1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Historia serii gier Tekken – najważniejsze informacje o kultowej bijatyce

Rozrywka

2 miesiące temu

Historia serii gier Tekken – najważniejsze informacje o kultowej bijatyce

1
1
0
1
1

Tekken to jedna z najpopularniejszych bijatyk w historii gamingu. Jej legenda sięga lat 90. i trwa do dziś. Skąd wziął się fenomen tej serii? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje o tej kultowej serii.

Tekken – krótka historia serii

Historia kultowej serii bijatyk, rozpoczęła się w 1994 roku. Wówczas firma Namco (dzisiejsze Bandai Namco Entertainment) wydała pierwszą odsłonę cyklu na automaty arcade, wypełniające niegdyś rozsiane po całym świecie salony gier. Była to jedna z pierwszych produkcji tego typu, stworzonych w technologii 3D. Gdy rok po automatowej premierze Tekken ukazał się również na konsoli PlayStation, japońska bijatyka cieszyła się już niemałą renomą i podbijała świat. Ostatecznie Namco zaliczyło fenomenalny początek serii, sprzedając milion egzemplarzy swojej pierwszej gry tego gatunku.

tekken

Zobacz też: Jakie są najbardziej uzależniające gry? Sprawdź listę 10 tytułów!

Na kolejny krok producenta nie trzeba było długo czekać. Tekken 2 ukazał na automatach w 1995 roku, a rok później również na konsoli PlayStation. Gra wykonała ogromny skok pod względem mechaniki rozgrywki – znacznie poprawiono sztuczną inteligencję przeciwników oraz balans gry, przez co starcia stały się ciekawsze i bardziej emocjonujące. Druga część legendarnej serii bijatyk sprzedała się w gigantycznej ilości 5,7 milionów egzemplarzy, co na zawsze zapewniło Tekkenowi miejsce w panteonie najbardziej popularnych przedstawicieli gatunku na świecie.

Mimo sukcesu drugiej części to Tekken 3 uważany jest za najlepszą odsłonę serii zarówno przez wielu krytyków, jak i fanów. Wydany w 1998 roku na PlayStation (rok wcześniej na automatach), stanowił zupełnie nowy rozdział w historii serii bijatyk. Poprawiono wszystkie aspekty gry – unowocześniono system walki, dodano nowe ruchy, zwłaszcza w obszarze uników i bloków, zadbano o angażującą, stosunkowo mroczną fabułę, która sprawiła, że walka w Iron Fist Tournament była bardziej emocjonująca niż kiedykolwiek wcześniej. Bandai Namco sprzedało aż 8,5 milionów kopii gry, nawet pomimo faktu, że konsola PlayStation ledwo była w stanie uciągnąć tak wymagający tytuł – dlatego też był ostatnią częścią serii wydaną na tę generację sprzętu Sony.

tekken 7

Tekken 7 na PC

Sprawdź

Od tego czasu pojawiły się jeszcze cztery główne odsłony serii (oraz 13 innych produkcji należących do uniwersum wykreowanego w grach), lecz żadna nie powtórzyła sukcesu trzeciej części. Niemniej japońska bijatyka cieszy się niesłabnącą renomą i pozostaje jedną z najchętniej wybieranych gier gatunku. Najnowsza odsłona wydana w 2017 roku, czyli Tekken 7, jest rozwijana w modelu gry-usługi, a dodatkowa zawartość pojawia się wraz z rozpoczęciem kolejnych sezonów rozgrywek. W ramach czwartej takiej aktualizacji do grona grywalnych bohaterów zawitała Lidia Sobieskapostać polskiego pochodzenia, reprezentująca nasz kraj w zmaganiach Iron Fist Tournament.

Fenomen gier z serii Tekken

Pierwszy Tekken był innowacyjną bijatyką, jednak to dopiero druga i trzecia część serii są tymi, które ostatecznie zapewniły produkcjom Bandai Namco stałe miejsce wśród najlepszych gier gatunku. Gry zyskały tak ogromną popularność z kilku powodów. Najbardziej rzucającym się w oczy był projekt świata i modele postaci, które stworzone zostały z wykorzystaniem technologii 3D. W drugiej połowie lat 90. ubiegłego stulecia najwięksi konkurenci serii – Street Fighter i Mortal Kombat – wciąż operowały jedynie w 2D. Bijatyka zaproponowana wówczas przez Namco oferowała więc coś, czym nie mogła pochwalić się żadna inna pozycja dostępna na rynku.

Fani Tekkena cenią grę również za niespotykany w innych grach tego gatunku realizm. Style walki poszczególnych postaci wywodzą się wprost z przeróżnych istniejących sztuk walki – znajdziesz wśród nich między innymi mistrzów taekwondo, karate i kung-fu, z kolei nie zobaczysz raczej zdolności magicznych, jak strzelanie kulami ognia z palców. Ponadto nietypowy dla bijatyk jest również sposób sterowania postacią – przyciski odpowiadają poszczególnym kończynom, dając ogromne możliwości improwizacji i tworzenia potężnych kombinacji ciosów, jednocześnie pozwalając graczowi na rozwijanie i doskonalenie swoich zdolności.

Lista wszystkich gier z serii Tekken

Seria liczy sobie siedem odsłon wydawanych regularnie od ponad ćwierćwiecza. Najmłodsza z nich ukazała się w 2017 roku na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Oprócz głównego cyklu pojawiło się również 11 spin-offów oraz dwie części podserii Tekken Tag Tournament. Poniżej znajdziesz je wszystkie uszeregowane według roku wydania na konsolach i PC:

 • Tekken (1995)
 • Tekken 2 (1996)
 • Tekken 3 (1998)
 • Tekken Tag Tournament (2000)
 • Tekken Card Challange (1999)
 • Tekken 4 (2001)
 • Tekken Advance (2001)
 • Tekken 5 (2004)
 • Death by Degrees (2005)
 • Namco X Capcom (2005)
 • Tekken 6 (2007)
 • Tekken Hybrid (2011)
 • Tekken Tag Tournament 2 (2011)
 • Tekken 3D: Prime Edition (2012)
 • Street Fighter X Tekken (2012)
 • Tekken Revolution (2013)
 • Tekken 7 (2017)
tekken

Tekken – przyszłość serii

Od wydania 7. części zmagań Iron Fist Tournament Bandai Namco nie ujawniło żadnych informacji na temat potencjalnej kontynuacji serii. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Tekken 7 nie cierpi na brak graczy – wraz ze startem czwartego sezonu rozgrywek w marcu 2021 roku twórcy świętowali sprzedaż 7 milionów kopii gry. Choć od premiery ostatniej odsłony minęło już kilka lat, gra jest nieustannie rozwijana, a regularne powiewy świeżości podtrzymują wysoką frekwencję na serwerach. Co w takim razie z kontynuacją serii? Czy nowa część kiedykolwiek się ukaże?

Choć Bandai Namco Entertainment nie udzieliło żadnej odpowiedzi na to pytanie, dość prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym Tekken 8 mimo wszystko ukaże się w ciągu kilku najbliższych lat. Pod koniec 2020 roku rozpoczęła się nowa generacja konsol – sprzęt daje dziś ogromne możliwości, z których wręcz szkoda byłoby nie skorzystać. Nic jednak nie jest pewne, przynajmniej póki producent serii nie wyda oficjalnej informacji o planowanej premierze gry lub choćby potwierdzi, że firma nad nią pracuje.

Tekken w innych mediach

Uniwersum stworzone w Tekkenie przez firmę Namco od lat rozwijane jest w innych mediach, które nadają mu dodatkowej głębi. Historie z gry zostały przeniesione i rozwinięte między innymi w komiksach, nad których powstawaniem nieustannie czuwał producent serii. Oprócz klasycznych papierowych wydań ukazała się również internetowa adaptacja Tekkena – w 2009 roku zadebiutował bowiem Online Tekken Comic, stworzony specjalnie z myślą o fanach gry Tekken 6, którzy czekali wówczas na jej premierę.

Jeśli chodzi zaś o ekranizacje gier z serii Tekken, filmowych adaptacji nie było zbyt wiele. Pełnoprawne aktorskie produkcje ukazały się bowiem tylko dwie – Tekken: Live Action z 2010 roku oraz Tekken: Kazua’s Revenge, którego premiera odbyła się cztery lata później. Oprócz nich światło dzienne ujrzała dwuodcinkowa animacja z 1998 roku oraz film Tekken: Blood Vengeance, wykorzystujący technologię CGI zarówno do wykreowania świata jak i postaci występujących na ekranie.

tekken

Inne bijatyki warte uwagi

Bijatyki to bardzo specyficzny gatunek gier wideo. Z jednej strony gromadzi on wokół siebie niezwykle liczną społeczność fanów, z drugiej niekiedy odpycha nowych graczy ze względu na dość wysoki próg wejścia – zwłaszcza jeśli nie miałeś wcześniej doświadczenia z produkcjami tego rodzaju. Początki wydają się często trudne i mozolne, kiedy klikasz na oślep przyciski, próbując wprowadzić jakąkolwiek kombinację ciosów, raz po raz przegrywając starcia z (podobno) najprostszymi przeciwnikami. Warto jednak wykrzesać z siebie cierpliwość, gdyż trudno o bardziej emocjonujące i satysfakcjonujące walki od tych, którymi charakteryzują się bijatyki.

Gdy szukasz ciekawych tytułów gatunku, innych niż słynny Tekken, warto zwrócić uwagę na takie klasyki jak amerykański Mortal Kombat czy japoński Street Fighter. Gry te są tak głęboko zakorzenione w popkulturze, że nawet jeśli nigdy nie grałeś w żadną z nich, z pewnością słyszałeś o takich postaciach jak Akuma czy słynny Sub-Zero. A to jedynie najbardziej znani bohaterowie tych serii – uniwersa stworzone przez owe legendarne cykle bijatyk są niezwykle bogate i różnorodne, których poznawanie będzie bez wątpienia świetną przygodą. 

Zobacz też: Top 10 gier na PS2 – najlepsze gry na PlayStation 2

Jeśli zaś szukasz gry, w której będziesz mógł pokierować doskonale znanymi z innych mediów postaciami, warto sięgnąć po Injustice 2. Jest to bijatyka studia QLOC, której akcja rozgrywa się w świecie wykreowanym przez DC Comics. Oznacza to, że staniesz do walki jako Superman, Batman czy Wonder Woman, a Twoimi przeciwnikami będą doskonale znani złoczyńcy – wśród nich znajdziesz Jokera, Brainiaka czy uwielbianą przez wielu Harley Quinn. Gra oferuje też świetnie zrealizowany tryb fabularny, z którym przeżyjesz przygodę rodem z komiksów i superbohaterskich filmów.

Tekken to legendarna seria bijatyk, która zapisała się w historii gamingu jako innowacyjna w swoich mechanikach gra, przenosząca pojedynki w trzeci wymiar znacznie wcześniej niż zrobiły to konkurencyjne produkcje. Choć gdy myślisz o serii Tekken, fabuła raczej nie wybija się na pierwszy plan, to przydaje ona niepowtarzalnego, dość mrocznego klimatu wszystkim tytułom cyklu. Połączenie emocjonującej rozgrywki z tą niesamowitą atmosferą stworzyło mieszankę, która wybiła się w swoim gatunku i na zawsze zyskała wierne grono fanów, które z pewnością pozostanie z serią aż do jej zakończenia. 

1
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.