1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Linux Mint – co to jest? Do czego służy? Wszystko o Linux Mint

Technologia

16.09.2021 16:41

Linux Mint – co to jest? Do czego służy? Wszystko o Linux Mint

Komputery
7
0
1
7
0

Linux Mint to dla wielu osób pierwszy krok na drodze odkrywania świata wolnego oprogramowania. Czym charakteryzuje się ta dystrybucja? Sprawdź najważniejsze informacje na temat Linuksa Mint.

Czym właściwie jest Linux Mint?

Linux Mint to dystrybucja systemu GNU/Linux, która zadebiutowała w 2006 roku, wydana przez francuskiego programistę Clementa Lefebvre’a. Pierwsza wersja została oparta o dystrybucję Kubuntu, obecnie jednak oprogramowanie wykorzystuje przede wszystkim podstawowe Ubuntu wraz z Debianem. To wydanie dedykowane jest użytkownikom stawiającym pierwsze kroki w świecie systemów opartych na jądrze Linux.

Dystrybucja jest regularnie aktualizowana, a dla każdego jej wydania przewidziane jest kilkuletnie wsparcie. Kolejne wersje systemu nazywane są imionami kobiecymi, następującymi po sobie zgodnie z porządkiem alfabetycznym.

Linux Mint
Źródło: benchmark.pl

Zobacz: Czym jest Linux i czy to system dla Ciebie? Jakie dystrybucje Linuxa są najlepsze?

Najnowsze wydanie Linux Mint, 20.2, zostało opublikowane 8 lipca 2021 roku pod nazwą kodową „Uma” i bazuje na Ubuntu w wersji 20.04 LTS. Użytkownik ma możliwość wyboru jednego z trzech środowisk graficznych. Są to: Cinnamon (najpopularniejszy, wywodzący się ze środowiska GNOME), MATE (wcześniej składowa GNOME 2.32) oraz Xfce (w aktualnym wydaniu bazuje na bibliotece GTK+).

Zalety i wady Linux Mint

Do wolnego oprogramowania przylgnęła łatka nieintuicyjnego i trudnego w obsłudze, jednak coraz to nowsze wydania popularnych dystrybucji tego rodzaju pokazują, że zupełnie niesłusznie. Również Linux Mint odczarowuje ten mit, prezentując użytkownikom środowisko spójne zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Przejrzysty i estetyczny interfejs graficzny nie odstrasza przy pierwszym kontakcie ze środowiskiem, a dzięki czytelnemu designowi ułatwia początkującemu użytkownikowi odnalezienie się w nowym systemie.

Twórcy zadbali również o łatwość konfigurowania ustawień jak największej liczby funkcjonalności przez interfejs graficzny. Opcja ta może być niezwykle istotna z perspektywy tych użytkowników, którzy wcześniej korzystali z systemu Windows i przyzwyczajeni są do rodzaju obsługi charakterystycznego dla flagowego produktu firmy Microsoft.

Interfejs Linuxa Mint
Źródło: dobreprogramy.pl

Linux Mint cechują ogromne możliwości konfiguracji. Użytkownik może z łatwością dopasować środowisko do swoich potrzeb, zarówno tych związanych z preferowanym stylem korzystania z systemu, jak i upodobań estetycznych. Możliwość modyfikacji wyglądu objawia się na przykład w bogatej gamie dostępnych motywów kolorystycznych, stylów elementów sterujących, menu, ramek okien czy ikon.

Jedną z silniejszych stron dystrybucji jest również bardzo zasobne repozytorium pakietów. Bez problemu współpracuje ona z wieloma sterownikami oraz zestawami narzędzi, zapewnia też dobry dostęp do aktualizacji.

Repozytorium pakietów
Źródło: osworld.pl

Ponadto Linux Mint nie boi się iść pod prąd w kwestii wsparcia dla technologii niemieszczących się w dość sztywnych ramach definicji wolnego oprogramowania. Dzięki temu dystrybucja ta pozwala swoim użytkownikom dalej korzystać z różnych popularnych formatów (których nie obsługuje m.in. stawiające na open source Ubuntu), zapewniając tym samym dostęp do wielu rodzajów treści.

Kiedy Linux Mint może nie być najlepszym wyborem? Podobnie jak inne dystrybucje oparte na tym jądrze systemu, nie jest polecany graczom – bardzo wiele popularnych tytułów wciąż nie posiada wersji dedykowanej środowiskom spod znaku pingwina. Użytkownicy Linux Mint mogą swobodnie korzystać z dość bogatej bazy gier open source, jednak ci pragnący grać w najnowsze i najgłośniejsze produkcje niejednokrotnie będą musieli obejść się smakiem.

Linux Mint – najważniejsze linki

Linux Mint wydawany jest na płycie instalacyjnej, której obraz (plik z rozszerzeniem ISO) można pobrać z oficjalnej witryny dystrybucji, dokładnie na stronie www.linuxmint.com/download.php. Znajdziesz tam również link do dokumentacji, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces instalacji nowego systemu oraz pomoże zrozumieć jego działanie i omówi najpotrzebniejsze funkcje.

Należy wybrać jedną spośród dostępnych, różniących się interfejsem graficznym wersji. Kliknięcie w preferowane wydanie przeniesie do strony, na której znajdziesz odnośniki do pobrania pliku ISO. Starsze, lecz wciąż aktywnie wpierane wersje dystrybucji możesz znaleźć w zakładce All versions. Przed pobraniem koniecznie zwróć uwagę na datę wygaśnięcia wsparcia. Obecnie dla wszystkich wersji od Linux Mint 20 do najnowszej jest to rok 2025.

Linux mint - logo

Przyjazne początkującym właściwości Linux Mint przysparzają mu popularności i sprawiają, że do grona użytkowników i fanów dystrybucji dołączają nowe osoby. Społeczność ta może się pochwalić aktywnie działającym forum, na którym można w razie potrzeby poprosić bardziej doświadczonych użytkowników o pomoc lub dzielić się spostrzeżeniami.

Liczne poradniki i tutoriale dotyczące instalacji oraz konfigurowania to nieoceniona pomoc dla nieobeznanych ze specyfiką środowiska linuksowych żółtodziobów. Główne forum dostępne jest pod adresem forums.linuxmint.com, zaś jego polskojęzyczny odpowiednik można znaleźć na stronie forum.linuxmint.pl.

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.