HitFilm Express jest darmowym programem rozwijanym przez studio FXhome. - Scroll

Technologia

09.03.2022 13:15

HitFilm Express – darmowe oprogramowanie do montażu wideo

Komputery Programy i aplikacje
12
1
0
12
1

Zanim zdecydujesz się wykupić subskrypcję obejmującą oprogramowanie Adobe Premiere bądź sięgniesz po Vegas Pro czy Final Cut Pro, wypróbuj darmowe alternatywy – być może nie potrzebujesz niczego innego! Dla przykładu HitFilm Express.

Czym jest HitfFilm Express? Jeśli szukasz profesjonalnych narzędzi do edycji wideo, a nie chcesz wydawać pieniędzy na płatne programy, postaw na darmowe oprogramowanie do montażu filmów. Dzięki ogromnym możliwościom HitFilm Express stworzysz animacje i profesjonalne materiały filmowe zaskakujące efektami specjalnymi i wysokiej jakości udźwiękowieniem.

HitFilm Express – oprogramowanie do edycji wideo nie musi być płatne

Wielozadaniowy edytor wideo HitFilm Express to program, który świetnie sprawdzi się w rękach zawodowców i początkujących montażystów za sprawą nieskomplikowanej obsługi i przejrzystego panelu. Wśród dostępnych narzędzi znajdziesz bezpłatne samouczki, dzięki którym edycja i tworzenie wideo staną się jeszcze większą przyjemnością. Oprogramowanie oferuje ciekawe efekty, przejścia oraz filtry, a także jednoczesną edycję ścieżek audio i wideo.

HitFilm Express współpracuje z systemami Microsoft Windows wersji 8 i 10, a także MacOS 10.15 Catalina, macOS 10.14 Mojave oraz 10.13 High Sierra. Do aktywacji programu niezbędne jest połączenie z siecią, a z dalszej części artykułu dowiesz się, gdzie otrzymasz darmową licencję. Na początek sprawdźmy, co jeszcze potrafi darmowy program do wideo od FXhome Limited.

Co potrafi HitFilm Express?

Program HitFilm Express został stworzony z myślą o ergonomii Twojej pracy. Główny interfejs możesz dostosować do potrzeb, korzystając z licznych paneli i rozwijanych list. Uwzględnij te, które są Ci najbardziej pomocne przy montażu wideo, a następnie zapisz taki widok jako domyślny. Nie musisz również otwierać wielu okien edytora przy jednoczesnym tworzeniu kilku rzeczy, a ułatwi Ci to szybkie przełączanie się między kartami.

HitFilm Express pozwala na ustawienie narzędzi w jak najwygodniejszy dla Ciebie sposób. - Scroll
Oprogramowanie oferuje szeroki zakres personalizacji. | Źródło: fxhome.com

HitFilm Express oferuje możliwość konfiguracji ujęć do eksportu, a powstałe listy edycji samoistnie wznowią się przy ponownym uruchomieniu edytora. Łatwiejsza praca to zasługa takich funkcji jak etykietowanie klipów i ścieżek, niezależne graficzne wizualizacje wątków dla wideo i interfejsu, dostosowywanie jakości odtwarzania i wstrzymywania, czy edycja masek. Dzięki ostatniej z wymienionych możesz selekcjonować i ukrywać niektóre elementy w swoim projekcie. Oprogramowanie obsługuje różne formaty, dlatego możesz stworzyć materiał zarówno z multimediów nagrywanych smartfonem, jak i sprzętem na miarę profesjonalisty. W HitFilm Express możesz posługiwać się formatami wideo: MP4, AVI, MOV, MPEG-1, MXF, DV, HDV, WMV, BRAW oraz audio: MP3, M4A, MPA, AAC, WMA i WAV. Do swojego klipu możesz również importować obrazy JPG, PNG, TIFF, TGA, MP, GIF, OpenEXR i HDR, co przekłada się na dużą swobodę kreacji.

Edycja wideo za darmo również pozwala na uzyskanie zaawansowanych efektów. Wśród funkcji HitFilm Express znajdziesz:

  • narzędzia do kreowania animacji nie wymagające tworzenia ujęć kompozytowych;
  • wykresy panelu sterowania i osi czasu pozwalające animować dwa ujęcia jednocześnie;
  • obsługę filmów nagranych w pionie z uzyskaniem efektu oryginalnego wideo w postaci rozmytego tła;
  • importowanie plików składających się z kilku strumieni audio;
  • profesjonalne funkcje edycji dźwięku i dostrajanie;
  • efekt Picture in Picture (obraz w obrazie);
  • kopiowanie własności klipu i możliwość zastosowania ich w innym projekcie;
  • trymer z funkcjami tworzenia wstawek i nakładek.

Z programem HitFilm Express wzbogacisz swoje wideo, dodając efektowne napisy i teksty, korzystając z geometrycznych efektów 3D i nie tylko. W darmowej wersji możesz korzystać z naprawy nagrań, zdając się na stabilizację obrazu i usuwanie niechcianych elementów. Dużym udogodnieniem są funkcje poprawy kolorów i gradacji, a także możliwość pracy wykończeniowej nad filmami nagrywanymi z zielonym tłem.

Fani wideo w stylu sci-fi mają szerokie pole do popisu za sprawą trackera 2D HitFilm, który śledzi ruchome elementy. W edytorze dodasz nierealistyczne obiekty do swojego filmu, korzystając z funkcji Motion Track. Przy plikach o formacie .ma możesz korzystać z importu danych śledzenia również dla kamer 3D. HitFilm Express pozwoli Ci ponadto wstawiać specjalistyczne efekty, w tym wykorzystujące błyski i elektryczność, dzięki którym na Twoich filmach może pojawić się nieco magii.

Skąd pobrać HitFilm Express?

Oprogramowanie HitFilm Express dostępne jest na oficjalnej stronie dewelopera FXhome w zakładce produkty. Za pobranie aplikacji na swój PC nie musisz płacić, jednak możliwa jest opcja wniesienia dobrowolnej opłaty, która zostanie przekazana na dopieszczanie programu i szczytne cele. Program zakłada finansowanie strat wywołanych klęskami żywiołowymi, a także pomoc osobom dotkniętym pandemią COVID-19 i służbom medycznym. Decydując się na bezpłatny pakiet, wybierz opcję Darmowy produkt i pobierz program. W kolejnym kroku uzupełnij formularz z danymi osobowymi niezbędny do utworzenia konta użytkownika i uzyskania licencji. Na Twój adres e-mail zostanie wysłany link do pobrania oprogramowania. Otwórz go i pobierz program, zapisując numer seryjny, który wyświetli Ci się na stronie w trakcie procesu. Zainstaluj HitFilm Express, a następnie wprowadź swoje dane użytkownika wraz z numerem seryjnym, który otrzymałeś wcześniej w celu aktywacji. Możesz korzystać z dostępnych funkcji edytora za darmo.

Niezależnie od przeznaczenia filmu - HitFilm Express stanie na wysokości zadania. - Scroll
W HitFilm Express stworzysz imponujące efekty specjalne. | Źródło: fxhome.com

Darmowe alternatywy

HitFilm Express to kompleksowy edytor wideo, który oferuje podstawowe i zaawansowane funkcje obróbki filmów. Największą jego zaletą jest brak opłat związanych z licencją, jednak nie jest to jedyny program, z którego bezpłatnie możesz korzystać na swoim komputerze. Jakie edytory oferują podobne narzędzia?

DaVinci Resolve

DaVinci Resolve to bezpłatny program do edycji wideo od Blackmagic Design, który oferuje rozmaite funkcje przydatne w pracy z projektem, a jego obsługa jest prosta i przyjemna za sprawą intuicyjnego interfejsu. Twórcy wyodrębnili kilka paneli przeznaczonych pod obszar roboczy i narzędzia dedykowane poszczególnym procesom. Wśród nich znajdziesz podstawowe opcje edycji, trymer wideo, wstawianie grafik i efektów wizualnych, zaawansowaną korekcję dźwięku oraz kolorów, a także opcje udostępniania i importowania projektów. Edytor jest kompatybilny z systemami macOS X, Windows oraz Linux.

iMovie (macOS)

Firma Apple również stworzyła funkcjonalny edytor wideo iMovie, który jest łatwy w użyciu i umożliwia korzystanie z profesjonalnych funkcji. Możesz zarządzać długością projektu, dodawać napisy, muzykę i głos lektora, a także efekty specjalne. Do Twojej dyspozycji jest 13 filtrów, dzięki którym szybko zmienisz wygląd całego klipu. iMovie oferuje wiele efektów zielonego tła oraz elementy sterujące maskowaniem, które pozwolą Ci stworzyć naturalnie wyglądający obraz. Gotowe filmy możesz udostępniać w najwyższej jakości 4K i przesyłać na inne urządzenia od Apple.

Edytor Wideo (Windows)

Edytor Wideo dostępny dla użytkowników systemu operacyjnego Windows to następca słynnego Windows Movie Maker, który pojawiał się w starszych wersjach oprogramowania. Zawiera zestaw podstawowych funkcji umożliwiających tworzenie wideo od podstaw ze zgromadzonych slajdów, jak i edycję istniejącego klipu. Filmy możesz przycinać, a także wzbogacać o napisy, muzykę, specjalne przejścia, nakładki oraz efekty 3D z obszernej biblioteki.

Jeśli szukasz edytora wideo, który oferuje podstawowe i profesjonalne narzędzia, HitFilm Express wydaje się najlepszą, darmową opcją wśród dostępnych programów. Dużym atutem jest również dostępność, ponieważ z oprogramowania mogą korzystać użytkownicy systemu Windows oraz macOS. Zanim zdecydujesz się na zakup płatnego edytora, poznaj wszystkie funkcje HitFilm Express i podziel się z nami w komentarzu swoją opinią!

Źródło obrazu głównego: fxhome.com

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *