Scroll lock

Poradniki

15.03.2023 12:46

Scroll lock, czyli ta trzecia lampka na klawiaturze – do czego służy?

Gadżety Komputery Peryferia
40
1
0
40
1

Klawiatura komputerowa posiada wiele ciekawych funkcji i skrótów. Do czego służą klawisze Num lock i Caps lock, większość z Was pewnie wie. Ten trzeci, czyli Scroll lock, to wciąż dla wielu tajemnica. Wyjaśniamy, do czego służy i kiedy go stosować.

Lampki na klawiaturze – Num lock, Caps lock i Scroll lock

Najpopularniejszym układem klawiatury, z jakim każdy ma do czynienia, to QWERTY, którego nazwa wzięła się od pierwszych sześciu liter klawiatury. Można na niej wyróżnić poszczególne grupy klawiszy:

  • alfanumeryczne – litery, cyfry i znaki interpunkcyjne,
  • numeryczne – cyfry po prawej stronie klawiatury, które ułożone są na wzór kalkulatora,
  • specjalne – klawisze znajdujące się po lewej i prawej stronie klawiszy alfanumerycznych (CTRL, ALT, WinKey, Tab, Enter, Esc, Shift, Backspace, Fn),
  • sterujące – klawisze z prawej strony klawiatury (strzałki, Insert, Delete, Home, End, Page Up i Page Down),
  • funkcyjne – klawisze od F1 do F12 znajdujące się na górze układu klawiatury.

W klasycznych klawiaturach z trzema diodami, lampki nad klawiszami numerycznymi przypisane są po kolei do: Num locka, Caps locka i Scroll locka. Gdy któraś świeci, oznacza to, że dana funkcja jest aktywna.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Num lock

Klawisz Num Lock znajduje się w strefie grupy klawiszy numerycznych. Odpowiada on za to, w jaki sposób będą działać klawisze z cyframi: 2, 4, 6 i 8, na których najczęściej są także przedstawione strzałki. Po wciśnięciu Num Lock zapali się dioda, która sygnalizuje brak możliwości korzystania z klawiszy cyfr. Funkcja ta umożliwia za to poruszanie się po stronie internetowej czy w dokumentach za pomocą przesunięcia strony w górę, w dół lub na boki. By ponownie korzystać z cyfr, jeszcze raz naciśnij klawisz Num lock.

Caps lock

Znajduje się w grupie klawiszy alfanumerycznych. Po włączeniu funkcji Caps locka zapali się mała dioda, która informuje o tym, że możliwe jest pisanie tylko wielkimi literami. Po ponownym wciśnięciu wpisywane litery znowu będą automatycznie rejestrowane jako małe.

Sprawdź też: Zablokowana klawiatura – jak ją odblokować?

Scroll lock

Trzecia dioda znajdująca się nad grupą klawiszy numerycznych jest przeznaczona dla klawisza Scroll lock. Powstał on dla komputera IBM PC, którego premiera miała miejsce w latach 80., kiedy klawisz ten spełniał ważną funkcję. Dzisiaj natomiast większość osób nie zdaje sobie sprawy, do czego służy Scroll lock. Poniżej odpowiadamy na pytania związane z tajemniczym przyciskiem na klawiaturze.

Do czego służy klawisz Scroll lock?

Dawniej Scroll lock był przydatny, ponieważ systemy operacyjne opierały się tylko na dokumentach tekstowych. Sterowanie odbywało się jedynie poprzez klawiaturę, a współczesnych myszek jeszcze nie było. Scroll lock pomagał przy sprawdzaniu długich tekstów i decydował o tym, jaką funkcję będą spełniały przyciski sterujące. Po jego włączeniu, za pomocą klawiszy strzałek możliwe było przewijanie strony. Po wyłączeniu funkcji strzałki działały jako kursor w tekście.

Scroll lock
Dawniej, scroll lock był bardzo przydatnym klawiszem. Obecnie jego funkcja jest marginalna – to jeden z najrzadziej używanych przycisków na naszej klawiaturze.

Gdzie znaleźć klawisz Scroll lock?

Scroll lock znajduje się w grupie klawiszy sterujących nad strzałkami. Zazwyczaj umiejscowiony jest między przyciskiem Print Screen a Pause Break. W różnych klawiaturach może dzielić miejsce z funkcją Home. W tym wypadku, aby skorzystać z funkcji Scroll locka, należy najpierw nacisnąć klawisz Fn i jednocześnie wcisnąć także Scroll lock. Aby upewnić się, czy udało Ci się włączyć wybraną funkcję, możesz sprawdzić, czy dioda Scroll locka się zapaliła – jeśli tak, to możesz korzystać z jego funkcji.

Kiedy stosować Scroll lock?

Obecnie wiele programów nie obsługuje funkcji Scroll locka, choć znajdą się również takie, które nie ignorują blokady przewijania. Z najbardziej znanych programów, gdzie można korzystać ze specjalnego klawisza, jest Microsoft Excel, gdzie za jakiego pomocą możesz decydować, jak będą funkcjonować strzałki. Nie jest to natomiast popularny zabieg ze względu na wygodne korzystanie z myszki komputerowej, która znacznie przyspiesza pracę.

Korzystanie ze Scroll locka nie jest powszechne, czy też niezbędne jak dawniej. Jednak klawisz nie musi być zbyteczny. Dzięki nowoczesnej technologii w komputerze możesz zmienić przeznaczenie funkcji klawisza Scroll lock na dowolny, wybrany przez siebie skrót.

Sprawdź też: Zalana klawiatura – jak postępować w przypadku zalanej klawiatury?

40
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *