Arch Linux

Technologia

24.03.2022 09:41

Arch Linux – system tylko dla zaawansowanych?

Komputery
9
3
6
9
3

Arch Linux to obecnie jedna z najpopularniejszych dystrybucji systemu o otwartym kodzie źródłowym. Zainteresowanych entuzjastów technologii kusi mnogością konfiguracji niespotykaną w innych systemach operacyjnych. Kto powinien się nią zainteresować?

Arch Linux – założenia

Wśród wielu wersji Linuksa znaleźć można systemy dedykowane zarówno osobom, które korzystają z komputerów w podstawowy sposób, jak i przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zastanawiając się nad tym, która dystrybucja Linuksa uchodzi za jedną z najtrudniejszych w obsłudze, na myśl często przychodzi Arch Linux.

Interesujące w tym wszystkim jest założenie, na jakim oparty jest Arch Linux. Jest nim bowiem… prostota obsługi. Twórca tego systemu, Kanadyjczyk Judd Vinet, postanowił stworzyć oszczędny graficznie, łatwo konfigurowalny system z możliwością rozwijania go przez użytkowników-entuzjastów.

Sprawdź też: Fedora Linux – system dla tych, którzy lubią eksperymenty

Naczelną zasadą, jaka przyświecała Juddowi Vinetowi była bowiem dewiza KISS. Wymyślony w latach 60. XX wieku akronim to szybka porada dla projektantów zaawansowanych systemów i maszyn. KISS oznacza bowiem Keep It Simple, Stupid – czyli „Zrób to prosto, głupcze”. Pamiętając o tej regule, konstruktorzy mieli tworzyć sprzęt tak prosty w obsłudze i naprawie, jak tylko możliwe. Zasada KISS, początkowo stosowana w inżynierii lotniczej, z czasem przeniknęła m.in. do świata biznesu oraz właśnie informatyki.

W Arch Linux dominuje interfejs tekstowy

Wspomniana oszczędność oprawy wizualnej Arch Linuksa jest przyczyną dominacji elementów tekstowych. Z interfejsem graficznym Arch Linux użytkownik spotyka się na każdym etapie interakcji z systemem. Pierwszym momentem, w którym ma to miejsce, jest instalacja oprogramowania. Znaczna większość poleceń przekazywanych systemowi przez użytkownika polega na wpisywaniu prostych krótkich komend.

Arch Linux
Arch Linux, czyli najpopularniejsza dystrybucja systemu o otwartym kodzie źródłowym

Również instalacja programów jest przykładem takiej obsługi systemu. Przykładowo zamiast przycisku „Pobierz”, typowego dla klasycznego środowiska graficznego większości systemów operacyjnych, w Arch Linux wpisać należy „pacman – S [nazwa programu]”.

Czym jest ów „pacman” pojawiający się w tej i innych komendach? To nic innego, jak nazwa programu do zarządzania pakietami oprogramowania Arch Linux. Napisany przez Judda Vineta Pacman jest więc podstawą działania tego OS-u. Pacman w Arch Linux odpowiada za instalację, usuwanie i aktualizację programów. Umożliwia on także wyświetlanie informacji o dostępnych do zainstalowania pakietach, czyszczenie pamięci cache oraz aktualizowanie samego systemu.

Sprawdź też: Interfejs GNOME: Linux szybki, intuicyjny i przyjemny

Sam Pacman, podobnie jak pozostałe elementy systemu, jest bardzo uproszczony graficznie. Z wyglądu przypomina konsole znane z innych dystrybucji Linuksa. O ile jednak sam Pacman nie może wyglądać inaczej, o tyle sam system już tak. Arch Linux pozwala na instalowanie bardziej złożonych powłok graficznych, dzięki którym ta wyjątkowa wersja OS-u może mieć interfejs zbliżony do bardziej znanych systemów.

Interfejs tekstowy w Linuxie Arch!
Interfejs tekstowy w Linuxie Arch! | Źródło: pl.m.wikipedia.org

Rekompensatą za oszczędną oprawę graficzną jest szybkie działanie Arch Linux. Zredukowana ilość elementów w interfejsie wpływa bowiem na niskie zapotrzebowanie na moc procesora, pamięć RAM i układ graficzny.

Arch Linux – dystrybucja dla każdego?

Zastanawiając się nad tym, którą dystrybucję Linuxa wybrać, należy mieć na uwadze ich różnorodne przeznaczenie. Wersje takie jak Ubuntu czy Mint są łatwe w użytkowaniu przez osoby o przeciętnej znajomości obsługi komputera. Inne, jak Arch Linux i jego pochodne, wymagają większej wiedzy informatycznej.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Już sama instalacja systemu wymaga wykonania kilkudziesięciu kroków, które są niezbędne do prawidłowego działania Arch Linux i jego współpracy z podzespołami komputera. Wśród nich są czynności tak podstawowe, jak polecenia do uruchomienia wsparcia klawiatury czy myszki. Konieczna jest również wiedza na temat środowisk graficznych, które można zainstalować. W przypadku komputera z mało wydajnymi komponentami wybór niewłaściwego środowiska skutkować może ospałym działaniem systemu.

Arch Linux - narzędzie dla profesjonalistów?
Arch Linux – narzędzie dla profesjonalistów? | Źródło: rootblog.pl

Przedstawione przykłady to tylko kilka z wielu aspektów, o których trzeba wiedzieć i pamiętać. Po instalacji system również pozostaje wymagający ze względu na tekstowy interfejs. Właśnie z tych powodów Arch Linux nie jest dla każdego.

Komu może się przydać Arch Linux?

Jest to propozycja dla co najmniej średniozaawansowanych userów, którzy mają chęć poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska Linux. Drugą grupą potencjalnych użytkowników są fani systemów z tej rodziny, którzy chcą sprawdzić, jaka dystrybucja Linuksa będzie pasowała im najbardziej. System ten może być też dobrą platformą szkoleniową dla ludzi uczęszczających na kursy informatyczne.

Sprawdź też: Linux Mint – co to jest? Do czego służy? Wszystko o Linux Mint

Różnorodność dystrybucji systemów z logiem pingwina pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Przykładem jest właśnie Arch Linux – wyjątkowa wersja systemu Torvaldsa. Jego możliwości konfiguracyjne docenią szczególnie informatycy i entuzjaści technologii. Nie jest to jednak OS dla każdego. Osoby mniej obeznane z komputerami, które poszukują funkcjonalnej alternatywy dla Windowsa, powinny sięgnąć po łatwiejsze w instalacji i obsłudze dystrybucje, takie jak m.in. Mint czy Ubuntu.

Źródło obrazka głównego: reddit.com

9
3

Podziel się:

Komentarze (6)

Artykuł przeczy sobie, bo skoro Arch jest dystrybucją Linuxa dla (średnio)zaawansowanych, nie jest dobrą platformą szkoleniową na kursy informatyczne, zwłaszcza jak ktoś dopiero co wkracza na pokład Linuxa. Jeśli ktoś już siedział np. na Fedorze, Debianie czy chociażby Mincie, i tak jeszcze nie powinien mierzyć się z Archem. Na Archa może wejść ktoś, kto odwiedził oprócz wspomnianych dystrybucji jeszcze OpenSUSE, FreeBSD, (K)Ubuntu i Q4OS. Wtedy może obcować z Archem i wszelkimi pochodnymi (poza Manjaro, bo częęęsto się wiesza). Oczywiście mówię tutaj o zainstalowanych dystrybucjach (niektóre mają także wersję live do stestowania, ale jak ktoś ma „doświadczenie” tylko w live’ie, to takie się po prostu nie liczy).

Bez przesady z tą trudnością. Mam stosunkowo małą wiedzę nt. linuxa, ale jest to mój podstawowy system (nie mam windowsa od kilku lat) i jest nim Arch z KDE + paru + kilka wodotrysków. Arch ma świetną wiki, większość problemów już ktoś rozwiązał (google), ma ogromną ilość pakietów. Jest STABILNY! Generalnie uważam, że prawie każda dystrybucja jest tak samo dobra. Kwestia środowiska.

Po prostu kwestia wyboru środowiska graficznego .Na bspwm praktycznie wszystko robi się i wyszukuje wpisując tekst.Lxde to najlżejszy netbookowy pulpit.Pulpitów est na archu ich od groma ,można zrobić czysto graficzny interfejs albo i minimalistyczny pulpit oparty na terminalu i nie tylko.Czy użytkownik spotyka się z interfejsek graficznym czy nie w tym systemie to tylko kwestia środowiska.

Wspomniana oszczędność oprawy wizualnej Arch Linuksa jest przyczyną dominacji elementów tekstowych. Z interfejsem graficznym Arch Linux użytkownik spotyka się na każdym etapie interakcji z systemem.

Chyba coś tu nie gra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *