Microsoft Paint to jeden z najbardziej lubianych programów Microsoftu. Również w Windows 11 Paint będzie służył użytkownikom do obróbki plików graficznych. Czy Paint mocno się zmienił? Czego może spodziewać się tak amator, jak i mistrz Painta?
Windows 11 Paint – co nowego? Nowe funkcje i zmiany
Myśląc o domyślnych, kultowych programach systemu Windows, zdecydowana większość użytkowników jest w stanie wymienić ich przynajmniej kilka. Tego statusu doczekały się aplikacje takie jak m.in. gry Pasjans i Saper czy używany niegdyś (choć nie tak popularny jak choćby Winamp) Windows Media Player. W pamięci użytkowników systemów Windows zapisała się też, choć negatywnie, przeglądarka Internet Explorer. W gronie tych popularnych przez lata programów znalazł się również MS Paint.
Czym wyróżnia się nowy Paint? Zmiany, jakie przeszedł sztandarowy program graficzny Microsoftu, są kosmetyczne. Ograniczają się tak naprawdę jedynie do dwóch rzeczy. Najważniejszą informacją jest to, że zachowane zostały niemal wszystkie funkcje programu. Do jakich zmian więc doszło?
Pod względem funkcji jedyną zmianą jest usunięcie ikony Paint 3D, która w wersji na Windows 10 znajdowała się po prawej stronie Narzędzi głównych obok palety z możliwością wyboru i edycji kolorów. Zmiana ta wynika ze zmiany polityki Microsoftu względem tej aplikacji.
Paint 3D był domyślnie instalowany w systemie Windows 10. Był on rozwinięciem podstawowej aplikacji Microsoftu. Jednym ze sposobów jego promocji było właśnie umieszczenie ikony aplikacji w podstawowej aplikacji Paint. Ze względu na to, że wersja Painta pozwalająca wykonywać grafiki w trójwymiarze nie zdobyła wystarczającej popularności, aplikacja Paint 3D nie jest już domyślnym programem Windows 11. Nie oznacza to jednak, że zniknęła całkowicie. Można nadal pobrać ją z Microsoft Store. Przycisk Edytuj za pomocą aplikacji Paint 3D znany z Painta dla Windows 10 w „jedenastce” jednak nie powróci.
Drugą różnicą jest retusz ikony programu. O ile samo logo pozostało to samo, a więc jest to paleta z farbami i pędzlem, o tyle kolorystyka ikony zmieniła się znacznie. Stary Microsoft Paint reprezentuje znak graficzny, którego dominującymi barwami są odcienie stali. Kolory te znajdują się na głównym elemencie ikony, czyli na palecie malarskiej z farbami. Same farby zaś imitują nieregularne kształty tworzące się podczas korzystania z palety. Pędzel z kolei przechylał się w prawą stronę, a jego rękojeść była jasnobrązowa.
W ikonie Painta Windows 11 dominującymi barwami są odcienie niebieskiego i granatu. Została ona również nieco zaokrąglona, tak aby była graficznie spójna z resztą elementów graficznych nowego systemu operacyjnego. Została również uproszczona – kształty imitujące nieregularnie rozmazane farby zostały zastąpione przez proste, okrągłe formy. Pędzel jest też teraz ukazany bardziej schematycznie, a jego rękojeść przyjęła kolor ciemnego brązu.
Jak zainstalować Paint na Windows 11?
Każdy użytkownik ucieszy się, że wzorem poprzednich wersji systemu program jest domyślnie zainstalowany na Windows 11. Paint do pobrania znajdziesz jednak również w internecie. Choć może wydawać się to oczywiste, w rzeczywistości takie nie jest. Kilka lat temu Microsoft zapowiedział bowiem zakończenie wsparcia dla tego kultowego programu.
Decyzję tę koncern z Redmond ogłosił w 2017 roku. Wraz z premierą Windows 10 pojawił się wspomniany już Paint 3D. Aplikacja ta, jako bardziej zaawansowana technologicznie opcja, miała zastąpić starego Painta. Co było powodem? Programy do rysowania na komputerze w Windows 10 były dwa, co prowadziło do duplikowania się ich funkcji. Paint 3D, poza tworzeniem grafik trójwymiarowych, pozwalał również na rysowanie i edycję obrazów dwuwymiarowych.
Niepowodzenie jednego projektu stało się przyczyną ratunku drugiego. Mniejsza, niż oczekiwał Microsoft, popularność nowego Painta 3D przyczyniła się do „uratowania” podstawowego Painta. I to właśnie on, a nie jego trójwymiarowy odpowiednik, jest podstawową aplikacją do tworzenia grafiki w Windows 11.
Choć darmowe programy graficzne nie są rzadkością, to właśnie Paint jest królem tej kategorii. Niektórym jego prostota może wydawać się wadą, ale to właśnie ona stanowi o sile Painta. Program ten zdobył uznanie milionów użytkowników właśnie ze względu na wyjątkową intuicyjność. Cechy te sprawiają, że potrafi wygrywać walkę nie tylko z konkurencją zewnętrzną (np. GIMP), ale również wewnętrzną, jaką był Paint 3D. Wszystko to sprawia, że Paint zapewne pozostanie częścią Windowsa jeszcze przez bardzo długi czas.
Źródło obrazka głównego: android.com.pl