RTX 4090

Technologia

12.10.2022 11:47

GeForce RTX 4090 i zasilanie karty – oto co musisz wiedzieć

Komputery Newsy Podzespoły
29
0
0
29
0

„RTX 4090 zasilacz” – to często jedno częstszych pytań, zadawanych wyszukiwarkom przez osoby, które planują zakup nowych kart graficznych od NVIDII. Od premiery flagowca dzielą nas w zasadzie godziny – co wiemy o wymaganym przez GPU zasilaniu?

Zapotrzebowanie na prąd oraz wydajność to dwa nieodłączne pytania, które towarzyszą premierom nowych układów graficznych, niezależnie czy robi to AMD, czy NVIDIA. W przypadku układów RTX 4000, choć do oficjalnej premiery nie pozostało wiele czasu, wciąż kwestią bez odpowiedzi pozostaje sprawa wydajności. Na oficjalne benchmarki oraz wszelkiego rodzaju testy będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, jednak firma Jen-Hsun Huang odsłoniła już karty w kwestii zapotrzebowania na prąd.

Szukasz GeForce RTX 4090? Mamy już pierwsze egzemplarze! Sprawdź: 

RTX 4090: zasilacz – jaki sprzęt będzie potrzeby?

Wraz z premierą nowych układów nie brakowało obaw o to, że będą one miały absurdalnie wręcz wysokie zapotrzebowanie na energię. Nie chodzi tu jedynie o samą moc, gdyż wydawać by się mogło, że w sieci wszelkie przecieki skupiają się tylko na tym parametrze. Bardzo długo nie było pewności co do tego, czy stare zasilacze typu ATX 2.0 podołają zadaniu.

Przed oficjalną informacją NVIDII pojawiły się głosy, że nowe GPU będą wymagać zasilania z PSU ATX 3.0 oraz wsparcie PCIe 5.0, czyli tzw. złączy 12VHPWR. Nowe konektory są w stanie zapewnić moc 600 W dla 12 linii, co zapewnia większy dopływ prądu niż złącza 8-pinowe. Wszelkie zostało już jednak wyjaśnione – można odetchnąć z ulgą, gdyż wieści są dobre.

rtx 4090 zasilacz
RTX 4090, według początkowych przecieków, miał wymusić na użytkownikach kupno zasilaczy przekraczających moc 1000 W

Sprawdź też: NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti – jak prezentuje się flagowiec od Zielonych?

Choć sama NVIDIA potwierdziła, że nowe układy będą zasilane konektorami 12VHPWR, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalej używać zasilacza w standardzie 2.0. Producent dołączy do każdej karty adaptery w celu podpięcia złącza 12VHPWR pod starszy model PSU. Pytanie dotyczące stabilności takiego połączenie pozostaje jednak bez odpowiedzi – nie brakuje głosów, że może to wyraźnie wpłynąć na funkcjonowanie samej karty. 

Skoro zasilacze 2.0 mają zostać wystarczające do obsługi nawet RTX 4090, jedynym wymogiem pozostaje moc danego modelu. W przypadku RTX 4090 pobór prądu do zasilenia samej karty wynosi 450 W, natomiast minimalny sugerowany zasilacz powinien mieć moc 850 W. Nie powinniśmy schodzić poniżej tej wartości, ale jak zaznaczyłem, nie ma konieczności polowania na zasilacz w standardzie 3.0.

Zasilacz do RTX 4090 – przewidywania okazały się nietrafione?

Co jednak ciekawe, najczarniejsze scenariusze podsuwane przez leakerów nie okazały się prawdziwe. W momencie, gdy opieraliśmy się na informacjach, które wypływały z nieoficjalnych źródeł, nie brakowało głosów, że parametr TDP (czyli najwyższy pobór prądu w trakcie największego obciążenia) może oscylować nawet w okolicach 600 W! Oznaczałoby to, że rekomendowana moc zasilacza, który zdolny byłby zapewnić zasilanie dla GPU oraz reszty podzespołów mieściłaby się w czterech cyfrach.

rtx 4090 zasilacz
Złącze 12VHPWR wraz z odpowiednim portem na zasilaczu ATX 3.0. Nie musisz się jednak obawiać, gdyż zasilacze 2.0 będą wspierane przez nowe karty

Sprawdź też: Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC – recenzja karty graficznej

Choć sami pisaliśmy na blogu, że plotki o konieczności zakupu zasilacza o mocy 1200 W, wydają się przesadzone, to jednak z obawą śledziłem wszelkie informacje – samo zbliżenie się do 1000 W byłoby odrobinę niepokojące. Choć rekomendowane 850 W jest wciąż wartością dużą, to jednak cieszymy się, że najczarniejsze scenariusze się nie sprawdziły. Czy jednak aby na pewno?

To zależy od punktu widzenia, gdyż sprawa inaczej wyglądać będzie w przypadku niereferentów. To właśnie one będą najczęstszym wyborem dla graczy i nie tylko, a w ich przypadku, parametr wymaganej mocy jest z reguły większy. Ma to związek z rozbudowanym układem chłodzenia, który pobiera więcej prądu – dlatego układy graficzne od takich producentów jak MSI, GIGABYTE czy Palit najprawdopodobniej będą mieć rekomendowane zasilacze na poziomie 1000 W. 

Flagowce rządzą się swoimi prawami, trudno jest jednak nie dostrzec pewnych podobieństw między RTX-ami 4000 a 3000, jeżeli nie będziemy patrzeć tylko na 4090. Zapotrzebowanie na energię pozostałych kart nie odbiega znacząco od tego, czego potrzebowały takie modele jak 3090, 3080 czy 3070, czyli bardzo mocne karty reprezentujące architekturę Ampere. A więc jest się z czego cieszyć? Tak, ale należy brać poprawkę na to, że NVIDIA informuje jedynie o wersjach referencyjnych – w przypadku modeli od zewnętrznych producentów należy spodziewać się wyższych wartości.

Sprawdź też: Porównanie kart graficznych GeForce RTX 3000 vs. RTX 4000

Źródło obrazów: nvidia.com

29
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *