Najszybszy komputer

Technologia

13.10.2022 13:03

Najszybszy komputer do gier! (póki co) – sprawdź go na moreleTV

Komputery moreleTV Podzespoły
12
0
0
12
0

Czy wiedzieliście, że najszybszy komputer na świecie znajduje się w studiu Tek Testers? Przekonajcie się sami, oglądając nowy materiał na kanale moreleTV.

Choć nie jest to liga superkomputerów, takich jak Fugaku czy Frontier, komputer, który jest głównym bohaterem jednego z najnowszych materiałów, bezsprzecznie stanowi najszybszą możliwą konstrukcję na świecie w segmencie konsumenckim. Wraz z premierą nowych układów graficznych NVIDII, czyli RTX-em 4090, domyślacie się z pewnością, że znajduje się ona w środku tej bestii. Na jakie inne podzespoły postawił Kamil i jakie wyniki wykręca ta maszyna w testach? O tym wszystkim opowie Wam Kamil Erdini.

Co znalazło się we wnętrzu najszybszego komputera do gier?

NVIDIA nareszcie odsłoniła, nomen omen, karty i w sprzedaży oficjalnie pojawił się pierwszy reprezentant serii RTX 4000, czyli 4090. Tworzenie najpotężniejszego peceta do gier (choć nie tylko) nie mogło się bez niej obyć – Kamil postawił na niereferenta od ASUS-a, czyli TUF Gaming GeForce RTX 4090. To prawdziwe monstrum, przy którym bledną rozmiary kart z serii Ampere – 24 GB VRAM-u na pokładzie, potężny układ chłodzenia i niesamowite możliwości generowania grafiki. Jak przyznaje sam Kamil, to największa karta, z jaką przyszło mu kiedykolwiek obcować – całe 35 cm długości i zajmowanie niemal czterech slotów.

Za zaawansowane operacje obliczeniowe odpowiada procesor od AMD, czyli szesnastordzeniowy Ryzen 9 7950X. Tutaj wkradło się pewne zaskoczenie, gdyż wielu z Was mogło pomyśleć, że najpotężniejsza platforma do gier powinna mieć na pokładzie Intela. Prawda jest jednak taka, że wojna Niebieskich z Czerwonymi nie jest rozstrzygnięta, przynajmniej jeśli chodzi o przeznaczenie stricte gamingowe. Sytuacja może ulec zmianie w tym miesiącu, gdyż za rogiem czai się 13. generacja Raptor Lake, obecnie jednak – opierając się na testach wydajnościowych – Ryzen 9 był pewnym wyborem do tej platformy.

Dwa najważniejsze podzespoły zostały przedstawione, co z resztą? Zasilacz, płyta główna, pamięć RAM, chłodzenie, obudowa i dyski? Wszystkie pozostałe podzespoły odgrywają również istotną rolę, jednak nie będę za bardzo spoilerował w tekście. Jeżeli chcecie poznać pełną specyfikację najszybszego komputera, zapraszam Was do materiału, który jest dołączony do tego artykułu.

Na naszym blogu pojawiły się recenzje dwóch niereferentów, sprawdź je: KFA2 GeForce RTX 4090 SG oraz Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC.

Czy tak ogromna karta graficzna potrzebuje podpórki?

Temat masywnych GPU jest doskonale znany posiadaczom mocniejszych reprezentantów serii Ampere, choć nie tylko. Dywagacje na temat tego, czy karty graficzne rzeczywiście „sagują” (sag, czyli zwisać po angielsku) i same z siebie potrafią wyłamać port PCIe, rodzą wiele niezgodności między graczami. Po jednej stronie mamy osoby, które głośno mówią o konieczności inwestycji w podporę do GPU, gdy przeciwnicy manifestują wyraźnie, że to zwykłe wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jak temat ten wygląda w przypadku GPU, które ma 35 cm długości?

Najszybszy komputer
Z materiału dowiecie się m.in. czy tak ogromna karta wymaga oddzielnej podpórki

Jak zaznacza to sam Kamil, uginanie się tego podzespołu bardzo często powodowane jest przez konstrukcję samej obudowy. Te tańsze modele nie zapewniają odpowiedniego wsparcia w miejscu łączenia śrub, gdzie karta przywiera do otworu na śledzie. Autor przyznaje jednak, że wraz z nowym, ogromnym rozmiarowo układem nie jest do końca pewien, czy ta zasada będzie mieć rację bytu. Jakie są Wasze przewidywania? Czy ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 ugnie się pod swoim ciężarem? 

Najszybszy komputer do gier i testy platformy

Złożenie tak wydajnej jednostki nie mogło się obyć bez przeprowadzenia testów – teraz, gdy RTX 4090 oficjalnie zadebiutował, nareszcie możemy zobaczyć, jak bardzo wydajny jest to układ. Jesteście m.in. ciekawi, ile innych maszyn (procentowo) ten zestaw bije na głowę w 3DMarku? Przy okazji, komicznie wyglądają wyniki w tym benchmarku, który nie rozpoznał samej karty graficznej (testy przeprowadzono przed premierą) i uznał ją jako standard VGA.

Sprawdź też: Porównanie kart graficznych GeForce RTX 3000 vs. RTX 4000

Oprócz samego 3DMarka Kamil sprawdził zestaw w szeregu innych programów, jak choćby Cinebench R23, Superposition czy Heaven. Wyniki znajdziecie w materiale, ale są naprawdę oszałamiające. Przejdźmy jednak do tego, na co czekają wszyscy gracze – czyli testy bojowe w najpopularniejszych tytułach gier.

Kamil poświęcił im znacznie więcej czasu – wśród testowanych tytułów znalazły się CS:GO, Cyberpunk 2077, Deus Ex: Mankind Divided, DOOM Eternal, Dying Light 2, Forza Horizon 5, Quake II RTX, Shadow of the Tomb Raider, Far Cry 6, Fortnite i obowiązkowy Wiedźmin 3. Wszystkie testy odbyły się rzecz jasna w 4K z maksymalnymi ustawieniami graficznymi – z tak wydajnym zestawem schodzenie poniżej tych poziomów byłoby po prostu niewykorzystaniem potencjału. I choć nie brakuje tytułów, gdzie taki PC był po prostu przesadą (jak choćby CS czy Fortnite), to jednak warto jest sprawdzić, jakie wyniki udało się wykręcić w trochę bardziej wymagających grach.

Najszybszy komputer
Zgadniecie po samym obrazku, jakiej płyty głównej użył Kamil?

Oprócz tego nie zabrakło sprawdzenia wydajności w popularnych programach użytkowych oraz przedstawienia wyników dotyczących kultury pracy. Skupmy się przez moment na tym drugim – tak jak miałem świadomośc tego, że CPU osiągnie wysoką temperaturę, tak jestem totalnie wręcz zaskoczony wynikiem karty graficznej. Przed premierą 4090 miałem spore obawy co do temperatur osiąganych przez nowe układy, z racji potężnych wymagań co do zasilania. ASUS jednak poradził sobie fantastycznie i nowy tytan wydajności wcale się nie przegrzewa – nawet w stress testach! Świetna robota ASUS.

Poza powyższymi wynikami Kamil przedstawił również, ile hałasu wygenerował cały komputer oraz (co z pewnością zainteresuje wielu z Was) ile pobiera prądu do obsłużenia wszystkich podzespołów. Czy NVIDIA właściwie oszacowała 850 W dla zasilacza jako rekomendowaną opcję dla PC z tą kartą? Przypominam, że jest to karta niereferencyjna, stąd cały czas nie było pewności co do tego aspektu.

Sprawdź też: GeForce RTX 4090 i zasilanie karty – oto co musisz wiedzieć

Najszybszy komputer na kanale moreleTV robi ogromne wrażenie. Ze smutkiem stwierdzam, że mój prywatny RTX 3060 Ti z Ryzenem 7 nie jest dla niego konkurencją – odkładając jednak żarty na bok, co sądzicie o tak potężnym pececie? Uważacie, że Kamil wybrał najlepsze podzespoły? Dajcie znać w komentarzach – nie zapomnijcie też o pozostawieniu łapki w górę oraz subskrypcji kanału moreleTV. Zdecydowanie warto!

Szukasz GeForce RTX 4090? Mamy już pierwsze egzemplarze! Sprawdź: 

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *