fedora linux

Technologia

21.02.2022 15:33

Fedora Linux – system dla tych, którzy lubią eksperymenty

Komputery Programy i aplikacje
8
0
0
8
0

Masz duszę badacza? Lubisz sprawdzać nowe rozwiązania przed innymi, nawet kosztem stabilności? Fedora Linux to dystrybucja, którą powinieneś wypróbować. Odkryj możliwości tej wersji pingwinowego systemu, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Fedora Linux – kiedy innowacja jest celem

Gdy na początku lat 90. fiński programista Linus Torvalds zaczął projektować system operacyjny Linux, nie spodziewał się zapewne, jak wiele jego odmian powstanie przez kolejne lata. Każda jego wersja różni się mocno od pozostałych, dzięki czemu każdy, kto zastanawia się, którą dystrybucję Linuxa wybrać, znajdzie coś wyjątkowego. Osobom, którym zależy na jak najnowszym oprogramowaniu, polecić można Fedora Linux.

Historia Fedory nierozerwalnie związana jest z inną dystrybucją Linuxa – Red Hat. Pierwsza wersja „czerwonego kapelusza” została wydana w 1994 roku przez amerykańską firmę o tej samej nazwie. Założone rok wcześniej przedsiębiorstwo miało na celu projektowanie otwartoźródłowego oprogramowania. Z tego właśnie powodu przedmiotem jego zainteresowania stał się Linux. Do 2003 roku firma tworzyła jedynie system operacyjny Red Hat. Jego następca (a właściwie jeden z dwóch następców), Fedora, to pokłosie zmian, których celem było oddzielenie platformy testowej od komercyjnej wersji oprogramowania.

Fedora Linux do czego służy
Fedora Linux – następca wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Fedora Project | Źródło: en.wikipedia.org

Właśnie wtedy stary Red Hat został podzielony na dwa projekty. Jednym z nich jest Red Hat Enterprise Linux. Jest to system przeznaczony do użytku komercyjnego dla firm. Odseparowano od niego Fedora Core, oprogramowanie, w którym testowano innowacje. Założeniem były częste aktualizacje zarówno samego systemu, jak i programów na nim instalowanych. Jako że nowości nie zawsze są stabilnie, instalacja Fedora Core mogła wiązać się z nieprawidłowym działaniem wielu elementów systemu.

Czy Fedora Linux to coś więcej niż miejsce doświadczeń dla Red Hat?

Przez lata platforma ta przeszła długą drogę. Fedora Core dopiero od 2007 roku nazywa się Fedora. Red Hat Enterprise Linux, z którego bierze się jej rodowód, niezmiennie jest systemem dla klientów biznesowych. Fedora zaś stała się pełnoprawnym oprogramowaniem dla użytkowników indywidualnych.

Uczynienie z Fedora Linux systemu takiego jak wiele innych nie zmieniło jednak filozofii stojącej za jego powstaniem. Nadal jest to platforma, która ma wyróżniać się innowacyjnością. Aktualizacje systemu udostępniane są 2-3 razy w ciągu roku. Częste poprawki otrzymują też poszczególne programy.

Sprawdź też: Czym jest Linux i czy to system dla Ciebie? Jakie dystrybucje Linuxa są najlepsze?

Tak jak w innych dystrybucjach Linuxa, na Fedorze korzystać można z programów takich jak m.in. przeglądarka internetowa Mozilla Firefox, pakietu biurowego Libre Office, klienta serwisu Spotify, komunikatorów Discord i Telegram oraz programów do obróbki grafiki – wektorowej w Inkscape i rastrowej w GIMP.

Zainstalować można również inne programy. W tym celu należy wyrazić zgodę na uruchomienie repozytoriów oprogramowania dostarczanego przez innych twórców (tzw. stronę trzecią). W ten sposób można doinstalować np. przeglądarkę Google Chrome. Ponadto, tak jak w przypadku innych dystrybucji Linuxa, można skorzystać z programu Wine, dzięki któremu możliwa jest instalacja programów przygotowanych na systemy Microsoft Windows.

Interfejs Fedora Linux
Interfejs Fedora Linux | Źródło: spins.fedoraproject.org

Wraz z najnowszą aktualizacją, Fedora 35, wprowadzono usprawnienia interfejsu ustawień systemowych, dodano możliwość zarządzania energią (w tym włączenie trybu oszczędnego) i opcje konfiguracji wielozadaniowości wraz z personalizacją działania tzw. gorących rogów ekranu, czyli tego, jakie akcje można wywołać po najechaniu kursorem na dany róg.

Tak jak inne dystrybucje Linuxa, system ten korzysta ze środowiska graficznego GNOME. Dostępne są również inne interfejsy graficzne dla oprogramowania Fedora – KDE, Cinnamon, LXDE itd.

Najnowsza aktualizacja tej dystrybucji - Fedora 35
Najnowsza aktualizacja tej dystrybucji – Fedora 35 | Źródło: commons.wikimedia.org

Częste aktualizacje mogą oczywiście być przyczyną nieprawidłowego działania programów i samego systemu. Nie można jednak zapominać, że podobne bolączki dotyczą wszystkich platform. Biorąc pod uwagę zarówno ten fakt, jak i funkcjonalność Fedora Linux, nie można traktować tego systemu wyłącznie jako wersji testowej dla Red Hat Enterprise Linux.

Fedora Linux – najpopularniejsze warianty

Osoby zainteresowane Fedora Linux mogą wybrać wersję dostosowaną do własnych potrzeb. Jednym z najpopularniejszych jest Fedora Workstation. Ta odsłona systemu dedykowana jest do zastosowań domowych. Także bardziej zaawansowani użytkownicy mogą docenić ten wariant systemu. Można na nim np. uruchamiać emulatory (wirtualne maszyny) i tworzyć niezależne od środowiska systemowego kontenery aplikacji, czyli bezpiecznie testować je bez szkody dla oprogramowania komputera.

Sprawdź też: Linux Mint – co to jest? Do czego służy? Wszystko o Linux Mint

Kolejną wersją jest Fedora Server, czyli system przeznaczony do pracy na komputerach pełniących funkcję serwerów. Pozwala on zarządzać i kontrolować infrastrukturę informatyczną przedsiębiorstwa oraz zabezpieczać firmowe komputery za pomocą zaawansowanych narzędzi kontroli dostępu.

Na potrzeby Internetu Rzeczy, czyli sieci urządzeń połączonych ze sobą za pośrednictwem internetu, powstała Fedora IoT. Wariant ten pozwala na zdalne wprowadzanie zmian i aktualizacji. Może ponadto działać na różnych typach urządzeń z procesorami x86, AArch64 i armhfp.

System dedykowany do zastosowań domowych - Workstation
System dedykowany do zastosowań domowych – Fedora Workstation | Źródło: commons.wikimedia.org

Zastanawiając się, jaka dystrybucja Linuxa jest godna zainteresowania, warto zwrócić uwagę na system Fedora. Ten zawsze aktualny system to znakomity poligon do testowania nowości, które nie są jeszcze dostępne dla użytkowników innych dystrybucji. To także po prostu funkcjonalna platforma do pracy i rozrywki, która swoimi możliwościami nie ustępuje wersjom takim jak Ubuntu czy Mint. Warto dać szansę platformie Fedora i sprawdzić, czy to nie jest właśnie ten Linux, którego szukasz.

Źródło obrazka głównego: muylinux.com

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *