jak pobrać windows 11

Poradniki

14.11.2021 15:59

Jak pobrać Windows 11? Instalacja Windows 11 krok po kroku

Komputery Windows
16
0
0
16
0

Stabilna wersja Windows 11 jest już dostępna! Dzięki łatwym w obsłudze narzędziom udostępnionym przez Microsoft każdy może sprawdzić, jak działa nowy system. Ciekawi Cię to, ale nie wiesz jak zainstalować Windows 11? Sprawdź nasz poradnik!

Jak zainstalować Windows 11?

Microsoft udostępnił trzy sposoby na darmowy update do Windows 11. Są to stworzenie nośnika instalacyjnego, pobranie obrazu dysku (ISO) oraz wykorzystanie Asystenta instalacji Windows 11. Niezależnie od wybranego sposobu instalacji, wcześniej warto zrobić kopie zapasowe ważnych plików, które mogłyby zostać utracone w trakcie instalacji.

Media Creation Tool

Jednym ze sposobów na update Windows 10 do 11 jest nagranie plików najnowszego systemu operacyjnego na zewnętrzny dysk. W tym celu należy przygotować płytę DVD lub pendrive o pojemności co najmniej 8 GB. Warto zwrócić uwagę także na prędkość zapisu i odczytu wybranego nośnika. Instalacja Windows 11 to proces, który może trwać dość długo. Dokładny czas zależy od m.in. parametrów odczytu i zapisu płyty DVD lub pendrive’a.

Najlepiej gdyby na wybranym dysku zewnętrznym nie były nagrane żadne ważne pliki lub był on zupełnie pusty (sformatowany). Zgranie plików instalacyjnych Windows 11 poskutkuje bowiem usunięciem wszystkich zapisanych danych. Na początek ze strony internetowej Microsoftu należy pobrać aplikację Media Creation Tool. To właśnie ona umożliwia zapisanie plików nowego systemu na wybranym dysku zewnętrznym.

W kolejnych krokach konieczne będzie włożenie do napędu optycznego lub gniazda USB nośnika, na który ma zostać nagrany Windows 11, zaakceptowanie licencji oraz wybór języka i miejsca, w którym zapisane są pliki instalacyjne (będzie to Dysk flash USB lub wybrany napęd optyczny). Wówczas pojawi się komunikat ostrzegający o usunięciu wszystkich danych zapisanych na dysku. Po kliknięciu przycisku Dalej rozpocznie się pobieranie systemu. Na koniec wyświetlony zostanie komunikat „Twój dysk flash USB jest gotowy”. Wówczas należy wybrać opcję Zakończ i odłączyć nośnik od komputera.

Jak zainstalować Windows 11
Instalacja Windowsa 11 dzięki narzędziu Media Creation Tool | Źródło: gizpie.com

Zobacz: Wirtualne pulpity Windows 11 – co to jest i jak działa? Poradnik krok po kroku

Aktualizacja Windows 10 do 11 wymaga też zmiany priorytetu rozruchu w UEFI (odpowiednik dawnego BIOS). To właśnie w tym miejscu zapisywana jest kolejność uruchamiania systemu i nośników danych. Po włączeniu komputera w pierwszej kolejności domyślnie uruchamiany jest aktualnie zainstalowany system operacyjny – w tym przypadku Windows 10. Aby to zmienić, natychmiast po włączeniu komputera należy wciskać klawisze F1, F2, Delete, Esc lub inne – zależy to od producenta komputera.

Następnie w opcjach rozruchu (Boot) należy przesunąć na pierwsze miejsce dysk z zapisanym Windowsem 11. Jeśli został nagrany na pendrive, będzie to pozycja „Removable Devices”, a jeśli płyta DVD„CD/DVD/CD-RW Drive”. Potem należy włożyć nośnik do napędu i wyjść z interfejsu UEFI, a komputer uruchomi się ponownie. Start komputera z dysku powoduje otwarcie menu instalacyjnego. Należy w nim wybrać język systemu i opcję Zainstaluj teraz. Program instalacyjny poprosi o wpisanie klucza produktu. Nie jest on jednak konieczny. Wybierając „Nie mam klucza produktu”, można zaktualizować Windows 10 do 11 bez niego.

Po zaakceptowaniu postanowień licencyjnych użytkownik może zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą będzie aktualizacja Windows 10 do 11. Pozwala to zachować pliki i ustawienia zapisane w starszej wersji systemu. Druga możliwość, czyli instalacja niestandardowa, to wgranie „czystego” Windows 11. Oznacza to, że podczas instalacji wszystkie dotychczasowe pliki zostaną usunięte z dysku. Decydując się na instalację „czystego” Windows 11, niezbędne będzie wybranie partycji dysku, na której system ma zostać zapisany. Wówczas możliwe stanie się też usunięcie innych partycji i np. utworzenie nowej, przeznaczonej tylko na potrzeby Windows 11.

Na koniec pozostaje zaczekać na zakończenie instalacji Windows 11. W międzyczasie komputer może się kilkakrotnie włączyć i wyłączyć. Ostatnimi krokami jest wybranie układu klawiatury, regionu, konfiguracja sieci Wi-Fi lub Ethernet oraz akceptacja zgód i regulaminów. W podobny sposób przebiega instalacja Windows 11 z obrazu dysku systemowego (ISO). Jest to plik z systemem, który zapisuje się na dysku twardym komputera. Pobrany obraz dysku można później zapisać na pendrive lub płytę DVD i w ten sposób zainstalować system.

Jaka jest różnica pomiędzy obydwoma sposobami instalacji? Nim 5 października 2021 roku została udostępniona stabilna wersja Windows 11, można było pobrać wiele różnych wersji OS-u. Obecnie w oficjalnej dystrybucji pozostaje tylko stabilna wersja 64-bitowa – ta sama, którą można pobrać bezpośrednio na nośnik.

Instalacja systemu pobranego na dysk lub jako ISO wiąże się jednak z ryzykiem nieprawidłowego działania nośnika. Wynika to z wymagań sprzętowych Windows 11. Microsoft przygotował bezpieczniejszą alternatywę. Dzięki niej można sprawdzić, czy komputer będzie w stanie zapewnić prawidłowe działanie systemu.

Asystent instalacji systemu Windows 11

Jak zaktualizować Windows 10 do 11 w prostszy sposób? Trzeba skorzystać z Asystenta instalacji systemu Windows. Przekierowuje on na stronę, na której można zainstalować program Sprawdzanie kondycji komputera. Po kliknięciu Sprawdź teraz aplikacja zbada, czy nasz komputer „uciągnie” Windows 11.

Wymagania to jednak nie wszystko. Dzięki temu programowi można też zsynchronizować ustawienia systemu po zalogowaniu się na konto Microsoft z poziomu innych urządzeń z Windows. Przygotowano także opcję synchronizacji danych z chmurą Microsoft OneDrive.

Instalacja nowego systemu od Microsoft
Instalacja nowego systemu od Microsoft | Źródło: dobreprogramy.pl

Istnieje także możliwość sprawdzenia wymagań sprzętowych Windows 11 w Ustawieniach systemu Windows 10. Odpowiedni komunikat pojawia się w zakładce Windows Update. Pomiędzy dwoma sposobami istnieje jednak różnica. W Windows Update wyświetla się jedynie krótki komunikat o kompatybilności (lub jej braku) z nowym systemem. Program Sprawdzanie kondycji komputera pozwala dowiedzieć się, co należy zrobić (czyli jakie podzespoły wymienić), aby móc zainstalować Windows 11. Z tego powodu w samym Windows Update znajdziemy odnośnik umożliwiający pobranie tej aplikacji.

Metoda polegająca na sprawdzeniu zgodności komputera z wymaganiami sprzętowymi Windows 11 to bezpieczniejsze rozwiązanie niż instalacja z dysku zewnętrznego. Dzięki temu użytkownik zyskuje zdecydowanie większą pewność, że nowy system będzie działał właściwie.

Jak zaktualizować Windows 10 do 11?

Windows 11 do pobrania znajdziemy na oficjalnej stronie Microsoftu. Po wejściu w witrynę pierwszą możliwością, jaką zobaczy użytkownik, jest pobranie programu Asystent instalacji systemu Windows. To właśnie w nim znajduje się link pozwalający pobrać program Sprawdzanie kondycji komputera.

Poniżej znajdziemy sekcję Tworzenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 11. Pod informacjami na temat wymagań instalacyjnych należy wybrać Pobierz teraz. Na dysku twardym komputera zapisany zostanie Media Creation Tool, dzięki któremu można nagrać Windows 11 na płytę DVD lub pendrive.

Instalacja Windows 11 może być prostsza niż ci się wydaje!
Instalacja Windows 11 może być prostsza niż ci się wydaje! | Źródło: theverge.com

Na dole strony znajduje się ostatnia opcja instalacji Windows 11. Jest to Pobieranie obrazu dysku (ISO) systemu Windows 11, przeznaczonego do zapisania na dysku twardym komputera plików systemowych.

Windows 11 – wymagania sprzętowe

Najnowszy system Microsoftu ma dość wysokie wymagania sprzętowe. Brak kompatybilności dotyczy zwłaszcza użytkowników komputerów starszych niż 2-3 lata. Minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 to:

  • system Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej (sprawdzić to można w zakładkach Ustawienia → System → Informacje);
  • 2-rdzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz, 64-bitowy lub SoC (System on a Chip);
  • 64 GB miejsca na dysku twardym;
  • 4 GB pamięci RAM;
  • UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu;
  • Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0;
  • karta graficzna zgodna z DirectX 12 albo nowsza ze sterownikiem WDDM 2.0;
  • ekran o rozdzielczości 720p (HD) o przekątnej 9 cali i 8 bitach na kanał koloru;
  • połączenie z internetem;
  • opcjonalnie także konto Microsoft, niezbędne do działania niektórych aplikacji (np. Widżetów i OneDrive).
Zastanawiasz się czy pójdzie ci Windows 11? Sprawdź wymagania!
Zastanawiasz się czy pójdzie ci Windows 11? Sprawdź wymagania! | Źródło: purepc.pl

Pobieranie Windows 11 jest prostą czynnością, którą może wykonać nawet osoba o niskich umiejętnościach komputerowych. O ile jednak system zainstalować może właściwie każdy, o tyle nie u każdego będzie on działał właściwie. Nie trzeba się tym jednak przejmować. Windows 10 zachowuje pełnię funkcjonalności – potwierdza to także polityka Microsoftu, bowiem firma zapewnia wsparcie dla starszej wersji systemu aż do 14 października 2025 roku.

Źródło obrazka głównego: next.gazeta.pl

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *