Wielu z nas doświadczyło tego przynajmniej raz — chwila nieuwagi, roztargnienie i nasza klawiatura zostaje poddana niekontrolowanej kąpieli. Jak należy postępować w takim przypadku? Co robić a czego unikać? Podpowiadamy.
Woda i elektryczność to zawsze złe połączenie. Nie inaczej jest z klawiaturami, które w swoim wnętrzu posiadają płytkę obwodu drukowanego, szczególnie narażoną na wszelką wilgoć. Postępowanie w przypadku wylania płynu na klawiaturę jest uzależnione w głównej mierze od rodzaju płynu jaki nieopatrznie wylądował na urządzeniu. Tak jak sama czysta woda nie stanowi poważnego problemu, tak każdy inny napój z cukrem będzie dużym zagrożeniem dla funkcjonowania klawiatury.
Zalana klawiatura membranowa lub mechaniczna a jej czyszczenie
Postarajmy się jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj klawiatury jest łatwiejszy do wyczyszczenia — klawiatura membranowa czy klawiatura mechaniczna? Ten pierwszy rodzaj jest na ogół tańszy i gorzej radzi sobie z wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, w tym także płynami. Mechaniczne klawiatury to droższa opcja, ale także bezpieczniejsza — niektórzy użytkownicy poddają je nawet pełnym kąpielom w letniej wodzie, jednak z uwagi na ryzyko nie będziemy polecać tu tej metody.
Najlepiej byłoby po prostu unikać picia i spożywania pokarmu w bliskim położeniu klawiatury, jednak sam z doświadczenia wiem, że dobrze jest umilić sobie pracę/rozrywkę szklanką ulubionego napoju — zwłaszcza w upalne dni, takie jak teraz. Załóżmy jednak czysto hipotetycznie, że nasza klawiatura została zalana. Jakie kroki powinniśmy podjąć?
Zalana klawiatura — odłączenie zasilania
Pierwszą i najważniejszą czynnością, bez względu na rodzaj klawiatury bądź wylanego płynu, jest odcięcie dopływu prądu do urządzenia. Im szybciej — tym lepiej. Zabieg ten pozwoli zminimalizować ryzyko poważniejszego uszkodzenia klawiatury. Niezależnie czy to klawiatura laptopa, czy klawiatura bezprzewodowa — jak najprędzej odłącz ją od sieci lub wyjmij z niej baterie.
Sprawdź: Jak zrobić screena na komputerze – różne metody
Odwróć klawiaturę do góry nogami
Ustawienie urządzenia w takiej pozycji pozwoli pozbyć się nadmiaru wody przy użyciu siły grawitacji. Uniemożliwi to także dalsze wnikanie płynu w głąb urządzenia. Na jak długo należy zostawić ją w takiej pozycji? Im dłużej, tym lepiej – 12 godzin to minimum, pełna doba będzie idealnym rozwiązaniem.
Rozebranie zalanej klawiatury
Jeśli zalaliśmy naszą klawiaturę czymś innym niż wodą, czeka nas zdecydowanie więcej pracy. Jeśli klawisze „kleją się” przy wciskaniu lub nie odskakują wcale do pozycji spoczynkowej to znak, że po częściowym wyschnięciu, trzeba będzie rozebrać urządzenie. Wszystko w celu oceny zalanej części oraz pozbycia się resztek wilgoci i zabrudzeń, które mogły pozostać wewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest sfotografowanie rozkładu klawiszy przed przystąpieniem do działania. Oszczędzi to czas i sprawi, że klawisze nie zostaną pomylone przy ponownym składaniu.
Sprawdź: Zablokowana klawiatura – jak ją odblokować? Naprawa niedziałającej klawiatury
Jeśli producent dołączył specjalny klucz do wyciągania klawiszy z klawiatury, będzie on bardzo pomocny. Rzecz jasna, możesz ograniczyć się tylko do sekcji, która została zalana, jednak rekomendowałbym całkowite rozebranie urządzenia, ocenienie uszkodzeń i dokładne wyczyszczenia. Następnie zdemontowane klawisze przemyj w misce z ciepłą wodą wypełnioną lekkim detergentem (należy pamiętać o umiarze). Po wstępnym umyciu uważnie zbadaj klawisze, wszelkie pozostałe zabrudzenia możesz usunąć ścierką z mikrofibry nasączoną specjalnym środkiem czyszczącym (na bazie alkoholu izopropylowego — środek ten nie przewodzi prądu i szybko odparowuje, czyni go to doskonały, preparatem do czyszczenia elektroniki). Inne trudno dostępne miejsca można spróbować delikatnie oczyścić wacikami kosmetycznymi, uprzednio nasączonymi cleanerem.
Po umyciu pozostaw klawisze do wyschnięcia, rozłożone np. na ścierce. Im dłużej potrwa suszenie, tym lepiej — nie chcemy przecież ponownie doprowadzić do pojawienia się wilgoci w urządzeniu.
Czego należy unikać w przypadku ratowania zalanej klawiatury?
W internecie znaleźć można informacje przydatne i te niekoniecznie. Do tego drugiego rodzaju z pewnością należy metoda z ryżem. Chodzi o to, jakoby urządzenie elektroniczne zasypane nasionami ryżu miało pozbyć się skuteczniej wilgoci ze swojego wnętrza. Ryż rzeczywiście wchłania ją, jednak pamiętajmy, że także pęcznieje i zaczyna kleić się. Zabieg ten przyniósłby zatem więcej szkód, a usunięcie rozmokniętego ryżu tylko dodałoby nam pracy. Unikajmy tej metody jak ognia.
Drugim czynnikiem, który powinien zostać pominięty w trakcie czyszczenia, są wszelkiego rodzaju ręczniki papierowe, chusteczki etc. Nasiąknięte wodą mają tendencję do rwania się. Rozmoczony papier może więc łatwo osadzić się w zakamarkach naszej klawiatury, doprowadzając do sytuacji, w której obróci się to przeciwko nam. Do odprowadzenia wilgoci wybierajmy materiał, który nie ulega porwaniu, ani nie zostawia wyraźnych „kłaczków” – godnym polecenia są wszelkie ściereczki z mikrofibry.
Zalanie klawiatury w laptopie
Rozlanie płynu na klawiaturę laptopa to najgorszy możliwy scenariusz. Od klawiatury zewnętrznej różni się to ryzykiem zalania podzespołów laptopa, co w konsekwencji może całkowicie zniszczyć naszą maszynę. Załóżmy jednak, że doszło do najgorszego i nasz laptop został zalany – co robić?
Jak było już mówione, jak najprędzej odłączamy go od sieci i wyjmujemy baterię. Tutaj liczy się każda sekunda, zatem robimy to w pełnym pośpiechu. W sieci możemy spotkać się także z radą, aby następnie przytrzymać guzik zasilania przez kilka sekund – ma to doprowadzić do rozładowania resztek zasobów energii elektrycznej, która mogłaby znajdować się w podzespołach laptopa. Nawet jeśli nie tyczy się to każdego modelu, zastosowanie tego sposobu nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
Jeśli wylaliśmy duże ilości płynu, staramy się zebrać nadmiar za pomocą ściereczki. Następne kroki będą jednak zależne od kilku czynników i musimy je przemyśleć, zanim przystąpimy do działania. Chodzi o rodzaj laptopa, wieku naszego modelu oraz tego jak czujemy się z konieczności ingerencji w podzespoły naszego sprzętu. Zdjęcie klawiatury laptopa wymaga pewnej dozy wiedzy, jednak wszelkie poradniki dostępne są w sieci — z ich pomocą możemy podjąć się tego zadania na własną rękę.
Może Cię zainteresować: Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie? Poradnik dla zielonych
Po demontażu klawiatury oceniamy skalę „zniszczeń”. Tak jak z klawiaturą zewnętrzną — woda to pół biedy. Jeśli potrafimy się dostać pod klawiaturę, powinniśmy być w stanie dokonać czyszczenia na własną rękę. Niestety, wszelkie inne rodzaje płynów, zwłaszcza te z cukrem mogą wymagać interwencji specjalisty i bardzo dokładnego czyszczenia. Jednakże nawet to nie jest gwarancją sukcesu.
Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności, możemy wyjąć podzespoły takie jak kości RAM czy dysk. Dostęp nie powinien być utrudniony, jednak pamiętajmy uprzednio o zrobieniu zdjęcia — będzie to pomocne przy ponownym montażu. Zbieramy wszelki nadmiar wody, osuszamy miejsca, w których wilgoć jest widoczna — w tym przypadku nie stosujemy metody wycierania. Delikatne zbieramy wilgoć, przyciskając materiał i pozwalając się wchłonąć wodzie. Pamiętajmy także o samej klawiaturze i oczyszczeniu jej z wilgoci.
Wszelkie komponenty wraz z rozebranym laptopem pozostawiamy do wyschnięcia. Ostrożności nigdy za wiele — dlatego najlepiej na dwie doby. Lepiej jest mieć 100% pewności przed ponownym podpięciem sprzętu do elektryczności.
Należy jeszcze zaznaczyć jedną rzecz, dotyczącą czasu, który zamierzamy przeznaczyć na wyschnięcie — robimy to tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni tego, że w środku nie zostały żadne wilgotne miejsca. Jeśli nie mamy tej pewności, lub sądzimy, że napój z pewnością przedostał się głębiej — musimy natychmiast zasięgnąć pomocy serwisu (głównie będzie to mieć miejsce w przypadku zalanego laptopa). Z czasem podzespoły mogą zacząć korodować, czego skutki odczujemy dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach.
Podsumowując, jeśli nasz laptop przyjął za dużo płynu, bądź nie jesteśmy pewni swoich umiejętności — najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Specjalista będzie w stanie ocenić stopień uszkodzeń a jego osąd sytuacji może być bardzo pomocny.
Zalana klawiatura to loteria — choć taka z dużymi szansami na powodzenie (w przypadku klawiatur zewnętrznych). Jeśli po zastosowaniu tych porad, nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa, bądź reaguje w sposób nieodpowiedni na komendy, trzeba niestety pogodzić się z faktem, że uszkodzenia są zbyt poważne.
Dzień dobry, Wszystko super, tylko brakuje mi jak ustawić gumowe kapelusze na mapie pod przyciskami klawiatury, mam wrażenie, że brakuje mi kilku, więc niektóre klawisze nie mają wszystkich, w tym spacja, inaczej ciężko chodzi, teraz mam dobrze ustawioną, z kolei zamiast enter pojawia się ukośnik \\\\\\\\\\ , i to gdziekolwiek na niego kliknę, czyli jeszcze gorzej poprawiłam, on ma chyba 3 gumowe kapelusze, ale wtedy ciezko chodzi, dałam mu dwa ale pewnie w złym miejscu choć na zaznaczonych punktach. Ile razy mam jeszcze rozkręcać klawiaturę? czemu nikt nie wrzuci zdjęcia z kapeluszami? 😉 Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam