Technologia

01.06.2021 20:06

Test komputera – jakie masz podzespoły? Sprawdź wydajność i temperaturę swojego komputera

Komputery Podzespoły Zrób to sam
15
6
0
15
6

Jak sprawdzić wydajność i temperaturę komputera z Windows 10? Jak odczytać wynik testu syntetycznego? Darmowy test wydajności komputera pozwala na sprawną diagnostykę pracy podzespołów. Podpowiadamy, jakich benchmarków szukać i jak ich użyć.

Test komputera – co to daje? Jak sprawdzić podzespoły komputera?

Test wydajności i temperatury komputera pozwala sprawdzić kondycję podzespołów i zdiagnozować działanie urządzenia. Dzięki zweryfikowaniu parametrów poszczególnych komponentów dowiesz się, czy funkcjonują one poprawnie, nie przegrzewają się i czy przy długotrwałej pracy sprzęt nie traci stabilności. Benchmark komputera (test wydajności) wskaże Ci, czy poszczególne jego elementy działają prawidłowo i pomoże w weryfikacji problemów sprzętowych.

Dokonanie ewaluacji działania komputera jest możliwe z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu programów. Większość z nich sprawdza wydajność poszczególnych komponentów, jednak możesz je wykonywać jednocześnie, dzięki czemu sprawnie porównasz sprawność wybranych podzespołów przy obciążeniu i podczas pracy wspólnej. Często potrzeba kilku programów, ponieważ są one tworzone zadaniowo i dotyczą konkretnego komponentu, np. karty graficznej lub procesora. Istnieją jednak benchmarki całościowe, które dają możliwość podglądu pracy całego urządzenia. Taki zabieg z pewnością pomoże Ci wykryć ewentualne nieprawidłowości i usprawni diagnostykę problemów technicznych peceta. Często zdarza się, że jeden nieprawidłowo działający komponent wpływa na pogorszenie pracy całego komputera – warto sprawdzić stan poszczególnych podzespołów, aby uniknąć awarii.

Możesz też wykorzystać aplikacje testujące do monitorowania pracy Twojego PC po zmianie jednego bądź kilku komponentów. Dzięki temu dowiesz się, czy faktycznie poprawiają one wydajność urządzenia i sprawdzisz, jak radzą sobie z długotrwałym obciążeniem. Jak wykonać test sprawności podzespołów? Podpowiadamy, czego szukać i jak skorzystać z aplikacji benchmarkowych.

Benchmark test komputera

Test komputera online – sprawdzanie wydajności w przeglądarce

Weryfikacja pracy podzespołów Twojego urządzenia może przebiec bez instalowania programów – w Internecie znajdziesz kilka przeglądarkowych testów wydajności czy temperatury komputera. Najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną aplikacją webową do diagnostyki komponentów jest BaseMark 3.0, którą wykorzystasz zarówno do sprawdzenia sprawności PC, jak i smartfona.

Większość testów komputera online wymaga jednak instalowania dodatkowego oprogramowania pomocniczego, które będziesz musiał pobrać, aby ocenić działanie podzespołów. Warto zatem rozważyć użycie programów desktopowych.

Benchmarki – najlepsze programy do testowania wydajności pod Windows 10

Wykonanie testu obciążeniowego komputera to przedsięwzięcie, które wymaga odrobiny cierpliwości – program, który przeprowadzi test komputera, będzie weryfikował działanie podzespołów przez dłuższą chwilę.  Który program wybrać? Jak sprawdzić wydajność komputera z Windows 10? Pomagamy w wyborze najlepszego programu do testowania komputera i przedstawiamy listę niezawodnych benchmarków, które ułatwią Ci zadanie.

PCMark 10 – całościowy benchmark podzespołów

Program PCMark 10 popularnie wykorzystuje się jako test komputerów do gier, jednak z racji tego, że pozwala na poznanie ogólnej specyfikacji urządzenia, sprawdza się także do weryfikacji działania systemu operacyjnego albo też wybranych aplikacji. Z PCMark 10 łatwo sprawdzisz wydajność komputera z Windows 10. Wersja Basic programu jest całkowicie darmowa.

Prime95 – sprawdza stabilność komputera

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak zachowa się Twój PC pod wysokim obciążeniem, użyj programu Prime95. Pomaga weryfikować parametry podzespołów, w tym temperaturę i stabilność procesora czy RAM. Prime95 sprawdza komputery na systemach Windows, Linux i MacOS X.

OCCT 4.5.1. – test stabilności podzespołów

Poprzez stress test komputera program OCCT 4.5.1. sprawdzi temperatury i pracę podzespołów Twojego komputera przy maksymalnych obciążeniach. Wyniki testów pokazywane są w formie wykresów z zapisem taktowania, temperatur, natężeń i innych parametrów. Benchmark komputera z OCCT 4.5.1. daje miarodajny wynik po porównaniu wartości danych z testów adekwatnych urządzeń

Jeżeli zależy Ci na sprawdzeniu pracy pojedynczych komponentów urządzenia, polecamy programy o zawężonym spektrum testów – dedykowane konkretnym podzespołom. Jak wykonać sprecyzowane benchmarki komputera z Windows 10? Poniżej znajdziesz nasze propozycje programów do testowania procesorów, kart graficznych i sprawdzania zawartości komputera.

Podzespoły komputera

Sprawdź też: Najlepszy program do formatowania dysku? Podpowiadamy jak sformatować dysk komputera

CPU Test – jak sprawdzić wydajność procesora?

Aby otrzymać dokładne dane na temat sprzętu, z którego korzystamy, warto wykonać CPU Test. Program, który idealnie sprawdzi się do tego zadania to CPU-Z. Oprócz danych na temat urządzenia i informacji o podzespołach, z aplikacją przeprowadzisz test wydajności procesora.

Program zawiera bazę danych z przeprowadzanych testów, dzięki czemu szybko porównasz wyniki i sprawdzisz faktyczną jakość pracy Twojego PC. Wykorzystując CPU-Z, dowiesz się, z jaką częstotliwością działa pamięć RAM i sprawdzisz taktowanie procesora w czasie rzeczywistym. Aplikacja dostępna jest na komputery z Windowsem oraz urządzenia z Androidem.

Test grafiki – jak sprawdzić kartę graficzną komputera?

Karta graficzna to następny istotny element składowy Twojego komputera. Możesz sprawdzić parametry swojej karty graficznej wykorzystując program GPU-Z, który zidentyfikuje kartę i sprawdzi, czy działa ona prawidłowo. Do pełnego benchmarku karty graficznej zaleca się wykorzystanie nieco bardziej profesjonalnych programów, które oferują większe możliwości testowania.

Pełną diagnostykę uzyskasz, przeprowadzając kilka testów. Jednym z najważniejszych będzie stress test karty graficznej, który sprawdzi, jak funkcjonuje pod obciążeniem. W tym celu możesz skorzystać z programu 3D Mark, który pozwala na dokładną weryfikację podzespołów pod kątem gier komputerowych. Dzięki niemu sprawdzisz nie tylko pracę karty graficznej, ale także przekonasz się o mocy procesora.

Jak sprawdzić RAM w komputerze?

Pamięć komputera jest jednym z tych elementów, które przy gorszej wydajności decydują o stabilności działania całego układu. Warto zatem dbać o poprawne funkcjonowanie pamięci RAM. Benchmark tego podzespołu pozwoli Ci wykryć ewentualne przyczyny pogorszenia pracy komputera.

Skorzystaj z programu MemTest86 i poddaj pamięć RAM testom. Uruchamiany jest on za pomocą bootowalnego USB lub z innego nośnika danych. Jest to zaawansowane narzędzie do wykonywania benchmarku pamięci RAM, jednak warto je wypróbować.

Kolejna propozycja to aplikacja GoldMemory, która testuje podzespoły RAM. Przy tym sygnalizuje, jeśli wykryje niezgodność zależnego działania pomiędzy np. płytą główną a samą pamięcią. Ta wersja testu pamięci jest płatna, ale ma kilka ciekawych funkcji, takich jak zapisywanie historii audytu i tryb cyklicznego testowania.

Sprawdź też: Jak zoptymalizować pracę komputera — sposoby na przyspieszenie działania systemu

Jak sprawdzić specyfikacje komputera?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co kryje w sobie Twój komputer, wykonaj test identyfikacji podzespołów. Pełną specyfikację komponentów i systemu operacyjnego uzyskasz, korzystając z popularnego programu AIDA64 Extreme. Z tą aplikacją sprawdzisz zawartość PC wraz ze szczegółowym opisem technicznym wbudowanych podzespołów, w tym płyty głównej, karty graficznej, pamięci RAM i dyskach. AIDA64 Extreme generuje raporty danych, przez co z łatwością możesz zapisać wykonany test.

Oprócz tego często wykorzystywanym do bazowego testowania komputera pod obciążeniem programem jest AMD System Monitor. Dzięki tej aplikacji sprawdzisz zużycie procesora i rdzeni, karty graficznej i pamięci RAM w czasie rzeczywistym.

Na uwagę zasługuje też program Speccy – wyświetla szczegółowe informacje o komponentach użytkowych Twojego komputera, w tym karty graficznej, procesora, napędów optycznych i karty dźwiękowej. Pozwala też na wykonanie testów ich działania i oddaje wyniki dotyczące temperatury podzespołów, taktowania i napięcia. Speccy pozwala na udostępnianie głównego podsumowania przeprowadzanych testów.

Reklama
Jak sprawdzić temperaturę komputera

Jak sprawdzić temperaturę komputera?

Kiedy już wiemy dokładnie, jakie podzespoły drzemią we wnętrzu naszego komputera, warto zweryfikować także ich temperaturę. Nowoczesne procesory i karty graficzne przystosowane zostały do pracy w trudnych warunkach, ale nadmierne przegrzewanie się ich może doprowadzić do awarii. Spora część wymienionych wcześniej programów oprócz innych funkcjonalności, również pokazuje użytkownikowi informację o temperaturze podzespołów. Istnieją także aplikacje stworzone wyłącznie w tym celu.

Szczególnie przydatny w zakresie monitorowania ciepła generowanego przez komputer jest program HWINFO. W prostym i czytelnym oknie podaje on dane zbierane przez sensory m.in. z procesora i karty graficznej. Jeśli zależy nam przede wszystkim na informacjach związanych z CPU, warto skorzystać ze stosowanego przez overclockerów programu Core Temp.

Podsumowując – testowanie komputera przynosi miarodajne korzyści, szczególnie w sytuacjach, gdy zauważamy problemy z jego działaniem lub kiedy wymieniamy poszczególne komponenty w celu usprawnienia urządzenia. Istotą benchmarków jest analiza porównawcza wyników przeprowadzanych testów – same dane końcowe procesu weryfikacji tak naprawdę niewiele powiedzą na temat wydajności sprzętu. Dopiero ich porównanie z rezultatem testu przeprowadzonego na adekwatnym urządzeniu daje pełną ocenę wydajności komputera.

Większość programów testujących pozwala na porównanie wyników testu Twojego urządzenia z rezultatami testów identycznego odpowiednika. Podczas wykonywania benchmarków należy pamiętać, że im wyższy wynik testu, tym lepiej – niezależnie od rodzaju sprawdzanego podzespołu. Pamiętaj też o porównaniu danych o Twoim urządzeniu z dostępnymi w bazach wynikami testów tych samych urządzeń – tylko w ten sposób dowiesz się, czy Twój sprzęt działa poprawnie.

Sprawdź też: Nie ma czegoś takiego jak dobry moment na zakup komputera

15
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.