Wysoki ping tło

Poradniki

19.08.2022 09:22

Wysoki ping – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić. Jak zmniejszyć ping?

Gry Online
21
15
7
21
15

Wysoki ping w grach – jak go zmniejszyć? Od czego zależy ping? Podpowiadamy – dowiedz się, co jest przyczyną uciążliwych opóźnień podczas grania na PC lub oglądania filmów i poznaj kilka prostych sposobów na uzyskanie lepszego połączenia z siecią!

Co to jest ping?

Niski ping to podstawowy czynnik, który odpowiada za satysfakcjonującą rozgrywkę. Z definicji ping (Packet Internet Groper) to jedno z narzędzi diagnostycznych protokołów TCP/IP, które pomaga zweryfikować jakość połączenia urządzenia z serwerem lub innym urządzeniem. Przy użyciu polecenia ping wykorzystującego protokół ICMP dowiesz się, ile czasu zajęło przesyłanie i powrót pakietów danych w ramach próby, a także ile z nich zostało zgubionych na drodze serwer-host-serwer. Mówiąc prościej, ping dostarczy Ci informacji o występujących opóźnieniach w transmisji danych, które potocznie określa się lagami.

Sprawdź też: Jak zwiększyć FPS w Fortnite – jak mieć więcej FPS i poprawić płynność w Fortnite?

Ping używa jednostek czasu (milisekund), w których wyrażana jest długość procesu wymiany informacji między urządzeniem i serwerem. Dla przykładu ping wynoszący 30 ms przelicza się na nieodczuwalne opóźnienie zajmujące 0,03 sekundy. Taka wartość sprzyja graniu online i np. pozwala aktywnie odeprzeć atak na postać gracza. Jeśli jesteś fanem produkcji takich jak Counter Strike, Battlefield, czy League of Legends z pewnością zależy Ci na płynnej i dynamicznej rozgrywce, którą uniemożliwiają opóźnienia. W takiej sytuacji sprawdź swój ping, a jeśli jest wysoki – wypróbuj kilka sposobów, które zapobiegną występowaniu lagów.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak sprawdzić ping?

Ping możesz sprawdzić samodzielnie, korzystając z narzędzia wbudowanego w system operacyjny Microsoft Windows. Mowa o Wierszu polecenia, zwanym również wierszem CMD, który umożliwia wprowadzanie komend w celu wykonania określonych operacji i funkcji. Zanim jednak rozpoczniesz testowanie, wyłącz wszystkie programy i aplikacje, których działanie mogłoby wpłynąć na uzyskane wyniki.

Wysoki ping w grach sieciowych
W grach typu CS:GO nie ma półśrodków – rozgrywka sieciowa przez Wi-Fi będzie tylko frustrująca / Źródło: Valve

Otwórz Wiersz Polecenia systemu Windows. Znajdziesz go poprzez wyszukanie w pasku Menu Start lub wciskając na klawiaturze Windows + r i wpisując cmd. Następnie wpisz komendę PING oraz adres IP lub adres domeny, z którą chcesz sprawdzić połączenie. Jeśli nawiązanie transmisji danych jest możliwe, otrzymasz odpowiedź i dane określające jej jakość. Jeśli sprawdzany serwer lub urządzenie nie odpowiada, na ekranie wyświetli się komunikat Upłynął limit czasu żądania. Po wprowadzeniu polecenia otrzymasz informację o czasie (time), który był potrzebny do uzyskania zwrotnej odpowiedzi. Za bardzo wysoki ping uznaje się wartość przekraczającą 100 ms. Dodatkowo możesz dowiedzieć się, ile prób uzyskania odpowiedzi podjął wysłany pakiet danych, co określa wartość TTL (Time To Live).

Od czego zależy ping?

Jeśli niejednokrotnie przyszło Ci się zastanawiać, dlaczego masz wysoki ping, to wiedz, że na jego wartość wpływa kilka czynników. Kluczowym elementem jest jakość połączenia internetowego i to, w jaki sposób dociera ono do Twojego urządzenia. Za najbardziej wydajne uznaje się połączenie światłowodowe kierowane poprzez kabel do PC lub routera. Przewody również powinny być w dobrym stanie technicznym.

Liczy się także odległość między urządzeniem a serwerem, z którym chcesz wymieniać informacje. Jeśli jesteś fanem gier, które mają swoje serwery na innych kontynentach, uzyskanie odpowiedzi może się wydłużyć. Przy zmiennych warunkach atmosferycznych jak pojawienie się silnego wiatru lub burzy, czas oczekiwania na odpowiedź również może ulec zmianie. Istotnym wyznacznikiem jakości wymiany pakietów danych jest liczba aplikacji działających w tle. Każdy program, który dodatkowo wykorzystuje łącze sieciowe, zwiększa czas przesyłu informacji podczas rozgrywki.

Sprawdź też: Sprawdź prędkość internetu. Speed test – test prędkości łącza internetowego

Wysoki ping w grach – jak go zmniejszyć?

Jak zmniejszyć ping? To pytanie zadaje sobie wielu graczy, którzy poprzez uciążliwe lagi nie mogą cieszyć się w pełni z jakościowej rozgrywki online. Wiesz już, że na wysoki ping wpływa wiele czynników, jednak dzięki kilku prostym rozwiązaniom możesz poprawić szybkość przesyłu pakietu danych. Jak to zrobić?

  • Jeśli korzystasz z internetu bezprzewodowego, zrestartuj swój router lub modem. Często po ponownym uruchomieniu sprzęt nawiązuje połączenie z innym BTS, co warunkuje lepszą jakość łącza. Upewnij się również, że nośnik znajduje się wystarczająco blisko Twojego PC, a zasięg nie jest ograniczonymi ścianami lub przedmiotami.
  • Lepszym rozwiązaniem jest przełączenie się na stabilne połączenie przez kabel Ethernet, który rozwiąże problemy z niską jakością i czasową utratą łączności.
  • Przed rozpoczęciem gry zamknij aplikacje i programy, które mogłyby działać w tle. Możesz przy tym skorzystać z Menadżera zadań dla większej sprawności procesu.
  • Przy łączności VPN korzystaj z serwerów w najbliższej okolicy.
  • Przed rozpoczęciem gry w miarę możliwości wybieraj serwery usytuowane na tym samym kontynencie, ponieważ odległość ma znaczenie.

Sprawdź też: Historia Internetu w Polsce i na świecie – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

Wysoki ping to zmora graczy, ale dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jak możesz wykryć nieprawidłowości i im zaradzić. Jeśli to nie pomoże, pozostaje rozmowa z Twoimi dostawcami internetu, ponieważ być może przyczyna usterek i często pojawiających się opóźnień leży po stronie usługodawcy. Udało Ci się poprawić jakość przesyłu danych? Podziel się z nami w komentarzu!

21
15

Podziel się:

Komentarze (7)

TEZ mam problemy z WG WOT ping od wczoraj zawsze powyżej 100 a wcześniej bywały tez problemy ale na mniejsza skale wszystko sprawdziłem jest ok a z ta gra mam problemy.

Wargaming Net hakuje konta zwiekszajac PING abys nie odnosil zbyt sukcesow a jednoczesnie ma to wplyw na twoj rozwoj w apce. Rykoszety, znijanie przeciwnika z celownika, nie przebijalnisc pancerza, tym go nie przebijemy, pojawianie sie przeciwnika na 15 metr. przed toba to jest przyczyna hakowania i zlodziejskiej pilityki WARGAMING NET. Problem nie jest z dostaeca int. szybkoscia lacza, kiedy zablokujesz wszystkie apji dzialajace w tle. Problem to zlodziej Wargaming i tyle. Gram od 3 lat, perki na 6-7 a do garazu wracam na ostatnim koncu tabeli pomimo b. Dobrych tierow. Warghar.

Mam inny problem podczas grania w world of tankszaładuje mnie do bitwy i mam duży ping po ponownym rozłączeniu z ryterem i połączeniu jest ok. I tak co każdą bitwe. Jest to naprawdde uciążliwe. Zaóważyłem że podczas grania w plutonie ten problem nie występue. Miał ktoś taki przypadek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *