1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Wysoki ping – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić. Jak zmniejszyć ping?

Poradniki

1 miesiąc temu

Wysoki ping – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić. Jak zmniejszyć ping?

Online
4
0
0
4
0

Wysoki ping w grach – jak go zmniejszyć. Od czego zależy ping? Jeśli masz problem z opóźnieniami podczas pracy czy grania w gry online, koniecznie musisz sprawdzić swój ping. Dowiedz się jak to zrobić!

Co to jest ping?

Ping to parametr, który mierzy czas, jaki upłynął pomiędzy wykonaniem określonego działania na jednym serwerze a dostarczeniem informacji do innego hosta oraz otrzymaniem od niego zwrotnej odpowiedzi. Jest mierzony w milisekundach. Historia powstania nazwy nie jest jasna, jednak najczęściej nawiązuje do skrótu od słów „Packet Internet Groper”.

W najprostszym ujęciu, ping to opóźnienie, wartość po której zobaczysz zdarzenia po czasie od ich rzeczywistego zajścia. Wpływ na wysoki ping może mieć wiele czynników i najczęściej  objawiać się to będzie m.in. spowolnionym działaniem całych serwisów, długim wczytywaniem się poszczególnych elementów na stronach internetowych, czy opóźnieniami (lagami) w grze.

Wysoki ping w grach sieciowych
W grach typu CS:GO nie ma półśrodków – rozgrywka sieciowa przez Wi-Fi będzie tylko frustrująca / Źródło: Valve

Co można sprawdzić poprzez ping?

 • Ping umożliwia sprawdzenie opóźnienia w transmisji danych między Twoim urządzeniem a serwerem.
 • Ping sprawdza ile pakietów danych, gubionych jest w trakcie komunikacji sieciowej.
 • Dzięki pingowi można sprawdzić, czy istnieje połączenie pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem z podanym adresem IP.

Dla przykładu ping wynoszący 150 ms to czas, jaki Twój komputer potrzebuje, aby odpowiedzieć na zapytanie innego komputera. Gdy ping wynosi powyżej 150 ms, będziesz doświadczać opóźnienia w przesyłaniu danych, co jest szczególnie uciążliwe dla graczy – ruch przeciwnika zobaczysz wówczas z opóźnieniem 150 milisekund. Nawet niewielkie opóźnienia są szczególnie ważne w grach online – w Counter Strike, League of Legends czy Battlefieldzie. Naturalnie więc należy dążyć do jak najniższego pingu.

Jak sprawdzić ping?

Ping możesz sprawdzić samodzielnie za pomocą narzędzia, które wbudowane jest w Twój system operacyjny. Jeśli zauważasz opóźnienia w transmisji podczas korzystania z Internetu, możesz wykonać poniższe czynności. Przed rozpoczęciem testu wyłącz na chwilę wszystkie aplikacje działające w tle, ponieważ ich działanie mogłoby zakłócić pomiar.

Jeśli korzystasz z systemu Windows, możesz sprawdzić ping za pomocą wiersza poleceń. Jak to zrobić?

 1. Otwórz wiersz polecenia, naciskając na klawiaturze symbol Windows + R, następnie wpisując cmd – alternatywnie możesz również w wyszukiwarkę systemową wpisać hasło „wiersz polecenia”;
 2. wpisz ping oraz adres IP;
 3. kliknij enter.

W wynikach zobaczysz takie parametry jak bytes oznaczające wielkość wysyłanego pakietu próbnego, time, jakim jest czas niezbędny do wysłania pakietów i wiadomości zwrotnej oraz TTL, czyli liczbę, która mówi o tym, ile razy wysyłany pakiet mógł szukać drogi, nim otrzymałbyś informację o niepowodzeniu.  

Sprawdź: TOP gry 2021 – zobacz najlepsze gry tego roku na PC i konsole oraz tytuły, na które jeszcze czekamy

Najważniejszą informacją jest opóźnienie w transmisji danych. Niski ping oscyluje w okolicach wartości 50 ms i mniej. Przy takim wyniku nie musisz obawiać się o żadne negatywne skutki związane z opóźnieniem transmisji pakietów pomiędzy Twoim komputerem a serwerem. Wówczas strony ładują się płynnie, a lagi nie występują.

Od czego zależy ping?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój ping jest tak wysoki? To jaką wartość opóźnienia otrzymasz, może zależeć od bardzo wielu czynników. Jakie mogą być przyczyny opóźnień i od czego zależy ping?

 • Duża ilość aplikacji działających w tle. Im więcej przeszkód na drodze połączenia, tym większe opóźnienie. Każda aplikacja na Twoim komputerze, która korzysta z Internetu, zwiększa obciążenie łącza, pobierając aktywnie dane.
 • Odległość geograficzna pomiędzy urządzeniami. Z perspektywy użytkownika, ciężko rozwiązać ten problem. Jedną z możliwości jest połączenie się z innym serwerem (o ile masz taką możliwość), który leży bliżej Twojego komputera.
 • Zakłócenia Wi-Fi. Im bliżej routera znajduje się Twój komputer, tym lepsze połączenie – analogicznie im dalej, tym gorzej, nawet jedna ściana może zakłócać połączenie.
 • Przepustowość oraz aktualne obciążenie łącza. Gdy Twoje domowe połączenie z Internetem jest w pełni wykorzystywane a przy tym obciążone wieloma działaniami, ping nie będzie niski. Aby uzyskać stabilne połączenie z siecią, potrzebujesz trochę „zapasu”, żeby bez opóźnień przesyłać dane.

Wysoki ping w grach – jak go zmniejszyć?

Wiesz już jak sprawdzić ping i znasz niektóre z problemów, które mogą wpływać na jego wysokość. Warto więc dowiedzieć się jak zmniejszyć ping i pozbyć się niechcianych opóźnień. Nie ma niestety jednego skutecznego rozwiązania, które będzie działać dla wszystkich. Musisz więc przetestować wiele, aby sprawdzić, które rozwiązanie zadziała u Ciebie. Co możesz zrobić?

Szeroka gama urządzeń sieciowych dostępnych w naszym sklepie

 1. Użyj kabla ethernetowego. Pierwszy ruch jaki należy zrobić by zwalczyć lagi i wysoki ping w grach sieciowych. Grając przez Wi-Fi zawsze doświadczymy utraty pakietów, zatem to rozwiązanie będzie bardzo pomocne i z pewnością zobaczymy różnicę w rozgrywce.
 2. Zamknij wszystkie inne programy. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że niektóre aplikacje wciąż działają w tle. Najskuteczniejszym sposobem na zamykanie programów, jest zrobienie tego poprzez menedżera zadań.
 3. Zadbaj o prawidłową konfigurację urządzeń sieciowych i routera.
 4. Korzystając z Wi-Fi umieść router w miejscu, w którym nie ma przeszkód blokujących i zakłócających sygnał.
 5. Jeżeli korzystasz z VPN, łącz się z najbliżej położonymi serwerami
 6. Korzystaj z serwerów regionalnych. Jeśli jesteś graczem, rozważ wybór serwera, który nie znajduje się na drugim końcu świata.
 7. Gdy zależy ci na niskim pingu, zakończ pobieranie plików, aktualizacje programów i upewnij się, czy pozostali użytkownicy np. nie oglądają streamingu w wysokiej jakości.

Jeśli powyższe sposoby nie działają, a Twój ping wciąż jest wysoki, możesz porozmawiać z dostawcą usługi internetowej w celu wykrycia i naprawy ewentualnych usterek lub zastanowić się nad wymianą routera/karty sieciowej.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.