Technologia

12.07.2021 11:11

Co wiemy o Windows 11? Najważniejsze informacje z wycieku

Windows
7
0
0
7
0

Wyciekły zrzuty ekranu Windows 11. Jak będzie wyglądał nowy Windows, kiedy się go spodziewać oraz jakie są różnice między nim a Windowsem 10? Windows 11 zaskakuje nowym designem i przypomina Windows 10X.

Windows 11 — przedwczesny wyciek do sieci

Windows 11 przedwcześnie wyciekł do sieci. Choć ogłoszenie premiery miało być wielkim show i niespodzianką — nie udało się. Od dłuższego już czasu zapowiadano aktualizację Windowsa 10, jednak nowej wersji raczej nikt się nie spodziewał.

windows 11
Źródło: theverge.com

Zobacz też: Różnice między Windows 10 a Windows 11 – jak wypada nowy Windows?

Tuż po wycieku, każda osoba, która nie bała się złośliwego oprogramowania, miała możliwość pobrania Windowsa 11 — o ile wiedziała, gdzie go szukać. Nowa wersja to m.in. odświeżenie wyglądu elementów, które do tej pory nie były widoczne lub były, lecz niewystarczająco.

Podczas prezentacji Windowsa 11 mogliśmy się dowiedzieć właściwie wszystkiego, o czym mówił wyciek. Należy jednak przyznać, że wiedza pochodząca od oficjalnych źródeł informacji jest jednak cenniejsza.

Zmiany w Windows 11 i różnice względem Windows 10

Ogromną różnicę pomiędzy Windowsem 11 a 10 stanowi design, z centralnie aplikacjami przypiętymi centralnie do paska, nowymi animacjami i przypominającym szkliste podłożą grafiką. Windows 11 przypomina nieco bardzo negatywnie przyjętą Vistę sprzed lat. Windows 11 wydaje się przejrzysty i wygodny w użytkowaniu.

W Windowsie 11 również komunikacja między użytkownikami ma być znacznie ułatwiona. Możliwe będzie m.in. wysyłanie SMS-ów, a opcja ta będzie dostępna na pasku zadań. Kolejna rzecz to zupełnie nowy sklep Microsoftu. Microsoft zapowiadał te zmiany dużo, dużo wcześniej. Zostały one potwierdzone. Oprogramowanie ma być komfortowe w użytkowaniu, a cały interfejs przemodelowany.

Widgety z kolei mają ułatwić dostęp do istotnych informacji. Na pasku zadań ikony zostaną wyśrodkowane, a menu Start będzie zupełnie nowe! W warstwie wizualnej zauważymy zaokrąglone rogi okien i menusów. Prezentuje się to bez wątpienia ciekawie, jednak do pewnych zmian należy się przyzwyczaić. Przy tych zmianach postawiono nie tylko na estetyczny design, ale także i funkcjonalność.

Ciekawostką może okazać się uproszczone rozmieszczanie okien na pulpicie. Pod przyciskiem maksymalizowania okna otrzymamy dostęp do poszczególnych opcji. Ogromne wrażenie robią również testy wydajności Windowsa 11 — zwłaszcza względem 10. Nowy system uruchamia się w komputerach, które zostały wyposażone w zaledwie 2 GB RAM. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Windows 10 wymaga dwukrotnie więcej RAMu.

windows 11
Źródło: theverge

To, co również wiadomo, to że Windows 11 ma obejmować poprawioną obsługę trybu dotykowego. Chodzi tutaj prawdopodobnie o lepsze wykrywanie trybu, w jakim znajduje się obecnie urządzenie. Najwięcej osób czeka jednak na możliwość uruchamiania programów z Androida i obsługiwania ich jak inne aplikacje. Androidowe aplikacje mają otworzyć zupełnie nowy świat dla użytkowników Windowsa, nie wiadomo tylko, czy ich pobieranie będzie możliwe dzięki współpracy z Google.

Kiedy koniec Windows 10, a premiera Windows 11?

Jak wskazują oficjalne dane, wsparcie dla Windowsa 10 zakończy się z dniem 14.10.2025 roku. Co ważne, od tego dnia system nie będzie wprowadzał żadnych aktualizacji, nawet tych, które mają związek z zabezpieczeniem. Ciekawostką jest bezpośrednia informacja od Microsoftu. Firma poinformowała bowiem, że nie ma w planach również kontynuacji rozwoju mobilnej wersji systemu – Windows 10X. Bez dwóch zdań Windows 11 stworzony jest właśnie z myślą o urządzeniach mobilnych.

Sam system Windows będzie dostępny w ramach bezpłatnej aktualizacji od końca 2021 roku. Pierwsze urządzenia z Windowsem będą więc dostępne najpewniej w grudniu, ale zdecydowana większość osób będzie mogła skorzystać z tej aktualizacji dopiero w 2022 roku. Warto jednak zaznaczyć, że harmonogram jest wciąż opracowywany i jedyne, co jest pewne — to, że naprawdę warto poczekać! Szykują się ogromne zmiany i nowe, ciekawe opcje, które nas zaskoczą.

Zobacz też: Microsoft OneDrive – świetne narzędzie w Windows 10. Co to jest OneDrive i czy warto z niego korzystać?

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *