1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Steam Deck – pogromca konsol i laptopów gamingowych czy kolejny nieudany eksperyment?

Technologia

2 tygodnie temu

Steam Deck – pogromca konsol i laptopów gamingowych czy kolejny nieudany eksperyment?

Komputery Konsole
6
0
0
6
0

Firma Valve zaprezentowała światu Steam Deck, czyli przenośny komputer do gier w formie handhelda – do złudzenia przypominający Nintendo Switch. W sieci naturalnie rozgorzała dyskusja, czy projekt ekipy Gabe’a Newella ma szansę odnieść sukces. 

W konsolowych wojenkach jakby lekki zastój ostatnio… Kiedy Sony pręży muskuły i chwali się sprzedażą PS5 oraz tytułami ekskluzywnymi, Microsoft ze swoimi Xbox Series przenosi się do innej piaskownicy, skupiając się na rozwoju usługi Xbox Game Pass. Tymczasem Nintendo ze Switchem znajduje się w zupełnie innej galaktyce, co zresztą tylko dodatkowo napędza ogromny sukces konsolki, której nowy model będziemy mogli kupić już wkrótce. Najwyraźniej między to towarzystwo, niczym między wódkę a zakąskę, próbuje wbić się Valve ze swoim Steam Deckiem. Co to będzie za urządzenie? 

Steam Deck – jeszcze nie konsola, już nie komputer?

Jeszcze wiosną tego roku mogliśmy usłyszeć o urządzeniu nazywanym wtedy SteamPal. Dziennikarze serwisu Ars Technica wraz z paroma leakerami na Reddicie karmili nas informacjami o konsoli przygotowywanej przez Valve. Spora część tych przecieków (oprócz nazwy samego sprzętu) znajduje dzisiaj potwierdzenie – będzie to przenośny gamingowy komputer w obudowie mocno przypominającej Nintendo Switch

Zdania co do tego, jak powinniśmy nazywać maszynkę od Valve są nieco podzielone. Wygląda jak konsola, ciężko też nie zauważyć, że pod względem przeznaczenia i funkcjonalności również jest jej bliski. Zdaniem twórców ma to być jednak komputerek, na którym będziemy mogli odpalać nasze ulubione gry ze Steam.

Zwał jak zwał, faktem pozostaje, że na tą “konsolkę” będzie można zainstalować pełnoprawnego Windowsa. Przedstawiciele Valve mówią wprost o możliwości ogrywania tytułów nie tylko ze Steama. Steam Deck ma pozwolić na wykorzystywanie innych launcherów (nawet tego od Epic Games) i granie w tytuły w nich dostępne. Zatem nie do końca konsola, nie taki typowy pecet… hybryda jaka? 

Nintendo Switch w dobrej cenie

SteamPal to Steam Deck – potwierdzone przecieki

Zgodnie z tym, o czym donoszono w maju, handheld Valve posiada ekran dotykowy oraz touchpad (a w zasadzie nawet dwa) i domyślnie zainstalowany na nim “steamowe” wcielenie Linuxa. Podobnie jak Switch, będzie możliwość podłączenia go do telewizora lub monitora za pomocą specjalnego docka, jednak kontrolery nie są odłączanymi joy-conami – w takim przypadku będzie trzeba skorzystać z osobnego pada albo klawiatury i myszy. 

Potwierdzona została nawet “przecieknięta” specyfikacja oraz cena “konsoli do Steam”. Urządzonko napędzać będzie jednostka przygotowana przez AMD: czterordzeniowy procesor Zen 2 i układ graficzny stworzony w architekturze RDNA 2. Cena, zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi informacjami, wynosić będzie 399 dolarów (za najtańszy model).

Steam Deck wygląd ekran
Taki przenośny komputer może faktycznie się podobać!

Steam Deck – cena, data premiery, pre-ordery

Skoro już o kasie zaczęliśmy mówić, przejdźmy do tej jakże kluczowej cechy, czyli ceny. Wiemy dokładnie, ile w złotówkach będzie trzeba zapłacić Gabe’owi Newellowi i spółce, za możliwość ogrywania biblioteczki Steam na tym sprzęciku. Konsolka dostępna jest w 3 wariantach, które różnią się jedynie typem i pojemnością pamięci – wydajność pozostaje na tym samym poziomie. 

I tak, za wersję wyposażoną w 64 GB pamięci eMMC przyjdzie nam zapłacić 1899 zł. Steam Deck z dyskiem NVMe SSD o pojemności 256 GB kosztuje 2499 zł. Jeśli będziemy chcieli zaszaleć i wyposażyć się w urządzenie z 512 GB pamięci na nośniku NVMe SSD, musimy wyłożyć 3099 zł.

Sprawdź też: Co to jest Xbox Cloud Gaming? Nowy profit Xbox Game Pass!

Wysyłka pierwszych egzemplarzy została zaplanowana na grudzień 2021 roku. Rezerwacji swojego Steam Decka można dokonać już dzisiaj (16 lipca 2021 od godziny 19:00). Aby jej dokonać, na naszym koncie Steam musi być zarejestrowana przynajmniej jedna transakcja przed czerwcem 2021. Konieczne będzie także wpłacenie zaliczki w wysokości 5 dolarów (ok. 20 zł). Jedna osoba może dokonać rezerwacji jednego egzemplarza przenośnego komputera Valve. 

Czy Steam Deck odniesie sukces? 

Przenośny komputer z dotykowym ekranem nie jest nowym pomysłem. Na Kickstarterze wielu już próbowało – zakładam, że skoro urządzenia tego typu nie stały się standardem, to niewielu się udało. Valve ma jednak zasięgi i zaplecze techniczne, aby takie urządzenie zrobić dobrze i zainteresować nim graczy

Steam Deck Nintendo Switch
Sprzęt Valve mocno przypomina Nintendo Switch

To drugie zresztą już się udało – w sieci nie milkną gorące dyskusje na temat Steam Decka. A bo to za ciężki, a bo za lekki, jedni że tanio, inni że drogo. Moim zdaniem największą bolączką przenośnego konsolo-komputera do Steama będzie ekran. 7 cali to optymalna przekątna dla handhelda, ale z rozdzielczością 1280×800 Valve nie zaszalało. Jasne, dzięki niej nawet na takim nie-za-mocnym sprzęcie działają wymagające gry typu Control czy Doom Eternal, ale część produkcji z dużą ilością tekstu czy rozbudowanych menusów może być zwyczajnie niegrywalna. 

Steam Deck czy Nintendo Switch? Obie konsole celują w nieco inny typ użytkownika, więc teoretycznie nie stanowią dla siebie bezpośredniej konkurencji. Z drugiej jednak strony, to będą jedyne dwa sensowne handheldy na rynku, więc osoby szukające czegoś do grania w pociągu, wybiorą między nimi

Sprawdź też: Co to jest PlayStation Plus Collection? Lista gier dostępnych w ramach usługi

Do wczoraj byłem pewny na 100%, że pod choinkę sprawię sobie zapowiedziane niedawno Nintendo Switch OLED. Valve trochę pomieszało mi te plany, bowiem zapewne poczekam na pierwsze testy Steam Decka. W mojej bibliotece jest całkiem spora kupka wstydu, którą mógłbym na tym sprzęcie ograć. Obawiam się jednak, że na ekranie 1280×800 część produkcji będzie zwyczajnie niegrywalna (czy może lepiej – nieczytelna). Nie wiadomo jeszcze, czy Steam Deck nie będzie wymagał do pełni szczęścia ciągłego połączenia z siecią, co mocno ograniczy jego mobilność.

Tak czy siak, końcówka roku zapowiada się ciekawie. Co Wy myślicie o Steam Deck? Dajcie znać w komentarzach!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.