Recenzje

19.05.2022 12:53

Genesis Helium 800BT – recenzja głośników. Gaming w świetle RGB

Dźwięk Peryferia
18
0
1
18
0

Genesis Helium 800BT to głośniki, które już od pierwszego wejrzenia czarują wyglądem i gamingowym wzornictwem. Czy równie dobrze grają, jak wyglądają? Sprawdzimy to!

Przyznam szczerze, że z wielką chęcią testuję produkty dostarczane na rynek przez markę Genesis. Mam świadomość tego, jak mało jest na nim produktów pochodzących od polskich producentów, a tym bardziej takich produktów, które warto z czystym sumieniem zarekomendować czytelnikom. Klienci, którzy podczas zakupów kierują się obecnością cyfr 590 w kodzie kreskowym, często mają trudny orzech do zgryzienia, zwłaszcza w przypadku zakupu elektroniki użytkowej. Jest jednak kilka marek, dzięki którym przynajmniej w niektórych segmentach rynku widać światełko w tunelu. Jedną z nich jest właśnie Genesis.

Głośniki Genesis Helium 800BT nie są pierwszym akcesorium tego producenta, które przyszło mi testować. Miałem już między innymi możliwość sprawdzenia jednej z ciekawszych obudów do komputera tej marki – Genesis Irid 505 ARGB, a nawet złożenia w jej wnętrzu całkiem fajnego (a przede wszystkim ładnego) komputera. Testując obudowę, zachwycałem się nad tym, jak polski producent wykorzystał każdą złotówkę jej ceny, by zaoferować optymalny stosunek możliwości do ponoszonego wydatku. Czy tym razem też tak będzie? W przypadku polskich producentów to właśnie oferowanie jak najciekawszych produktów za rozsądną cenę wydaje się kluczem do rynkowego sukcesu, dlatego od pierwszych chwil, kiedy tylko dowiedziałem się, że zrecenzuję te głośniki, miałem nadzieję, że uda się powtórzyć sukces i będę mógł nazwać je wzorem opłacalności. Udało się? O tym poniżej.

głośniki genesis helium 800bt

Genesis Helium 800BT – czym charakteryzują się głośniki dla graczy?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie głośniki sprawdzą się w przypadku graczy komputerowych albo konsolowych? Jeżeli tak, z pewnością zauważyliście, że rynek proponuje kilka rozwiązań, różniących się od siebie liczbą głośników. Można wybierać między zestawami 2.0 (stereo), w których otrzymujemy dwa głośniki bez dedykowanego subwoofera, zestawami 2.1 (właśnie z dedykowanym głośnikiem basowym) czy zestawami 5.1, pozwalającymi na emisję dźwięku przestrzennego. Na rozwiązanie złożone z dwóch głośników decydują się przede wszystkim ci, dla których podstawowe zastosowanie tego sprzętu grającego to słuchanie muzyki. Głośniki 2.1 preferowane są przez graczy i osoby częściej oglądające filmy i seriale niż słuchające muzyki, a 5.1 przez tych, którzy mają odpowiednie warunki, by w pomieszczeniu rozmieścić zestaw złożony z aż sześciu głośników.

Genesis Helium 800BT to głośniki 2.1. Oznacza to, że mamy zestaw złożony ze sporej wielkości subwoofera, w którego obudowie znalazło się również miejsce dla wzmacniacza, przetwornika cyfrowo-analogowego i panel sterujący, oraz dwóch satelit – dołączanych przy pomocy przewodów USB. I tu automatycznie pojawia się pytanie – dlaczego akurat USB, skoro nie jest to typowy przewód służący do połączenia głośników? Ze względu na ich dodatkowy atut, którym jest podświetlenie RGB. Co istotne, nie jest to takie zwykłe podświetlenie, jakie pamiętamy z radioodbiorników z lat dziewięćdziesiątych – z jednym czy kilkoma gotowymi efektami. To podświetlenie w pełni zsynchronizowane z płytą główną komputera przy pomocy dedykowanego przewodu! A to daje spore do popisu dla tych, którzy chcą ozdobić swoje stanowisko komputerowe efektami świetlnymi.

głośniki genesis helium 800bt

Co zatem powinny oferować głośniki gamingowe? Jeśli za wzór przyjmiemy właśnie Genesis Helium 800BT, dojdziemy do wniosku, że powinny cechować się sporą mocą, głębokim basem, rozrywkowym, efektownym brzmieniem, wieloma sposobami podłączenia źródła dźwięku i tym, co współcześni gracze więc uwielbiają – podświetleniem LED RGB. Czy marce Genesis udało się sprawić, że jej głośniki dla graczy otrzymają naszą rekomendację? Tyle teorii, pora na praktykę.

  • Model: Genesis Helium 800BT,
  • Pasmo przenoszenia: 100 Hz – 20 kHz,
  • Komunikacja: przewodowa, bluetooth,
  • Złącza: audio – RCA, mini jack 3,5 mm, toslink, ARGB,
  • Wymiary subwoofera: 255 x 250 x 235 mm,
  • Wymiary satelit: 180 x 110 x 113 mm,
  • Przewód pomiędzy głośnikami: 135 cm,
  • Przewód sygnałowy: 110 cm,
  • Przewód zasilający: 135 cm,
  • Cena: 499 złotych.

Analogowo, cyfrowo i bezprzewodowo – Genesis Helium 800BT podłączysz do czego tylko chcesz

Przygodę z głośnikami Genesis Helium 800BT rozpoczynamy od ich rozpakowania. Choć trafiają do nas w naprawdę dużym opakowaniu, w rzeczywistości okazują się zdecydowanie mniejsze, co należy traktować wyłącznie jako zaletę – bez problemu zmieszczą się nawet na nieco węższych biurkach. Ich rozpakowanie i podłączenie trwa zaledwie chwilę i przebiega bez najmniejszych problemów – wszystko odbywa się intuicyjnie i bardzo prosto. Wystarczy wyjąć subwoofer, satelity i połączyć je ze sobą przy pomocą wbudowanych przewodów USB. Pozostaje już tylko podłączyć głośniki do zasilania i to wszystko – można korzystać i cieszyć się dźwiękiem.

Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wachlarz dostępnych portów, dzięki któremu Genesis Helium 800BT podłączysz do właściwie dowolnego źródła dźwięku. Na panelu umieszczonym po prawej stronie subwoofera znajdziemy gniazdo analogowe (cinch) i cyfrowe (optyczne). Możemy również skorzystać z połączenia bezprzewodowego przy pomocy standardu Bluetooth. Bardziej wymagający użytkownicy, dysponujący komputerami stacjonarnymi z nowszymi płytami głównymi mogą podłączyć je również bezpośrednio do płyty głównej przy pomocy dołączonego przewodu USB – ARGB. Dzięki temu możliwa jest synchronizacja efektów podświetlenia między płytą a głośnikami, a także zarządzanie podświetleniem z poziomu oprogramowania dołączonego do płyty głównej.

głośniki genesis helium 800bt

Nieco kontrowersyjnym zabiegiem jest umieszczenie panelu sterującego wraz z gniazdami po prawej stronie subwoofera. W praktyce może to oznaczać brak możliwości umieszczenia go dokładnie tam, gdzie byśmy chcieli. Mam wrażenie, że zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby i panel, i gniazda pozostały w bardziej dyskretnym miejscu, z tyłu głośnika basowego. Zwłaszcza że producent dołącza do zestawu pilot zdalnego sterowania i nie jest konieczne, by korzystać z panelu na co dzień.

Genesis Helium 800BT to głośniki, które robią wrażenie

Kiedy już podłączymy nasze nowe głośniki i ustawimy je we właściwym miejscu, wystarczy włączyć zasilanie na panelu sterującym, by móc cieszyć się spektakularnymi efektami wizualnymi oferowanymi przez podświetlenie LED RGB. Co można o nim powiedzieć? Jest dokładnie takie, jakie powinno być. Efektowne, widowiskowe, wielokolorowe, przyciągające uwagę i podkreślające gamingowy charakter stanowiska, na którym pracują. Co istotne, takie wzornictwo wcale nie oznacza, że nadają się wyłącznie do pokoju gracza, a wręcz przeciwnie. Zdjęcia do niniejszej publikacji wykonałem w pokoju dziecięcym mojego syna. Efekty świetlne spodobały mu się do tego stopnia, że trudno będzie mi przenieść je w jakiekolwiek inne miejsce. Genesis Helium 800BT jako prezent na komunię czy urodziny? Jak najbardziej!

głośniki genesis helium 800bt

Gdzie znajdziemy podświetlenie LED RGB w tych głośnikach? W skrócie: dosłownie wszędzie. Podświetlone są obramowania wokół głośników średniotonowych i wysokotonowych umieszczonych w satelitach, a także obramowanie i membrana subwoofera. Ostatnim akcentem świetlnym jest logo producenta na subwooferze. Sceptyków efektów LED RGB muszę jednak pocieszyć – na panelu sterującym znajduje się przycisk zmiany trybów podświetlenia, za pomocą którego zmienimy je na nieco bardziej stonowane, a jeśli trzeba, wyłączymy całkowicie. Dzięki przyciskowi wcale nie potrzebujemy do tego podłączenia głośników do płyty głównej, co w wielu przypadkach mogłoby okazać się nadmierną trudnością, także z uwagi na limitowaną liczbę złącz na płycie.

Na tym etapie w oczy rzuca się właściwie tylko jeden mankament modelu Genesis Helium 800BT. Osobiście uważam, że przewody łączące subwoofer z głośnikami satelitarnymi powinny być zauważalnie dłuższe, zwłaszcza że z uwagi na niestandardowe zakończenie trudno będzie je przedłużyć typowym kablem do podłączenia głośników. Ewidentnie widać, że zestaw został zaprojektowany z myślą o używaniu na typowym biurku czy typowej szafce, gdzie wszystkie elementy znajdują się blisko siebie. Sęk w tym, że nie zawsze będzie to możliwe. Pamiętajmy, że zwykłe biurko często musi pomieścić komputer i drukarkę, rozlokowane czy to na blacie, czy pod blatem. Gdy dołożymy do tego jeszcze subwoofer, może się okazać, że zabraknie miejsca na nogi użytkownika.

Jak grają głośniki Genesis Helium 800BT?

Przyszła pora, by udzielić odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak grają głośniki Genesis Helium 800BT. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że dźwięk to najistotniejszy wskaźnik jakości głośników. Choćby dysponowały wszystkimi możliwymi złączami czy wyglądały oszałamiająco, gdy dźwięk rozczaruje, nie będą warte rekomendacji. Na szczęście, w przypadku testowanego modelu w tym aspekcie nie jest źle.

głośniki genesis helium 800bt

Decydując się na zakup tych głośników, musimy pamiętać o ich podstawowym zastosowaniu, którym jest gaming i szeroko pojęta rozrywka. To nie są głośniki przeznaczone typowo do słuchania muzyki. Gdyby tak było, z pewnością producent zdecydowałby się na konstrukcję 2.0, a nie 2.1. Wiadomo bowiem nie od dziś, że subwoofer, tak przydatny w grach czy filmach, w muzyce może oznaczać kłopoty z niewyważonym brzmieniem, w którym dudniący bas skutecznie zalewa średnicę i tony wysokie, mocno ograniczając przyjemność słuchania. Genesis Helium 800BT, za sprawą obecności odrębnej regulacji natężenia tonów niskich, dostępnej na panelu sterowania, skutecznie radzą sobie z tym problemem.

Jak zatem można określić brzmienie tych głośników? Właśnie jako typowo rozrywkowe, efektowne, wybitnie ukierunkowane na gry komputerowe. Jeśli lubimy grać w gry, w których położono silny nacisk na wrażenia dźwiękowe, te głośniki pokażą, na co je stać. Generalnie im więcej dzieje się w warstwie audio, tym lepiej dla Genesis Helium 800BT. Jakość odtwarzanych efektów dźwiękowych jest tu bowiem na naprawdę wysokim poziomie. Wybuchy, wystrzały, odgłosy silników to ich specjalizacja. Oczywiście z tego samego powodu świetnie nadają się również do oglądania ulubionych filmów i seriali, na przykład w fotelu Genesis Nitro 950.

Wyżej wspomniałem, że Genesis Helium 800BT pozwalają na ujarzmienie swego basowego brzmienia, przez co można ich używać również do słuchania muzyki. Owszem, tak właśnie jest. Grają naprawdę w porządku, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę, jaką należy przeznaczyć na ich zakup. Pamiętajmy jednak o tym, że to nie muzyka jest tu priorytetem. Szukamy głośników typowo muzycznych? Zestaw 2.0 w zbliżonej cenie niemal zawsze będzie lepszym wyborem. Oczywiście, istnieje też takie grono miłośników muzyki, które nie przykłada wagi do naturalnego, zrównoważonego, analitycznego brzmienia, a skupia się na czystej rozrywce – im więcej basu, tym lepiej. Dla nich te głośniki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

głośniki genesis helium 800bt

Opłacalność to największy atut Genesis Helium 800BT

Z czystym sumieniem mogę przyznać, że test głośników Genesis Helium 800BT usatysfakcjonował mnie. To głośniki, które nie tylko świetnie wyglądają czy pozwalają podłączyć się właściwie do wszystkiego, czego tylko chcemy, ale także naprawdę dobrze grają. Mankamenty? Dosłownie minimalne, jak długość przewodów łączących satelity z subwooferem czy kontrowersyjne umieszczenie panelu sterującego i złącz po prawej stronie głośnika niskotonowego.

Jedno jest pewne, po raz kolejny marce Genesis udało się wyprodukować jeden z lepszych sprzętów w swojej kategorii cenowej. A skoro tak, trudno byłoby go nie zarekomendować. Czy do gier, czy do filmów, czy na prezent dla nieco młodszego użytkownika Genesis Helium 800BT to dobry wybór. Można je również potraktować jako uzupełnienie biurka, na którym znalazły się inne akcesoria marki, takie jak polecane przez nas myszka Genesis Krypton 700 G2 czy klawiatura Genesis Thor 303 RGB. A to wszystko za mniej niż 500 złotych. Polecam!

Kup głośniki Genesis Helium 800BT, otrzymaj myszkę gratis!

Pierwsi klienci, którzy zdecydują się na zakup głośników Genesis Helium 800BT mogą otrzymać myszkę gamingową Genesis Krypton 750 za 1 złoty. Jak to zrobić? Dokonując zakupu w sklepie morele.net wystarczy dodać do koszyka te głośniki i tę myszkę, a następnie posłużyć się kodem rabatowym HELIUM22. Cena myszki zostanie obniżona automatycznie, po zastosowaniu kodu.

Promocja trwa do 5 czerwca 2022 roku lub do wyczerpania zapasów.

18
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Pod kątem działania zapowiadają się spoko, ale wygląd totalnie nie dla mnie, wolę jednak klasykę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.