Patriot Viper VP4300 Lite

Recenzje

21.08.2023 11:48

Patriot Viper VP4300 Lite – test opłacalnego dysku SSD

Komputery Podzespoły
5
0
0
5
0

Dysk SSD Patriot VP4300 Lite udowadnia, że czasy, gdy tego rodzaju urządzenia kosztowały bajońskie sumy to melodia przeszłości. Czy jednak tak absurdalnie wręcz nisko wyceniony dysk o dużej pojemności nie zawodzi? Odpowiedź znajdziesz w tej recenzji.

Patriot ostatnio nie próżnuje, jeśli chodzi o wypuszczanie na rynek naprawdę opłacalnego sprzętu komputerowego, bazującego na półprzewodnikach. Aktualnie jesteśmy na takim etapie, że znalezienie dobrego SSD o pojemności 1 TB w cenie poniżej 300 jest niesłychanie łatwe, więc sami byliśmy ciekawi, jak w ogólnym rozrachunku wypadnie dysk, który w wersji 2 TB kosztuje… 409 zł?!

I tak, mamy już za sobą największą zaletę tego dysku. VP4300 Lite w wersji 1 TB kosztuje 299 zł, a w wersji 2 TB zaledwie 409 zł. To prawdziwa okazja zważywszy na to, co sobą prezentuje, ale o tym już nieco później, w trakcie omawiania zebranych danych.

Patriot Viper VP4300 Lite
„Budżetowy” dysk od Patriota wcale nie odstaje od swoich droższych odpowiedników!

Patriot Viper VP4300 Lite: podstawowe informacje

Patriot Viper VP4300 Lite 2 TB to dysk SSD w standardzie M.2-2280, korzystający z interfejsu PCIe 4.0, na którego pokładzie znajdziemy kontroler Maxio MAP1602, kości pamięci TLC marki YMTC i… tyle. Jako, że jest to nośnik budżetowy, producent nie zastosował na nim pamięci podręcznej DRAM. Wygląda jednak na to, że dysk nie jest wolny. Przepustowość testowanej wersji bowiem wynosi 7400 MB/s przy odczycie i 6400 MB/s przy zapisie danych, więc spodziewamy się ujrzeć go na wykresach w ścisłej czołówce. Co więcej, producent udziela na nośnik 5-letniej gwarancji limitowanej współczynnikiem TBW na poziomie 1600 TB, a więc wartością dość wysoką, jak na dyski o pojemności 2 TB.

Patriot Viper VP4300 Lite 2 TB – specyfikacja

  • Format i interfejs: M.2-2280, PCIe 4.0 x4, NVMe,
  • Pamięć: NAND 3D TLC,
  • Odczyt i zapis sekwencyjny: do 7400/6400 MB/s,
  • Losowy odczyt i zapis próbki 4K: b/d,
  • Wytrzymałość: 1800 TB (TBW),
  • Pamięć podręczna DRAM: brak,
  • Gwarancja: 60 miesięcy,
  • Cena: 409 zł.

Sprawdź też: Test dysków SSD ADATA — który lepszy? Legend 850, Legend 960 czy XPG Gammix S70 Blade?

Budowa i jakość wykonania

Patriot Viper VP4300 Lite utrzymany jest w czarnej kolorystyce, na którego laminacie znajdziemy dość cienki, grafenowy radiator. Nie będzie zatem problemu z montażem dysku w nieco ciaśniejszych przestrzeniach w laptopie czy tym bardziej PlayStation 5. W zasadzie to wszystko, o czym można tu porozmawiać. Cieszy po prostu fakt, że mamy czarną płytkę PCB, a nie zieloną czy niebieską. Producent nie oszczędzał.

Dysk SSD M2
Dysk SSD w standardzie M2 to propozycja dla osób, które szukają tańszego nośnika oferującego ogromną przestrzeń do zapisu danych

Testy dysku

Patriot Viper VP4300 Lite przetestowany został z wykorzystaniem różnych scenariuszy użytkowania. Znajdziesz tutaj zarówno benchmarki syntetyczne, jak i rzeczywiste testy mające za zadanie symulować codzienne zadania.

Testy dysku 1
Testy dysku 2
Testy dysku 3
Testy dysku 4

Sprawdź też: Lexar NM710 1 TB i 2 TB – test taniego dysku SSD

Bufor SLC

Badanie bufora SLC ma za zadanie ukazać, jak dany dysk spisuje się podczas najbardziej wymagających zadań – zapisywaniu ogromnych ilości danych. Patriot Viper VP4300 Lite notuje tutaj słabsze wyniki. Po przekroczeniu zapisanych 660 GB danych (1/3 dysku), wydajność oscyluje w granicach ok. 2600 MB/s, co jest oczywiście wynikiem bardzo dobrym, aczkolwiek po chwili się stabilizuje na ok. 500-600 MB/s, co już jest wynikiem przeciętnym, choć porównywalnym z innymi dyskami tego segmentu.

Wykres buforu SLC dysku
Wykresy z testu bufora SLC dysku Patriot Viper VP4300 Lite

Temperatura i throttling Patriot Viper VP4300 Lite

Wydajne dyski SSD wykorzystujące interfejs PCIe 4.0 NVMe z reguły borykają się z wysoką temperaturą podczas obciążenia. Jest tak zarówno z tymi najbardziej wypasionymi na rynku, jak i najtańszymi, choć nie zawsze. Jak zatem spisał się nowy Patriot?

Temperatura Patriot Viper VP4300 Lite
Testy z programu CrystalDisk naprawdę nas zszokowały!

O dziwo nie tak, jak się tego spodziewaliśmy. Przy 7400 MB/s przepustowości przy odczycie, co jest wartością naprawdę dużą, dyski mają tendencje do przegrzewania się, ale nie testowany model VP4300 Lite. Temperatura podczas największego obciążenia, bez stosowania dedykowanego radiatora chłodzącego dobijała do zaledwie 48 st. Celsjusza i choć drugi sensor pokazywał wówczas 70 st. Celsjusza, obie te wartości są jak najbardziej w porządku. Throttling w tym modelu załącza się dopiero po przekroczeniu 70 st. Celsjusza, a zatem można śmiało stwierdzić, że znakomicie spisze się on nie tylko w komputerze stacjonarnym, ale również PlayStation 5 i laptopie.

Sprawdź też: Lexar NM800 Pro – recenzja dysku SSD

Podsumowanie Patriot Viper VP4300 Lite

Jak już wspomnieliśmy na początku, Patriot ostatnimi czasy się nie patyczkuje. Ma już w swoim portfolio najbardziej opłacalne moduły pamięci RAM (na przykład 2x 8 GB DDR4-3733 CL17) i wygląda na to, że do tego grona ma zamiar dołączyć swój najnowszy dysk SSD VP4300 Lite. Testowany w wersji 2 TB świetnie spisał się zarówno w testach syntetycznych, jak i rzeczywistych, a na dodatek jest okraszony 5-letnią gwarancją i TBW rzędu 1800 TB oraz nie ma żadnych problemów z wysokimi temperaturami.

Patriot Viper VP4300 Lite
Patriot Viper VP4300 Lite w całej okazałości

Największą wadą jest tutaj przeciętna wydajność przy najbardziej wymagających zadaniach związanych z zapisywaniem danych. Przepełnienie bufora pSLC oznacza wyraźny spadek wydajności, bo aż do ok. 500-600 MB/s, co w przypadku dysku, który w normalnych okolicznościach powinien notować maksymalnie 6400 MB/s, nie jest wynikiem najlepszym. Jest jednak na poziomie innych tanich dysków SSD, więc dopóki nie powstanie taki, który nie będzie zmagał się z tym aspektem – a wątpimy, że coś takiego zaistnieje w niedalekiej przyszłości – można VP4300 Lite uznać za jeden z najbardziej opłacalnych nośników, jaki aktualnie dostępny jest w sprzedaży.

Jeśli zatem szukasz niedrogiego dysku SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe, powinieneś na testowany model zwrócić szczególną uwagę. A szczególnie w wersji 2 TB, którego nabyć można w śmiesznie niskiej kwocie rzędu ok. 409 zł.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *