Technologia

22.07.2022 15:14

Kiedy warto kupić ROUTER? – nowy film na moreleTV!

Komputery Peryferia
6
0
1
6
0

Jaki router do domu wybrać? Kiedy warto go kupić? Od dostawców Internetu często otrzymujemy bazowy router Wi-Fi, który nie do końca się sprawdza. Ile osób, tyle opinii. Czy wymiana routera jest wtedy obligatoryjna? Arek z moreleTV to zweryfikuje!

Router Wi-Fi – na czym będzie polegać test?

Arkadiusz Popiel „Radyjko” przygotował test routerów Wi-Fi, lecz co konkretnie było obiektem badań? Weryfikacja, czy sprzęt dostarczony przez dostawcę Internetu jest na tyle wydajny, że dorówna wydajnością alternatywnym routerom, jakie możemy nabyć w sklepie. Ludzie dzielą się na dwa obozy. Pierwsi, którzy narzekają na sprzęt dostarczony przez dostawców, i drudzy, chwalący bazowe routery. Jaka jest jednak prawda? Co okaże się szybsze? Radyjko to sprawdził. Test zostanie przeprowadzony w oparciu o porównanie trzech opcjonalnych routerów do podstawowego, dostarczonego wraz z umową do Arkadiusza.

Sprawdź też: Adres IP – co to jest i jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

Jakie egzemplarze znalazły się w teście? Radyjko przygotował trzy warianty cenowe – 200, 300 i 500 zł. Wśród nich kolejno zawitały: Mercusys MR1800X, Tenda RX9 Pro i TP-Link Archer AX73. Czy te routery okażą się lepszym wyborem od ZTE H298QHG, którego  Arek otrzymał od dostawcy? Radyjko pragnie porównać różnice w szybkości transferu po sieci lokalnej, ale i nie tylko! Weryfikacji zostanie poddany zasięg routera i to, jak stabilne połączenie zapewnia nam poszczególny sprzęt.

Jak wypadł router od dostawcy na tle pozostałych?

Zacznijmy na starcie od tego, jak wypadł router dostarczony przy podpisaniu umowy, a jest co opisywać! Arek zaznaczył, że prędkość transferu, gdy przebywamy obok sprzętu, jest w porządku – wygenerowany wynik to 75,7 MB/s. Schody zaczynają się, gdy oddalimy się od routera na odległość dwóch ścian działowych. Od razu widzimy znaczny spadek, prędkość sięgała 42,3 MB/s. Co najgorsze, gdy wejdziemy na piętro, tracimy szybkość praktycznie do zera – wynik to raptem 2,7 MB/s.

Router Mercusys MR1800X to najtańszy egzemplarz spośród testowanych. Jak sobie poradził z tym zadaniem? Mniej niż 200 zł, a w tej kwocie otrzymujemy już standard Wi-Fi 6 o znacznie większej przepustowości. Teraz najlepsze, siedząc przy routerze, otrzymujemy prędkość 103,4 MB/s! A jak wygląda sytuacja na piętrze, w najtrudniejszym miejscu? Znośnie, ponieważ tutaj już transfer utrzymuje się na poziomie 17,3 MB/s, a to zaspokaja najważniejsze potrzeby jak przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów.

Pora na kolejny router – Tenda RX9 Pro. Jak wypadł droższy egzemplarz? Gdybym powiedział, że dobrze, to bym skłamał. Oczywiście doświadczymy poprawy parametrów w porównaniu do stockowego routera, ale tańszy zawodnik zaoferował znacznie lepszy transfer! Siedząc obok nadajnika, prędkość wyniosła 106,8 MB/s, ale sytuacja wygląda znacznie gorzej, gdy wejdziemy na piętro. Tam szybkość spadła do 6,4 MB/s, dosyć słabo.

Zbliżamy się wielkimi krokami do najdroższego egzemplarza – TP-Link Archer AX73. A jak wypadł ten router? Wyśmienicie! Przebywając przy nadajniku, otrzymujemy prędkość 114,3 MB/s i jest to bardzo przyzwoity wynik. Moc tego urządzenia odczujemy jednak na piętrze, ponieważ w najbardziej oddalonym miejscu od routera, w domu szybkość pozostaje na poziomie 54,3 MB/s. To znaczna poprawa względem bazowego modelu czy nawet najtańszego egzemplarza. Jeżeli szukasz najlepszego zawodnika, który zapewni dobrą prędkość Internetu, oto on!

Jaki router do domu wybrać?

Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, jakie potrzeby mamy w naszym domu. Jeżeli router miałby znajdować się na parterze, a chcielibyśmy mieć świetną prędkość piętro wyżej, musimy zdecydowanie celować w droższe egzemplarze zapewniające dobrą przepustowość. Warto zdecydowanie zwrócić uwagę na metraż naszego domu czy mieszkania oraz powierzchni, z której korzystają domownicy. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie nadajnika w środku domu, aby zasięg równomiernie dochodził do każdego pomieszczenia.

router tplink
Tak prezentuje się wygrany, choć najdroższy spośród wszystkich

Router także warto dobrać do potrzeb indywidualnych. Jeśli wykorzystujemy Internet do przeglądania stron lub oglądania Netflixa, to raczej nie ma sensu kupować najdroższego routera, ponieważ i tak nie wykorzystamy w pełni jego potencjału. Zwróćmy uwagę także na liczbę domowników, którzy w jednoczesnym momencie mogą korzystać z sieci. Jeśli urządzenie ma obsługiwać kilku użytkowników, warto wybrać ten znacznie wydajniejszy i droższy.

Kiedy warto kupić nowy nadajnik?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy warto kupić router, to w naszym artykule znajdziesz odpowiedź. W gruncie rzeczy, w większości przypadków bazowy nadajnik w zupełności wystarczy do wielu zadań. Kiedy warto kupić router opcjonalny? Przede wszystkim w sytuacji, gdy potrzebujemy lepszej i stabilniejszej prędkości Internetu na całej powierzchni mieszkania lub domu. Nadajnik, jaki otrzymujemy od naszego dostawcy, nie musi być najgorszy, jednak warto przeprowadzić test szybkości w każdym zakątku naszego domu. Jeżeli wartość jest niezadowalająca, wystarczy rozważyć wymianę nadajnika na opcjonalny, gwarantujący znacznie większą responsywność.

Sprawdź też: Wysoki ping – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić. Jak zmniejszyć ping?

A czy Ty wiesz, jaki router wybrać do swojego mieszkania? A może wymieniłeś już sprzęt od dostawcy? Podziel się komentarzem.

6
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *