Patriot Viper Elite 5

Recenzje

15.12.2023 12:05

Test Patriot Viper Elite 5 2x 16 GB 7000 MHz CL 38 – nowa rodzina, nowe możliwości!

Komputery Podzespoły
2
0
0
2
0

Patriot Viper Elite 5 to rodzina pamięci, w których producent starał się połączyć stylową prezencję z wysoką wydajnością. Tę pierwszą kwestię możecie ocenić sami po zdjęciach, my natomiast zajęliśmy się testami – jak propozycja od Patriota sobie w nich poradziła?

Patriot nie próżnuje, jeśli chodzi o tworzenie coraz to nowszych i szybszych zestawów pamięci RAM. W segmencie tym zadebiutował dzięki serii Viper Venom i choć takową nadal możemy obecnie zakupić, widać, na czym Patriotowi zależało tym razem – wyglądzie. Sprawdźmy zatem, jak sprawdza się nowa seria tej znanej marki na przykładzie zestawu 2x 16 GB 7000 MHz CL 38.

Patriot Viper Elite 5 2x 16 GB 7000 MHz CL 38 to najszybszy przedstawiciel rodziny Viper Elite 5 pod względem taktowania, ale wszystkie modele wyposażone zostały nie tylko w stylowy radiator, ale również podświetlenie RGB, które jest w pełni kompatybilne z systemami synchronizacji ASUS, MSI, ASRock czy Gigabyte. Dodatkowo sterować można nim również za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Patriota, a dokładnie Viper RGB, więc możliwości personalizacji są bardzo ważną częścią tego projektu.

Patriot znany jest z agresywnej polityki cenowej. Jego zestawy pamięci Viper Venom i Viper Steel cieszą się znakomitym stosunkiem ceny do jakości i wygląda na to, że producent ten ma zamiar kontynuować trend. Testowany dziś sprzęt kosztuje ok. 720 zł, a zatem jest jednym z najtańszych zestawów 2x 16 GB o taktowaniu 7000 MHz z podświetleniem RGB.

Patriot Viper Elite 5
Patriot Viper Elite 5 to bezsprzecznie jedne z najładniejszych kości pamięci w kolorze białym, jakie testowaliśmy

Budowa, jakość wykonania i możliwości OC

Radiator w zestawie wykonany został z aluminium i składa się z dwóch części. Kolor biały zapewne przypadnie do gustu tym, mającym zamiar złożyć nowy komputer utrzymany w tej właśnie kolorystyce. Całkowita wysokość modułu wynosi 44 mm, a w środku zamontowano kości pamięci Hynix M-die.

W zapisach SPD znajdziemy aż trzy profile XMP:

  • DDR5-7000 CL 38-48-48-88 @ 1,45 V,
  • DDR5-6800 CL 34-44-44-84 @ 1,4 V,
  • DDR5-6600 CL 34-40-40-84 @ 1,4 V.
Podkręcanie Patriot Viper Elite 5
Leciwe kości Hynix M-die, jakie producent zastosował w tym modelu, nie ucieszą pasjonatów OC

Metodologia testowa

Do przeprowadzenia testu wykorzystano platformę składającą się z procesora Intel Core i9-13900K, płyty ASUS ROG Maximus Z790 Hero, karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti, dysku SSD Patriot Viper VPR100 i zasilacza Gigabyte UD1000GM PG5. Cała platforma umieszczona została w obudowie Corsair iCUE 4000D RGB Airflow, a za chłodzenie procesora odpowiadało AiO Corsair iCUE H150i Elite Capellix.

Sprawdź też: Patriot Viper Venom 2×16 GB 7400 MHz CL 36 – test pamięci DDR5

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wydajność Patriot Viper Elite 5 2x 16 GB 7000 MHz CL 38

Test wydajności
Test wydajności 2
Test wydajności 3

Podsumowanie – jest pewien haczyk

Największą wadą tego zestawu są kości Hynix M-die. Starszy sprzęt nie może równać się z nowszym i zastanawia nas, dlaczego Patriot zdecydował się je umieścić akurat tutaj. 7000 MHz w przypadku taktowania to maksymalna wartość, jaką byliśmy tu w stanie uzyskać, więc potencjał OC jest zerowy. To świetna wiadomość dla użytkowników, którzy nie lubią bawić się ustawieniami w BIOS i bardzo zła dla entuzjastów, chcących wyciskać ostatnie soki z zakupionego wcześniej sprzętu komputerowego.

Sprawdź też: Patriot Viper Xtreme 5 2×16 GB 8000 MHz CL 38 – test najmocniejszej pamięci DDR5

Wydajność na ustawieniach fabrycznych jest dobra, aczkolwiek jest to zasługa wyłącznie wysokiego zegara, gdyż towarzyszące mu opóźnienia – dla tRCD i tRP – są bardzo luźne, a te jak najbardziej wpływają na wydajność ogólną całego zestawu komputerowego. To po prostu ściana dla leciwych już kości M-die. Tak czy owak, jeśli na tym właśnie nam zależy, warto nieco posiedzieć nad zaostrzeniem timingów, gdyż po poprawie opóźnień dalszych rzędów, można liczyć na wzrost wydajności w grach wideo na poziomie ok. 5%.

Patriot Viper Elite 5
Polecamy je każdemu, kto ceni sobie wygląd i nie jest pasjonatem OC – będą idealnym uzupełnieniem nowoczesnej platformy

Zestawowi nie można natomiast niczego zarzucić w kontekście wyglądu. Prezentują się fenomenalnie, a szczególnie z aktywnym podświetleniem RGB. Polecamy je przede wszystkim właśnie tym, którzy zwracają na ten aspekt szczególną uwagę. To chyba najładniejszy zestaw pamięci RAM w białej wersji kolorystycznej, jaki kiedykolwiek mieliśmy. Dodatkowym atutem jest tutaj cena. Około 720 zł to niewiele, jak na tak wyglądający zestaw (nie wspominając, że to DDR5 o wysokim taktowaniu). Naprawdę szkoda, że w tej cenie Patriot nie pokusił się o zamontowanie lepszych kości pamięci.

morele w google news
2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *