Linux Mint

Technologia

24.01.2024 11:23

Linux Mint – co to jest? Komu polecamy? Wszystko o Linux Mint

Komputery Programy i aplikacje
16
0
4
16
0

Linux Mint to dla wielu osób pierwszy krok na drodze odkrywania świata wolnego oprogramowania. Czym charakteryzuje się ta dystrybucja? Sprawdź najważniejsze informacje na temat Linuksa Mint.

Czym właściwie jest Linux Mint?

Linux Mint to dystrybucja systemu GNU/Linux, która zadebiutowała w 2006 roku, wydana przez francuskiego programistę Clementa Lefebvre’a. Pierwsza wersja została oparta o dystrybucję Kubuntu, obecnie jednak oprogramowanie wykorzystuje przede wszystkim podstawowe Ubuntu wraz z Debianem. To wydanie dedykowane dla początkujących użytkowników, stawiających swoje pierwsze kroki w świecie systemów opartych na jądrze Linux.

Dystrybucja jest regularnie aktualizowana, a dla każdego jej wydania przewidziane jest kilkuletnie wsparcie. Kolejne wersje systemu nazywane są imionami kobiecymi, następującymi po sobie zgodnie z porządkiem alfabetycznym.

system operacyjny Linux Mint
Mint w standardowej edycji w środowisku Cinnamon

Zobacz: Czym jest Linux i czy to system dla Ciebie? Jakie dystrybucje Linuxa są najlepsze?

Zalety i wady Linux Mint

Linux Mint to niezwykle popularna forma dystrybucji Linuksa, ale nie jest to system pozbawiony wad. W niniejszej części artykułu poruszymy mocne i słabe strony omawianego systemu. Warto jednak pamiętać, że poszczególne wady i zalety mogą się różnić w zależności od użytkownika i jego osobistych preferencji/oczekiwań. Zacznijmy wpierw od zalet Linux Mint.

 • Przyjazne środowisko dla mniej doświadczonych użytkowników – jeżeli do tej pory Linux kojarzył Ci się z koniecznością posiadania wiedzy tajemnej, Mint zmieni tę perspektywę. Wraz ze środowiskiem Cinnamon jest to obecnie najlepszy wybór dla byłych użytkowników Windowsa, którzy chcą przejść na Linuksa.
 • Rozbudowana społeczność – Mint przez lata istnienia skupił wokół siebie miliony oddanych użytkowników oraz wielu specjalistów. Przekłada się to na rozbudowane wsparcie, jakie możemy znaleźć w sieci w różnej formie forów i grup dyskusyjnych, społeczności czy też dostępnej dokumentacji.
 • Wysokie możliwości dostosowania wyglądu systemu – Linux Mint doskonale znany jest z oferowanej wolności skrojenia tego, jak prezentuje się cały system. Możesz dowolnie modyfikować skórki, motywy, ikony, jak i wiele innych aspektów, które upiększą cały system według Twoich oczekiwań.
 • Wysoka wydajność – Mint w porównaniu do Ubuntu ma mniejsze wymagania, jak i w mniejszym stopniu obciąża podzespoły. Do codziennego użytkowania komputera będzie lepszym wyborem, jak również sprawdzi się znacznie lepiej na starszych maszynach.
Cinnamon
Budzi pewne skojarzenia z Windowsem, nieprawdaż?

Wady Linux Mint:

 • Ograniczone wsparcie aplikacji – Mint niestety nie jest tak elastyczny, jak Windows w kwestii korzystania z różnego rodzaju programów. Wiele z nich może być niekompatybilna z tym systemem, co skutecznie uniemożliwi nam pracę z nimi.
 • Brak wsparcia dla większości gier – jeżeli jesteś graczem, to możesz zapomnieć o komfortowym gamingu na Linux Mint. I choć istnieją tytuły gier, które mogą zostać uruchomione na samym Linuksie, zdecydowana większość będzie tam niedostępna.
 • Problemy z wybranym sprzętem – potencjalne ryzyko, jakie niesie ze sobą Linux Mint to możliwość wystąpienia konfliktów z wybranymi podzespołami. Mint w tej kwestii jest znacznie bardziej ograniczony niż Windows/macOS. W szczególności może się to pojawić w przypadku nowszego sprzętu, jak i mniej popularnych rozwiązań. Niekiedy rozwiązanie problemów będzie wymagać posiadania specjalistycznej wiedzy i ingerencji w ustawienia systemowe.
 • Rzadsze aktualizacje – kolejną wadą są zdecydowanie rzadsze łatki aktualizacyjne. Pod tym względem Mint pozostaje w tyle do większych systemów. I choć chciałoby się powiedzieć, że rzadsze update’y to mniejsze ryzyko błędów nimi spowodowanych, to może być to sporą wadą dla wielu użytkowników.
Gaming na linux mint
Stwierdzenie, że gaming na Linux Mint nie istnieje byłoby błędem. Nie jest jednak tak swobodny, jak na większych systemach operacyjnych

Czy Linux Mint jest darmowy?

Absolutnie! Korzystanie z omawianego systemu operacyjnego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Łącznie z tymi ukrytymi. To całkowicie darmowy system operacyjny, który oparty został na Linuksie, przeznaczony dla komputerów osobistych i laptopów. Warto dodać, że wszystkie aktualizacje systemu również są darmowe.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wymagania sprzętowe Linux Mint

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje urządzenie podoła wymaganiom, jakie stawia przed nim Mint, poniżej prezentujemy wymagania sprzętowe. Można śmiało założyć, że każda maszyna z ostatniej dekady będzie w stanie uruchomić i obsłużyć Linux Mint.

Sprawdź też: Jak wybrać system operacyjny do domu, biura, do gier?

Dokładne wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

 • 2 GB RAM (rekomendowane 4 GB)
 • 20 GB wolnej przestrzeni dyskowej (rekomendowane 100 GB)
 • Rozdzielczość 1024×768

Jak widać nie, są one wyżyłowane. Szanse na to, że możesz już dziś zainstalować Linux Mint, są bardzo duże.

linux mint
Linux Mint to coś, co z pewnością przypadnie do gustu mniej doświadczonym użytkownikom

Jaki jest najnowszy Linux Mint?

Linux Mint doczekał się kolejnej dużej aktualizacji stosunkowo niedawno. 12 stycznia 2024 wydana została wersja 21.3, znana pod kodową nazwą Virginia. Jest to aktualizacja LTS, czyli Long Time Support. Oznacza to, że jej wsparcie zaplanowane zostało na długi czas – system będzie wspierany do 2027 roku.

Liczne poradniki i tutoriale dotyczące instalacji oraz konfigurowania to nieoceniona pomoc dla nieobeznanych ze specyfiką środowiska linuksowych żółtodziobów. Główne forum dostępne jest pod adresem forums.linuxmint.com, zaś jego polskojęzyczny odpowiednik można znaleźć na stronie forum.linuxmint.pl.

Sprawdź też: Arch Linux – system tylko dla zaawansowanych?

morele w google news
16
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Jest Steam, jest proton ,jest lutris. Większość gier na Linux po prostu działa . W tym dark sols, elder ring,cyber punk.

Linux Mint jest bardzo dobrym systemem. Przetestowałem około 10 wersji linuksa (tzw. dystrybucji) i wybrałem Minta. Jest stabilny, solidny, prosty w obsłudze, ładny (dla mnie bardzo), popularny (co ma duże znaczenie, gdyż łatwiej o ewentualne infornacje lub pomoc). Wyraźnie szybszy od Windowsa, nie szpieguje, ktoś lepiej obeznany zajrzy i zmieni kod systemu co odpada przy Windowsie, spójny wizualnie (i do tego wszystkie aplikacje mają ciemny motyw), darmowy. Co do minusów: jak wszystkie wersje linuksa nie ma tyle programów co na Windowsie (ale bez przesady, jest wszystko dla przeciętnego użytkownika bez nietypowych potrzeb), instalacja programów jest łatwa, ale wygląda częściowo inaczej niż na Windowsie. Ogólnie Minta polecam zdecydowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *