Apple jako technologiczna marka jest znana chyba każdemu. W masowej kulturze obecne jest również charakterystyczne logo ugryzionego jabłuszka producenta MacBooków i smartfonów iPhone. Jednak nie każdy zastanawia się, jaka jest tak naprawdę geneza logo w wizerunku medialnym tego amerykańskiego giganta.
Logo Apple – podstawowe informacje o ugryzionym jabłku i firmie z Cupertino
W pierwszej kolejności przybliżymy historię Apple jako firmy informatycznej. Ta spółka, zajmująca się początkowo projektowaniem i produkcją komputerów (początkowo klasy PC – Personal Computer), obecnie jest jedną z przodujących firm tworzących komputery stacjonarne i przenośne, smartfony oraz dedykowane im oprogramowanie.
Firma Apple Computer Inc. powstała w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Kto założył Apple? Jej pomysłodawcami i głównymi założycielami byli Steve Wozniak i Steve Jobs, koledzy znający się ze spotkań lokalnego klubu komputerowego w Kalifornii i pracy nad grami komputerowymi w Atari.
Od 1980 roku firma jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ. W 2007 roku nazwa została zmieniona na Apple Inc. Zmiana ta jest spójna z kierunkiem rozwoju spółki, która obecnie jest jednym z czołowych graczy oprogramowania i urządzeń przenośnych.
Początki produkcji i sprzedaży pierwszych komputerów osobistych były trudne. O ile obie generacje komputerów Apple były względnym sukcesem, to projekt komputera osobistego Lisa przyniósł spółce straty. Dużym sukcesem komercyjnym w latach osiemdziesiątych był komputer Macintosh 128K – pierwsze takie osobiste urządzenie z interfejsem graficznym.
Zobacz też: Kiedy Siri będzie po polsku? iOS 15, nowości Apple 2021 i plany na Siri w języku polskim
Kolejnym popularnym Macintoshem był model LC z 1990 roku, zastąpiony później pierwszą generacją laptopów PowerBook. Z kolei PowerBook to protoplasta powszechnie znanych obecnie MacBooków Pro.
Historia firmy Apple to nie tylko pasmo sukcesów. Firma ma również za sobą okresy nieudanych projektów (wspomniana wcześniej Lisa, ale również próby stworzenia własnych aparatów fotograficznych, odtwarzaczy CD czy konsoli do gier). Marginalizacja alternatywnego systemu operacyjnego Mac OS oraz technologiczna dominacja Microsoftu w latach dziewięćdziesiątych XX wieku była główną przyczyną dużych problemów firmy. Apple stało na krawędzi bankructwa.
W 1996 roku do Apple wrócił Steve Jobs, stając się prezesem spółki. Wdrożenie pakietu Microsoft Office oraz przeglądarki Internet Explorer na komputery Macintosh, uruchomienie innowacyjnej jak na tamte czasy strony usług subskrypcyjnych Apple Store, premiera nowoczesnych iMac’ów oraz pierwszego iPoda to kamienie milowe powrotu spółki na technologiczny szczyt.
Urządzenia takie jak iPhone, Apple Watch czy słuchawki Air Pods to obecnie najbardziej rozpoznawalne produkty giganta z Cupertino ze znakiem kultowego jabłuszka na obudowie.
Jaka jest historia logo Apple? Kto je wymyślił?
Spółka Apple Computer została założona przez trójkę znajomych: Steve ‘a Jobsa, Steve’a Wozniaka oraz Ronalda Wayne’a. Dwóch pierwszych wymienionych założycieli jest ogólnie znanych nie tylko w swojej branży, lecz również w światowej popkulturze. Tymczasem to temu trzeciemu – przedsiębiorcy z Cleveland, ze swoim 10% udziałem w spółce (Jobs i Wozniak mieli po 45% udziałów) mającym głos decydujący w ewentualnych sporach między Jobsem a Wozniakiem przypisuje się graficzny projekt pierwszego logo Apple.
Pierwsze logo Apple przedstawiało Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią. Obraz ten w oczywisty sposób nawiązywał do spadającego jabłka i przypominał o powszechnym prawie grawitacji. Ronald Wayne pozbył się swoich udziałów w spółce już po dwóch tygodniach jej funkcjonowania w obawie przed ewentualnymi kłopotami finansowymi firmy, które mogły przełożyć się na jej właścicieli.
Symbol „powiązany z jabłkiem” pozostał, stając się symbolem innowacyjności i postępu technologicznego firmy.
Istnieją jeszcze przynajmniej dwie alternatywne wersje genezy logo z ugryzionym jabłkiem. Jedna z wersji mówi o tym, że ugryzione jabłko to hołd złożony Alanowi Turingowi, wybitnemu matematykowi, projektantowi pierwszych elektronicznych, programowalnych komputerów. Turing popełnił samobójstwo, jedząc jabłko nasączone cyjankiem potasu.
Alternatywna geneza wskazuje na pomysł Steve’a Jobsa, który w rozmowie z Wozniakiem podczas jazdy autem stwierdził po prostu: „Wymyśliłem świetną nazwę: Apple Computer”. Nazwę prostą, wpadającą w ucho, a co najważniejsze, pojawiającą się wyżej w książce telefonicznej niż nazwa konkurencyjnej firmy – Atari.
Zmiana wyglądu logo Apple na przestrzeni lat. Czy Apple planuje zmienić logo?
Pierwotny pomysł Ronalda Wayne’a z obrazem Isaaca Newtona nie przetrwał długo. Nie spełniał on podstawowych założeń marketingowych – był trudny do reprodukcji na urządzeniach elektronicznych. Steve Jobs pozbył się z grafiki zarówno postaci Newtona, jak i samej jabłoni. Zostało ugryzione jabłko, które jest symbolem Apple do dziś.
Samo ugryzione jabłko w formie, jaką znamy dziś, to projekt Rob’a Janoff’a jeszcze z 1976 roku. Charakterystyczne „nadgryzienie” było zabiegiem grafika, aby prosty kształt owocu nie sugerował podobieństwa do pomidora. Janoff w rozmowach o logo firmy Apple zdementował powiązanie do Turinga czy jakiejkolwiek idei religijnej (ugryzione jabłko biblijnego Adama od Ewy).
”Nadgryzienie” jabłka to również ciekawa gra słów. Bajt (ang. „byte”) jest terminem informatycznym (jednostka informacji), ale również fonetycznie oznacza „ugryzienie” (ang. „bite”).
Zobacz też: Subskrypcja Apple One – co to dokładnie jest, jak działa i ile kosztuje?
Pierwsze logo z jabłuszkiem było czarno-białe. Na życzenie Jobsa grafik dodał do projektu kolorowe poziome paski symbolizujące wyjątkowość drugiej generacji komputera Apple z kolorową grafiką. Znak ugryzionego jabłka w takiej formie przetrwał aż do 1997 roku, gdy Jobs zdecydował o powrocie do jednolitej kolorystycznie wersji. Kolor czarny pozostał na urządzeniach Apple do 2000 roku, po czym do dziś mamy do czynienia z jabłkiem w odcieniach szarości i bieli. W 2019 roku pojawiły się pogłoski o powrocie do „tęczowego logo”, jednak taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Logo Apple ma dziś nawet swoje logo jako ikonkę emoji, które wykorzystuje się jedynie na urządzeniach Apple.