windows product key

Poradniki

26.07.2021 11:00

Jak sprawdzić klucz Windows 10? Podpowiadamy!

Komputery Windows
14
4
2
14
4

Czym jest klucz Windows 10, kiedy może się przydać i jak go sprawdzić? Podpowiadamy, gdzie znajdziesz klucz do Windows 10!

Każdy program komputerowy posiada własny, oryginalny klucz produktu (product key), przypisywany przez producenta. Nie inaczej jest w przypadku systemu Windows, również najnowszego systemu Windows 10. Niestety nie zawsze jest pewność, czy system, który masz na swoim komputerze jest oryginalny, a nieoryginalne kopie mogą sprawiać różne problemy i mieć ograniczenia.

Czym jest klucz produktu systemu Windows 10 i do czego może się przydać?

Klucz produktu Windows to po prostu, tak jak w przypadku każdego programu, 25 cyfrowy kod, który służy do aktywowania systemu. Zazwyczaj jest to pięć ciągów po pięć cyfr, przedzielonych pauzami. Warto wiedzieć, gdzie można go znaleźć, kiedy kupisz komputer z zainstalowanym systemem lub jakąś tańszą od oryginału kopię systemu Windows. Może zdarzyć się jakaś awaria, która będzie wymagała sformatowania dysku czy zainstalowania Windowsa na nowo, co przy posiadaniu nieoryginalnych wersji może być problematyczne. Nie są to rzeczy skomplikowane i możesz je zrobić samodzielnie, zamiast oddawać komputer tylko po to na kilka dni do serwisu i jeszcze za to słono płacić. Jednak w takiej sytuacji klucz produktu Windows może Ci się przydać.

Windows 10 klucz
Klucz stanowi potwierdzenie, że nasz system jest legalny

Windows 10 – czy klucz na pewno jest potrzebny?

W przypadku systemu Windows 10 warto najpierw sprawdzić, czy klucz produktu w ogóle jest Ci potrzebny. W dzisiejszych czasach rządzi automatyzacja, a informatyka jest jedną z branż, w których widać to najbardziej. Dziś producenci wszelkiego rodzaju oprogramowania, w tym rzecz jasna systemów, odchodzą już od fizycznych kluczy czy haseł.

Dla zwykłego użytkownika oznacza to, że jeśli będzie konieczne zainstalowanie na nowo systemu Windows 10, nie będzie musiał dokonywać aktywacji poprzez podanie klucza produktu, gdyż automatycznie dzięki ulokowanemu kluczowi w BIOS, system będzie zainstalowany z pełną licencją, posiadaną przez użytkownika. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. Jeśli chcesz zapobiec różnym ewentualnym zdarzeniom i zapewnić bezpieczeństwo systemu, możesz powiązać klucz produktu z kontem Microsoft. Wtedy wystarczy zalogować się do konta Microsoft, aby zainstalować legalny system operacyjny.

Sprawdź też: Różnice między Windows 10 a Windows 11 – jak wypada nowy Windows?

Jak sprawdzić klucz Windows 10?

Nie istnieje jedna metoda na sprawdzenie klucza produktu systemu Windows 10. Są na to różne sposoby, a odpowiedni dla Ciebie będzie zależał od tego, w jaki sposób pozyskałeś swój system Windows. W inny sposób odnajdziesz klucz produktu systemu zainstalowanego na nowym komputerze, w inny w systemie oryginalnym czy kopii na płycie, a w jeszcze inny przy uaktualnieniu wcześniejszej wersji systemu Windows do Windows 10. Poniżej przedstawiamy wszystkie możliwości znalezienia klucza Windows 10.

Jak znaleźć klucz umieszczony w BIOS?

Gdy klucz produktu został umieszczony w BIOS lub UEFI, konieczne będzie użycie linii komend lub PowerShell. W celu otwarcia okna dialogowego równocześnie przytrzymaj klawisze Windows oraz X, a następnie wybierz PowerShell z uprawnieniami administratora. Następnie wpisz komendę „wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey” i dla potwierdzenia kliknij Enter. Drugi sposób to użycie skryptu.

W sieci można znaleźć mnóstwo skryptów testowych, które można wykorzystać, kiedy się potrzebuje do jakiegoś celu. Aby odczytać klucz Windows w taki sposób, wystarczy, że skopiujesz skrypt i wkleisz do Notatnika, a następnie zapiszesz notatkę w formacie .vbs. Później tylko kliknij dwa razy w zapisany i zamknięty plik. Ostatni sposób to wykorzystanie programów udostępnianych przez firmy specjalizujące się w ich produkcji. Są to takie programy, jak: Windows 10 Product key tool, Showkey Plus czy Winkeyfinder.

Sposoby znajdowania klucza w różnych sytuacjach

Jeśli zaś klucza produktu nie ma w BIOS, trzeba poszukać go inaczej. Metody zależą od tego, skąd masz system Windows. Może on bowiem być już zainstalowany na nowo kupionym laptopie, możemy też kupić różnego rodzaju kopie systemu albo też uaktualnić poprzedni system do Windows 10. W każdej sytuacji sposób odnalezienia klucza jest inny, ale w każdym bardzo prosty.

Sprawdź też: Poradnik jak zmienić nazwę użytkownika w Windows 10

Jak znaleźć klucz systemu Windows zainstalowanego na nowym laptopie?

W tym przypadku kod produktu został już podany podczas instalacji w celu aktywacji Windowsa. Możesz przecież od razu używać nowego komputera. Jeśli z jakichś powodów będziesz klucza potrzebować, masz go albo w opakowaniu, w którym dostarczono komputer, albo sprawdzisz go za pomocą Certyfikatu Autentyczności (COA). Można też skontaktować się z producentem komputera, aby uzyskać wszystkie informacje.

Gdy kupimy kopię Windows 10 od autoryzowanego sprzedawcy

Kopia systemu Windows, którą możesz uzyskać od autoryzowanego sprzedawcy (OEM), może być fizyczna (na płycie) albo cyfrowa. W tym pierwszym przypadku klucz produktu znajduje się w pudełku, w którym dostarczono system, na etykiecie lub karcie. W razie czego można też skontaktować się ze sprzedawcą, od którego nabyliśmy system. W drugim zaś klucz produktu zwykle jest podany we wiadomości e-mail potwierdzającej dokonanie zakupu systemu lub też w skrytce cyfrowej, która jest dostępna na stronie sprzedawcy. Podobnie w wiadomości e-mail znajdziesz klucz produktu, jeśli kupiłeś cyfrową kopię systemu Windows na stronie Microsoft.

windows 10 klucz bios
W nowoczesnych komputerach klucz do Windows 10 jest zapisany w taki sposób, że nie musisz wpisywać go od nowa po reinstalacji systemu

Jeśli aktualizowaliśmy Windows 7 do Windows 10.

Jednym ze sposobów pozyskania systemu Windows 10 jest możliwość bezpłatnej instalacji aktualizacji systemu Windows 7 lub Windows 8.1 do tej najnowszej wersji. Aktualizacja nie ma już klucza produktu. Za to jest dostarczana licencja cyfrowa.

Jeśli kupiliśmy system Windows w Microsoft Store

Microsoft Store jest sklepem firmowym, w którym można zakupić różnego rodzaju aplikacje czy gry. Można jednak kupić tutaj także licencję systemu Windows 10 Home, Professional lub uaktualnienie do serii Pro. W tej sytuacji również aktywacja systemu odbywa się przy użyciu otrzymanej licencji cyfrowej, a nie klucza produktu.

Czasem, gdy jedynym sposobem uzyskania klucza produktu jest odczytanie go z etykiety czy karty z opakowania produktu, może zdarzyć się, że będzie on zatarty czy rozmyty i nieczytelny. Wtedy należy skontaktować się ze sprzedawcą systemu lub z pomocą firmy Microsoft.

Sprawdź też: Czy nowy Windows Ci ruszy? Windows 11 – wymagania sprzętowe

14
4

Podziel się:

Komentarze (2)

Bardziej dla potomnych, bo pytanie trochę czasu już ma:
Darmowy ProducKey z Nirsoftu bez problemu odzyskuje takie klucze. W przeciwieństwie do większości dostępnego w sieci badziewia, wyświetla aktualnie używany klucz a nie pierwszy lepszy który znajdzie w systemie.
Jest też Windows Key Viewer ze strony wintools.info. Prostrzy, mniej opcji, ale też daje radę.

Skrypty czasami działają, czasami nie. Nie można na nich polegać. Po klonowaniu systemu – po zmianie seriala i ponownej aktywacji systemu – skrypty pokazywały numery z poprzedniej instalacji. Wyymienione wcześniej programy działały poprawnie.
Możliwe, że jest gdzieś poprawny skrypt, ale ja go nie znalazłem.

Większy problem to jak uzyskać klucz z aktywowanej wersji Windows w przypadku gdy nie mam nalepki ani maila i nie jest zaszyty w BIOS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *