komputer sprawdzanie wydajności

Poradniki

20.02.2023 15:38

Jak zmierzyć wydajność komputera w grach? Licznik FPS to podstawa

Gry Komputery Programy i aplikacje
22
1
0
22
1

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o wydajności Twojego komputera? Sprawdzić, jak posiadana konfiguracja sprawdza się w grach? Licznik FPS pomoże sprawdzić, czy już czas na modernizację komputera.

Im więcej klatek na sekundę tym lepiej. Licznik FPS powie Ci prawdę

Zdarzyło Ci się kiedyś grać w jedną z nowszych produkcji i czuć, że coś jest nie tak? Coś, co sprawia, że pomimo świetnej grafiki, dobrze napisanej fabuły, i klimatycznej muzyki, gra nie daje aż takiej radości. Jeśli tak, to pewnie spotkałeś się z problemem, który dotknął prawie każdego gracza – spadki FPS-ów. Liczba klatek na sekundę wpływa na płynność rozgrywki, dlatego zwykle należy próbować wycisnąć ich jak najwięcej z podzespołów komputera.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Najprostszym rozwiązaniem problemu z niskimi FPS-ami jest ulepszenie jakości podzespołów PC. Stary sprzęt nie jest po prostu wystarczająco mocny do udźwignięcia wymagań najnowszych gier. Zakup dobrej karty graficznej, czy nawet zwiększenie pamięci RAM może znacznie pomóc w upłynnieniu rozgrywki. Poza kosztownym odświeżeniem wnętrza komputera istnieją także inne, tańsze, sposoby na zwiększenie liczby klatek na sekundę jest działanie wewnątrz systemu komputera.

Przede wszystkim, niewielu graczy pamięta o częstym aktualizowaniu oprogramowania, przez co mogą spotykać dropy FPS-ów. Warto cyklicznie sprawdzać aktualność sterowników, ponieważ często mają duży wpływ na użycie mocy obliczeniowej komputera. Oprócz szukania najnowszej wersji systemów większość PCtowców zapomina także o wyłączaniu aplikacji działających w tle. Każdy włączony program zajmuje miejsce w pamięci RAM i wymaga oddzielnego procesu, co może znacznie obciążyć procesor. Poza tym odpowiednie ustawienia graficzne wewnątrz gry także pomogą w wyciśnięciu maksymalnej liczby klatek na sekundę. Jednak o czym tak naprawdę świadczy FPS i ich ilość?

Sprawdź też: Test komputera – jakie masz podzespoły? Sprawdź wydajność i temperaturę swojego komputera

Co oznacza liczba FPS?

Tak jak napisaliśmy wyżej, liczba FPS wpływa na płynność gry. Gamerzy zwykle celują w co najmniej 60 stałych klatek na sekundę. Oczywiście najmocniejsze PC potrafią osiągać wynik dziesięciokrotnie, czy nawet dwudziestokrotnie większy, jednak każda wartość przekraczająca 75 nie będzie widocznie zauważalna. Dzieje się tak, ponieważ, według badań z 2014, ludzki mózg rejestruje obraz wyświetlany zaledwie przez 13 milisekund, czyli mniej więcej 75 FPS-ów.

Mówiąc wprost: liczba klatek na sekundę oznacza, ile obrazów zostanie wyświetlonych w czasie własnie sekundy. Jeśli twój PC jest w stanie utrzymać stały wynik oscylujący w podanych wyżej granicach, możesz cieszyć się płynną rozgrywką, bez widocznych „ścinek” i „zawiech”. Pewnie zastanawiasz się teraz: ciekawe ile mam FPS w grach? Nie jesteś pierwszym, który zadał sobie to pytanie. Miliony graczy na świecie codziennie kontrolują wskaźnik klatek na sekundę. Jak sprawdzić FPS?

komputer call of duty
Wiele popularnych gier ma własny, wbudowany licznik klatek na sekundę

Jak zmierzyć FPS?

Często biblioteki z grami (np. Steam) same wychodzą z odpowiedzią na pytanie „jak mierzyć FPS”. W opcjach aplikacji Gabe’a Newell’a znajdziemy wbudowany licznik FPS. Wystarczy w zakładce Ustawienia wejść w rubrykę „W grze”, w których wystarczy wybrać miejsce wyświetlania liczby klatek na sekundę. Oczywiście, nie zawsze produkcja, w której chcemy sprawdzić ten wynik, będzie dostępna na Steam. Jak zmierzyć FPS w tym przypadku?

Należy wtedy zaopatrzyć się w zewnętrzny program do liczenia FPS. Aplikacja tego typu działa w tle, jednak zapełnia pamięć procesora w najmniejszym możliwym stopniu. Oprócz wyświetlania licznika klatek na sekundę, niejeden program do FPS wspomaga pracę komputera, umożliwiając uzyskanie jeszcze lepszego wyniku. Spośród wielu aplikacji, trzeba jednak wybrać te jedną. Jaki jest najlepszy program do liczenia FPS?

Polecane liczniki FPS:

Fraps

Prawdziwy ojciec chrzestny wszystkich mierników klatek na sekundę, uznawany przez wielu graczy za najlepszy program do liczenia FPS. Fraps miał swoją premierę w sierpniu 1999 roku. Od ponad 22 lat program jest udoskonalany i przystosowywany do coraz to nowszych wersji Direct’a i OpenGL. Swoją popularność zawdzięcza przejrzystemu designowi, przez co w szybki sposób nauczysz się go obsługiwać. Licznik FPS poza swoją główną funkcją pozwala użytkownikom wykonywać różne benchmarki oraz nagrywać ekran.

GeForce Experience licznik fps
Prawdopodobnie najwygodniejszy dla wszystkich posiadaczy kart graficznych GeForce będzie licznik FPS uruchamiany z poziomu oprogramowania NVIDIA GeForce Experience

GeForce Experience

Jeśli jesteś posiadaczem karty graficznej z serii GeForce, powinieneś koniecznie pobrać ten program. Oprócz licznika FPS i nagrywania rozgrywki Experience powiadamia użytkownika o najnowszych sterownikach i umożliwia ich pobranie. Właściciele kart Nvidia zalewają internet komentarzami typu: jest to najlepszy program – FPS nigdy nie były liczone tak dobrze! Trudno się z nimi nie zgodzić, GeForce Experience to naprawdę świetny program.

MSI Afterburner

Jest to licznik FPS przeznaczony dla użytkowników o dość zaawansowanych potrzebach. Już po pierwszym rzucie oka na interfejs widać, że nie jest to aplikacja dla każdego. Zamiast przejrzystego designu MSI postawiło na mnogość funkcji. Afterburner potrafi zadbać o monitorowanie procesora, overclocking GPU, benchmarki, nagrywanie ekranu i jeszcze wiele innych.

Kontrolowanie licznika FPS w pełni pozwoli zdiagnozować problemy z płynnością gry. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś spadków klatek, koniecznie wybierz jeden z powyższych programów. W końcu każdy powinien czerpać pełną satysfakcję z gameplayu!

Sprawdź też: Wymagania sprzętowe i systemowe – co to dokładnie jest?

22
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *