pop os

Technologia

24.03.2022 09:52

Linux dla kreatywnych profesjonalistów? Tylko w dystrybucji Pop OS!

Komputery
10
0
0
10
0

Czy Linux może być dobrym systemem operacyjnym dla wszystkich tych, którzy pragną wykorzystywać swój komputer do pracy kreatywnej? Twórcy dystrybucji Pop OS uważają, że jak najbardziej tak. Trzeba tylko zadbać o podstawę – dedykowane sterowniki.

Pop OS – Ubuntu ze sterownikami dla dedykowanych układów graficznych

Rodzina systemów operacyjnych Linux pełna jest różnorodnych dystrybucji. Osoby poszukujące po prostu alternatywy dla Windows i macOS mogą wybrać np. Ubuntu lub Mint. Użytkownikom zaawansowanym do gustu przypadnie Linux Arch. Interesującym wyborem jest także Pop! OS – Linux dla grafików, architektów, filmowców i nie tylko.

Pop! OS to system operacyjny stworzony i rozwijany przez System 76, amerykańskiego dystrybutora komputerów z domyślnie zainstalowanym, otwartoźródłowym systemem operacyjnym. Wcześniej był nim Linux Ubuntu. W wyniku różnicy zdań z firmą Canonical dotyczących rozwoju oprogramowania, System 76 zaprojektował bazujący na Ubuntu Pop! OS. Oparto go na środowisku graficznym COSMIC. Jest to przeprojektowana wersja znanego z wielu odsłon Linuxa interfejsu użytkownika GNOME.

pop os
Pop OS – dystrybucja Linuxa o otwartym kodzie źródłowym | Źródło: pl.wikipedia.org

Charakterystyczną cechą Pop! OS jest domyślne wsparcie dla zewnętrznych kart graficznych NVIDIA i AMD. Kompatybilność z dedykowanym GPU w Pop! OS cechuje się wyjątkowo wysokim stopniem. Rezultatem jest szybsze i płynniejsze działanie tego systemu na komputerach z zewnętrznym układem graficznym niż na urządzeniach ze zintegrowanym Intel HD Graphics.

Dlaczego warto zainstalować Pop OS?

Pop! OS jest produktem dopracowanym zarówno pod kątem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Uwagę zwraca minimalistyczny design. Oszczędne wzornictwo ułatwia nawigację po interfejsie i sprawne wyszukiwanie potrzebnych programów.

Sprawdź też: Arch Linux – system tylko dla zaawansowanych?

W parze z dopracowaną estetyką idzie również użyteczność. Narzędzie Workplaces, odpowiednik Widoku zadań w systemach Windows pozwala na szybkie przełączanie się między otwartymi programami. Dzięki skrótom klawiszowym i gestom wykonywanym na gładziku można zmieniać rozmiar okien i uruchamiać je w pełnym ekranie.

Oprócz Workplaces jest również zakładka Programy. Przełączając się między nimi, łatwo jest utrzymać przejrzystość pulpitu. Obie opcje w Pop! OS domyślnie umieszczone są w lewym górnym rogu ekranu. Jeśli użytkownik preferuje inną lokalizację, może umieścić ten pasek narzędzi pośrodku lub z prawej strony górnej części wyświetlacza. Jest też opcja pozwalająca na jego dynamiczne chowanie lub wysuwanie po najechaniu kursorem na fragment ekranu, do którego przypisano zakładki.

Interfejs Pop OS'a
Interfejs Pop OS’a | Źródło: mobileworld24.pl

W ustawieniach systemu wygląd głównego pulpitu dostosowuje się na wiele różnych sposobów. Dotyczy to m.in. docku z aplikacjami (odpowiednika menu Start w Windows). Zmienić można jego grubość, szerokość i położenie oraz zdecydować, czy dock ma być rozciągnięty na całą szerokość ekranu, czy być wyrównany do środka. Co więcej, nie musi znajdować się on na dole wyświetlacza, lecz także na górze lub na jednym z boków. Dock może być także wyświetlany bez przerwy lub chować się podczas pracy z programami.

Duże znaczenie w Pop! OS ma klawisz Windows, w tym systemie noszący nazwę Super. Przy jego pomocy wywołuje się Launcher, czyli narzędzie do znajdywania zainstalowanych programów. Jest ono odpowiednikiem Wyszukaj w Windows i Findera w macOS. Jego funkcjonalność nie ogranicza się jednak tylko do tej czynności. Używając go, można także korzystać z wyszukiwarki Google i znajdywać ustawienia systemu.

Oprogramowanie dla grafików kompatybilne z systemem Linux

Mnogość dystrybucji tego systemu sprawia, że Linux to dobra platforma do montażu i edycji wideo oraz tworzenia grafik. Istnieje wiele programów, które z powodzeniem mogą zastąpić Adobe Photoshop lub CorelDRAW. Nie oznacza to jednak, że praca na Pop! OS Linux wymusza rezygnację z nich. Do ich instalacji potrzebna jest jednak dodatkowa aplikacja.

Repozytorium Pop! OS bazuje w większości na programach dostępnych także na Ubuntu. Pobrać można m.in. GIMP. Jest to program do obróbki grafiki rastrowej (czyli opartej na pikselach). Jego odpowiednikiem służącym do tworzenia korzystającej z brył geometrycznych grafiki wektorowej jest Inkscape. Oba programy mają przejrzysty interfejs. Różni się on jednak znacznie od słynniejszych aplikacji Adobe i Corela, przez co konieczne jest przyzwyczajenie się do innego sposobu obsługi. Wartym polecenia programem jest też KRITA. Narzędzie to umożliwia tworzenie grafik wyglądających jak tradycyjnie malowane obrazy.

System przeznaczony dla grafików
System przeznaczony dla grafików | Źródło: rootblog.pl

Osoby, które chcą jednak używać Adobe Photoshop, Illustrator i CorelDRAW mogą wykorzystać program Wine. Umożliwia on uruchamianie na Linuxie aplikacji stworzonych na systemy Windows.

Pop OS czy Ubuntu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czego oczekuje użytkownik od używanego na co dzień systemu. Cechami wspólnymi obu systemów jest łatwość instalacji i obsługi.

Jakie są plusy i minusy obu systemów? Ubuntu góruje nad Pop! OS ilością programów dostępnych w sklepie z aplikacjami. Pop! OS wygrywa z kolei funkcjonalnym paskiem narzędzi z podziałem na Workplaces i Programy, intuicyjnym menadżerem okien i bardziej rozbudowaną personalizacją.

Skąd pobrać Pop OS?

Linux Pop! OS ze sterownikami do kart grafiki obu największych producentów można pobrać ze strony System 76. Do wyboru są dwie wersje systemu. Posiadacze urządzeń ze zintegrowanym układem graficznym lub kartami AMD Radeon powinni wybrać wariant ogólny. Wersja przeznaczona dla komputerów z kartami NVIDIA GeForce jest do pobrania osobno.

Sprawdź też: Linux Mint – co to jest? Do czego służy? Wszystko o Linux Mint

Jak zainstalować Pop! OS? Ze strony producenta należy pobrać odpowiedni dla danego GPU plik ISO, czyli obraz systemu. Następnie trzeba nagrać go na pendrive lub płytę DVD i w BIOS/UEFI zmienić priorytet rozruchu na Removable Devices (w przypadku pendrive’a) lub CD/DVD/CD-RW Drive (gdy plik ISO zapisany jest na płycie). Po ponownym włączeniu komputera uruchomiony zostanie instalator systemu Pop! OS.

Pop! OS to interesująca alternatywa dla bardziej znanych dystrybucji Linuxa. Prostota i funkcjonalność sprawiają, że jest on dobrym wyborem dla osób, które chcą spróbować czegoś innego niż Windows lub macOS. Warto dać szansę Pop! OS, ponieważ jest to jedna z najlepszych odsłon systemów z rodziny Linux.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Źródło obrazka głównego: rootblog.pl

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *