Jaki mamy wybór jeśli chodzi o darmowe programy do rysunku technicznego z wymiarowaniem? Podpowiadamy najlepsze programy, z których mogą korzystać np. architekci i projektanci.
Najlepsze darmowe programy do rysunku technicznego z wymiarowaniem – co dokładnie oferują?
Komputery to dla wielu z nas narzędzia pracy. W taki właśnie sposób korzystają z nich architekci, czy projektanci. Na rynku odnajdziemy sporo rozbudowanych, płatnych programów do rysunku technicznego z wymiarowaniem. Oczywiście jeśli jesteśmy osobami, które zajmują się przygotowywaniem takich projektów zawodowo i jeśli jest to główne źródło naszego utrzymania, to jak najbardziej warto się zainteresować takimi profesjonalnymi narzędziami.
Co jeśli jednak rysunki wykonujemy jedynie od czasu do czasu i nie chcemy inwestować w oprogramowanie niemałych kwot, bądź gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z rysunkiem technicznym? Wtedy warto zainteresować się darmowymi alternatywami dla popularnych narzędzi. Jest ich na rynku całkiem sporo. Wiele spośród takich programów oferuje nam naprawdę niezłe możliwości i funkcje. Dziś przyglądamy się pięciu najciekawszym propozycjom, które możecie pobrać z sieci nieodpłatnie.
Sprawdź też: Najlepsze darmowe programy i aplikacje online do projektowania wnętrz. Proste i efektowne!
FreeCAD – zaawansowane i darmowe narzędzie do projektowania 3D i nie tylko
Pierwszą propozycją w naszym zestawieniu jest FreeCAD. Jest to darmowe narzędzie do projektowania parametrycznego obiektów trójwymiarowych. Programiści stworzyli je z myślą o mechanikach oraz inżynierach. Nie oznacza to, że będzie trudny w obsłudze dla osób niezajmujących się projektowaniem na co dzień.
Co ciekawe, FreeCAD nie ogranicza naszych możliwości do projektowania obiektów 3D. Za jego pośrednictwem można też przygotować rysunki techniczne i szkicowanie obiektów. Co ciekawe mamy do czynienia z programem modułowym, który posiada szerokie perspektywy w zakresie dalszego rozwoju przez twórców.
Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość pracy w wielu oknach, co będzie bardzo przydatne, jeśli będzie nam zależało na przygotowaniu ciekawego, rozbudowanego projektu. FreeCAD wyposażony został w obszerny i przystępny samouczek, dzięki czemu będzie wyśmienitym narzędziem także dla początkujących.
QCAD – darmowy program do rysunku technicznego
Kolejna z naszych propozycji to program QCAD. Został stworzony z myślą o projektowaniu w dwóch wymiarach. Można zaryzykować stwierdzenie, że w tym przypadku mamy do czynienia z oprogramowaniem „z tradycjami”. QCAD jest bowiem rozwijany (z przerwami) od 2002 roku.
Narzędzie oferuje nam wszystkie funkcje, które mogą być nam przydatne w procesie projektowania. Mamy tu więc możliwość edycji kształtów i przeciągania ich. Skorzystamy także z rozmaitych miarek i narzędzi tekstowych. Widok projektu możemy powiększać, a widoczne w nim obiekty mogą być edytowane, grupowane i dzielone na warstwy. Na pokładzie jest też wymiarowanie CAD.
Co warto odnotować – QCAD współpracuje bezproblemowo z tabletami Wacom, jak i narzędziami od Apple, takimi jak Magic Trackpad. Program wyposażony został w interfejs skryptowy zgodny z ECMAScript oraz dedykowane mu IDE. Nie zabrakło także zintegrowanej instrukcji użytkownika. Formaty kompatybilne z QCAD to DXF R12 i DXF 200x. Nasze projekty możemy eksportować do plików SVG i PDF. Ciekawostką jest możliwość operowania na formatach rastrowych (BMP, JPG, PNG itp.).
NanoCAD – alternatywa dla AutoCADa
Kolejny z programów – NanoCAD to bardzo ciekawa alternatywa dla cenionego, płatnego AutoCADa. Darmowy zamiennik umożliwia nam projektowanie zarówno w rzucie 2D, jak i 3D. Zaletą oprogramowania jest pełne wsparcie dla plików DWG i DXF.
NanoCAD został wyposażony w pełny przybornik, zawierający wszystkie narzędzia niezbędne podczas tworzenia projektów w środowisku CAD. Ponadto w przypadku tego programu możemy skorzystać z ponad 450 poleceń i komend, pozwalających wygodnie pracować z dokumentacją techniczną.
Nie zabrakło funkcji rysowania precyzyjnego oraz mechanizmu warstw. Dzięki temu możemy tworzyć naprawdę zaawansowane projekty. NanoCAD wspiera nawet kartezjański oraz biegunowy układ współrzędnych. Podobnie, jak w przypadku pozostałych, prezentowanych aplikacji, możemy pracować także z plikami obrazów rastrowych.
Dużą zaletą programu jest prosty interfejs graficzny, dzięki któremu nie pogubią się w nim nawet początkujący użytkownicy. Wykonane projekty możemy zapisywać na dysku komputera w celu późniejszego wydruku.
Sprawdź też: Monitor do grafiki i obróbki zdjęć. Czym sugerować się przy zakupie?
JFDraw – proste narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej 2D
Niezłe możliwości oferuje też inny, darmowy produkt do rysunku technicznego i tworzenia grafiki wektorowej 2D. Mowa o JFDraw. Jest to prosta aplikacja napisana w środowisku Java. Mimo to możemy za jej pośrednictwem tworzyć rysunki techniczne, schematy elektroniczne, grafy, oraz proste wykresy. A wszystko to w aplikacji, która „waży” około 0,5 MB.
JFDraw ma też wiele innych zalet. Wśród nich warto wymienić szeroki wybór wbudowanych, domyślnych grafik wektorowych, spore możliwości w zakresie skalowania stworzonego przez nas rysunku, obsługę warstw (dzięki czemu możemy tworzyć nawet nieco bardziej skomplikowane projekty), czy chociażby możliwość wyeksportowania naszego gotowego już projektu do jednego z popularnych formatów plików graficznych. Wspierany jest eksport do takich formatów, jak JPG, PNG, SVG i wielu innych.
NaroCAD – program do parametrycznego modelowania 3D
Ostatnia z propozycji, którym się dzisiaj przyglądamy, jest NaroCAD. W tym przypadku mamy do czynienia z programem do parametrycznego modelowania 3D. Nie jest to typowy rysunek techniczny CAD. Oprogramowanie bazuje na OpenCascade. Twórcy postawili w jego przypadku na przejrzyście pogrupowane funkcje, dzięki czemu NaroCAD sprawia wrażenie prostego i intuicyjnego w obsłudze narzędzia.
Każda z kart wyświetlanych w oprogramowaniu prezentuje nam inne funkcje, w których nie sposób się pogubić. Warto wspomnieć o tym, że do czynienia mamy z jednym z najwyżej ocenianych, darmowych programów klasy CAD. Dodatkowo nie sposób nie nadmienić, że omawiany program może być rozszerzany za pomocą wtyczek oraz interfejsu programowania.
Sprawdź też: Co to jest grafika komputerowa? Jak zostać grafikiem, od czego zacząć?
Poza tym możemy tworzyć w NaroCAD własne komendy, które będą w znaczący sposób ułatwiały nam codzienną pracę z tym narzędziem. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z NaroCAD, to w serwisie YouTube znajdziecie liczne materiały instruktażowe, które pomogą Wam szybko nauczyć się obsługi tej aplikacji.
NanoCAD nie jest darmowy. Istnieje możliwość nieodpłatnego otrzymania licencji edukacyjnej (studenci i nauczyciele), lecz co do zasady aplikacja jest płatna.
fajne
Jaki jest najlepszy darmowy program i w miarę prosty, do nanoszenia figur na mapkę i do zaznaczania wymiarów strzałkami od jednej do drugiej linii pomocniczej?