Genesis Oxid 850 RGB to nowa podkładka chłodząca polskiego producenta. Czy warto kupić podstawkę chłodzącą do laptopa Genesis Oxid 850 RGB? Dowiesz się z recenzji!
Podkładki chłodzące, takie jak Genesis Oxid 850 RGB, są czasem uważane przez użytkowników komputerów za zbędny gadżet (podobnie zresztą jak laptopy gamingowe, ale to już dłuższa historia). W końcu nowoczesne notebooki posiadają własne systemy odprowadzania ciepła, po co więc jeszcze kupować dodatkową podstawkę z wbudowanymi wentylatorami? Kilka tygodni testów Genesis Oxid 850 RGB pozwoliło mi znaleźć co najmniej kilka argumentów dla takiej inwestycji.
Specyfikacja Genesis Oxid 850 RGB
Recenzję urządzenia zacząć wypada od podania jego specyfikacji technicznej. Jeśli chodzi o podstawki chłodzące, zazwyczaj nie różnią się one od siebie w tej kwestii jakoś znacząco. Testowane przeze mnie do tej pory modele na papierze wyglądały wprawdzie podobnie, ale w praktyce często prezentowały się już mocno odmiennie.
Genesis Oxid 850 RGB – specyfikacja
- Kompatybilność z notebookami: Do 17.3 cali,
- Liczba i rozmiar wentylatorów: 4 x 60mm, 1 x 140mm,
- Regulowany kąt nachylenia: Tak,
- Hub USB: 2x USB 2.0,
- Prędkość obrotowa: 1100-2500 RPM,
- Maksymalny przepływ powietrza: 70 CFM,
- Maksymalny poziom hałasu: 56 dB,
- Wymiary (długość, wysokość, szerokość w mm): 400 x 35 x 270,
- Waga (g): 1400.
Oczywiście kupujący podstawki chłodzące do laptopów zwykle w pierwszej kolejności patrzą na liczbę i wielkość wentylatorów. To rozumowanie z jednej strony słuszne, z drugiej jednak praktyczne testy pokazują, że czasem więcej (i większe) nie zawsze znaczy lepiej. Znam przypadki, w których wystarczy sam fakt podłożenia dosłownie czegokolwiek pod notebooka, aby znacząco obniżyć temperatury panujące wewnątrz urządzenia (i wokół niego).
Tak czy inaczej, Genesis Oxid 850 RGB może pochwalić się obecnością 5 wentylatorów. 4 małe w narożnikach oraz jeden duży (i podświetlany) pośrodku. Schłodzimy nimi laptopy o wielkości do 17,3 cala. Sama podstawka waży niecałe 1,5 kilograma i ma wymiary odpowiadające mniej więcej najpopularniejszym na rynku notebookom.
Genesis Oxid 850 RGB – wygląd i pierwsze wrażenia
Podstawki chłodzące pod laptopy w zdecydowanej większości wyglądają dość podobnie do siebie, co jest w sumie zrozumiałe, gdy weźmiemy pod uwagę ich zastosowanie i użytkownika docelowego. Urządzenia tego typu kupowane są raczej do posiadaczy notebooków do gier, które pracują pod największym obciążeniem, mają najmocniejsze podzespoły oraz… największe problemy z odprowadzaniem ciepła. A skoro gaming, to możemy być pewni agresywnej stylistyki, podświetlenia RGB, a także kluczowej dla podstawek chłodzących perforowanej obudowy z wentylatorami – ma ona zapewnić optymalny przepływ powietrza.
Sprawdź też: Dbanie o baterię w laptopie – nawyki, które wydłużają jej żywotność
Genesis Oxid 850 RGB już na pierwszy rzut oka wpisuje się w te niepisane zasady tworzenia podstawek chłodzących do laptopów, w czym oczywiście nie ma nic złego. Zresztą pokusiłbym się o stwierdzenie, że przy niektórych co bardziej „jarmarcznych” modelach propozycja polskiego producenta prezentuje się nad wyraz prosto i elegancko. Na uwagę zasługuje chociażby rezygnacja z wielkiego logo firmy na rzecz subtelnego podpisu w narożnikach podkładki – skuszono się za to na mrugnięcie okiem do graczy i umieszczenie w centralnym punkcie sugestii, że Genesis Oxid 850 RGB daje laptopowi „+10 do chłodzenia”.
W pierwszym kontakcie z podstawką rzuca się też w oczy ogólnie dobra jakość wykonania sprzętu. Materiały, z których zbudowano Genesis Oxid 850 RGB, są bardzo porządne – całość jest miła w dotyku, nic tutaj luźno nie lata ani nie trzeszczy pod naciskiem. Specjalne wypustki, chroniące laptopa przed zjechaniem z ustawionej pod kątem podstawki, wykonano z gumy – dzięki temu nie ma ryzyka, że poobijamy nasz komputer.
Warto dodać, że Genesis Oxid 850 wzbogacono o dwa porty USB 2.0. Jeden służy do zasilania podstawki, a drugi umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń. Jak na sprzęt gamingowy przystało, mamy też podświetlenie RGB głównego wentylatora – w dzień jest ono jednak zupełnie niewidoczne, w nocy natomiast roztacza przyjemną aurę wokół laptopa.
Skuteczność chłodzenia Genesis Oxid 850 RGB
Jeśli posiadasz laptopa do gier, to prawdopodobnie zakup jakiejkolwiek podstawki chłodzącej będzie bardzo dobrym pomysłem. Czy warto postawić właśnie na Genesis Oxid 850 RGB? Wyniki przeprowadzonych przeze mnie testów pozwalają mi dać przysłowiową „okejkę” z czystym sercem. Jest tylko kilka małych „ale”, o których muszę napomknąć.
Jeszcze na początku 2022 roku Łukasz z kanału moreleTV przeprowadził ciekawe badanie, które wykazało, że nawet najtańsze marketowe barachło potrafi skutecznie obniżyć temperaturę niektórych laptopów. Więcej na ten temat dowiesz się z materiału Czy PODSTAWKI CHŁODZĄCE do laptopów coś dają? – nowy film moreleTV. Genesis Oxid 850 RGB uznać można w zasadzie za sprzęt z górnej półki, ale na szczęście dla producenta również osiągane przez podkładkę wyniki są więcej niż zadowalające.
System chłodzenia podkładki oparty jest na czterech mniejszych wentylatorach, które wyprowadzają ciepłe powietrze spod laptopa i jednym głównym, który doprowadza powietrze zimne. Moje testy przeprowadziłem na trzech różnych laptopach i pozytywne wyniki udało się zauważyć na nich wszystkich, a do tego w każdych warunkach. W najlepszym wypadku, podczas intensywnego grania, udało mi się zarejestrować obniżenie temperatury CPU aż o 11 stopni. Komputer pracujący pod bardzo małym obciążeniem teoretycznie nie potrzebuje dodatkowego chłodzenia, ale i tak Genesis Oxid 850 RGB potrafił zbić temperaturę o parę stopni.
Do jakiego laptopa stosować podkładkę chłodzącą?
3, 5, 10, 11… Od czego zależy, jak bardzo podstawka z wentylatorami ochłodzi naszego laptopa? Testy moje i kolegów z branży wykazują pewne różnice skuteczności między różnymi modelami podstawek, jednak wygląda na to, że to nie sama konstrukcja tego przydatnego gadżetu ma kluczowe znaczenie dla rezultatu. Choć może zabrzmieć to dziwnie, efektywność chłodzenia zależy w dużej mierze od budowy… samego laptopa.
Podkładki chłodzące bez wątpienia najskuteczniej obniżają temperatury komputerów, których dolna część obudowy posiada perforacje do stworzenia przewiewu od spodu notebooka. Najczęściej takim rozwiązaniem mogą pochwalić się laptopy do gier, co zresztą bardzo dobrze się składa, bo to właśnie one najbardziej potrzebują takiego gadżetu. Wielki wentylator Genesis Oxid 850 RGB ustawiony w centralnym punkcie pod komputerem potrafi zdziałać prawdziwe cuda, wdmuchując chłodne powietrze do wnętrza przenośnego peceta.
Sprawdź też: Genesis Helium 800BT – recenzja głośników. Gaming w świetle RGB
Jeśli chodzi o laptopy multimedialne lub ultrabooki, efekty działania podkładki chłodzącej nie będą aż tak spektakularne. Jest to w pewien sposób oczywiste – obudowa takich komputerów zwykle jest bardziej zamknięta, a do tego pracują one pod znacznie mniejszym obciążeniem. Same podzespoły też nie dysponują taką mocą (i nie są tak prądożerne) jak w laptopie gamingowym. Nie znaczy to jednak, że posiadaczom „zwykłych” laptopów Genesis Oxid 850 RGB się nie przyda!
Co daje podkładka chłodząca do laptopa?
W przypadku laptopów z perforacjami u dołu obudowy dzięki Genesis Oxid 850 RGB możemy liczyć na obniżenie temperatury o ponad 10 stopni Celsjusza pod obciążeniem. W przypadku urządzeń mobilnych (szczególnie tych do grania) jest to wartość OGROMNA. Szczególnie podczas długich posiedzeń przy ulubionym tytule zmniejsza się w ten sposób ryzyko thermal throttlingu i związanego z nim spadku tak bardzo ważnej w grach wydajności.
Podkładka, taka jak Genesis Oxid 850 RGB, sprawia, że laptop do gier może działać na pełnych obrotach odczuwalnie dłużej, zanim wysokie temperatury zmuszą go do obniżenia nieco tempa pracy. Koniecznie należy zwrócić też uwagę na fakt, że schłodzone podzespoły będą prawdopodobnie sprawnie funkcjonować ładnych kilka lat więcej (w warunkach testowych dość trudno zmierzyć, o jakim dokładnie czasie mówimy) niż bez podstawki. Z tego też powodu nawet posiadacze laptopów nieprzeznaczonych do gamingu również powinni zastanowić się nad zakupem takiego gadżetu.
Po kilku tygodniach spędzonych z Genesis Oxid 850 RGB stwierdzam, że jest to dobry zakup także do wszelkiej maści laptopów biznesowych, multimedialnych, ultrabooków itd. Podkładka ma bowiem specjalne nóżki, dzięki którym możemy postawić komputer kilkanaście centymetrów ponad blatem biurka, da się ją także ustawić pod wygodnym dla nas kątem. Dzięki temu nie trzeba się już pochylać ani garbić nad laptopem – dzięki Genesis Oxid 850 RGB można ustawić go na wysokości oczu, a do tego jeszcze z klawiaturą położoną tak, jak nam najbardziej pasuje.
Można więc pokusić się o stwierdzenie, że choć ze swojej głównej funkcjonalności (chłodzenie) testowana podkładka wywiązuje się świetnie, mi najbardziej przypadła do gustu możliwość znalezienia optymalnej pozycji przy biurku. Genesis Oxid 850 RGB to zakup obowiązkowy również w przypadku osób trzymających laptopa na kolanach (pomijam już fakt, że w sumie nie powinno się tego robić). Dzięki podkładce chłodzącej znacznie zwiększamy nasz komfort i ograniczamy do zera ryzyko poparzenia się.
Genesis Oxid 850 RGB – kultura pracy
Jak już zauważyliśmy w specyfikacji, pięć zamontowanych wewnątrz Genesis Oxid 850 RGB wentylatorów pracuje w zakresie od 1100 do 2500 obrotów na minutę. Dzięki specjalnemu przyciskowi na obudowie możemy przełączać się między trzema trybami pracy urządzenia (o tym, który jest wybrany, informują nas trzy niebieskie diody). Przy maksymalnym ustawieniu „wiatraczki” dają o sobie znać głośnym hałasem (ponad 50 dB), który może przeszkadzać przyzwyczajonym raczej do ciszy posiadaczom ultrabooków.
Sprawdź też: MSI GF65 Thin 10UE-052XPL – recenzja laptopa z RTX 3060 w dobrej cenie
Trzeba przyznać, że wiele podkładek chłodzących konkurencji wydaje z siebie znacznie mniej hałasu, głównie przez zastosowanie mniejszej liczby wentylatorów (coraz częściej jest to jeden albo dwa) oraz wolniejszych obrotów (niektóre modele kręcą się z maksymalną prędkością 800-1000 RPM). Z tego powodu na pewno nie nazwiemy Genesis Oxid 850 RGB podstawką cichą, ale z drugiej strony – przeciętny laptop gamingowy pod obciążeniem jest znacznie głośniejszy, a jeśli posiadasz notebooka, którego kultura pracy nie budzi zastrzeżeń, pewnie nawet nie zastanawiasz się nad kupnem takiego akcesorium. Ja z komputera korzystam praktycznie cały czas w słuchawkach, zatem nie mam takich problemów…
Czy warto kupić podkładkę chłodzącą Genesis Oxid 850 RGB
Biorąc pod uwagę dużą liczbę (aż 5) bardzo szybko wirujących (do 2500 RPM) wentylatorów, recenzowany sprzęt może pochwalić się naprawdę świetnymi możliwościami obniżania temperatury każdego laptopa. Jeśli spód naszego komputera jest bardzo przewiewny (czyli ma perforacje lub siatkę typu mesh), poczujemy różnicę, nawet stawiając go na wyłączoną podkładkę! Nie mam wątpliwości, że taki gadżet bardzo pozytywnie wpłynie na żywotność i funkcjonowanie praktycznie każdego laptopa.
Osobiście najbardziej pokochałem jednak Genesis Oxid 850 RGB za możliwości związane z podniesieniem i ustawieniem kąta nachylenia notebooka w sześciostopniowym zakresie. Takie rozwiązanie pozwala idealnie dopasować ustawienie sprzętu do indywidualnych preferencji. Brakuje tylko jakiegoś wysuwanego „stolika” na podkładkę pod mysz (chociaż taki pomysł byłby trudny w realizacji i prawdopodobnie mało praktyczny dla większości użytkowników).
Koniec końców, mimo początkowego sceptycyzmu Genesis Oxid 850 RGB na stałe wylądowała pod moimi laptopami. Używam jej zarówno w pracy (głównie dla możliwości ustawienia komputera pod kątem), jak i podczas grania (przy wsparciu podkładki notebook jest wyraźnie chłodniejszy i nie „wyje” jak startujący odrzutowiec). Dlatego pokusiłbym się wręcz o stwierdzenie, że jest to obowiązkowy zakup dla każdego posiadacza laptopa – szczególnie gamingowego.
Sprawdź też: Genesis Nitro 950 – recenzja. Profesjonalny fotel dla graczy i do biura
Super podstawka ma rozkladane nóżki pod spodem mógłby ktoś powiedzieć na jaką wysokość unoszą one laptopa? W sensie ile pod podstawka jest miejsca i ile pomiędzy nóżkami..