windows 11 obraz glowny

Technologia

21.07.2021 17:58

Czy nowy Windows Ci ruszy? Windows 11 – wymagania sprzętowe

Windows
7
0
0
7
0

Co potrzeba, aby Windows 11 działał? Poznaj wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z najnowszej wersji popularnego systemu operacyjnego.  Sprawdź, co nowego zaproponuje użytkownikom Microsoft.

Oficjalna prezentacja Windowsa 11, czyli nowych okienek od Microsoftu, już za nami. Jakie nowości zaprezentowała firma z Redmond podczas konferencji? Jaka konfiguracja sprzętowa będzie potrzebna do stabilnego działania systemu? I  w końcu – kiedy możemy spodziewać się premiery następnego Windowsa? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

windows 11 wymagania sprzętowe

Windows 11 – wymagania sprzętowe

Zastanawiasz się, czy ,,jedenastka” zadziała na Twoim sprzęcie? Już teraz wiadomo, że do stabilnego działania nowe okienka Microsoftu będą wymagały znacznie większych zasobów hardware’owych względem Windowsa 10. Firma z Redmond wyciąga pomocną dłoń w stronę właścicieli słabszych pecetów, udostępniając darmowe narzędzie  PC Health Check, które pozwala sprawdzić, czy na danym komputerze będzie możliwe odpalenie Windowsa 11. Wymagania sprzętowe prezentują się one następująco: 

  • procesor: 64-bitowy z minimum dwoma rdzeniami i taktowaniem zegara 1 GHz, zgodny ze standardem System on a Chip (SoC);
  • pamięć RAM: 4 GB;
  • wolne miejsce na dysku: co najmniej  64 GB;
  • karta graficzna: zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0;
  • TPM: 2.0;
  • wyświetlacz: większy niż 9 cali o rozdzielczości minimum 720p. 

Nie każdy będzie mógł zatem cieszyć się z udogodnień, jakie przyniesie Windows 11. Wymagania sprzętowe zaprezentowane powyżej są minimalne i dotyczą najprawdopodobniej podstawowej wersji systemu. Chcąc korzystać z pełnej funkcjonalności Windowsa 11, będziemy musieli dysponować: 

  • komputerem z 8GB RAM, 
  • dyskiem SSD o pojemności 1TB, 
  • wbudowanym modułem 5G, 
  • mikrofonem i głośnikiem (do obsługi asystenta głosowego Cortana). 

Choć wsparcie dla DirectX 12 ucieszy graczy, to z pewnością nie zadowoli pozostałej rzeszy użytkowników. Następcy Windowsa 10 nie uruchomimy bowiem na komputerze z kartą graficzną wspierającą starszą wersję bibliotek. Dużą przeszkodą jest konieczność posiadania modułu TPM w wersji 2.0, co może wykluczyć wiele starszych, choć wciąż wydajnych, procesorów. 

Co nowego w Windows 11?

Największą rewolucję w Windowsie 11 stanowi interfejs. Po raz pierwszy od wielu lat Microsoft zdecydował się na kompleksowe przebudowanie wyglądu okienek. Pod tym względem następny Windows zapowiada się bardzo interesująco. 

Sprawdź: Co wiemy o Windows 11? Najważniejsze informacje z wycieku

Jedenasta wersja systemu to przede wszystkim krok naprzód, jeśli chodzi o personalizację. Firma z Redmond zrezygnowała z przesadnego minimalizmu, przygotowując zestaw motywów, które nareszcie prezentują się elegancko, nowocześnie i spójnie. 

Oprócz takich zmian, jak wyśrodkowanie ikonek na pasku zadań, automatyczne skalowanie okienek do rozdzielczości monitora czy zmiana kolorystyki ikonek w zależności od aktualnie użytkowanego motywu, następny Windows zaoferuje także… widżety. Element ten, znany z Windowsa Visty, doczekał się odświeżenia. Od tej pory widżety będą wyzwalane poprzez dotknięcie właściwej ikonki na dolnym pasku – nie będzie można dodać ich na pulpicie.

Kolejną nowością wartą odnotowania, choć już niekoniecznie związaną z interfejsem, jest wsparcie dla androidowych aplikacji. Tak, Windows 11 doczeka się systemowego emulatora Androida z prawdziwego znaczenia! Aby móc uruchomić apki użytkowane na smartfonie, nie będziemy musieli sięgać po narzędzia firm trzecich. Aplikacje napisane z myślą o Androidzie pobierzemy jednak nie z Google Play, a… repozytorium Amazona. Nie jest to jednak duża strata, gdyż konkurencyjna platforma oferuje całkiem pokaźną bazę programów, w której znaleźć można m.in. TikToka, Instagrama czy Messengera. 

Kiedy premiera Windows 11?

Zainteresowały Cię nowości w Windows 11? Już teraz możesz je przetestować, instalując wersję Insider Preview oznaczoną numerem 22000.51 (o ile oczywiście jesteś użytkownikiem należącym do programu niejawnych testów). Osoby, który chcą przesiąść się na pełnoprawny system, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Premiera nowych okienek wyznaczona została na przełom 2021 i 2022 roku. Do pierwszych szczęśliwców “jedenastka” trafi już w grudniu w formie darmowej aktualizacji. 

Sprawdź: Różnice między Windows 10 a Windows 11 – jak wypada nowy Windows?

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *