MSI Spatium M570 PRO

Recenzje

22.12.2023 12:48

MSI Spatium M570 PRO Frozr 2 TB – flagowy dysk PCIe 5.0!

Komputery Podzespoły
2
0
0
2
0

Dysk MSI Spatium M570 PRO Frozr 2 TB z pewnością wyróżnia się na tle typowego SSD-ka w formacie M.2. Samo „PRO” w nazwie nie zostało wzięte z kapelusza – tu na każdym kroku widać, że mamy do czynienia z flagowcem! Czy podobnie jest z wydajnością? 

Rynek nośników danych przechodzi aktualnie istną metamorfozę. Jeszcze nie tak dawno temu przecież, flagowymi jednostkami były te, oferujące ok. 3500 MB/s przepustowości (PCIe 3.0), ale szybko okazało się, że czynnikiem limitującym wydajność jest po prostu interfejs. Co zatem powiecie na zawrotne 12400 MB/s przepustowości? Poznajcie MSI Spatium M570 PRO Frozr!

MSI Spatium M570 PRO
Od początku MSI daje nam znać, że mamy tu do czynienia z topowym dyskiem

Pierwsze co rzuca się w oczy to masywny wręcz radiator z trzema rurkami cieplnymi, a nie sam dysk, który jest standardowych rozmiarów w porównaniu do większości M.2 2280 na rynku. Producent chwali się, że Frozr, umożliwia tak dobry przepływ powietrza przy pasywnej budowie (tj. bez wentylatora), że powoduje obniżenie temperatury dysku nawet o 20 stopni Celsjusza. I jesteśmy w stanie to uwierzyć, bo już pierwszy kontakt z tą konstrukcją jest bardzo pozytywny. Brak wentylatora, a szczególnie takiego, który znaleźć można w konkurencyjnych produktach to ogromna zaleta.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Specyfikacja MSI Spatium M570 PRO Frozr 2 TB

Spatium M570 PRO FROZR to najnowszy dysk MSI z interfejsem PCIe 5.0 NVMe 2.0, oparty na 8-kanałowym kontrolerze Phison PS5026-E26. Wykorzystuje 12 nm litografię FinFET, dwa rdzenie ARM Cortex R5, trzyrdzeniowy CoXProcessor oraz 4 GB pamięci podręcznej LPDDR4. Dysponuje 232-warstwowymi kośćmi NAND flash TLC od Microna, pracującymi z prędkością 2400 MHz, osiągając prędkości sekwencyjne 12400 MB/s dla odczytu i 11 800 MB/s dla zapisu. To niemal 25 razy wydajniej od typowego dysku SSD SATA III i nawet 82 razy więcej niż oferuje budżetowy dysk HDD w laptopie.

Ile to wszystko kosztuje? Wersja 2 TB została wyceniona na 1319 zł, co jest kwotą bardzo dużą w kontekście całego rynku, ale atrakcyjną, jak na najnowszy model PCIe 5.0. To jedna z najtańszych aktualnie dostępnych ofert, a trzeba wziąć pod uwagę również wyposażenie w postaci tego ogromnego radiatora.

Sprawdź też: Jaki prezent dla gracza PC? Poradnik prezentowy z MSI

Testy dysku MSI Spatium M570 PRO Frozr 2 TB

Test 1
Test 2
Test 3
Test 4

Temperatura i throttling

Nie da się ukryć, że już wydajne dyski na interfejsie PCIe 4.0 miały niemałe problemy z temperaturami. Nawet wtedy wielokrotnie informowaliśmy o wymogu stosowania jakiegokolwiek radiatora, który pomagałby utrzymać odpowiednie warunki termiczne podczas pracy. W przypadku dysków SSD PCIe 5.0 jest jeszcze gorzej, dlatego zastosowanie odpowiedniego odpromiennika ciepła jest tak kluczowe. Jak spisał się zatem bohater dzisiejszego testu?

Temperatura i throttling w dysku MSI Spatium M570 PRO
Potężny radiator pozwala okiełznać temperatury, jakie generuje tak szybki SSD

Znakomicie! Oto dowód, że wcale nie trzeba stosować aktywnego chłodzenia na dysku SSD PCIe 5.0. Fakt, faktem radiator FROZR jest masywny, ale właśnie dzięki temu rozwiązaniu możemy całkowicie zapomnieć o denerwujących, piszczących wentylatorach. Ten odpromiennik ciepła powoduje, że nawet podczas pełnego obciążenia dysk nagrzewa się zaledwie do 50 st. Celsjusza, co jest wynikiem niższym niż w zestawie z aktywnym wentylatorem Corsair MP700 PRO.

Podsumowanie MSI Spatium M570 PRO Frozr 2 TB – po prostu wow!

Nowy dysk SSD Spatium M570 PRO FROZR od MSI, z interfejsem PCIe 5.0 i pojemnością 2 TB, stanowi odpowiedź na problem wysokich temperatur, z jakim borykał się jego poprzednik. Wyposażony w duży pasywny radiator, dysk efektywnie rozprasza ciepło, co zapewnia lepsze chłodzenie, brak throttlingu i potencjalnie dłuższą żywotność. Warto jednak zauważyć, że duży radiator może być problematyczny w przypadku ograniczonej przestrzeni w komputerze, zwłaszcza przy złączu PCIe 5.0 umieszczonym blisko procesora.

MSI Spatium M570 PRO
Duży radiator może być jednak problemem w mniejszych pecetach

Z punktu widzenia wydajności, Spatium M570 PRO FROZR oferuje niewielki progres w stosunku do swojego poprzednika, szczególnie w scenariuszach użytkowania bliskich rzeczywistości. Pomimo to, jest to nadal wydajny dysk SSD, a atrakcyjna cena 1319 zł za model 2 TB czyni go jednym z tańszych dysków tej klasy na polskim rynku. Jeśli zależy wam zatem na czymś naprawdę wydajnym i nie chcecie nawet słyszeć o dodatkowych, piszczących wentylatorach, jak najbardziej warto zainteresować się testowanym modelem.

Sprawdź też: MSI Spatium M390 – recenzja. Czy budżetowy dysk SSD ma sens?

morele w google news
2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *