Poradniki

30.12.2022 13:26

Nie mam polskich znaków – podajemy rozwiązanie problemu

Komputery Peryferia Zrób to sam
37
29
14
37
29

Brak polskich znaków może być problematyczny. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego znaki diakrytyczne znikają i jak w łatwy sposób przywrócić polskie znaki. Dowiedz się, jak rozwiązać ten problem i wpisywać polskie znaki na swojej klawiaturze.

Brak polskich znaków – powody

Niekiedy zdarza się, że za pomocą klawiatury nie można wpisać polskich znaków, takich jak ą, ę, ć czy ź. Mimo wciskania klawisza Alt i odpowiedniej litery, system nie reaguje. Powodem tej sytuacji najczęściej jest zmiana języka klawiatury. Czasami zdarza się, że użytkownicy zmieniają domyślny język niechcący, co skutkuje brakiem polskich znaków diakrytycznych. Są na to jednak łatwe rozwiązania.

brak polskich znaków
Brak polskich znaków na polskiej klawiaturze może być bardzo irytującym problemem

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze?

By przywrócić polskie znaki na klawiaturze, można skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich to zmiana języka klawiatury na pasku zadań u dołu ekranu. W prawym dolnym rogu powinien znajdować się napis POL. Jeśli widzisz jednak skrót ENG, kliknij go i przełącz język na polski.

Drugi sposób to zmiana języka w ustawieniach. Wejdź w Ustawienia na komputerze, wybierz Czas i język, następnie kliknij Język, a później Klawiatura. Teraz z listy możesz wybrać język polski. Jeśli nie ma takiej opcji, kliknij Wstecz i Dodaj język. Zainstaluj język polski i ustaw go jako domyślny w sekcji Klawiatura.

Jeśli borykasz się z problemem braku polskich znaków diakrytycznych, nie musisz się niczym martwić. To bardzo łatwy do naprawienia problem. Teraz już wiesz, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze, czyli jak zmienić język klawiatury. Daj znać w komentarzu, czy nasza instrukcja okazała się pomocna.

KODY RABATOWE MORELE PC
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Sprawdź też: Zablokowana klawiatura – jak ją odblokować? Naprawa niedziałającej klawiatury

37
29

Podziel się:

Komentarze (14)

Język Polski, klawiatura programisty. Jak wciskam tyldę i literę to znak wskakuje, ale nie reaguje na trzymanie ALT.
I tak, zanim kto spyta, system tego alta widzi bo na testerze wykrywa naciśnięcie przycisku i w angielskim układzie otwiera menu kontekstowe.
Eh po prostu spróbuję zrestartować komputer 😛

Dalej nie mam polskich znakow mimo ustawienia na polski, chociaz i tak byl ustawiony. Na klawiaturze ekranowej tez nie wchodzi

Nie mam tylko małej litery „ę” z klawiatury programisty z prawego ALTu i lewego CTRL+ALT. Ciekawe że ~e wyświetla tą literę ale to niewygodne. Prawy ALT+SHIFT+e wyświetla prawidłowo litere „Ę”

Najczęstszym problemem jest to, że języki polskie są DWA. 1 Maszynistki (214); 2 Programisty. W artykule przemilczano ten fakt. 1 po prawej stronie litery P: żńśćóź; L: łŁąę i zmienia się układ klawszy dodatkowych oraz liter ZY. 2 to ma być prawy alt, który jest odpowiednikiem lewego alt+ctrl lub ~i znak. Jeśli w panelu sterowania-czcionki nie ma polskiej czcionki to komputer jej nie wymyśli – bo nie chodził do pierwszej klasy. Komputer ładuje wszystkie czcionki tylko przy starcie systemu,ale tylko te które są zaznaczone do załadowania. Jakie wersje czcionek są załadowane możecie sprawdzić np. w Tablicy Znaków. Proponuję ładne polskie czcionki „Elementarz” czy też „Koalapl” kojarzące się z pismem szkolnym

Całkowicie nieprzydatny tekst. Taki problem to może każdy usunąć, ale rozwiązania bardziej skomplikowanych problemów z polskim znakami, to już nie podano.

niestety nie pomogło. na pasku mogę tylko wybierać między róźnymi wersjami języka angielskiego, polskiego nie ma. w związku z tym nie mogę wpisać hasła z ść i uruchomić kompa. resetować hasła nie mogę, bo adminem w win365 jest prezes osobiście.

Po naciśnięciu alt i c nie mam znaku diaktrycznego c, lecz otwiera się nowa karta chrome kombinowałem naa wszstkie strony, problem jest taki sam na stacjonarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.