windows 10 pro i windows 7 ultimate pudełka

Poradniki

27.09.2021 09:23

Windows 10 – wymagania, wersje Windows 10

Komputery Windows
14
3
1
14
3

Szumnie zapowiadany w tym roku Windows 11 wciąż jeszcze nie doczekał się oficjalnego wydania, w związku z czym najnowszą funkcjonalną wersją nadal pozostaje Windows 10. Co warto o nim wiedzieć? Jak można zaktualizować system do Windows 10?

Windows 10 – podstawowe informacje

Windows 10, czyli kolejna odsłona flagowego systemu operacyjnego firmy Microsoft, zadebiutowała na rynku 29 lipca 2015 roku. Obecnie jest najpopularniejszym oprogramowaniem tego typu, będąc zainstalowanym na ponad połowie wszystkich komputerów osobistych (według danych serwisu NetMarketShare).

Posiadacze oryginalnej wersji Windows 7 lub 8/8.1 do 29 lipca 2016 roku mogli skorzystać z bezpłatnej aktualizacji do Windows 10. Choć oferta ta według deklaracji Microsoft miała być ograniczona czasowo, sposób na uaktualnienie systemu za pomocą oficjalnego narzędzia Media Creation Tool działa do dziś. Użytkownicy wspomnianych wersji chcący skorzystać z tej możliwości mogą dowiedzieć się o niej więcej na stronie Microsoftu.

Sprawdź też: Jak sprawdzić klucz Windows 10? Podpowiadamy!

Aktualne minimalne wymagania sprzętowe Windows 10

Wymagania Windows 10 koniecznie należy porównać z warunkami, jakie są w stanie zapewnić komponenty komputera. Jeżeli moc naszego urządzenia będzie zbyt niska, system operacyjny może nie zostać poprawnie zainstalowany, co w przyszłości może wiązać się z utratą płynności działania, występowaniem błędów lub nawet doprowadzić do utraty plików. Należy pamiętać, że podane wymagania sprzętowe Windows 10 są minimalne, w związku z czym do wygodnego korzystania z systemu bez spadków wydajności potrzebny jest mocniejszy komputer.

  • Procesor – 1 GHz lub mocniejszy albo SoC
  • Pamięć RAM – 1 GB pamięci dla wersji 32-bitowej systemu operacyjnego lub 2 GB dla wersji 64-bitowej
  • Miejsce na dysku twardym – minimum 32 GB zarówno dla wersji 32-bit, jak i 64-bit. Wymagania co do wolnej przestrzeni dysku zwiększyła aktualizacja do wersji 1903 z maja 2019 roku  – wcześniej instalacja wymagała 16 GB (32-bit) i lub 20 GB (64-bit).
  • Karta graficzna – DirectX 9 lub nowsza ze sterownikiem WDDM 1.0
  • Rozdzielczość wyświetlacza – 800 x 600

By poprawnie zainstalować system Windows 10, naturalnie konieczne będzie również stabilne połączenie z Internetem. Łącze jest niezbędne również do korzystania z niektórych systemowych aplikacji, pobierania aktualizacji poprzez Windows Update oraz automatycznego wyszukiwania sposobu rozwiązywania problemów. Trzeba również pamiętać, że instalowane aktualizacje wymagają miejsca na dysku, które zwalniane jest dopiero po jakimś czasie.

Dla większości użytkowników system Microsoftu w wersji Home powinien wystarczyć

Windows Pro czy Home? Którą wersję systemu Windows wybrać?

System Windows 10 dostępny jest w wielu wydaniach, przeznaczonych dla różnych typów użytkowników oraz zastosowań. Dla większości użytkowników najbardziej przydatne będą jednak wersje standardowe. W przypadku Windows 10 są to edycje Home oraz Pro.

Pierwsza z nich została przeznaczona (jak sama nazwa wskazuje) do użytku domowego. Brak na niej specyficznych narzędzi przydatnych w firmach lub do innego rodzaju zastosowań o charakterze komercyjnym. Osoby poszukujące więc systemu, który spełni wymagania, jakie stawia przed nim współczesna dynamika pracy w nawet największych przedsiębiorstwach, zdecydowanie powinny rozważyć zakup wersji Windows 10 Pro.

Rozszerza ona podstawową funkcjonalność Windows 10 Home o narzędzia przydatne profesjonalistom, w tym związane z zagadnieniami bezpieczeństwa danych i zwiększeniem wygody zarządzania nimi. Wydanie Pro pomoże również efektywnie planować pracę systemu i zapobiegać przestojom, na przykład dzięki funkcji Windows Update dla Firm, pozwalającej między innymi na odraczanie aktualizacji, by mogły zostać przeprowadzone w dogodnym momencie.

Szukając nowego komputera warto wybrać taki, w którym system Windows jest już zainstalowany przez producenta

Sprawdź też: Czy nowy Windows Ci ruszy? Windows 11 – wymagania sprzętowe

14
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *