Rozrywka

31.01.2022 11:03

Czy PODSTAWKI CHŁODZĄCE do laptopów coś dają? – nowy film moreleTV

Laptopy moreleTV Newsy
11
0
0
11
0

Podstawki chłodzące przynoszą na myśl dwa skojarzenia – zbędny gadżet lub całkiem przydatne akcesorium dla szanującego się użytkownika laptopa. Łukasz Zmysło „ZMASLO” z moreleTV przygotował duży test podstawek pod laptopy. Jak wypadły? Zobacz sam.

Jeżeli chcesz przedłużyć życie swojego laptopa, warto zainwestować w podstawkę chłodzącą – z tym zdaniem spotykaliśmy się dosyć często. Jednak pytanie brzmi, czy faktycznie ona działa? Czy to akcesorium, z pięcioma wentylatorami, jest w stanie schłodzić lepiej laptop od najtańszej podstawki za 50 zł? ZMASLO z moreleTV przygotował kilka wariantów testu – cztery podkładki od różnych producentów, a na nich trzy rozmaite laptopy.

Najtańszą podstawką chłodzącą jest Natec Dipper, która aktualnie kosztuje 47,50 zł. Na końcu znajdziemy Thermaltake Massive 20 RGB, posiadającą równie masywną cenę, bo wynoszącą ponad 250 zł. Łukasz do testu przygotował trzy laptopy, pierwszy dosyć leciwy, natomiast kolejne dwa to sprzęt znacznie wydajniejszy. Wyniki eksperymentu są zdecydowanie zaskakujące. W tym przypadku stwierdzenie „drożej nie znaczy lepiej” bardzo dobrze się sprawdziło. Na samym początku trzeba sobie powiedzieć – obecność nawet najtańszej podstawki chłodzącej przynosi efekty.

Sprawdź też: Laptop do 2000 zł – ranking. TOP 10 laptopów Lipiec 2022

ZMASLO podkręcał swoje laptopy przy użyciu benchmarków i wyniki widać gołym okiem. Natec Dipper za niecałe 50 zł, było w stanie obniżyć temperatury GPU i CPU o ok. 10°C. To wartość naprawdę duża, biorąc pod uwagę, że kupno takiej podstawki może realnie przedłużyć żywotność naszego laptopa. Pamiętaj, im niższe temperatury podzespołów – tym lepiej. Co ciekawe, droższy model podstawki – Tracer Snowman generował podobny spadek temperatury najtańszego Nateca. Natomiast najdroższe akcesorium, oczywiście przyniosło większe rezultaty chłodzenia, lecz nie na tyle duże, żeby powalić na kolana. Jaka zatem jest konkluzja tego testu?

Podstawki chłodzące – pic na wodę? Niekoniecznie

Na samym początku warto zaznaczyć, że podstawki chłodzące mają realny wpływ na temperaturę pracy laptopa. Przed zakupem warto jednak dobrze spojrzeć na swój sprzęt. Jeżeli nasz komputer ma zabudowany dół, bez widocznych kanałów wentylacyjnych, to podstawka chłodząca będzie zbędna. Ta sytuacja jednak nie dotyczy droższych laptopów, zabudowaną podstawę mają zazwyczaj budżetowe komputery.

price man promocja morele

Jakie wnioski się nasuwają po testowaniu podstawek chłodzących? Przede wszystkim, jeśli nie posiadamy bardzo wydajnego, gamingowego laptopa, to nie potrzebujemy najdroższej podkładki – wystarczy nawet ta budżetowa. Drugą kwestią jest poprawa wydajności. W gamingowym laptopie Łukasza, wyniosła ona 2% – to nie dużo. Największy skok wydajności nastąpił w sprzęcie ze średniej półki, ponieważ wynik poprawił się o 8%. To całkiem przyzwoita wartość. Droższy laptop wyposażony jest w lepsze podzespoły i dobre bazowe chłodzenie, a to powoduje, że wydajność w tych komputerach nie poszybuje w górę dzięki podstawkom. U „średniaków” takie chłodzące gadżety zdecydowanie robią robotę.

Warto dodać na sam koniec, że zastosowanie podstawek również obniża głośność pracy laptopa pod obciążeniem. Nie są to duże wartości, lecz z pewnością da się je zarejestrować. To nie wszystko, ZMASLO wpadł na pomysł, aby podłożyć pod komputer większy klocek LEGO – ten zabieg miał na celu zwiększenie dopływu ilości powietrza. Jak się okazało, temperatury spadły o parę stopni, głównie w tych tańszych laptopach.

Sprawdź też: Jak działa zewnętrzna karta graficzna? Czy zewnętrzna karta graficzna zamieni każdy laptop w gamingowy?

Podsumowując, czy zakup podstawki chłodzącej ma sens? Tak, jeżeli dysponujesz laptopem z niższej lub średniej półki, który nie jest wydajnościowym potworem. Stosując podstawkę schłodzisz najważniejsze podzespoły, zwiększysz wydajność komputera, a nawet laptop powinien pracować kapkę ciszej. W mojej opinii, wbrew oczekiwaniom, świetnie wypadła najtańsza podstawka od Natec.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.