emmc

Technologia

21.02.2022 15:31

Co warto wiedzieć o eMMC, czyli pamięci dla najtańszych komputerów i smartfonów

Komputery Telefony i tablety
8
0
0
8
0

We współczesnych komputerach standardowo stosuje się dyski SSD NVMe. W smartfonach – pamięć UFS. Co jednak w sytuacji, gdy priorytetem jest niska cena? Pamięć eMMC to jedno z rozwiązań. Oto co warto o niej wiedzieć.

Co to jest pamięć eMMC?

Embeded Multi Media Card (eMMC) jest jednym z kilku typów nośników danych, czyli podzespołów służących do przechowywania plików. Pamięć eMMC nie jest nową technologią; powstała bowiem w 1997 roku.

Pod względem konstrukcyjnym dysk eMMC, jak wskazuje sama nazwa, jest wbudowaną kartą multimedialną. Pod niektórymi względami pamięć tego typu jest podobna do karty SD, pod innymi z kolei do dysków twardych typu SSD.

To, co łączy karty SD z pamięciami eMMC, to niewielka pojemność, czyli ilość miejsca służącego do przechowywania systemu operacyjnego oraz plików użytkownika. Nośnik eMMC ma zazwyczaj 32 lub 64 GB przestrzeni dyskowej. W rzadkich przypadkach zdarzają się również pamięci o pojemności 128 GB.

pamięć eMMC
Pamięć eMMC, czyli karta multimedialna dla najtańszych komputerów i smarfonów | Źródło: audiophonics.fr

Drugą cechą wspólną pamięci eMMC jest zintegrowanie w jednym komponencie pamięci flash, czyli wspomnianej przestrzeni dyskowej na pliki, z kontrolerem pamięci służącym do komunikacji z procesorem. Dysk eMMC jest ponadto przylutowany do płyty głównej.

Różnice między eMMC a SSD są znaczne, czego wyrazem jest choćby mocno ograniczona ilość miejsca na pliki i budowa. Jednak tak jak dyski SSD, wykorzystują one rozwiązanie znane jako NAND. Jest to rodzaj układu z szeregowo połączonymi komórkami. Umożliwia to odczytywanie całych sekwencji danych na raz, co przyspiesza ich działanie.

Sprawdź też: Next-genowa pamięć DDR5 – najważniejsze informacje

Jednak ze względu na budowę, odczyt i zapis danych z eMMC jest znacznie wolniejszy niż w przypadku dysku SSD. Przyczyną jest zintegrowany kontroler pamięci, który ma mniejszą przepustowość niż interfejsy PCIe, SATA i mSATA wykorzystywane w komunikacji między SSD a płytą główną. Co więcej, kontroler pamięci dysku SSD lepiej zarządza danymi, rozdzielając je bardziej równomiernie. Nie bez znaczenia jest również większa pojemność każdej z komórek układu NAND.

eMMC – gdzie je znajdziemy?

Pamięć eMMC można najkrócej scharakteryzować jako technologię, która ma pewne ograniczenia, ale której produkcja jest tania. Z tego względu znajduje zastosowanie głównie w urządzeniach z segmentu budżetowego i ze średniej półki.

Sprzętami, w których zastosowanie znajdują dyski eMMC, są smartfony, tablety i komputery przenośne. Można je znaleźć także np. w czytnikach e-booków. Oprócz kosztów wynika to także z niewielkiej ilości miejsca, jakie zajmuje dysk eMMC w obudowie urządzenia.

Karta multimedialna w komputerze
Karta multimedialna w komputerze | Źródło: elfadistrelec.pl

W segmencie komputerów przenośnych częściej stosowane są dyski HDD lub SSD. Pamięć eMMC jest montowana w przeważającej większości w tańszych konstrukcjach. Koszt takich urządzeń nie przekracza zwykle 1500 zł. Nieco inaczej do wykorzystania nośników eMMC podchodzą producenci smartfonów. Również w średniopółkowych smartfonach można znaleźć tego typu pamięć. Jednak w przypadku modeli flagowych wykorzystuje się raczej układy UFS.

Czy można wymienić dysk eMMC na SSD?

Niestety, konstrukcja integrująca pamięć z płytą główną powoduje, że w przypadku eMMC wymiana na SSD nie jest możliwa. O ile w przypadku smartfonów, tabletów czy czytników e-booków nie ma to znaczenia, o tyle jest to kluczowa kwestia podczas podejmowania decyzji o zakupie laptopa. Wybierając komputer przenośny z dyskiem eMMC, należy więc mieć na uwadze, że do końca okresu jego użytkowania ilość pamięci w nim będzie mała.

Przyczyną małej pojemności pamięci eMMC jest wolniejszy odczyt i zapis danych. Nie jest bowiem tak, że pamięć tego typu ma możliwości stworzenia analogicznego układu o pojemności np. 2 TB. Powolne działanie utrudnia wykonywanie operacji na dużych plikach. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest posiłkowanie się zewnętrznymi nośnikami danych, czyli samodzielnym dyskiem lub pendrive’em.

Dysk eMMC czy SSD?

Czytając powyższy opis technologii eMMC, można dojść do wniosku, że urządzenia, zwłaszcza laptopy z tego typu pamięcią są mało użyteczne. Nic bardziej mylnego. Tak jak rozwiązania droższe, tak i tańsze mają swoje zastosowanie.

W segmencie mobilnym wykorzystanie danego rodzaju pamięci nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Smartfony nie są zazwyczaj sprzętami, które używane są do pracy z dużymi plikami. Inaczej jest jednak w przypadku laptopów.

Komputer z dyskiem eMMC można polecić raczej do pracy w charakterze urządzenia dodatkowego. Może służyć jako sprzęt do wykorzystania poza domem, np. do pokazania prezentacji multimedialnej na spotkaniu biznesowym. Innym zastosowaniem laptopa z eMMC jest używanie go do rozrywki w postaci przeglądania stron internetowych oraz słuchania muzyki i oglądania filmów na serwisach streamingowych.

eMMC vs SSD. Która lepsza?
eMMC vs SSD. Która lepsza? | Źródło: lifewire.com

Ograniczona ilość pamięci może być również przyczyną z brakiem miejsca na aktualizacje systemu. Laptop z eMMC jest więc dobrą platformą do testowania wymagających mniejszych zasobów systemów operacyjnych niż Windows, czyli np. różnych dystrybucji Linuxa.

Pamięć eMMC, mimo swoich ograniczeń, znalazła szerokie zastosowanie w urządzeniach mobilnych. Choć w przypadku laptopów nie jest raczej pierwszym wyborem, to niska cena sprzętu z dyskiem eMMC może zachęcać do jego zakupu. Jest to również przykład pokazujący, że w świecie technologii użyteczne są także nie tylko te najlepsze i najdroższe rozwiązania.

Sprawdź też: Pamięć z niepamiętnych czasów — dyskietka. Podstawowe informacje i rodzaje modeli

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *