1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Co to jest Steam? Wszystko o Steam — platformie dla graczy od Valve

Rozrywka

27.09.2021 21:12

Co to jest Steam? Wszystko o Steam — platformie dla graczy od Valve

Gry Komputery
3
0
0
3
0

Steam to platforma do cyfrowej dystrybucji gier i programów oraz jednocześnie serwis społecznościowy dla graczy. Gry na Steam takie jak Dota czy CS:GO od lat łączą miliony gamerów. Dowiedz się najważniejszych informacji o największym projekcie Valve.

Steam — co to jest?

Za stworzenie Steam odpowiada studio Valve oraz jego założyciel — Gabe Newell. Firma została założona w 1996 w Kirkland w stanie Waszyngton. Ich pierwszą produkcją był kultowy Half-Life. Valve od zawsze dawał duże pole do popisu ludziom chętnym do tworzenia modów dla ich produkcji. Z jednego z nich narodził się m.in. właśnie… Counter-Strike! Dzisiaj Steam jest jednym z największych internetowych dystrybutorów gier i posiada w swojej ofercie ponad 50 000 tytułów. Platforma zrzesza także około 120 milionów użytkowników, którzy dzięki zaimplementowanym elementom portalu społecznego, mogą m.in. wymieniać się swoją twórczością, dyskutować na forach, handlować przedmiotami z gier czy też recenzować produkcje.

Sprawdź też: Steam Deck – pogromca konsol i laptopów gamingowych czy kolejny nieudany eksperyment?

Historia i rozwój Steam

Cechą, która zdefiniowała studio była innowacyjność. Obie części Half-Life zrewolucjonizowały FPSy. Żaden wcześniejszy shooter nie łączył w tak dobry sposób fabuły, mechaniki rozgrywki oraz silnika fizycznego. Co więcej, Half Life 2 sam z siebie rozpędził raczkującą ideę cyfrowej platformy z grami — żeby w niego zagrać, każdy gracz musiał zalogować się do Steam. Z roku na rok w wirtualnej bibliotece rejestrowało się więcej osób, a produkcje tworzone przez inne studia zaczęły masowo pojawiać się w Steam Store. To właśnie Valve stoi za popularyzacją kluczy do gier, co czyni Gabe`a Newella duchowym ojcem cyfrowej dystrybucji.

Początkowo Valve skierowało się do innych firm (takich jak Microsoft czy Yahoo), proponując wspólną pracę nad Steam, jednak nikt nie wierzył w możliwy sukces platformy. W ten sposób firma Gabe`a Newella została zmuszona do samodzielnego tworzenia serwisu. Początkowy sceptycyzm graczy szybko zniknął. Po czterech latach istnienia Steam liczył już 13 milionów członków, którzy mogli ogrywać produkcje od takich gigantów gamingu jak id Software i Capcom.

Wraz z upływem lat Steam ciągle się zmieniał. Oczywiście głównym celem platformy wciąż są gry cyfrowe i ich dystrybucja. Jednak Valve dodało kilka funkcji, dzięki którym serwis stał się najważniejszym miejscem spotkań graczy i twórców gier. W 2013 roku firma wprowadziła możliwość recenzowania dostępnych w Steam Store produkcji. Dodatkowo platforma obsługuje system komunikacji, tej bezpośredniej — użytkownicy mogą rozmawiać ze sobą na chacie, jak i otwierania poszczególnych wątków na wbudowanym forum. Oprócz tego w serwisie prężnie działa cyfrowy market. Gracze dzięki niemu mogą sprzedawać przedmioty z gier za prawdziwą walutę. Co więcej, niektóre z nich zostały stworzone przez społeczność Steam. Valve często sprawdza kreacje swoich użytkowników zamieszczane na Steam Workshop i oferuje im możliwość wprowadzenia swojego contentu do poszczególnych gier.

Chcesz zagrać w Counter-Strike? Musisz mieć konto Steam

Dzisiaj, podobnie jak w przypadku Half-Life 2, prawie wszystkie gry na Steam wymagają założenia konta w serwisie. Czy jest to minus? Raczej nie. Dzięki rejestracji na platformie Valve nie musimy martwić się zabezpieczeniami DRM. Każdy gracz pamięta, jak uciążliwe potrafiły być różne sposoby zabezpieczania produkcji i setki kodów potrzebnych do zagrania w grę. Serwis od Valve wymaga jedynie klucza Steam. Reszta zabezpieczeń jest automatycznie rozszyfrowywana dzięki systemom platformy.

Steam biblioteka na laptopie
Steam to równocześnie sklep jak i nasza domowa biblioteka gier

Co więcej, konto Steam umożliwia wygodne tworzenie gier i dystrybuowanie ich. Steamworks to zestaw narzędzi, które oprócz powyższych funkcji, umożliwiają także przeglądanie i korzystanie z serwerów. Dzięki usłudze można zakładać własne lobby i zapraszać do nich wyłącznie swoich znajomych. Platforma chroni graczy przed wieloma oszustami. Wprowadzony przez Valve system VAC jest zaimplementowany do prawie każdej gry sieciowej w serwisie. Jeśli anticheat wykryje działanie oszusta, ten zostanie od razu zablokowany, a jego konto „upiększy” czerwony licznik VAC Banów.

Z tymi wszystkimi kwestiami musi się liczyć najpopularniejsze dzieło Gabe`a Newella, czyli CS: GO. Oprócz oficjalnych serwerów Valve gracze mają do dyspozycji Steamworks oferujące skrajnie różne pomysły na rozgrywkę. Każdy z nich objęty jest ochroną VAC. Dla fanów polskiego e-sportu ten fakt jest bardzo dobrze znany. Podczas ESL One, odbywającego się 7 lat temu, w kolonii zmierzyły się ze sobą dwie drużyny: polskie Virtus.pro oraz francuskie LDLC. W decydującym momencie spotkania jeden z trójkolorowych – Kqly – popisał się niewiarygodnym strzałem z powietrza. Jak się później okazało, pomogły mu w tym cheaty. Zawodnik został oficjalnie zbanowany przez system VAC i przyznał się do oszukiwania.

Sprawdź też: Gabe Newell — kim jest twórca Steam i założyciel Valve? Jakie plany ma na przyszłość Gabe Newell, czyli Lord Gaben

Gry na Steam — czy warto kupować na Steam Store?

Przez długi czas Steam ocierał się o monopol cyfrowej dystrybucji. Mimo to platforma wciąż oferowała atrakcyjne ceny oraz organizowała cyklicznie wielkie promocje. Dziś serwis ma kilku poważnych konkurentów w postaci Epic Games i grania w chmurze oferowanego przez np. Google Stadia czy GeForce NOW. Czy w 2021 roku wciąż się opłaca kupować gry na Steam Store? Jak najbardziej. Oczywiście najlepszą możliwą opcją jest poczekanie na duże przeceny organizowane 2-3 razy w roku. Jednak jeśli masz szczęście, to możesz natrafić na poszukiwany tytuł w jednej z promocji w środku tygodnia lub weekendowych, czy też codziennych okazji. Serwis od zawsze chciał sprzedawać produkcje po okazyjnej cenie, co było możliwe do wykonania dzięki seryjnemu przecenianiu produktów. Co więcej, platforma umożliwia udostępnianie gier na Steam Twoim znajomym. Wystarczy znaleźć w ustawieniach zakładkę „Rodzinne” i dodać innego użytkownika Steam.

Jak uzyskać zwrot pieniędzy na Steam?

Każdy produkt zakupiony na Steam można w prosty sposób zwrócić. Wystarczy kliknąć znajdującą się w lewym górnym rogu programu zakładkę „Pomoc”, a następnie przejść do opcji „Pomoc techniczna Steam”. Następnym krokiem jest wybranie pozycji, którą chcemy refundować. Aby uzyskać zwrot pieniędzy, produkt musi spełniać kilka zasad. Pierwsza z nich to czas, który minął od zakupu. Zwykle Valve zatwierdza refund gry zakupionej nie dłużej niż 14 dni od złożenia wniosku. To, jak długo bawiłeś się z daną produkcją, także może mieć wpływ na to, czy otrzymasz z powrotem swoje pieniądze. Jeśli czas gry nie przekracza 2 godzin, możesz być spokojny — wniosek o zwrot zostanie najpewniej zatwierdzony. Przelew z Twoimi funduszami dojdzie na wybrane konto do 14 dni.

Warsztat Steam — co to jest i co daje?

Wspomniany na początku Steam Workshop to miejsce, w którym użytkownicy mogą popisać się swoją kreatywnością. Warsztat Steam pozwala dzielić się stworzonymi przez graczy treściami takimi jak mody do gier, przedmioty lub inne projekty. Dzięki integracji z systemem Steam w prosty sposób można dodać lub usunąć bonusowe treści z naszej wersji gry. Za przykład weźmy jeden z najpopularniejszych celów moderskich — The Elder Scrolls V: Skyrim. Na samym początku gry możesz zdecydować, które z modyfikacji dodanych z Warsztatu Steam chcesz zaimplementować do rozgrywki.

Trochę inaczej wygląda sprawa przedmiotów tworzonych z myślą o grach sieciowych. Valve często sprawdza najpopularniejsze concept arty itemów i dodaje je do swoich produkcji. Co więcej, firma rozpoczęła w czerwcu konkurs na najlepszą broń w tematyce „sennych marzeń”. Spośród ogromnej liczby zgłoszeń Valve wybierze 10 projektów, które zostaną dodane do CS: GO. Każdy z laureatów otrzyma od studia 100 000 dolarów!

Założenie konta na Steam jest w pełni darmowe

Wartość konta Steam — sprawdź, ile warte są Twoje gry

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się: ile właściwie wydałem na gry? Dzięki systemowi OpenID obliczysz dokładną wartość konta Steam. Najpopularniejszym kalkulatorem tych danych jest portal steamdb.info. Nie musisz bać się o bezpieczeństwo swoich danych — OpenID zapewnia ich kompletną dyskrecję. Aby obliczyć wartość konta Steam, wystarczy skopiować link do wybranego profilu i wkleić go w odpowiednie miejsce na stronie. Następnie musisz kliknąć przycisk o ironicznym napisie „Zawiedź się swoim życiem”, a strona pokaże, ile czasu spędziliśmy w każdej z gier i na ile wyceniane jest nasze konto.

Jeśli nadal nie masz konta na Steam, na co czekasz? Platforma oferuje nie tylko niskie ceny gier. Razem z rejestracją otrzymasz dostęp do największego zbiorowiska graczy, jednego z najlepszych systemów anticheat czy rozbudowanego rynku wewnętrznego. Nie zastanawiaj się i zaloguj się na serwisie, który działa pełną parą niezmiennie już od 18 lat.

Sprawdź też: Zestawienie najlepszych darmowych gier na platformie Steam

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.