bios

Poradniki

06.07.2022 18:14

BIOS – poradnik krok po kroku na moreleTV

Komputery Podzespoły Zrób to sam
9
1
0
9
1

„BIOS? Nie wchodzę tam, aby czegoś nie popsuć” – na poczatku mojej przygody z PC tak właśnie usprawiedliwiałem omijanie wchodzenia do interfejsu BIOS-a. Wielu z Was może wychodzić z podobnego założenia – Kamil z moreleTV przychodzi więc z pomocą.

Choć technicznie rzecz biorąc, nowe płyty główne działają na podstawie interfejsu UEFI, który stanowi rozwinięcie BIOS-u, to jednak wciąż wszelkie operacje, które wymagają ingerencji z pominięciem systemu, określamy jako „wejście do BIOS-a”. Powodów, które mogą nas do tego skłonić, może być mnóstwo, począwszy od tak prozaicznej, jak założenie hasła, sprawdzenie temperatur przez podkręcenie PC, ustawienie profili XMP/DOCP czy aktualizację samego BIOS-u. To potężne narzędzie, które daje nam wiele możliwości, jednak od lat (nawet mimo przejścia do UEFI, interfejsu, który jest czytelniejszy niż oryginalny, niebieskie BIOS), potrafi on wciąż sprawiać problemy wielu użytkownikom.

Oprócz problemów w operowaniu w nim odstrasza nas także wizja zbyt daleko posuniętej ingerencji w procesy, która w naszym mniemaniu może uszkodzić naszą jednostkę. Choć rzecz jasna jest to możliwe, trzeba przyznać, że musielibyśmy się mocno postarać, aby tego dokonać. Omawiany materiał nie nosi jednak tytułu, „jak wysłać swojego PC do krainy wiecznego krzemu przez BIOS”, jest wprost przeciwnie. Kamil Erdini z Tek Testers na kanale moreleTV wyjaśnia praktycznie wszystkie najważniejsze zagadnienia, które dotyczą BIOS-u w najpopularniejszych modelach płyt głównych.

Pięciu wspaniałych, czyli BIOS w różnych modelach mobasów

Zanim zaczniemy, myślę, że dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w butelkę ulubionego napoju i przekąski (o ile lubicie zjeść podczas seansu). No właśnie, seansu – w przypadku omawianego tu materiału mamy do czynienia z produkcją, która trwa ponad godzinę! W porównaniu do typowego materiału na kanale moreleTV film Kamila wyróżnia się pod względem długości. Nie było jednak innej możliwości, gdyż zagadnienia związane z BIOS-em, omówienie poszczególnych funkcji, poświęcenie czasu dla różnych wersji od poszczególnych producentów… cóż, to wymagało czasu. Dzięki pracy Kamila macie jednak dostęp do kompleksowego kompendium wiedzy o BIOS-ie.

Nagranie zostało podzielone na dwie wyraźne części (choć rzecz jasna nie brakuje w nim znaczników czasowych, dzięki którym szybko przeniesiesz się do interesującego Was zagadnienia). Pierwsza część skupia się na opisie tzw. trybu łatwego (EZ mode) w najpopularniejszych obecnie modelach płyt głównych od takich producentów jak Gigabyte, MSI, ASUS, ASRock i Biostar. BIOS nie jest równy BIOS-owi i każdy producent może zastosować inne rozwiązania (lub takie same, jednak kryjące się pod innymi nazwami), stąd też Kamil omawia podstawowe funkcje, jakie oferuje nam tryb uproszczony.

BIOS i jego zaawansowane funkcje

Możliwości BIOS-a są jednak bardziej rozbudowane, niż to, co serwuje nam tryb łatwy. I nie ma tu znaczenia, jakiego producenta płytę główną posiadamy. Każda oferować będzie bardziej skomplikowane opcje jak np. overclocking CPU, ustawianie limitów mocy czy ingerencja w urządzenia zamontowane na płycie (jak np. sterownik dźwięku). To właśnie druga część materiału, która skupia się na omawianiu poszczególnych zagadnień. Autor w przystępny sposób omawia, za co odpowiada dana opcja i co możemy dowolnie zmienić, a co lepiej jest zostawić bez zmian. Część ta stanowi większość materiału, a to dlatego, że sam BIOS jest potężnym narzędziem, który posiada w zatrzęsienie różnego rodzaju opcji konfiguracyjnych. Warto jest więc poznać te najważniejsze, aby w przypadku jakichkolwiek problemów wiedzieć, co należy zrobić.

bios
Po materiale Kamila, BIOS przestanie być dla Ciebie totalną czarną magią!

Na koniec Kamil omawia zaawansowane tryby w BIOS-ie od takich producentów jak MSI, Gigabyte, ASRock i Biostar. W tej części skupia się bardziej na różnicach, jakie mogą wynikać w nazewnictwie poszczególnych funkcji – te, jak wiadomo, choć mogą odpowiadać za to samo, mogą nas także łatwo sprowadzić na manowce, gdyż nazwa, pod którą daną opcję znamy, może nie występować pod nią w innym modelu mobo.

Sprawdź też: Jak włączyć BIOS/UEFI? Pokazujemy, jak włączyć BIOS w Windows 10 i na laptopie

Jak bardzo jesteście zaznajomieni z BIOS-em? Jeżeli Wasza wiedza nie jest obszerna, być może warto jest ją uzupełnić? Dzięki materiałowi Kamila nie będziecie musieli następnym razem szukać w Google „jak zaktualizować BIOS”. Materiał się spodobał? Daj pod nim łapkę w górę i pamiętaj o subskrypcji kanału moreleTV. Sprawi to, że nie ominie Cię żadna nowość, którą autorzy z kanału regularnie na nim publikują.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *