1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Rodzaje chwytów: palm grip, claw grip i fingertip grip – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Poradniki

30.10.2021 16:25

Rodzaje chwytów: palm grip, claw grip i fingertip grip – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Gadżety Komputery
7
2
0
7
2

Palm grip, claw grip, a może fingertip grip? Czy wiesz, w jaki sposób trzymasz mysz komputerową? Przedstawiamy rodzaje gripów – dowiedz się o nich wszystkiego.

Style chwytu myszki – co to jest?

Czym jest styl chwytu myszki? Jest to po prostu sposób, w jaki trzymamy myszkę komputerową w dłoni. Grip wybierany jest głównie dla wygody i przyjemności z rozgrywek.

Kupujesz nową myszkę, cieszysz się na myśl o podłączeniu jej do komputera lub laptopa, po czym, kładąc na niej dłoń, czujesz, że to nie to. Znasz to? Po ponownym położeniu dłoni na starej myszce wszystko jest w porządku? Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak zmiana myszki lub ułożenie dłoni może wpływać na nasz komfort. Twój styl trzymania myszki najprawdopodobniej przystosowany jest do innego urządzenia.

Sprawdź też: Jak zmienić czułość myszki? Ustawienia myszki — co musisz wiedzieć o zmianie czułości

Trzy podstawowe style trzymania myszy

Poniżej przedstawiamy trzy podstawowe style trzymania myszy. Nie są to jedyne rodzaje chwytów – każdy z przedstawionych można łączyć i tworzyć nowe, hybrydowe gripy. Przed wyborem nowej myszki zapoznaj się ze stylami trzymania myszy i dobierz do siebie najbardziej ergonomiczne urządzenie.

Palm grip

Palm grip to rodzaj chwytu, w którym dłoń w całości opiera się na myszce. Kciuk i mały palec znajdują się po bokach urządzenia, przytrzymując je. Do zalet gripu zalicza się odciążenie stawów palców i nadgarstka. Chwyt nie sprawdzi się podczas rozgrywek, w których potrzebne są szybkie i zdecydowane ruchy, za to będzie idealny do wolnych i precyzyjnych przesunięć.

Palm grip
Palm grip stawia głównie na precyzję ruchów, która sprawdzi się w grach FPS. Minusem są ograniczenie ruchu, szczególnie w pionie

Claw grip

Chwytając myszkę za pomocą claw gripu, układamy zgięte palce w tzw. szpony, kładąc opuszki na klawiszach. Zaletą tego gripu jest większa swoboda ruchów umożliwiająca łatwiejsze strzelanie w cel. Ruchy kontrolowane za pomocą nadgarstka, a przyciski klikane opuszkami palców umożliwiają pełną kontrolę nad myszką i szybkie ruchy. Często wybierany przez graczy, którzy używają bardzo czułej myszki. Może niestety szybciej męczyć rękę przez ciągłą potrzebę napinania mięśni.

Reklama
Claw grip
Claw grip to duża swoboda ruchów, niestety przy tym chwycie Twoja dłoń męczy się najszybciej – szczególnie nadgarstek, który opiera się o blat

Fingertip grip

Można powiedzieć, że ten rodzaj chwytu jest hybrydą dwóch poprzednich. Myszkę trzyma się tylko opuszkami palców, co pozwala na większą swobodę ruchów. Nadgarstek wisi jednak w powietrzu. Chwyt wybierany jest najczęściej przez graczy, którzy muszą szybciej poruszać myszką. Nie jest odpowiedni, jeśli wymagane są precyzyjne i delikatne ruchy.

Spośród tych trzech najczęściej wybieranym jest palm grip. Daje on największy komfort użytkowania nie tylko graczom, ale też osobom, które ze względu na wykonywaną pracę spędzają dużo czasu przed komputerem.

Fingertip grip
Ten chwyt stawia na szybkośc ruchów kosztem precyzji

Dobór myszy do danego stylu chwytu

Najważniejsze jest to, żeby rodzaj gripu był dla Ciebie wygodny oraz żeby myszka bez problemu poruszała się po podkładce. Jak wiadomo, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów myszek, które można dobrać do rodzaju chwytu. Jeśli co chwila musisz poprawiać dłoń, trudno Ci się wciska klawisze lub po kilkunastu minutach używania boli Cię nadgarstek – lepiej będzie poszukać innej.

Myszki polecane do palm gripu to duże, profilowane urządzenia, które pozwolą na pełen komfort użytkowania. Jeśli preferowanym przez Ciebie rodzajem chwytu jest claw grip mogą zainteresować Cię myszki z wyższym podbiciem i nisko osadzonymi klawiszami. Fingertip grip pasuje do krótszych, lżejszych i płaskich urządzeń.

Sprawdź też: Logitech G102 Lightsync – solidny produkt za niewygórowaną cenę

Długość idealnej myszki można w łatwy sposób zmierzyć za pomocą linijki. Pamiętaj, że są to tylko przybliżone wartości i najważniejsze jest to, żeby kierować się własną wygodą. Wyciągnij dłoń przed siebie wewnętrzną stroną do góry. Przyłóż linijkę do środkowego palca i zmierz odległość od niego do centralnej części dłoni. Otrzymana wartość to idealna długość Twojej myszki.

  • Palm grip – jeśli to jest Twój preferowany sposób trzymania myszki, do długości otrzymanej po pomiarach dodaj 1 centymetr.
  • Claw grip – w tym przypadku odejmij od 1 do 2 centymetrów i ciesz się wygodą myszki.
  • Fingertip grip – przy tym chwycie zaleca się odjęcie ok. 1 centymetra.

Odpowiednio dobrany grip myszki może ułatwić rozgrywkę i zniwelować dyskomfort dłoni. Dobierając myszkę do ulubionego chwytu, warto kierować się głównie własną wygodą, a w drugiej kolejności kształtem urządzenia. Zwracasz uwagę na to, jak trzymasz myszkę? Którego chwytu używasz? Podziel się tym w komentarzu!

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.