1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Zestawienie najlepszych darmowych gier na platformie Steam

Rozrywka

20.09.2021 13:33

Zestawienie najlepszych darmowych gier na platformie Steam

Gry
24
3
6
24
3

Jakie darmowe gry na Steam zasługują na szczególną uwagę? Jeśli szukasz czegoś, co ograsz bez wydawania pieniędzy, ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy najlepsze gry, w które zagrasz legalnie zupełnie za darmo!

Steam i darmowe gry

Steam to zdecydowanie najpopularniejsza platforma dystrybucji cyfrowej gier na PC. Ceny na platformie od Valve potrafią jednak odstraszać i gracze szukają kluczy najczęściej poza Steamem, jednakże warto śledzić promocje na tej platformie! Twórcy gier często udostępniają swoje tytuły za darmo na określony czas (np. weekend), a sporo gier na Steam jest dostępnych zupełnie za darmo!

najlepsze gry steam
Źródło: valorvortech.com

Najlepsze darmowe gry na Steamie

Zapraszam do szybkiego przeglądu najlepszych, darmowych gier na Steam. Myślę, że w poniższym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie, albo odkryje coś nowego, co warto „szarpnąć” w uczciwiej cenie — czyli za darmo! 

Path of Exile

Path of Exile to niezależna gra action RPG osadzona w realiach mrocznego fantasy. Dostępna jest w formie free-to-play z opcjami mikropłatności.

Możemy wcielić się w jednego z siedmiu dostępnych bohaterów, a każdy z nich wyróżnia się swoim głównym atrybutem. Niezależnie od wyboru, gramy jako wygnaniec zesłany na niebezpieczny kontynent Wraeclast. 

Gameplay to raczej standard: walczymy z przeciwnikami, wykonujemy zadania dla NPC, awansujemy naszą postać i dość swobodnie rozwijamy jej umiejętności. Ciekawostką wyróżniającą Path of Exile wśród darmowych gier na Steam, jest losowość wielu elementów gry, co urozmaica rozgrywkę i zachęca do powrotów do tytułu. Gra nie posiada też klasycznej waluty! Handel opiera się na barterze, a najbardziej pożądanym towarem są kule (orbs), które służą również do ulepszania ekwipunku. 

Zobacz: Pożeracz czasu ze Steama — Valheim i jego sukces

Reklama

Wydana w 23 października 2013 gra Path od Exile cieszy się na Steamie przeważająco dobrymi ocenami i sporą popularnością

Team Fortress 2

Team Fortress 2 to wieloosobowa strzelanka pierwszoosobowa, stworzona przez Valve Corporation jako kontynuacja Team Fortress Classic.

Rozgrywka toczy się między pomiędzy dwoma drużynami walczącymi o wykonanie przeciwnych celów. Drużyny te, Reliable Excavation & Demolition i Builders League United mają reprezentować dwie spółki holdingowe, które potajemnie kontrolują każdy rząd na Ziemi. 

Do dyspozycji mamy dziewięć klas postaci, a na licznych mapach może na raz szaleć do 34 graczy na raz. Valve skupiło się bardzo na balansowaniu rozgrywki podczas modyfikowania każdej z dostępnych w grze postaci. W efekcie trzeba polegać na pomocy członków drużyny i grać pod wspólną strategię.

Gra zdobyła uznanie krytyków i kilka nagród. Najczęściej w Team Fortress 2 chwali się balans rozgrywki, oprawę graficzną i humorystyczne podejście, a gra cieszy się bardzo dobrymi ocenami.

Warframe

Warframe to sieciowa gra akcji w modelu free-to-play. W grze wcielamy się w przedstawicieli starożytnej rasy Tenno, dysponujących mocami wywodzącymi się z tzw. Pustki (ang. The Void). Celem opanowania mocy, skonstruowano biomechaniczne powłoki (tytułowe Warframe’y).

Akcja dzieje się z perspektywy TPP i łączy dynamiczną strzelankę, zręcznościówkę i elementy RPG. Dysponujemy zróżnicowanym arsenałem oraz specjalnymi umiejętnościami przypisanymi do konkretnych pancerzy. Korzystanie z uzbrojenia i zbroi powoduje zwiększanie punktów doświadczenia sprzętu, który możemy potem modyfikować za pomocą specjalnych kart. Warframe oferuje też system towarzyszy, których również można rozwijać za pomocą wspomnianych kart.

Lokacje są generowane proceduralnie. Polujemy na zasoby, karty modyfikacji, części i schematy uzbrojenia i pancerzy (istnieje system craftingu). Bazami wypadowymi są statki, w których możemy ulepszać ekwipunek i tworzyć nowy sprzęt.

Warframe nie jest grą dla każdego, ale zdecydowanie jest rajem dla fanów grindu i science fiction!

Dota 2

Dota 2 jest kontynuacją moda Defense of the Ancients do gry Warcraft III: Reign of Chaos. Tytuł stworzyło studio Valve, we współpracy ze współautorem oryginalnej modyfikacji – IceFrogiem.

Tak jak w pierwszej części, w DotA 2 mierzą się dwie drużyny graczy (maksymalnie pięcioosobowe). Każdy uczestnik rozgrywki kontroluje jednego bohatera, którym w trakcie rozgrywki zdobywamy doświadczenie, awansujemy na kolejne poziomy i zbieramy złoto na coraz to lepszy ekwipunek. 

Cel gry jest prosty: Należy zniszczyć bazę przeciwnika! Poza postaciami graczy po mapie śmigają również kontrolowane przez AI „creepy”, stanowiące swego rodzaju „armię” poszczególnych drużyn. Brzmi znajomo? Powinno, bo rozgrywka jest bardzo podobna do tej w League of Legends!

Destiny 2

Destiny 2 to strzelanka online, aktualnie funkcjonująca w modelu free-to-play. Podobnie jak  w pierwszej odsłonie, rozgrywkę w Destiny 2 zaczniemy od stworzenia postaci. Sednem rozgrywki jest eksploracja, zaliczanie zadań fabularnych oraz szeroko pojęta kooperacja z innymi graczami. 

Destiny 2 oferuje zdecydowanie większe lokacje niż pierwsza część, zaprojektowane z myślą symulowania otwartego świata. W świecie gry natkniemy się na sporo znajdziek, bossów i zadań. Dodatkowo uproszczono system rozwoju postaci, w którym trudno się pogubić.

W Destiny 2 można oczywiście grać solo, ale dopiero w interakcji z innymi graczami gra nabiera rozpędu i po prostu sprawia większą frajdę! Poza trybem fabularnym mamy też Najazdy, Szturmy, PvP… Jak na darmową grę na Steam, Destiny 2 oferuje naprawdę sporo możliwości!

CS:GO

Counter-Strike: Global Offensive to wieloosobowy FPS, stanowiący od wielu lat jeden ze sztandarowych tytułów sceny e-sportowej i będący jedną z najbardziej popularnych darmowych gier na Steam.

Reklama

Zasady CS:GO są tak proste, jak grafika w grze: dwie drużyny (terroryści vs. antyterroryści) walczą ze sobą na mapach w różnych scenariuszach. I tyle. Prostota rozgrywki zdecydowanie wpływa na popularność CS:GO, a także fakt, że podczas rozgrywki liczy się przede wszystkim skill i doświadczenie. Jest to zdecydowanie jeden z tych darmowych tytułów na Steam, w które trzeba zagrać.

Crusader Kings 2

Crusader Kings 2 to symulator średniowiecznej dynastii. Celem gry jest wyniesienie swojej dynastii na szczyt, za pomocą różnych narzędzi, w tym wojen, mariaży i zabójstw. W grze spotkamy sporo ważnych postaci historycznych, jednakże możemy wcielać się też w mniej znaczące postacie (książęta, szlachta), w nawet możemy wykreować własnego szlachcica w dodatku Ruler Designer.

Cel gry wydaje się prosty, jednakże ścieżka do sukcesu jest dość trudna! Aby prześcignąć inne dynastie prestiżem i pobożnością, należy nie tylko myśleć strategicznie, ale też… Genetycznie! Potomkowie naszych władców dziedziczą cechy swoich rodziców i opiekunów, więc dobre dobieranie małżeństw i edukowanie sukcesorów to sprawa kluczowa. 

Niekiedy bardziej będzie opłacać się mariaż ze szlachcianką z „gorszej” rodziny, ale posiadającą ciekawą cechę, która przyda się w przyszłości. Gra kończy się w momencie śmierci postaci gracza, jeśli nie ma potomka, który mógłby przejąć stery dynastii.

Crusader Kings 2 to jednak z moich ulubionych gier strategicznych, oferująca masę różnych konfiguracji rozgrywki, sporo modów i naprawdę dziką satysfakcję, kiedy już „wyhoduje” się władcę idealnego! 

Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana

Czy naprawdę trzeba komuś przedstawiać kultową już grę, która wyewoluowała z mini gry zawartej w Dzikim Gonie?

Reklama

Gwint: Wiedźmińska Gra karciana to kolekcjonerska karcianka, której „akcja” dzieje się świecie znanym z książek Andrzeja Sapkowskiego i gier CD Projekt Red. Gra oferuje zarówno tryb single player, jak i o wiele bardziej rozrywkowy multiplayer. Można grać przeciwko znajomemu lub losowemu przeciwnikowi, lub w grze rankingowej z przeciwnikami o podobnych rangach.

Zasady Gwinta są dość proste: Na początku potyczki dostajemy 10 losowych kart z naszej talii (można część wymienić, jeśli nie pasują do taktyki). W każdej turze można wykonać tylko jedną z dwóch możliwych akcji — użycie karty albo pas, czyli zakończenie rundy. 

Można też używać umiejętności dowódców, co nie jest traktowane jako zagranie karty. Tworzymy rzędy jednostek — do walki w zwarciu i w dystansie. Każda potyczka to trzy rudny. Wygrywa ten gracz, który wygra dwie rundy. Proste, prawda?

Dopracowana mechanika gry, pięknie zaprojektowane karty, klimat znanego z książek i innych gier świata oraz ogromna grywalność i bezproblemowy matchmaking – to wszystko przekłada się na niesłabnącą popularność Gwinta.

Brawlhalla

Brawlhalla to bitewna gra 2D w formie klasycznej platformówki, umożliwiająca rozgrywkę zarówno single-, jak i multiplayer. Gra działa w modelu free-to-play i jej podstawową wersję możemy pobrać zupełnie za darmo. Na czym polega jej urok?

Brawlhalla łączy cechy klasycznych, dwuwymiarowych bijatyk z elementami platformowymi i oferuje kilkadziesiąt postaci do wyboru. Bohaterowie są wzorowani na kultowych postaciach z szeroko pojętej popkultury i każda z nich oferuje zupełnie inny zestaw ciosów i skilli. Sukces uzależniony jest od umiejętności gracza, a całość jest okraszona naprawdę śliczną grafiką. Te kilka elementów składa się na bardzo wciągający i przede wszystkim darmowy tytuł na Steam!

Jak widać w powyższym zestawieniu, nie trzeba rozbijać świnki-skarbonki, żeby pograć w ciekawy tytuł za darmo na Steam! A Wy jakie macie ulubione, darmowe gry na Steam?

Źródło obrazka głównego: dotesports.com

24
3

Podziel się:

Komentarze (6)

Jest darmowy od prawie 3 lat, bo pod koniec 2018 wszedł w tryb f2p i w sumie było głośno na ten temat. Rankedów nie zagrasz, a od niedawna niestety też nie nabijesz expa czy nawet itemów, lecz jak chcesz po prostu odpalić sobie mecz, to nie musisz na to wydawać ani złotówki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.