Poradniki

20.09.2023 13:37

Brak polskich znaków na klawiaturze – jak to naprawić?

Komputery Peryferia
48
44
23
48
44

Brak polskich znaków w Twojej klawiaturze? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem. Poznaj skuteczne metody rozwiązania problemu związanego z nieobecnością polskich znaków diakrytycznych.

Praktycznie każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdy nagle nasza klawiatura stała się niezdolna do wprowadzania polskich znaków. W naszym języku jest łącznie dziewięć znaków diakrytycznych. Choć jest to początek tego artykułu, do napisania go użyto już ponad 15 znaków tego rodzaju. Oznacza to, że obecność polskich znaków na klawiaturze jest niezbędna do tworzenia prawidłowego i zgodnego z regułami polskiej gramatyki.

Co zatem zrobić, gdy nasze urządzenie traci możliwość wpisywania polskich znaków? W tym tekście podpowiadamy sprawdzone metody „naprawy” naszej klawiatury. Z jego pomocą w bardzo szybki sposób przywrócisz pełną sprawność swojemu urządzeniu. Przejdźmy więc do konkretów.

Brak polskich znaków – niekiedy rozwiązanie może wymagać wymiany sprzętu

Na wstępie zakładamy, że nasze urządzenie jest w pełni sprawne i kompatybilne z systemem operacyjnym, którego używamy. Wszak zawsze może się zdarzyć, że wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą wyeliminować możliwość korzystania z polskich znaków. Innym przypadkiem może być kupno klawiatury z rejonów świata, gdzie język polski nie jest używany. Choć nie jest to regułą, może się zdarzyć, że taka klawiatura nie będzie w stanie obsłużyć naszego języka.

brak polskich znaków - QWERTY
Klawiatury z układem QWERTY są najpopularniejsze w naszym kraju

Co, jednak gdy nasza klawiatura, zakupiona w Polsce, bez żadnych uszkodzeń mechanicznych, nagle traci możliwość wprowadzania polskich znaków diakrytycznych? Wtedy rekomendujemy zapoznanie się z poniższymi metodami przywrócenia jej do właściwego stanu.

Zmiana języka klawiatury i brak polskich znaków

Instalując wybrany system operacyjny na naszym komputerze lub laptopie, musimy dokonać wyboru obsługiwanego języka. Bardzo często w takim przypadku instalacja obejmuje dwa języki: domyślny w formie angielskiego oraz nasz rodzimy język polski. Oznacza to, że nasz komputer po zainstalowaniu systemu będzie rozpoznawał oba języki, umożliwiając przy tym swobodne przełączanie się między nimi.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, gdy domyślnie ustawiony język polski zostaje zastąpiony językiem angielskim. W tym drugim, jak doskonale wiemy, nieobecne są takie znaki jak Ą, Ę, Ó, Ś i reszta naszych rodzimych znaków diakrytycznych. Do zmiany tej może dojść samoistnie bez naszej ingerencji – np. przez uruchomiony program. Najczęściej jednak tej zmiany dokonujemy sami i to totalnie przypadkowo.

Powodem jest równoczesne naciśnięcie kombinacji „lewy Shift” i „lewy Alt”. Dzieje się tak wtedy, gdy chcemy wprowadzić duży znak diakrytyczny, np. w formie rozpoczynającego dane zdanie. Jak przywrócić wtedy klawiaturę do prawidłowego działania?

Przechodzimy do Ustawień, po czym odnajdujemy Czas i język i przechodzimy tam. Z listy wybieramy Język i upewniamy się co do języka klawiatury. Wybierając wspomnianą klawiaturę, możemy dokonać tam zmiany języka, który będzie ona od tej pory obsługiwać. Akceptujemy wszelkie zmiany i gotowe – brak polskich znaków na klawiaturze przestaje być problemem.

Y zamiast Z – zmiana układu klawiatury

Mniej doświadczeni użytkownicy potrafią natknąć się na problem, który mylnie identyfikują jako krytyczne uszkodzenie klawiatury. Objawy są nader dziwne: nasza klawiatura wprowadza Y zamiast Z, tracimy możliwość wprowadzania polskich znaków diakrytycznych, a znaki specjalne zostają wymieszane – przestają być przypisane do swoich klawiszy. Czy w związku z tym doszło do jakiegoś nietypowego błędu, który sprawił, że nasze urządzenie nadaje się do kosza?

Skądże! Powodem tego dziwnego zachowania ze strony klawiatury jest zmiana jej układu. Należy przez to rozumieć, że choć fizycznie klawiatura pozostaje taka sama, to nasz system zaczyna ją odczytywać w inny sposób. Układem, który wykorzystujemy na co dzień, jest QWERTY, jednak może dojść do jego zmiany np. na QWERTZ lub każdy inny (na świecie jest ich multum).

brak polskich znaków - klawiatura laptopa
Klawiatura laptopa może również odmówić posłuszeństwa

Wprowadzanie Y zamiast Z jest najczęstszym dowodem zmiany układu klawiatury. W celu przywrócenia jej do poprzedniego stanu (a więc do QWERTY), najczęściej wystarczy wciśnięcie kombinacji klawiszy lewy Alt + Shift. Jeżeli Twój Windows wyświetla aktywny język na pasku zadań (po lewej od zegara), możesz z łatwością sprawdzić jaki układ jest obecnie aktywny. Co więcej, klikając wyświetlane litery (inne niż POL/PL) możemy dokonać wyboru języka polskiego z menu wyboru.

Przypadkowe naciśnięcie kombinacji lewy Alt + Shift jest głównym powodem zmiany układu klawiatury. Jeżeli doświadczasz tego nader często, dobrym rozwiązaniem będzie dezaktywacja tego skrótu. Jak tego dokonać?

  1. Uruchom Menu Start, następnie przejdź do Ustawień,
  2. Wybierz Czas i język, z listy wybierz Język i przejdź do Klawiatury,
  3. Wybierz Klawisze dostępu języka,
  4. Wybierz Zmień sekwencję klawiszy i zaznacz pole Nieprzypisane. To rozwiąże problem przypadkowego zmieniania układu klawiatury.

Sprawdź też: TKL, 60% czy pełny wymiar – jaka klawiatura jest najlepsza dla Ciebie

Brak wybranych polskich znaków na klawiaturze

Niekiedy bywa również tak, że jesteśmy w stanie wprowadzić tylko część wybranych polskich znaków. Co może być przyczyną tego, że nie działa np. Ą lub jakikolwiek inny polski znak? Chcąc wprowadzić wspomniany wyżej znak, musimy nacisnąć kombinację prawy Alt + A. Możliwość ta jednak może zostać zablokowana przez wybrane oprogramowanie, które działa w tle i korzysta z tego samego skrótu klawiszowego. W takim przypadku możliwość wprowadzenia polskiego znaku zostanie zablokowana.

Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że wszystkie inne polskie znaki funkcjonują poprawnie. Ograniczając liczbę potencjalnych błędów, będziemy mieć pewność, które klawisze są obecnie nieaktywne przez przypisane do nich skróty klawiszowe. Jak jednak zlokalizować to, który program może wywoływać usterkę? Czy oznacza to mozolne przedzieranie się przez wszystkie zainstalowane programy? Na szczęście nie.

Klawiatura gamingowa
Gamingowe klawiatury posiadają specjalne funkcje, które uniemożliwiają niezamierzone przerwanie rozgrywki w grze. Niekiedy bywają one źródłem problemów podczas wpisywania polskich znaków

W takim przypadku można posłużyć się jednym z wielu darmowych programów, które pomagają w lokalizacji skrótów klawiszowych. Program tego rodzaju umożliwia podpatrzenie, jaka inna aplikacja wykorzystuje dany skrót – w ten sposób możemy znaleźć winowajcę i dezaktywować skrót. Po zrobieniu tego nasza klawiatura powinna być ponownie w stanie korzystać ze wszystkich polskich znaków.

Tryb pracy klawiatury

Przypadek ten dotyczy w szczególności klawiatur gamingowych. Dlaczego akurat ich? Jest to związane z tym, że urządzenia tego rodzaju mogą celowo blokować działanie wybranych skrótów klawiszowych na nawet samych klawiszy. Zabieg ten eliminuje ryzyko przypadkowego zminimalizowania gry do paska lub jej wyłączenia. Przykładowo tryb gry uniemożliwi korzystanie z kombinacji Alt + F4 lub dezaktywuje przycisk Windows, tak by jego przypadkowe włączenie nie zminimalizowało gry.

Sprawdź też: Zalana klawiatura – jak postępować w przypadku zalanej klawiatury?

Niekiedy jednak po skończonej rozgrywce klawiatura może pozostawać cały czas w trybie grania. W wielu przypadkach chęć skorzystania ze skrótu klawiszowego do wprowadzenia polskiego znaku może być odczytana jako próba zminimalizowania gry. Wtedy software klawiatury uniemożliwi odczytanie go przez klawiaturę, co poskutkuje tym, że pożądana litera nie zostanie wprowadzona. W takim przypadku należy upewnić się, czy konkretny tryb, który ogranicza naszą klawiaturę, nie został przypadkiem włączony. Najczęściej dowiedzieć się tego możemy w oprogramowaniu dedykowanemu danemu modelowi klawiatury.

brak polskich znaków - przycisk Fn
Przycisk funkcyjny Fn na klawiaturze laptopa

Pojawianie się cyfr zamiast liter

Ten przypadek dotyczy w zasadzie jedynie laptopów. Urządzenia te są zazwyczaj zbyt małe, aby mogłyby być wyposażone w sekcję numeryczną (popularny numpad). Aktywacja klawisza funkcyjnego Fn może sprawić w ich przypadku, że na naszym ekranie w wyrazach zaczną pojawiać się cyfry. Skąd się to bierze?

Klawisz funkcyjny sprawia, że część klawiszy na prawej sekcji klawiatury staje się zamiennikiem nieobecnej klawiatury numerycznej. Umożliwia ona wprowadzanie cyfr, które zostają przypisane do wybranych klawiszy laptopa. W celu przywrócenia urządzenia do pożądanego działania należy odblokować klawisz Fn. By tego dokonać, zapoznaj się z posiadanym modelem, ponieważ w tej kwestii nie ma jednej, konkretnej metody. Pożądany skrót klawiszowy, który odblokuje Fn, różni się w zależności od producenta.

Sprawdź też: Scroll lock, czyli ta trzecia lampka na klawiaturze – do czego służy?

Jeśli borykasz się z problemem braku polskich znaków diakrytycznych, nie musisz się niczym martwić. To bardzo łatwy do naprawienia problem – teraz już wiesz, jak sobie z nim poradzić.

48
44

Podziel się:

Komentarze (23)

No i co geniusze, zrobilem tak, jak napisaliscie (a w zasadzie robic nie musialem, bo ustawione jest wlasciwie) i nic: jak znakow nie bylo, tak nie ma. Do wczoraj byly, ale sie zmyly.

Faktycznie, język przestawiony był na angielski na pasku zadań ( gapcio ze mnie ). Jedno kliknięcie i wszystko działa. Mega dziękuję autorom za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *