XCOM obraz glowny

Rozrywka

12.08.2021 12:51

XCOM – historia serii gier. Najważniejsze informacje o serii gier strategicznych XCOM

Gry
11
0
0
11
0

Historia serii XCOM zaczęła się wraz z premierą UFO: Enemy Unknown. Słynna strategia turowa podbiła serca graczy na całym świecie. W artykule przedstawiamy historię słynnej serii oraz omawiamy wszystkie tytuły XCOM. Zapraszamy do lektury!

XCOM – historia serii

Twórcą XCOM jest Brytyjczyk Julian Gollop, który współpracował ze swoim bratem Nickiem Gollopem. Projektant gier od dziecka związany był z planszówkami strategicznymi i fascynowały go mechanizmy oraz budowa gier. Uznał, że dobrym pomysłem będzie przeniesienie ich do wirtualnego świata i, jak się okazało, miał rację. Swoje pierwsze tytuły tworzył na komputery BBC Micro i ZX Spectrum.

Twórca serii XCOM
Julian Gollop – twórca serii / Źródło: wireframe.raspberrypi.org

Pierwsza część serii XCOM, UFO: Enemy Unknown, w zamyśle miała być kontynuacją innej gry Gollopa – Laser Squad z 1988 roku. Została jednak wydana jako osobna produkcja w 1994 roku w wyniku współpracy studia Mythos Games z MicroProse. Warto wiedzieć, że założycielami Mythos Games byli właśnie bracia Gollopowie. Gra okazała się ogromnym sukcesem, dlatego też nie trzeba było długo czekać na następną część serii, czyli X-COM: Terror from the Deep.

Na czym polega fenomen XCOM

Julian Gollop uważa, że ​​pierwszy sukces UFO: Enemy Unknown był spowodowany zbiegami okoliczności. Bardzo popularne stało się wtedy Z Archiwum X, którego twórcy czerpali z tego samego folkloru i podobnych materiałów źródłowych, co Gollop w grze XCOM. Cała seria skupia się bowiem na walce ludzkości z obcymi istotami z kosmosu. Ponadto rynek komputerowy cały czas się rozwijał, co sprzyjało dystrybucji gier tego typu. Sześć lat po premierze serii sprzedało się około 470 000 kopii na PC, Amigę czy Playstation.

Zobacz: Historia serii gier Mafia – najważniejsze informacje o popularnej grze gangsterskiej

Gry XCOM cieszą się jednak ogromną popularnością nawet dziś. Wielu graczy jest z nimi związanych ze względu na to, że seria jest na rynku od prawie 30 lat. Młodsi fani doceniają natomiast nowsze tytuły, które oferują oryginalny i wciąż zaskakujący świat. Bezapelacyjnie możemy dziś nazwać tę serię kultową. Nie tylko ze względu na tematykę, ale też na to, że wyznaczyła nowe szlaki, na których mogły wzorować się inne dzieła. Ze stylistyki XCOM zaczerpnięto m.in. przy tworzeniu takich tytułów jak: Jagged Alliance 2, Xenonauts, Phoenix Point czy UFO: Afterlight. XCOM to niezwykle ważny element rozwoju gier komputerowych.

Lista wszystkich gier serii XCOM

Uniwersum XCOM to kultowy świat, który cieszy się popularnością od 1994 roku i wydaje się, że twórcy nadal nie powiedzieli ostatniego słowa. Najnowsza część z serii ukazała się w 2020 roku, a poniżej omawiamy wszystkie tytuły w kolejności chronologicznej. Ich wspólnym mianownikiem jest walka ludzkości z pozaziemskimi istotami, a różnią się rodzajem wrogów czy czasem wydarzeń. Tytułowe XCOM to tajna organizacja powołana przez rząd, która ma za zadanie zajmować się zwalczaniem obcych.

UFO: Enemy Unknown

Pierwszy tytuł z serii jest nazywany także X-COM: UFO Defense. Gra odbywa się w dwóch trybach – strategicznym (GeoScape) i turowym (BattleScape). Gracz dowodzi organizacją X-COM, która zostaje powołana do działania po tym, jak wzrasta aktywność UFO na Ziemi. Obcy zaczynają być postrzegani jako zagrożenie dla ludzi, dlatego konieczne jest podjęcie z nimi walk.

XCOM Enemy Unknown
X-COM: UFO Defense znane u nas jako UFO: Enemy Unknown / Źródło: gog.com

Początkowo gracz ma dostęp do podstawowych rodzajów broni, jednak wraz z tym, im lepiej poznaje wroga, tym większy wybór narzędzi się przed nim otwiera. Gra spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony graczy, jak i krytyków. Przeznaczona dla jednego gracza przygoda może mieć kilka różnych zakończeń. Wśród nich znajduje się oczywiście zwycięstwo ludzkości nad obcymi.

X-COM: Terror from the Deep

Akcja drugiej części serii toczy się w 2040 roku i rozgrywa się głównie pod wodą. Po walkach z UFO: Enemy Unknown pozostał nadajnik, który obudził kosmitów znajdujących się pod morzami. Obcy tkwili w uśpieniu przez miliony lat, a teraz zaczynają terroryzować i porywać ludzi. Do działania wraca organizacja X-COM, którą ponownie zarządza gracz. Podobnie jak w UFO: Enemy Unknown gra toczy się w dwóch trybach – GeoScape i BattleScape. Tytuł zadebiutował w 1995 roku na PC, a rok później na PlayStation.

XCOM Terror from the Deep
X-COM: Terror from the Deep / Źródło: rockpapershotgun.com

X-COM: Apocalypse

Trzecia część serii, X-COM: Apocalypse, została wydana w 1997 roku. Tym razem tryby występujące w grze to CityScape i BattleScape. Akcja rozgrywa się w mieście Mega Primus, rządzonym przez 13 senatorów. Gracz jako dowódca agencji X-COM zarządza zarówno jej zasobami i rozwojem, jak i oddziałami podczas walk z obcymi. X-COM: Apocalypse wyróżniał nowy, przerobiony interfejs. Od tego momentu XCOM zaczął wychodzić jedynie komputery osobiste.

Apocalypse
X-Com: Apocalypse / Źródło: gog.com

X-COM: Interceptor

X-COM Interceptor pojawiła się rok po poprzedniej części. W 2067 roku zasoby ziemskie są niemal wyczerpane, więc ludzie udają się w kosmos w poszukiwaniu surowców. Tam spotykają jednak obcych, z którymi ponownie przychodzi im się zmierzyć w walce o przetrwanie. Gracz jako dowódca X-COM lata myśliwcami i zarządza całą organizacją. X-COM: Interceptor to pierwsza gra z serii, która posiada tryb przeznaczony dla wielu graczy.

XCOM Interceptor
X-COM: Interceptor to odejście od taktycznej formy XCOM – w tym przypadku mamy do czynienia z symulatorem lotu / Źródło: store.steampowered.com

X-COM: Enforcer

Ten tytuł z 2001 roku, w przeciwieństwie do poprzednich, nie jest grą strategiczną, a trzecioosobową strzelanką. Gracz steruje robotem bojowym, Enforcerem, który zabija obcych i ratuje zakładników. Akcja rozgrywa się w trakcie pierwszej wojny z obcymi w 1999 roku. Tytuł posiada zarówno tryb jedno-, jak i wieloosobowy. Retrospektywna rozgrywka zebrała bardzo mieszane recenzje.

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown to wydana w 2012 roku przez Firaxis Games gra strategiczna, która jest nowszą wersją pierwszego tytułu serii, czyli X-COM: UFO Defense. Akcja rozgrywa się w 2015 roku, a gracz wciela się w członka załogi XCOM podczas ataku obcych na Ziemię. Do jego zadań należy dowodzenie, kontrola finansów organizacji czy kierowanie badaniami. To pierwsza gra, która przerwała zwyczaj wydawania XCOM tylko na systemy Windows.

The Bureau: XCOM Declassified

Wydany w 2013 roku tytuł The Bureau: XCOM Declassified to narracyjny prequel XCOM: Enemy Unknown. W tej jednoosobowej strzelance gracz wciela się w Williama Cartera, czyli agenta, który ma bronić Stany Zjednoczone przed inwazją obcych. Fabuła oparta na Zimnej Wojnie skupia się na The Bureau, czyli organizacji-poprzedniczce XCOM.

The Bureau to powiązana z serią gra
The Bureau: XCOM Declassified / Źródło: gram.pl

XCOM: Enemy Within

XCOM: Enemy Within to dodatek do XCOM: Enemy Unknown. Zawiera nie tylko nowe elementy do podstawowej wersji rozgrywki, ale też wprowadza nowe wątki związane z transhumanizmem i terapią genową. Członkowie XCOM są w stanie wyposażać swoich agentów w nadludzkie umiejętności, a do gry wchodzi wroga ludzka organizacja EXALT. Znaczna część rozgrywki składa się oczywiście z turowych bitew z wrogami. Dodatek ten jest na tyle rozbudowany, że zapewnia zupełnie nową rozgrywkę.

XCOM 2

Kolejny tytuł serii ukazał się w 2016 roku. Akcja gry toczy się 20 lat po wydarzeniach z XCOM: Enemy Unknown. Organizacja XCOM musi radzić sobie po przegranej wojnie z obcymi i sprzeciwia się wrogiej okupacji na Ziemi. Gracz wciela się w dowódcę organizacji, która teraz stanowi siłę oporu. Na początku jest on schwytany przez obcych, ale ratuje go główny oficer organizacji XCOM – Bradford, który, podobnie jak gracz, działa w sprzeciwiającym się obecnemu porządkowi ruchu oporu.

Ludzie vs kosmici

XCOM 2: War of The Chosen

Do XCOM 2 również stworzono dodatek, czyli XCOM 2: War of The Chosen. Rozszerzenie wprowadziło wiele nowych elementów, w tym np. nowe rodzaje obcych oraz bohaterów. Rozgrywka z War of The Chosen zapewnia zupełnie nowe doznania i bardzo wzbogaca podstawową wersję gry.

XCOM: Chimera Squad

Najnowsza część serii XCOM ukazała się w 2020 roku i jest dostępna na system Windows. Jest to fabularna kontynuacja XCOM 2: War of the Chosen. Akcja rozgrywa się w mieście 31, w którym ludzie próbują żyć w zgodzie z obcymi. Gracz dowodzi mieszanym oddziałem, którego zadaniem jest utrzymanie pokoju między dwiema wrogimi stronami. Wszystko dzieje się 5 lat po wydarzeniach z XCOM 2: War of the Chosen.

Sprawdź: Historia serii gier Tekken – najważniejsze informacje o kultowej bijatyce

XCOM na telefonie – XCOM Legends

2K Games w lipcu 2021 roku wypuściło grę na urządzenia mobilneXCOM Legends. Okazała się ona dużym zaskoczeniem, ponieważ nie była zapowiadana wcześniej. Aktualnie jest dostępna tylko w wybranych krajach i nie można pobrać jej w Polsce. Być może z czasem się to zmieni. Za grę odpowiada studio Iridium Starfish. Przedstawiciele 2K Games w jednym z wywiadów poinformowali: „Nieustannie odkrywamy i testujemy nowe możliwości, aby zaoferować naszym fanom najlepszą rozrywkę i jakość. Iridium Starfish uruchomiło XCOM Legends na ograniczonych terytoriach, ale w tej chwili nie mamy dalszych informacji, którymi moglibyśmy się podzielić”. Pozostaje więc tylko czekać na rozwój sytuacji.

Akcja gry mobilnej RPG rozgrywa się 20 lat po tym, jak ludzkość przegrała starcie z kosmitami. Obcy przejęli panowanie na Ziemi i chcą zlikwidować ostatnich ocalałych członków ruchu oporu. Do tego celu wykorzystują skrywane, starożytne zło. Gracz po raz kolejny wciela się w dowódcę XCOM, a jego zadaniem jest odzyskanie władzy nad Ziemią z rąk tyranicznych najeźdźców znanych jako ADVENT.

Wejście na rynek mobilny
XCOM Legends to wejście serii na mobilia / Źródło: gry-online.pl

Czy XCOM 3 powstanie?

Fani serii XCOM od dawna zastanawiają się, czy powstanie kolejna część tej kultowej gry. Wiele wskazuje na to, że prace nad tytułem już trwają. W 2019 roku Jake Solomon, dyrektor kreatywny Firaxis, który był bezpośrednio odpowiedzialny za XCOM i XCOM 2, napisał na Twitterze, że firma poszukuje nowych osób do pracy. Jakiś czas później na oficjalnej stronie Firaxis pojawiło się ogłoszenie o zapotrzebowaniu na kogoś, kto „przeniesie franczyzę XCOM na wyższy poziom”. Z perspektywy czasu można się zastanawiać, czy ogłoszenia nie dotyczyły produkcji XCOM: Chimera Squad. Gracze są jednak przekonani, że XCOM 3 jest nieuniknione i mimo innych dużych projektów Firaxis (m.in. gra w uniwersum Marvela), w najbliższych latach na rynku zadebiutuje kolejna część gry o kosmitach.

XCOM to kultowa seria, która szczególnie ważna jest dla graczy związanych z nią od początku i śledzących jej rozwój na przestrzeni ostatnich prawie trzydziestu lat. Poza tym nieustannie zdobywa nowych miłośników na całym świecie. Która część jest Twoją ulubioną? Napisz w komentarzu!

Źródło obrazu głównego: sea.ign.com

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *