God of War z 2018 odświeżył formułę gry.

Rozrywka

29.11.2021 09:55

God of War (PC, PS4)

Gry
8
0
0
8
0

God of War to przygodowa gra akcji z elementami RPG inspirowana mitologią nordycką, która przenosi graczy na odległą Północ. Została ona wydana na konsolę PS4, a już 14 stycznia 2022 roku pojawi się na PC.

Data premiery i twórcy

Premiera gry God of War na PS4 odbyła się 20 kwietnia 2018 roku. Jest to kolejna część z serii o tym samym tytule, która została wyprodukowana i wydana przez Sony Interactive Entertainment. Jest ono znane z wydawania takich gier jak Spider-Man, The Last of Us oraz Horizon Zero Dawn. Na 14 stycznia 2022 roku została zapowiedziana premiera God of War na komputery PC. 

Gry podobne do God of War

W poszukiwaniu gier podobnych do God of War oczywistym wyborem są wszystkie poprzednie części serii, wydawane regularnie od 2005 roku. Opowiadają one o losach Kratosa, któremu każdorazowo przychodzi walczyć z bogami, herosami i mistycznymi stworzeniami. Wraz z wydaniem tej części gry zmieniła się jednak nieco jej mechanika. 

Oprócz tego warto poznać takie tytuły, jak:

  • Darksiders — gra akcji z gatunku fantasy, która ukazała się w 2008 roku i była początkiem serii o tej samej nazwie. Za jej produkcję odpowiadało studio Vigil Games. Co ciekawe, fabuła gry inspirowana jest wydarzeniami opisanymi w Apokalipsie św. Jana, a gracze mogą wcielić się w jednego z jeźdźców — Wojnę. Pozycja dostępna na X360, PS3 i PC.
  • Bloodborne — gra akcji z gatunku RPG z elementami horroru wyprodukowana przez japońskie studio FromSoftware. Gracze przenoszą się do mrocznego uniwersum fantasy, gdzie czeka na nich przerażająca i tajemnicza plaga, a także niebezpieczne bestie. Produkcja dostępna jest na konsole PS4.
Przy walce z trollami pomoc Atreusa jest niezbędna.

God of War — oceny i opinopiniie

Na platformie Metacritic gra uzyskała świetny wynik 94 punktów uzyskany z ocen krytyków. Równie zachwyceni produkcją są sami gracze, którzy oceniają ją na 9.2/10, chwaląc system walki, masę nowych lokacji oraz interesującą historię zaproponowaną przez twórców. Wszystkie te pochwały dotyczą wersji gry na PS4, jednak zapowiada się na to, że pozycja na PC będzie równie dobra.

Póki co gra dostępna jest tylko na konsolę, dlatego też nie znajdziemy żadnych recenzji użytkowników Steam — nie możemy więc poznać opinii tamtej społeczności.

DLC i edycje specjalne

Gra ukazała się między innymi w edycji kolekcjonerskiej oraz edycji cyfrowej deluxe:

  • edycja kolekcjonerska — pozycja przygotowana w specjalnym pudełku z gadżetami dla fanów serii. Wydanie zawierało nie tylko grę i steelbook, lecz także dwie statuetki, Kratosa i Atreusa, rzeźbione figurki huldrowych braci oraz wyjątkową litografię.
  • edycja cyfrowa deluxe — edycja ta zawiera zestaw zbroi Przysięga Śmierci, Tarczę Strażnik Wygnańca,Cyfrowy komiks wydawnictwa Dark Horse, Cyfrowy album wydawnictwa Dark Horse oraz Motyw dynamiczny na PS4.

Jak zapowiedziało studio, nowy God of War nie otrzyma żadnych fabularnych DLC. Zamiast tego dla graczy przygotowano kilka gratisów, mających wynagrodzić brak dodatkowej zawartości. Są to zestaw awatarów oraz darmowy, dynamiczny motyw.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun zapowiadający fabułę gry ukazał się w styczniu 2018 roku. Można w nim zobaczyć zarys nowej historii głównego bohatera — Kratosa.

Oprócz tego niedawno został też opublikowany trailer dla wydania na PC, który można zobaczyć poniżej:

Fabuła i rozgrywka God of War

Głównym bohaterem gry God of War jest Kratos, znany graczom z poprzednich części. Protagonista ten udaje się na daleką Północ Europy, gdzie zakłada rodzinę. Sielankowy klimat kończy się gdy umiera jego żona i zaczyna samotnie wychowywać syna — Atreusa. Dodatkowo jego życie utrudniają nordyccy bogowie, nieustannie próbujący położyć kres jego życiu.

Rozgrywka odbywa się z perspektywy trzeciej osoby, a kamera na stałe znajduje się za plecami bohatera. Oprócz tego do dyspozycji graczy jest otwarty świat, który w porównaniu do poprzednich części można eksplorować w znacznie większym stopniu. 

Oprócz tego zmianom uległa też broń Kratosa, którą w tej wersji jest topór działający na zasadzie bumeranga. Może on zostać dodatkowo ulepszony przy pomocy run. Pojawiają się też charakterystyczne dla serii walki z bossami. Tym razem przy Kratosie jako pomocnik stoi jednak jego syn Atreus, który wraz z ojcem w trakcie gry zdobywa punkty doświadczenia.

W God of War - Kratos jest wyłącznie wściekły.
Jak to przystało na boga wojny – główną bronią Kratosa jest gniew.

Multiplayer

God of War oferuje tylko tryb dla jednego gracza.

Wymagania sprzętowe 

Aby zainstalować grę na PS4, wymagane jest 45 GB wolnego miejsca na dysku.

Sprawdź też: Resident Evil Village (PC, PS5, XSX, PS4, XONE)

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *