Genesis Thor 303 RGB - recenzja klawiatury mechanicznej

Recenzje

25.04.2022 12:17

Genesis Thor 303 RGB – recenzja klawiatury. I wtedy wchodzi on, cały na biało

Peryferia
27
0
0
27
0

Genesis Thor 303 RGB to klawiatura mechaniczna przeznaczona do gamingu. Czy nowa propozycja od Genesis sprosta oczekiwaniom doświadczonych graczy? Czym wyróżnić się może Thor 303? Przekonajmy się!

Jeśli miałeś już styczność z klawiaturami od marki Genesis, to duże prawdopodobieństwo, że kojarzysz model Thor 300 RGB. Nowy produkt na pierwszy rzut oka wydaje się różnić od niego jedynie kolorem – tym razem mamy bowiem do czynienia ze śnieżno-białą klawiaturą mechaniczną. Następca ma jednak do zaoferowania dużo więcej, dlatego sprawdź, czym urzeka Thor 303 RGB.

Genesis Thor 303 RGB – podstawowa specyfikacja

Na początek warto wymienić podstawowe dane techniczne. Jest to klawiatura mechaniczna o wymiarach 442 × 136 × 36 mm z przewodem o długości 1,8 m. Na uwagę z pewnością zasługują żywotność klawiszy (do 50 milionów kliknięć) oraz wiele trybów podświetlenia RGB. Oprócz tego pozostają następujące parametry sprzętu:

  • łączność – USB 2.0 typu A,
  • typ przełącznika – Hot Swap Outemu Brown (Tactile),
  • siła nacisku do aktywacji klawisza – 55 g (+/- 10 g),
  • czas reakcji – 8 ms,
  • dystans do aktywacji klawisza – 1,8 mm (+/- 0,6 mm),
  • waga – 1255 g,
  • ilość klawiszy – 104 (11 klawiszy multimedialnych).
W zestawie do klawiatury dołączona została krótka instrukcja, a także dodatkowe przełączniki i narzędzia do Hot Swapu

Jakie pierwsze wrażenia wywołała klawiatura Genesis Thor 303 RGB? Szczerze mówiąc: mieszane. Prawdopodobnie wynikało to z kolorystyki (niepodłączona, bez efektów podświetlenia nie robi większego wrażenia, a wręcz kojarzy się z podstawowymi anachronicznymi klawiaturami). Do tego jest dość ciężka. Jednakże już po chwili zaczyna przekonywać swoim dokładnym wykończeniem. Większa waga wynika bowiem z faktu, że cała górna płyta została wykonana z wytrzymałego aluminium. Na samych klawiszach zastosowano natomiast technologię Double Injection, dzięki której są one odporne na ścieranie – nawet po dłuższym użytkowaniu. Pod względem jakości zadbano także o przewód z elastycznej plecionki, co znacznie częściej spotykane jest w urządzeniach z wyższej półki cenowej. Mało tego, producent już na opakowaniu zwraca uwagę na „cable management”, czyli na wykonanie specjalnych kanalików na odwrocie klawiatury, w które można wepchnąć kabel, aby zapobiec jego plątaniu. Wszystkie te szczegóły szybko zaczynają działać na plus pod względem odczuć użytkownika.

Doznania zostały jeszcze bardziej podkręcone w momencie podłączenia klawiatury do komputera. Mowa zarówno o kwestiach wizualnych, jak i związanych z użytkowaniem. Waga klawiatury, która w pierwszej chwili wydawała się przeszkadzać, w połączeniu z nóżkami antypoślizgowymi okazała się jednak atutem. Dzięki temu sprzęt stabilnie utrzymuje się w miejscu, co podczas rozgrywek miewa duże znaczenie. Dla zwolenników podświetlanych peryferii komputerowych Genesis Thor 303 RGB niewątpliwie spełni oczekiwania, o czym powiemy sobie w dalszej części recenzji. Najpierw jednak należy skupić się na tym, co najistotniejsze, czyli na przełącznikach.

Jeśli jednak wielkość klawiatury budzi u Ciebie wątpliwości, to istnieje pewna alternatywa. Marka Genesis postanowiła wypuścić na rynek ten sam model, ale w wersji TKL – w końcu dla niektórych użytkowników część numeryczna okazuje się mało przydatna, a czasem nawet całkowicie bezużyteczna. Warto podkreślić, że w wariancie TKL reszta istotnych parametrów zostaje bez zmian. Zatem osoby zainteresowane klawiaturą Genesis Thor 303 dostają możliwość wyboru zgodnego z własnymi preferencjami.

Klawiatura z mechanizmem Hot Swap, czyli prosta wymiana przełączników

Jak zostało wspomniane przy podstawowych parametrach, klawiatura Genesis Thor 303 RGB wyposażona jest w mechaniczne przełączniki Outemu Brown o żywotności 50 milionów kliknięć. W sprzęcie w tym przedziale cenowym brązowe switche to zdecydowanie najczęstsze rozwiązanie, które wystarczająco sprawdza się zarówno przy profesjonalnym gamingu, jak i codziennym pisaniu. Najważniejszą cechą dla danego produktu od Genesis jest jednak mechanizm Hot Swap, który umożliwia prostą wymianę przełączników. W zestawie użytkownik otrzymuje dodatkowe dwa przełączniki Outemu Brown, keycap puller i switch puller. Dzięki temu wszelkich zmian możesz dokonać w bezinwazyjny sposób: bez rozkręcania klawiatury, lutowania itp. Warto w tym miejscu podkreślić, że faktycznie ten zabieg jest w praktyce dziecinnie prosty i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. W związku z tym możesz bez ograniczeń personalizować klawiaturę Genesis pod własne preferencje.

Sprawdź też: TKL, 60% czy pełny wymiar – jaka klawiatura jest najlepsza dla Ciebie

Jak sprawdzają się przełączniki przy codziennym użytkowaniu? Na pewno duże znaczenie ma przyzwyczajenie. Choć brązowe switche są uniwersalne, to początkowo przy pisaniu głośność i wysokość klawiszy były dość rozpraszające. Wystarczył jednak dzień użytkowania, aby całkowicie zapomnieć o jakimkolwiek dyskomforcie. Tymczasem w przypadku wirtualnych rozgrywek klawiatura sprawdziła się od razu. Na szybsze przyzwyczajenie się wpływa standardowy układ QWERTY, który jest urozmaicony większym shiftem oraz enterem w kształcie odwróconej litery „L”. Na uwagę zasługuje również fakt, że produkt Genesis otrzymał N-Key Rollover, czyli zdolność do prawidłowego wykrycia kilku jednoczesnych naciśnięć klawiszy.

Podświetlenie RGB – przyjemne dla oka i przydatne dla gracza

Choć przyznam, że osobiście nie jestem wielkim fanem jakiegokolwiek podświetlenia w peryferiach komputerowych (a wręcz w tego typu urządzeniach zawsze w pierwszej kolejności wyłączam tę opcję), tak w tym przypadku moje nastawienie diametralnie się zmieniło. Jest to przełom do tego stopnia, że klawiatura dotąd pozostała z włączonym podświetleniem (na najbardziej widowiskowej iluminacji), a pierwsze dni testowania spędziłem głównie na sprawdzaniu różnych efektów świetlnych. W końcu producent zapewnił aż 20 różnych trybów z możliwością ustawienia jasności i szybkości efektów. Dodatkowo dochodzi jeszcze 5 trybów podświetlania do gier.

Podświetlenie RGB Prisma urzeka swoimi iluminacjami. Do wyboru masz łącznie aż 25 różnych trybów

Tryby podświetlania do gier są ciekawym rozwiązaniem dla graczy. Są one umieszczone pod kombinacją Fn + liczba od 1 do 5. Dzięki temu możemy włączyć gotowe ustawienia iluminacji pod gry FPS, wyścigowe, a także pod COD-a czy LOL-a. Choć może samo podświetlenie nie stanowi znacznego udogodnienia podczas rozgrywki profesjonalisty, to zawsze może być to pomocne dla początkujących graczy. Jest to też zminimalizowanie ryzyka na missclick, co niewątpliwie każdemu choć raz się zdarzyło w najmniej odpowiednim momencie.

Podświetlenie klawiszy, które są kluczowe przy grze w LOL-a. Dla początkujących graczy to na pewno pożyteczna ściąga

Wszelkie ustawienia związane z podświetleniem można zmienić w bardzo prosty sposób za pomocą skrótów na klawiaturze. Jeśli jednak zależy nam na dokładniejszej personalizacji, można to też zrobić z poziomu oprogramowania od producenta, które jest dostępne na oficjalnej stronie. Więcej o tym w ostatniej części tekstu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wszystko wygląda bardzo optymistycznie i kolorowo. Jest jednak jedna rzecz, która może zaburzyć widok estetycznej i podświetlanej klawiatury: kurz. Niestety posiadacze białych peryferii komputerowych muszą liczyć się z tym, że kurz jest jeszcze bardziej widoczny aniżeli w przypadku ciemnych urządzeń. Zaledwie kilka godzin na biurku wystarczyło, aby na klawiszach widoczny był delikatny pył. Choć połączenie białej obudowy z podświetleniem RGB Prismo prezentuje się wyśmienicie, to dla prawdziwych pedantów Thor 303 może stanowić mały problem.

Oprogramowanie dla klawiatury Genesis Thor 303 RGB

Ostatnią kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę w kontekście klawiatury Genesis Thor 303 RGB, jest oprogramowanie zapewnione przez producenta. Już po samym jego włączeniu widać, że jest ono przejrzyste i niezbyt skomplikowane. Wręcz wydaje się trochę ograniczone pod względem ilości ustawień. W rzeczywistości jednak software posiada wszystko, co najważniejsze.

Software do klawiatury Genesis nie jest w żaden sposób skomplikowany, co udowadnia powyższe zdjęcie i ilość opcji

Oprogramowanie umożliwia przede wszystkim przygotowanie trzech osobnych profili, które będą później przechowywane we wbudowanej pamięci urządzenia. Co w ramach tego możesz spersonalizować? Głównie efekty podświetlenia i zaprogramowanie klawiszy. Jeśli to Ci nie wystarczy, to dodatkowo możesz do każdego przycisku przypisać funkcję uruchomienia programu lub kombinację macro. Software jest dostępny m.in. w języku polskim, choć z uwagi na niewielką ilość opcji, angielski nie stanowiłby raczej dla nikogo większego problemu.

Sprawdź też: Recenzja Genesis Thor 404 TKL. Kolejny strzał w dziesiątkę!

Podsumowując: klawiatura Genesis Thor 303 RGB już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wysoką jakością wykonania, co jest jeszcze bardziej charakterystyczne ze względu na stosunkowo niewielką cenę. Równie pozytywnie wypada pod kątem komfortu użytkowania: choć klawisze mechaniczne mogłyby być nieco cichsze, to klawiatura sprawdza się zarówno podczas codziennego pisania, jak i przy prowadzeniu poważniejszych rozgrywek.

Do najważniejszych cech danego modelu zalicza się oczywiście mechanizm Hot Swap, który też jest jeszcze większym atutem, jeśli się weźmie pod uwagę cenę klawiatury. Drugą dominantą jest podświetlenie RGB Prisma, a dokładniej możliwość wyboru wielu ciekawych efektów świetlnych. To wszystko sprawia, że nowy produkt Genesis jest jak najbardziej wart uwagi!

27
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *