życie!

Zobacz też: Zmiany w iOS – nowości w iOS 15

21
2

Podziel się:

Komentarze (5)

Dopóki Apple nie wystruga nam języka ojczystego dla Siri, pozostaje nauka języków obcych. Wraz z pojawieniem się Siri in Polish powinny też pojawić się Apple Music Voice. Pożyjemy zobaczymy.

od niedawna jest dostępna również ,,Ai Voice – Celia” od Huawei. Jest obecnie testowana, jednak jak dotąd działa dobrze.

jak nastawisz w siri język rosyjski i zapytasz czy gawarisz pa polsku to wymienia języki i na końcu polski 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *