Gnome

Technologia

14.02.2022 11:20

Interfejs GNOME: Linux szybki, intuicyjny i przyjemny

Komputery
6
0
0
6
0

Jedna z największych zalet systemu Linux? Możliwość swobodnego wyboru interfejsu graficznego. Dlaczego warto postawić właśnie na GNOME? Ponieważ oferuje wiele użytecznych funkcji. Przeczytaj, czym jest GNOME, najpopularniejszy interfejs Linuxa.

Najpopularniejszy interfejs Linuksa – GNOME

GNOME to środowisko graficzne systemów operacyjnych Unix. Powstało ono w pod koniec lat 90. jako projekt dwóch meksykańskich programistów: Miguela de Icaza i Federica Meny. Ich celem było stworzenie otwartego interfejsu graficznego dla niekomercyjnych systemów operacyjnych.

Interfejs graficzny (środowisko) jest, mówiąc najprościej, wszystkim tym, co użytkownik widzi i obsługuje na ekranie komputera lub telefonu. Przykładami innych interfejsów są Microsoft Design Language (MDL) w Windows 10 i Material Design w systemie Android. Spośród rozmaitych środowisk graficznych GNOME wyróżnia się wieloma przydatnymi funkcjami.

A więc – co to jest GNOME? Tak jak wszystkie inne środowiska graficzne, GNOME jest wizualną formą prezentacji zasobów systemu. To właśnie dzięki interfejsom takim jak GNOME Linux i inne, systemy operacyjne mogą być wygodnie obsługiwane przez użytkownika poruszającego się między kolejnymi pulpitami i otwartymi oknami programów. Dowiedz się, co wyróżnia GNOME – najpopularniejszy interfejs Linuksa.

Dystrybucje wykorzystujące GNOME

Wspomnienie o systemie Linux w przypadku GNOME nie jest przypadkiem. To właśnie tam najczęściej mają go okazję obsługiwać użytkownicy. Jedna z platform, która wykorzystuje interfejs GNOME – Ubuntu, jest jednocześnie najpopularniejszą dystrybucją (czyli wersją) Linuksa i komputerowych systemów otwartoźródłowych w ogóle.

Gnome - interfejs
Interfejs GNOME w całej swojej okazałości | Źródło: fossbytes.com

Oprócz Ubuntu implementacja GNOME ma miejsce również na innych Linuksach. Domyślnie jest środowiskiem graficznym systemów Fedora i Pop! OS. Niegdyś wykorzystywał je także Linux Mint. Możliwe jest również korzystanie z niego na dystrybucji Arch.

Na systemach Linux korzysta się także z innych środowisk graficznych. Konkurencyjnymi interfejsami są m.in. Cinnamon, MATE i Xfce. Ich popularność jest jednak zdecydowanie niższa niż GNOME. Poza Linuksami z GNOME korzysta lub korzystało kilka innych, niszowych systemów operacyjnych, takich jak INIX i Solaris.

Jak działa GNOME?

Pierwsze zetknięcie się z GNOME może być przyczyną drobnych problemów z nawigacją po interfejsie. To, co rzuca się w oczy, to brak menu Start. Pod tym względem GNOME bliżej do najbardziej znanej rodziny systemów typu Unix, czyli macOS. Tak jak na platformie Apple’a, znajdziemy tu dock (zasobnik) z aplikacjami. Może być on umieszczony na jednym z boków lub u dołu ekranu. W docku przypina się najpotrzebniejsze aplikacje. Pozostałe można znaleźć w narzędziu Programy.

Poza zastąpieniem menu Start dockiem reszta funkcjonalności GNOME jest podobna do tego, co można znaleźć w Windows. Pracuje się tu zatem na wielu oknach naraz i przełącza się między pulpitami. W interfejsie można korzystać ze skrótów klawiszowych i menu kontekstowego dostępnego po wciśnięciu prawego klawisza myszy.

W jednej z najnowszych odsłon tego środowiska, GNOME 40, usprawniono m.in. obsługę pulpitów. Są one dostępne także z poziomu zasobnika z aplikacjami. Nawigację dostosowano ponadto pod kątem ekranów dotykowych, dzięki czemu narzędzie Programy można przewijać w poziomie. Zaimplementowano także wyszukiwarkę plików i programów. Umieszczona została nad widokiem pulpitów. W GNOME 41 dodano jeszcze regulację zużycia energii w laptopie, możliwość zmiany rozmiaru okien poprzez ich przeciąganie oraz tworzenie zaszyfrowanych folderów ZIP z poziomu menu kontekstowego.

Gnome Epiphany
Epiphany – domyślna przeglądarka GNOME’a | Źródło: wikipedia.org

Nawigacja po systemie ze środowiskiem graficznym GNOME nie jest trudna. W większości przypadków nie odbiega od tego, co można spotkać w innych desktopowych (komputerowych) systemach operacyjnych. Nieco szybciej do wyglądu i obsługi Linuksa z GNOME mogą przyzwyczaić się użytkownicy macOS. W obsłudze pomaga pełne spolszczenie wszystkich elementów systemu.

Widżety GTK+ w GNOME

Istotną częścią interfejsu GNOME jest zestaw narzędzi programistycznych umożliwiających tworzenie elementów tego środowiska graficznego. Nazywane są one widżetami GTK+. To narzędzia niezbędne do wzbogacania funkcjonalności systemu operacyjnego.

Czynność tę wykonuje się poprzez nadpisanie plików konfiguracyjnych systemu, czyli dodanie dodatkowych wierszy z poleceniami. Przykładowo nadpisując plik motywu systemowego instrukcją „gtk-application-prefer-dark-theme=true” możliwe jest ręczne wywołanie motywu ciemnego.

Dzięki widżetom GTK+ możliwe jest również napisanie instrukcji do zmiany skrótów klawiszowych oraz modyfikowania kształtu i wielkości ikon. Odpowiednie modyfikacje plików konfiguracyjnych pozwalają także na usuwanie wielu elementów interfejsu, w tym ikon i okien czy przycisków minimalizacji i maksymalizacji okien.

Aplikacje GNOME

Dla środowiska graficznego GNOME pisanych jest setki aplikacji. Wiele z nich to odpowiedniki programów znanych z innych systemów operacyjnych. Na systemach Linux z interfejsem GNOME domyślną przeglądarką internetową jest Firefox. Można ponadto pobrać inne popularne przeglądarki, np. Chrome i Opera.

Na GNOME są dostępne także komunikatory, takie jak WhatsApp, Skype, Discord i Telegram. Inne znane z popularniejszych systemów programy to m.in. Spotify i odtwarzacz audio-wideo VLC.

To jednak nie wszystko, co oferuje GNOME. Rozszerzenia to kolejny sposób na dostosowanie funkcjonalności systemu do swoich potrzeb. Dzięki nim można np. grupować programy w tematyczne foldery przypominające te znane z Androida (rozszerzenie Appfolders Management). Innym przydatnym dodatkiem jest Arc Menu, czyli dostępny na górze ekranu spis aplikacji pozwalający na przypinanie tych, do których chce się mieć szybki dostęp.

Instalacja rozszerzeń rozbudowujących możliwości GNOME w Linux jest bardzo prosta. Można zrobić to z poziomu przeglądarki, wchodząc na stronę GNOME Extensions lub po pobraniu programu GNOME Software ze sklepu z aplikacjami dostępnego w systemie Linux.

GNOME to środowisko graficzne o wielu możliwościach. Funkcjonalnością nie odbiega od tego, co znają użytkownicy Windows i macOS. Co więcej, dzięki aplikacjom i rozszerzeniom interfejs można rozbudować, czyniąc go jeszcze lepszym miejscem do pracy i rozrywki.

Chcesz skonfigurować i zamówić idealny komputer dla siebie? Wiemy, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda… Wszystkim spragnionym pomocy w tym trudnym zadaniu polecamy nasz obszerny materiał: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. W artykule omawiamy dokładnie wszystkie kwestie, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego. Konfigurator zestawu komputerowego PC to narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Dzięki niemu i kilku naszym wskazówkom każdy poradzi sobie z doborem pasujących do siebie podzespołów, zapewniających odpowiednią wydajność.

Sprawdź też:

Źródło obrazu głównego: gnome.org

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *