SteamOS

Technologia

11.02.2022 13:50

Czym jest SteamOS – najważniejsze informacje

Gry Komputery
11
2
0
11
2

SteamOS to platforma, która już niedługo spróbuje zawojować rynek. Bazujący na Arch Linux system pozwoli graczom na swobodę, jakiej do tej pory nie było. Co takiego wyjątkowego Valve zaoferuje graczom? Zobacz, czym będzie najnowszy Linux Steam.

SteamOS – czym jest system od Valve

System operacyjny Steam jest platformą, która od początku swojego istnienia oparta jest na różnych wersjach systemu Linux. Dwie pierwsze odsłony oprogramowania Valve bazowały na dystrybucji Debian. Najnowszy SteamOS 3.0 jest tworzony na podstawie systemu Arch Linux. Środowiskiem graficznym, czyli wizualną oprawą systemu będzie KDE Plasma.

Najważniejsze cechy tego systemu to oszczędność graficzna oraz duża liczba wydawanych aktualizacji. Pierwsza z cech oznacza, że wersja Arch powinna działać szybko i płynnie. Druga zaś daje nadzieję na błyskawiczne usuwanie ewentualnych błędów przyczyniających się do niestabilnego działania.

SteamOS co to
SteamOS, czyli system operacyjny przeznaczony dla graczy | Źródło: rockpapershotgun.com

Najnowsze oprogramowanie Valve będzie domyślnie instalowane na przenośnym urządzeniu do gier Steam Deck. Jego premiera ma mieć miejsce na początku 2022 roku.

Zalety systemu SteamOS – najlepszy wybór dla graczy?

Wymienione wyżej szybkość działania i ilość wydawanych aktualizacji to jak na razie jednak wyłącznie obietnice. Istnieją jednak pewne cechy, którymi SteamOS bez wątpienia będzie się odznaczał. To właśnie one mogą przesądzić o ewentualnym sukcesie konsolki Steam Deck.

Sprawdź też: Najpopularniejsze gry na Steam – w co zagrać?

Ogromną siłą SteamOS jest fakt, że stanowi on pełnoprawny system operacyjny. Arch Linux nie jest zamkniętą platformą, co oznacza, że użytkownicy będą mogli pobierać gry także spoza Steam. Dzięki temu na urządzeniu możliwe będzie doinstalowanie także innych sklepów z grami, takich jak Epic Games Store czy Ubisoft Connect. Co więcej, zainstalować będzie można także inne systemy operacyjne, czyli choćby Windows. Pozwoli to graczom na korzystanie także z zasobów Microsoft Store.

Choć druga z zalet nie jest ściśle związana z gamingiem, to również może pomóc odnieść sukces urządzeniu sygnowanemu marką Steam z systemem Arch. Linux wzbogaci funkcjonalność sprzętu o możliwość korzystania z wielu serwisów bez konieczności instalowania aplikacji (choć niewykluczone, że i te się pojawią).

System operacyjny od Steama z myślą o graczach
System operacyjny od Steama z myślą o graczach | Źródło: linux.pl

Do wielu czynności wystarczy bowiem przeglądarka internetowa. Z jej poziomu możliwe będzie granie w chmurze w usługach takich jak GeForce NOW i Google Stadia. Możliwe będzie także korzystanie z serwisów streamingowych z filmami i muzyką.

SteamOS – dla kogo będzie odpowiedni?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy scharakteryzować Steam Deck, na którym system ten będzie podstawowym oprogramowaniem. Czym jest ten sprzęt? Najlepiej określić go jako nową kategorię urządzeń. Steam Deck to połączenie desktopowego systemu operacyjnego z formą kieszonkowej konsoli (handheldu).

Sprawdź też: Steam Deck – pogromca konsol i laptopów gamingowych czy kolejny nieudany eksperyment?

I w tym właśnie zawiera się odpowiedź, kogo może zainteresować SteamOS. Osobami tymi będą zapewne w większości osoby, które grają na komputerze PC i chciałyby mieć możliwość grania w swoje ulubione tytuły w drodze do szkoły, pracy lub podczas podróży np. pociągiem.

Czy SteamOS jest darmowy?

Otwarta dystrybucja jest głównym wyróżnikiem systemów z rodziny Linux. Steam nie tylko nie zakazuje więc pobierania SteamOS. Na oficjalnej stronie Valve dostępny jest darmowy obraz instalacyjny systemu wraz z poradnikiem w języku polskim wyjaśniającym jak go zainstalować.

Darmowa platforma Steama, czyli SteamOS
Darmowa platforma Steama, czyli SteamOS | Źródło: arhn.eu

Zaznaczyć trzeba jednak, że jest to jeszcze wersja beta SteamOS. Oznacza to, że system może zawierać nieusunięte jeszcze błędy. Mogą one wpływać na działanie urządzenia, na którym SteamOS został zainstalowany.

Jak zainstalować SteamOS – pomagamy

Pierwszym krokiem jest pobranie obrazu systemu na dysk USB, np. pendrive. Obraz SteamOS dostępny jest na stronie Steam. Istotne jest, by nośnik był sformatowany w systemie plików FAT32.

Następnie konieczne jest wejście w BIOS/UEFI, by w priorytetach rozruchu (boot) na pierwszym miejscu umieścić dysk USB. Od razu po jego włączeniu lub ponownym uruchomieniu wymagane jest szybkie wciśnięcie klawisza, np. F1, F2, Esc lub innego (zależy to od producenta komputera). Innym sposobem jest wymuszenie uruchomienia BIOS/UEFI z poziomu systemu. W Windows 10 trzeba wejść kolejno w Ustawienia Aktualizacja i zabezpieczeniaOdzyskiwanie Uruchom ponownie teraz.

Po podłączeniu dysku USB konieczne jest ponowne uruchomienie komputera. Włączony zostanie wówczas instalator systemu. W przypadku wybrania opcji Automated install reszta procesu przebiegnie już bez większego udziału użytkownika. Skorzystanie z Expert install umożliwia zmianę partycji dysku oraz samodzielny wybór języka i układu klawiatury.

SteamOS ma szansę zmienić rynek gier. Swoboda instalacji gier spoza Steam czyni ze Steam Deck peceta w ciele kieszonkowej konsoli. Jest to także okazja dla Linuxa. Niewykluczone bowiem, że to właśnie Steam sprawi, że system ten stanie się w przyszłości kolejną platformą gamingową.

Źródło obrazka głównego: wall.alphacoders.com

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *